• NitkoBitan
    11.4k
    2:12:15 - 2:12:40. Spomenuo je povrat za zemljiste koji crkva trazi u iznosu od 20 milijuna eura.
  • Captain America
    13.1k
    Stavio je kolega Eduardo članak iz Jutarnjeg s detaljima.

    https://www.zonadinamo.com/discussion/comment/227784
  • BBB Mataa998
    1.2k
    S vremena na vrijeme pogledam profil lika Dinamo je Maksimir! Da li je moguce da lik zagovara konstantno stadion sa 50000+ mjesta
  • Armagedon13
    958

    To se neda čitati,idiot
  • dZg1986
    383
    Dok se nesto konkretno ne napravi, samo prica i zavlacenje. Tako je i prethodnik mu prodavao pricu o svacemu.
  • SAS1987
    13.2k
    Dok se nesto konkretno ne napravi, samo prica i zavlacenje. Tako je i prethodnik mu prodavao pricu o svacemu.dZg1986

    Prethodnik nije uredio niti vlastnistvo zemljista. Gradnja stadiona je jako kompleksam posao pogotovo kada ima više interesnih strana.

    Kljuc svega je da se sto prije pocinje graditi nova Kranjca i paralelno projektna dokumentacija Maksimira.

    Sto se tice Kranjce, zapadna tribina bi trebala biti renovirana ili kompletno srusena?
  • OBIGB
    491
    Pozdrav svima

    Evo da se uključim nanovo… javljam se na ovi temu kako bi kroz problematiku stadiona otvorio dublju temu - potencijalno problilovanje kluba.

    Prateći ovaj topic, čitao sam rasprave o različitim aspektima vezanih za gradnju stadiona.

    Čast svakoj tematici vezanoj zabstadion (kapacitet, oblik, svrha, komercijalizacija itd.) ali iz mog kuta gledanja, najvažnije su mi 2 stvari:

    1. Lokacija
    2. Model financiranja

    O lokaciji se raspravljallo ali uvijek je generalni zaključak bio, Maksimir, Maksimir, Maksimir. Smatram da postoji unisoni zaključak svih dionika da je Maksimir jedina opcija i da o tome nema
    smisla debatirati.

    Model financiranja je ono što u meni budi veliku dozu zabrinutosti. Ne razumijem se ubstadione, ali ovako iz glave, bubnut ću inostati živ, 150mil.

    Grad daje zemlju, ajmo reć da će UEFA, FIFA pljunut 30mil ( iako neznam na temelju čega) no i dalje smo kratki za cca 120mil.

    Jedna od solucija je da se javi privatni investitor, gradi stadion, a za uzvrat dobiva zemlju okolo, gradi stanove, shoping centar itd.. To minje ok, razumljivo.

    Druga solucija je da Dinamo ode u banku po lovu, kreda na 50 godina i idemo, rokanje kao i običan puk. Stadion bi onad bio založno pravo? Valjda.

    Treća solucija je da se jave neke pravne osobe vkao pozajmičari, u slučaju da banka neda očekivanu financijsku potporu. U tom slučaju, nekakve firme posuđuju lovu Dinamu koja se mora Vratiti kroz neko vrijeme. Onog trenutka kada krene loše, plaćanje kredita gurne Dinamo u probleme i neemogućnost poslovanja, po sili zakona tada ide problikovanje. U tom trenutku se javlja ekipa pozajmičara, mijenja svoj dug tj. pretvara u sionce.

    Ljudima u klubu koji su promjenili ploču ne vjerujem ni malo. Puno je tu HDZa, a i ljudi vezanih na “krupni kapital” kao što je PPD, Vedriš, Gregurić, pa novi član uprave iz KA.

    Ne razumijem se u financije i financiranje velikih projekata poput stadiona, ali gdje god su gore navedeni, nije dobro.

