• Bosskovitz
    7.6k
    svemir sa početkom minimalno implicira ideju Stvoritelja.GaijiZG

    Ovo naprosto nije istina, zašto bi implicirao ideju "stvoritelja"? Vjera ima tu tendenciju da uskoči u svaku znanstveno prazninu kako ona ne bi ostala prazna, pa ako nešto ne znamo - to mora biti bog. Ne znamo kako je došlo do Big Banga? To mora biti bog, ideja to implicira. Isto tako je prije nekoliko tisuća godina padala kiša i to je impliciralo ideju boga kiše jer nije bilo drugog odgovora zašto kiša pada.

    Razumiješ što želim reći? Sama činjenica da na nešto znanost još uvijek nije pronašla odgovor ni po čemu ne implicira da je to božje djelo.
  • Kreten
    84
    sublimis deus i pastorale officium specifino za amerike kad si se baš dotakao toga, nikada katolička crkva nije opravdavala ropstvo niti neće
  • jedan u nizu
    6.2k


    citirao sam nekoga tko je napisao da je u katolickom svijetu to bilo strogo zabranjeno.
    Kako su onda takve katolicke velesile to mogle raditi?
    U razdoblje kada se neki vladar ili citava zemlja mogla ekskomunicirati zbog necega.
    Ali zbog ropstva, trgovine robovima nije. Jer se ocito gledalo kroz prste na to, a ne da je bilo strogo zabranjeno.
  • GaijiZG
    606

    Ta priča da se Bog skriva iza neotkrivenih prirodnih fenomena vrijedi samo za poganske religije. Krsčansto niti Biblija nije tvrdila za iti jednu prirodnu pojavu da ima metafizički uzrok, osim za nastanak svemira. Jedinu prirodnu pojavu koja Biblija opisuje jest da Zemlja lebdi među zvijezdama, što se doslovce uklapa u modernu znanost.

    Znači svekoliko Krsčanstvo nikad nije kladilo sav svoj ugled na to da Bog stoji iza gravitacije, iza gorenja svijeće, iza kiše, iza potrese. Bog može kad god želi uzrokovat takve pojave, i to se zove čudo i Božija intervencija. Ali nikad se nije kladilo da iza svake takve pojave stoji metafizička pozadina koju ne možemo objasniti ovosvjetovnim resursima. A ja sam tebi dao primjer kada su najpametniji i najinteligentniji ateisti svog doba kladili sav svoj ugled i kad su se kunuli u statični svemir bez početka. Oni su doslovce prilagodili svoju znanost NEPOSTOJANJU Boga, i pali su kao kruške. Ironično da je najveći moderni primjer toga što ti pričaš bio od strane ateističke elite u fizici.
  • GaijiZG
    606

    Znači to što su kolonizatori radili ne negira sa iza ovoga svemira postoji Stvoritelj.
  • jedan u nizu
    6.2k

    kakve to ima veze sa mojim postom?

    Nemam snage vise, jako kratko sam ukljucen u ovu raspravu i nemam vise snage nastaviti kada na moj upis kako su katolicke zemlje sudjelovale u trgovini robova, dobijem odgovor da to ne negira da je svemir stvorio Bog.
  • Bosskovitz
    7.6k
    Svi pravosudni zakoni svake civilizirane države imaju temelje u 3 Božje zapovijedi. (Ne ubij,ne svjedoči lažno, ne ukradi.)Noel

    Te tri zapovijedi nemaju nikakve veze s kršćanstvom, one su bile element javnog morala i pozitivno-pravnih propisa puno prije no što je kršćanstvo uopće nastalo. Još je zakonik Ur-Namme, napisan prije više od 4.000 godina, branio ubojstvo i krađu, a iako se ne sjećam točno - vrlo vjerojatno je postojao i neki oblik zabrane klevete.

    Tako je,isto kao kad razni liberalni ljevičari tupe o slobodi. Nisu svjesni da je Tvorac slobode sami Bog.Noel

    To je isključivo ako na slobodu gledaš s vjerskog aspekta. Ako gledaš s humanističkog aspekta, čovjek je rođen slobodan i ta sloboda ne dolazi od nikoga, ona naprosto jest.

    A ti propagiraš da građani ne smiju imati nikakav utjecaj vlastite krščanske ideologije na njihov demokratski život, odnosno na njihovu konzumaciju glasačkih prava, što je jeziva pretpostavka.GaijiZG

    Gdje sam ja to propagirao?
  • Kreten
    84
    Ali jesu, pa tad je bio najveći konfilik crkve i države u Portigal i Španjolskoj upravo zbog toga. Čak su i redovi naoružavali lokalno stanovništvo u Africi da se bore protiv ekipa kaj ih je išla zarobiti da postanu roblje.
  • GaijiZG
    606

    Mislim da imaš pravo vjerovati u što god želiš i branit ću tvoje pravo da vjeruješ uvijek. Ali isto tako ne dopuštam da se vjera upliće u javne poslove u kojima sudjeluju i oni koji te vjere nisu jer vjerska pravila, dogme, ideje i stavovi trebaju vrijediti samo i isključivo za one koji su pripadnici te vjere. Ja tebi ne namećem svoje, nemoj ni ti meni nametati svoje i idemo dalje.

