• GaijiZG
    594


    Crkva letećeg špageti čudovišta nije nikakva izlizana ateistička fora nego ironični spin na analogiju Bertranda Russela o čajniku koji orbitira oko Zemlje: on je rekao da ako on kaže da između Zemlje i Marsa orbitira porculanski čajnik toliko malen da ga ne možemo primijetiti tehnologijom koju imamo, nitko ne može utvrditi da to nije istina, ali to što nitko ne može utvrditi da nije istina - ne znači da je neistina. Ovo je filozofsko i logičko, donekle i pravno, pitanje dokazivanja postojanja boga, pri čemu teret dokaza nije na onima koji tvrde da bog ne postoji nego na onima koji tvrde da postoji

    Jeftina i davno ismijana kategorička pogrješka. Koncept Stvoritelja svemira proizlazi iz toga da svjedočimo tome da sve ima svoj uzrok. Stari Grci su kontemplirali o Stvoritelju van svoje mitologije, takozvani "unmovable mover" inteligentno Stvorenje svjesno sebe koji je stvorilo prostor i vrijeme u kojem živimo. Ne postoji razlog za vjerovat u taj porculanski čajnik, al postoji razlog za minimalnu diskusiju o tome da iza ove stvarnosti u kojoj živimo postoji Stvoritelj. Inače anegdota iz povijesti znanosti. Krajem 19tog stoljeća većina ateističkih fizičara je tvrdila da je svemir vječan, i da nema početak. Zato što svemir koji ima svoj početak implicira Stvoritelja. Kada je Lemaitre pomoću kozmičkih zraka praktički dokazao da se svemir širi, Einstein je navodno dobio slom živaca i tjedan dana nije izlazio iz ureda. Ali naravno nigdje nas ne uče o tom "porazu" ateističkog djela fizičara. Ponavljam, svi ateisti fizičari sa kraja 19tog i početka 20tog stoljeća su uložili sav svoj ugled u tvrdnju da je svemir statičan i da nema svoj početak. Jer, ponavljam, svemir sa početkom minimalno implicira ideju Stvoritelja. A ništa u fizici nikada nije impliciralo porculanski čajnik.
  • deda
    28k
    Ovo si dobro rekao i nadovezao se na mene. Stvoritelj je jedan, a crkava i sekti bezbroj. Svaka je rezultat ljudske potrebe za objašnjavanjem Stvoritelja. I to je skroz legitimno i normalno.
  • Dalmatinec
    585
    Svasta sam ocekivao, ali da ce se tvrditi da je srednji vijek najvise doprinijeo napredku covjecanstva, e to nissm ocekivao stvarno.jedan u nizu

    Naravno, jer si i Srednjem Vijeku vjerojatno učio od Monty Pythona.
  • mali M
    3.5k
    krivo si možda shvatio jer je u više navrata rečeno da se Crkva po svom nauku, dogmama i vjerovanju ne mjenja. Naravno da se mjenja u napretku i društvu i prilagođava vremenu u kojem živimo. Ali si njeni temelji isti kao i prvog dana. I to mi tvrdimo da je njena najveća snaga.
    Ova usporedba sa Islamom je pogrešna jer se mindset ljudi nije prilagođavao vremenu u kojem živimo. To ti je maloprije rekao Noel. Oni će dalje kamenovati do smrti ili capnuti glavu, a mi ćemo tu osobu ukloniti iz društva u zatvor.. Vjera koja uči nasilju niti ne može dalje od toga napredovati. I prije nego se netko slavodobitno prstićima upirao u stari zavjet, zato mi vjerujemo u Isusa Krista koji je došao nadopuniti Zakon da bi se prestalo sa pogrešnim tumačenjima
  • Kreten
    84
    Ljudi nisu paljeni zbog heliocentričnosti...
  • GaijiZG
    594

    Da se Crkva bojala svog autoriteta, ne drži vodu, jer je Galileo i dalje bio njihov znanstvenik i mogli su heliocentrični sustav reklamirat kao vlastito otkriće i prodat priču "ok kako se Zemlja kreće oko sjajećeg Sunca, tako naša srca se trebaju kretati oko Božne ljubavi". Već bi se oni snašli.

    Kretnje Jupiterovih satelita nisu bili dokaze da se Jupiter okreće oko Zemlje, ne znam kako to ne kužiš. Jedini Galileov iole dokaz protiv geocentričnosti jest bila nepravilna rotacija Venere, i to je doslovce prihvaćeno i o tom se diskutiralo i doslovce je zapisana i evidentirana nepravilna rotacija Venere. Ali moraš dokazat razlike u nebeskom svoju da dokažeš heliocentrični model, kako ne kužiš. Niko tada to nije mogao dokazat.
  • deda
    28k
    Ti i ja ne razgovaramo istim jezikom.
  • jedan u nizu
    6.1k
    @mali M

    Pa ovdje se ne govori da se mijenjaju dogme, nauke i vjerovanje Crkve. To nije upitno.
    Govori se o nekim stavovima Crkve. O njenom utjecaju i implikacijama u drustvu. To se mijenja, i mijenjat ce se. Te promjene su bitne jer bez tih promjena nema napredka. Zato sam usporedio sa Islamom. Dok oni ne mijenjaju svoje stavove, misljenja i implikaciju u drustvu, i to sve drze na razini 7 stoljeca, dok se covjecanstvo mijenja u svakom pogledu, kulturoloskom, znanstvenom, tehnoloskom, oni stavove temelje na svemu od zacetaka svoje religije.
  • GaijiZG
    594

    Rasprave o Stvoritelji, i biblijskom Bogu su odvojene. Ali eto da se nadovežem. Crkva je jedna, utemeljio ju je Isus krist. Sotona ju pokušava uništiti iznutra i izvana 2000 godina. A Isus je Sin Božji čija je smrt na Križu omogućila naše Spasenje.