    Ja čvrsto vjerujem da krvopije poput Lane i Ban Tursa pucaju na to. Ako ima bliskih PPDu, sigurno tu ima interesa. Način na koji se financira stadion je iznimno važna tema i mora bit razjašnjenja prije stolica, prve lopate itd.
  • Bosna86
    11.5k
    Jedna od solucija je da se javi privatni investitor, gradi stadion, a za uzvrat dobiva zemlju okolo, gradi stanove, shoping centar itd.. To minje ok, razumljivo.OBIGB

    Je li onda opcija da taj investitor ima pravo odlučivanja u Dinamu? Hipotetski Dinamo može tom vlasniku raditi o glavi ili svojim lošim odlukama i rezultatima smanjivati vrijednost njegovog proizvoda na tržištu

    Druga solucija je da Dinamo ode u banku po lovu, kreda na 50 godina i idemo, rokanje kao i običan puk. Stadion bi onad bio založno pravo? Valjda.OBIGB

    Ovo nije opcija… Moras imati nešto sto ćeš založiti… Pravno i moralno ne možeš založiti čovjeka, odnosno igrača… Druge opipljive vrijednosti Dinamo nema…Grad može biti jamac, ali onda ne ide Dinamo u kredit nego grad

    Treća solucija je da se jave neke pravne osobe vkao pozajmičari, u slučaju da banka neda očekivanu financijsku potporu. U tom slučaju, nekakve firme posuđuju lovu Dinamu koja se mora Vratiti kroz neko vrijeme. Onog trenutka kada krene loše, plaćanje kredita gurne Dinamo u probleme i neemogućnost poslovanja, po sili zakona tada ide problikovanje. U tom trenutku se javlja ekipa pozajmičara, mijenja svoj dug tj. pretvara u sionce.OBIGB

    Ako se držimo tvog prvotnog iznosa od 150 milja eura… Tko u Hrvatskoj ima tolike pare ili bar 1/4 toga da može nekom dati u zajam
  • OBIGB
    491


    Ne mora nužno dati lovu jedan investitor, kombinacija banaka, investitor itd.. investitor da 30-40 mil… PPD ekipa bi to mogla po meni odigrat…
  • Ali
    1.9k
    Ljudi moji bojim se da mnogi neće dočekati novi maksimir. Danas sam se podsjetio Pampasa ,radjen na livadi od nule izvan grada sa jasnom vlasnickom strukturom i počela priprepema dokumentacije 2016 u jesen a evo još nije pusten u pogon. Dakle 7 godina.

    A ako usporedimo sa nama danas, nemamo još riješeno vlasništvo nad zemljištem , vlasnik ne postoji (postoji Grad, ali to i nije neka sreća), a da ne spominjemo razliku u kapacitetu stadiona, lokacija skoro u centru (dovoz/odvoz) , rušenje postojećeg, iskopi, instalacije.... Taman da sutra 16.03.23. krenu sa papirima nebude zadnja zakovica na krovu prije 2032g. a to znači da bu igrao sad neki dečec koji je sada limač.
  • vjeko1701
    5.9k
    Mislim da bi to tu ipak išlo brže. Puno interesnih strana ima tu svašta za dokazati.
  • Ali
    1.9k
    Barem godinu i pol će Strabag i konkurenti rušiti tendere međusobno.
    Ili daj gle 3 godine je za koji dan od potresa pa kaj je zgotovljeno u gradu, tek sad tu i tamo gradilišta a pričamo o stambenim objektima sa 500-700 puta manje kubika betona...
  • Mali dioničar
    13.9k
    STADION MAKSIMIR D.D.

    Ja bih za realizaciju projekta osnovao poduzeće za upravljanje stadionom Stadion Maksimir d.d.

    1. Tomašević je rekao da zemljište vrijedi 400 milijuna kuna - ajmo moalo to povećati na 60 milijuna eura
    2. Crkvu se treba "obeštetiti" sa 25 milijuna eura - Vlada je rekla da će to riješiti
    3. Sad se na održavanje stadiona troši cca 3 milijuna eura godišnje

    Moj prijedlog bi bio da Stadion Maksimir d.d. nastane unosom zemljišta u kapital te izdavanjem dionica za investitore za razliku koja je potrebna da se stadion sagradi.

    Ajmo reći da za rušenje stadiona i gradnju novog treba skupiti 70 milijuna eura.

    1. korak inicijalna javna ponuda dionica u vrijednosti 70 milijuna eura
    2. pravo prvokupa/upisa dionica ima Dinamo (mislim da bi optimalno za Dinamo bilo sudjelovati sa recimo 5 milijuna eura)
    3. Dinamo je zaštićeni najmoprimac - najam 3 milijuna eura godišnje uz rast rente 3% na godišnjoj razini

    Dakle investitori bi trebali uložiti 70 milijuna eura, a Grad zemljište.