    Sa ovom izjavom ti meni praktički braniš ikakvo sudjelovanje u demokratskim procesima, a ponajviše politički angažman. Ostavimo pobačaj po strani. Gay slikovnice. Ja ne smijem biti protiv gay slikovnica u školama jer se to kosi s mojom vjerom?
  • serbus
    3.6k
    Ako je kritika loših stvari u Crkvi pisanje protiv Crkve, je li onda i kritika loših stvari u Dinamu pisanje protiv Dinama? Nije, jel takoBosskovitz

    Jebiga ali nikad ne pišeš ništa pozitivno oko Crkve kao oko dinama da bi se uzela kritika u obzir. Ovako mi izgledaš kao netko tko se nacuga svakih deset dana i onda opališ po Crkvi. I uvijek tako završi da niti ti nama "glupima" koji te nemogu shvatiti pokažeš novi put niti mi tebe možemo vratiti na stari put jer vjerujem da imaš sve sakramente unatoč stavovima kontra Crkve. Ako i nemaš nikad nije kasno imaš svog idola Manolića za primjer koji je čekao koliko 103g a imao iste stavove kao ti? Đava je straj na kraju !
  • Noel
    4k

    Osporavaš naše vjerovanje i pokušavaš nam reć kak smo zadrti ,a spominješ nekakav zakonik ur-namme od prije 4000 godina. Klasično licemjerstvo lijevih liberala..
  • GaijiZG
    606
    Dobro dečki realno, kakav god Boskovic bio, Crkva ima toliko taloga i toliko mrlja na sebi, da ako kroz svoj život nismo djelovali da ju očistimo od tog taloga, nemamo pravo uljepšavati sliku te Crkve. Mislim ja sam prvi dobio proljev kad je župnik na propovjedi zahvalio Bandiću što je došao na misu. I svo to šurovanje svećenika sa HDZom( i HNSom u Zagorju) je moguće jer većina OK katolika šuti kao p**** kada svjedoče stvarima koje si Crkva i svećenici ne bi trebali dopustiti.

    No ponavljam, Isus je utemeljio tu Crkvu i vrata Pakla ju neće nikada (skroz) nadvladati, alo evidentan je utjecaj i sotone i ljudske malicioznosti u Crkvi.
  • Bosskovitz
    7.6k
    Ta priča da se Bog skriva iza neotkrivenih prirodnih fenomena vrijedi samo za poganske religije.GaijiZG

    Nisam ni rekao da je to element kršćanstva nego element vjerovanja. Kada pogledaš razvoj vjerovanja u Europi (a slično je i drugdje), ljudi su prvotno izmišljali na desetke pa i stotine božanstava kako bi objasnili vremenske pojave, običaje i slično, s vremenom je to ograničeno na manji broj bogova kao što smo mi Hrvati izvorno imali staroslavenski panteon, onda su došle monoteističke religije s jednim bogom, a kad pogledaš najrazvijenije europske zemlje - i te monoteističke religije polako nestaju i pretvaraju se u ateizam, agnosticizam, "kulturološko kršćanstvo" i sl. Tendencija razvoja od politeizma preko monoteizma do ateizma usko je povezana uz porast kvalitete života i znanstveni napredak.

    Oni su doslovce prilagodili svoju znanost NEPOSTOJANJU Boga, i pali su kao kruške.GaijiZG

    Ne znam puno o tome, ali ako je istina - to je užas. Znanost je znanost i ne smije biti prilagođena ničemu, ni teoriji o postojanju boga ni teoriji o nepostojanju boga. Neovisnost znanosti je jedino jamstvo da će ona postići svoj apsolutni potencijal.
  • Noel
    4k

    Nitko ne govori o pojedincima i njihovom zlu. To je kao da kažeš jedan Boys će glasat za Barićevu listu pa su zato svi Boysi Barićevci.
  • GaijiZG
    606

    Grčka i Rim su kao politeistička društva bila dva tisućljeća ispred monoteističkih religija.

    Znanstveni napredak je bio brži prije 200 i 100 godina nego danas. Jedan od razloga možeš reć da je to što sposobni i inteligentni ljudi danas pretežito ulaze u financije i biznis generalno. No osim smanjenja tranzistora i sve moćnijih čipova, današnji znanstveni napredak je sramotan. Garantiram da bi trust mozgova kvalitete od prije 100 godina, kad ateizam nije toliko dominirao, već našao rješenja za npr neefikasnost modernih baterija, ili bi imali prave proboje u fizici koji su nepostojeći.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.