    Crkva je puna mana, i puna odvratnih likova, ali mene to neće odvratiti od nje i ja neću odustati od nje. Ali eto neki su spremni boriti se za Dinamo unatoč crnilu, ali od Crkve i Isusa tako lako odustaju. Najtužnije je jer im je razlog često jer to donosi loš PR i jer su mediji nametnuli da si glup i low iq ak nisi odustao od Crkve.
  • mali M
    3.5k
    bit moje rasprave nije loša crkva, već jednostavno da nitko nije bezgrešan, pa ni crkva.deda

    jasno, ali ako govorimo o Crkvi s velikim C, ne radi se tu o grešnosti Crkve, nego pojedinaca.. Svi smo grešnici pa tako i dionici te iste Crkve. Ne znači da je zato cijela Crkva grešna ili bezgrešna, nego pojedinci.
    Vjera u Boga postoji u svih kršćana, ali zato ima stotine crkava.deda

    zbunjuješ me kada ovako pišeš. Crkva sa velikim C je jedno tjelo svih vjernika, crkva s malim c (kako ti pišeš) je građevina u kojoj se održavaju (većinom) liturgijska događanja. I s time, Crkva je samo jedna jedina, ne postoji više Crkvi.. Vjera postoji više i prema više stvari, bića i pojava.. Načelno si dobro rekao ali obrnuo argument..
  • Noel
    4k
    Katolička crkva i Judaizam je stup ne samo njenih živih vjernika,župa,i raznih organizacija koje pod njom djeluju nego i 90% cijelog svijeta. Svi pravosudni zakoni svake civilizirane države imaju temelje u 3 Božje zapovijedi. (Ne ubij,ne svjedoči lažno, ne ukradi.) Kada bi svaki čovjek na ovom svijetu živio i poštivao 10 Božjih zapovijedi svaki dan živjeli bi u Raju.
  • mali M
    3.5k
    okej, vidim na kojem si tragu, ali argument nekih sa početka je bio da se Crkva mjenja. Ponavljam argument od maloprije, Crkva, sa velikm C, se ne mjenja. Ona je jedna i nepromjenjiva. Mjenja se njezin način djelovanja u skladu sa vremenom u kojem živimo.
  • mali M
    3.5k
    Svi pravosudni zakoni svake civilizirane države imaju temelje u 3 Božje zapovijedi.Noel

    Tako je, to je ono što ja ekipi govorim kada bubaju bedastoće o moralu. Na temelju čega kalibriraš svoj moralni kompas. Ako kopaš dovoljno dugo uvijek ćeš doći do Božjih zapovjedi jer su opće moralno dobro koji je temelj. Moral nemožeš temeljiti na svom "osjećaju što je dobro" jer nekom luđaku je ubijanje dobro, pedaču su i gore stvari "dobre". Pojam "dobro" možeš utemeljiti uvijek i jedino na istoj stvari. Božjim zapovjedima
  • GaijiZG
    594


    Ti i ja ne razgovaramo istim jezikom

    Tak je, jer ti gledaš binarno. Nešto slični kao ako propitkuješ Naukovića odma si Mamićevac.

    Ti gledaš iz današnje perspektive kad imamo sva dostupnja saznanja. Dokaz Jupiterovih satelita nužno ne pobija geocentričnost, možda pobija dotadašnji uvaženi geocentrični model, ali ne temelj geocentričnosti, a to je da se Sunce kreće oko Zemlje. Da bi to dokazao moraš dokazati da se nebeski svod mijenja kroz godinu. Na golo oko, i tadašnjim teleskopima, osim male nepravilnosti Venere, nije bilo uočivo da se mijenja raspored zvijezdi kroz godinu. Nisu za to krivi ni Galileo ni Crkva, nego što se Zemlja toliko pravilno rotira oko Sunca da ti trebaju napredni teleskopi da uočiš promjene na nebeskom svodu. I to je onda dokaz heliocentričnosti. Jer su ljudi smatrali da ako bi se zemlja okretala oko Sunca, da bi ti svaki mjesec već primjetio drukčiji raspored zvijezdi, i statistički tako bi trebalo.
  • Noel
    4k

    Tako je,isto kao kad razni liberalni ljevičari tupe o slobodi. Nisu svjesni da je Tvorac slobode sami Bog. Koji ju je dao čovjeku od prvog trenutka i davat će je do zadnjeg.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.