    U tom slučaju struktura vlasništa Stadion Maksimir d.d. - Grad Zagreb 36%, investitori 64%.

    Zašto bi itko uložio u Stadion Maksimir d.d.? Zbog prihoda od rente.

    Prihodi Stadion Maksimir d.d. bi bili;

    1. najam koji plaća Dinamo - 3 milijuna eura
    2. najam ostalih poslovnih prostora /Juve stadion ima 4.000 parkirnih mjesta, 8 restorana, 20 barova i 34.000m2 kvadrata poslovnog prostora - da stadion maksimir ima sve to podijeljeno sa 2 vjerujem da se kroz najam moglo doći do još 5 milijuna eura godišnje
    3. ime stadiona - naming right - 500.000 eura godišnje

    Znači Stadion Maksimir d.d. bi imao prihod 8-9 milijuna eura godišnje. Neka upravljanje stadionom košta 10% prihoda, ispada da bi bruto dobit mogla biti 7-8 milijuna odnosno neto minimalno 6 milijuna eura.

    Grad bi s vremenom trebao prodavati dionice do udjela od 25%+1 dionica. Dinamo bi trebao imati pravo prvokupa.

    PRIHOD DINAMA

    Dinamo bi u sklopu Stadiona treba dobiti u cijeni rente prostor za Muzej i shop. Barcelona ima prihod od Muzeja 58 milijuan eura pri posjećenosti od 1,5 milijuna ljudi godišnje. Gledajući posjećenost Muzeja u Zagrebu, moja je procjena da bi Dinamov Muzej mogao imati nekih 70.000-80.000 posjetitelja i ako Barcelona ima prihod 38 eura po čovjeku, neka Dinamo ima 10 eura po osobi dolazimo do iznosa od cca 700-800.000 eura prihoda godišnje od Muzeja. Ako znamo da shop danas kumulativno radi cca 2 milijuna eura prihoda, uz novi stadion i restorane i barove siguran sam da bi shop barem poduplao prihod. Već tu Dinamo smanjuje iznos rente na nekih 2 milijuna eura godišnje kroz prihode kojih sad nema, a u ovoj projekciji postoje. Da ne velim da je za imidž kluba nužan Muzej. I lože na stadionu bi sigurno postitzale značajno bolje cijene nego sada.

    Godišnje ulaznice - ja bih na mjestu Dinama avansno prodavao dio ulaznica za novi stadion...paketi samo za HNL. Ulaznice prenosive samo na nasljednike.

    Recimo;

    2.000 komada tribina zapad po 150 eura godišnje paket na 10 godina - 1.500 eura ukupno
    2.000 komada tribina istok po 100 eura godišnje paket na 10 godina - 1.000 eura ukupno
    2.000 komada tribina sjever po 50 eura godišnje paket na 10 godina - 500 eura ukupno

    Sve skupa je to avansni prihod 6 milijuna eura koji bi odmah uložio u dionice Stadion Maksimir d.d.

    Cilj Dinama bi po meni bio čim prije imati čim viši udio u Stadionu, a da to ne opterećuje investiranje u momčad i sportski razvoj kluba. Znači fino generički godinu po godinu kako je Bayern radio stjecanje Allianz Arene u Munchenu, a ne ko sivonja sve spiskati u stadion ko Tottenham pa da si ne možeš priuštiti esenciju kluba - igrače i stožer jer si investirao u beton.

    Stadion bi mogao biti dobar izbor za investitore poput fondova koji traže 6-8% prinosa na ulaganje, a svi znamo da se očekuje da vrijednost Dinamovih igrača raste po stopi višoj od tih 6-8% godišnje pa nije oportuno da Dinamo troši cash za stadion. Evo vidimo to i na primjeru Osijeka. Imaš stadion što je super, a nemaš za kadar što je poražavajuće.

    Isto tako, sasvim je u redu da u bilo kojem trenutku budućnosti Grad Zagreb ima 25% + 1 dionicu stadiona i zbog dividende koji bi dobivao i zbog informiranosti u procese koji se događaju u Dinamu.
  • Zdravko Maček
    117

    Predlažem Malog dioničara za CEO navedenog preduzeća
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.