• Dalmatinec
    585
    Ne idem u Zagreb. Mislim da imaš u sv. Blaža gore. Ja sam u Dalmaciji. Mi imamo redovno.
  • deda
    28k
    Vidim ja da si ti potkovan u jednom djelu, ali neću ti dozvoliti da ovdje pišeš gluposti. Galileo je imao itekakve znanstvene dokaze za heliocentričnost. Problem je u tome što je bio nestrpljiv i u raznim sukobima s autoritetima te nije dao crkvi vremena da ona to kroz koncile objasni vjernicima, iako široka masa je najmanje bitna, njegova otkrića nisu ni više intelektualne klase jednostavno mogle pojmiti. I da se razumijemo srednjovjekovne države nisu bile sekularističke, dakle u njima je crkva imala puno veći utjecaj nego danas, i ona je da definirala što je poželjna znanost, a što nepoželjna. Da ne uđemo u raspravu jel crkva dobra ili loša jer to mi nije cilj, ali činjenica je da je kroz povijest imala dobrih i loših trenutaka. Stvari se ne mogu gledati linearno, u tom kontekstu je i branim za loše stvari, jer pojam dobrog i lošeg nije identičan kroz vijekove. Ono što je danas nama dobro i loše neće to biti za 100 godina.
  • Bosskovitz
    7.5k
    Kršćanstvo započinje onima koji Isusa priznaju za KristaDalmatinec

    Da, ali počinje tako da se odmeće od judaizma, prvi kršćani prihvaćaju Isusa kao mesiju za razliku od ostalih Židova koji ne prihvaćaju; to je jedan od razloga zašto je kršćanstvo jedna od abrahamskih religija.

    Napiši nešto konkretno. Ne kažem da nije bilo nekih promjena, ali reci koje. Da vidim o čemu se radi.Dalmatinec

    Naveo sam ti primjer. Ne zanimaju me interne promjene u Crkvi jer se one odnose samo na pripadnike Crkve, zanima me odnos Crkve prema van i njezin utjecaj na općedruštvena pitanja. Složit ću se da je radikalan primjer, ali prije 500 godina su spaljivali znanstvenike i "vještice" i složit ću se da je to radikalan primjer, a danas njihove teorije predaju u svojim školama. Prije 30-ak godina Crkva je protivljenjem kondomima napravila strahotu u Africi (u Europi srećom nije jer ju nismo slušali), a danas ju više nećeš čuti ni da spominje kondome - na predbračnom tečaju spominju samo kontracepcijske pilule kao neko zlo.

    Nećemo daleko doći, vjerujem, jer ćeš ti meni reći da to nisu crkvene dogme ili to nije izravno crkva radila jer sve promatraš kao pripadnik te organizacije, ali ja to promatram kao netko izvana tko problematici može pristupiti objektivno.

    Empatijski se uopće ne slažem sa tobom jer mislim da živimo na dnu civilizacijskog dosega nebrige za svoju okolinu.mali M

    Ok, daj mi primjer, neki argument. Ja sam ti naveo nekoliko primjera zašto mislim da smo danas empatičniji nego ikad prije, jesu li robovi bili prije 200 ili 300 godina je najmanje bitno u toj priči. Kao ljudska civilizacija nikada nismo više brinuli o drugim ljudima i o našoj okolini nego što sada brinemo.

    Ne pratiš što sam rekao, ovo što si nabrojao spada u razvojno/tehnološki napredak. Ja bi to rekao ovako, živimo u vremenu obilja, kada možemo zbrinuti cijelu planetu, kada možemo iskorijeniti glad i neimaštinu i dati topli dom svakom čovjeku, dostojanstvo svakom čovjeku, a opet, valjda pola planete živi u takvim ekstremno nehumanim uvijetima da je to žalosno..
    Da li to izgleda prema van bolje nego prije 200 godina? Naravno, lijepše je sve ušminkano, ali zašto onda i dalje imamo djecu koja rade u najgorim mogućim uvjetima, zašto dalje umiru djeca od gladi kao muhe, zašto se smrzne jedna mama s djetetom jer je zaboravljena od svoje okoline?
    Baš su svi jako zbrinuti od "sustava"
    mali M

    A sad stvarno, neću sudjelovati u raspravi u kojoj je argument "majka s djetetom se smrznula". Broj siromašnih i gladnih u svijetu rapidno pada, ne u relativnim nego u apsolutnim brojkama:

    2880px-World-population-in-extreme-poverty-absolute.svg.png

    Ne izgleda to ljepše prema van i nije ušminkano nego je objektivno bolje. Zašto umiru, zašto su i dalje siromašni? Zato što nije savršeno. Ali ja nisam ni rekao da smo savršeno društvo nego da smo bolje no što smo ikad bili.

    Ako ćemo o znanosti, a upravo je Crkva udarila temelje odnosno metodologiju modernoj znanosti, a srednji vijek je bio zlatno doba znanosti u zapadnom svijetu. Osnovana su prva sveučilišta; Bolonja, Sorbona, Touluse, London...Ne treba taksativno nabrajati koje su sve stvari znanosti pridonijeli katolički svećenici.Dalmatinec

    Ne treba, ja uopće ne osporavam ulogu Crkve u znanosti, ali ne možeš ni ti osporavati njezinu ulogu u podređivanju znanosti svom nauku u to doba, što je duboko problematično. Znanost je pravi procvat doživjela tek znanstvenom revolucijom i prosvjetiteljstvom - upravo zato što je oslabila crkvena kontrola nad znanošću. Srednji vijek je, do prosvjetiteljstva, generalno bio jedan od duljih perioda društvene, znanstvene i razvojne stagnacije, 1.000 gotovo pa izgubljenih godina.
  • Bosskovitz
    7.5k
    to je kao da ja rušim tvoje stavove nabrajajući koliko je svećenika, ljudi, vjernika poubijano u ime raznih ideologija koje su "donosile napredak". Da ne kažem da je i dan danas najprogonjenija religija Kršćanstvo. Na dnevnoj bazi se ubija Kršćanmali M

    To nema nikakve veze s time što se danas progoni kršćane i što ih se kroz povijest progonilo, niti ti ikako "ruši moje stavove" jer u ime mojih stavova nikada ni jednom vjerniku nije pala vlas s glave zato što je vjernik. Ja sam okorjeli branitelj prava svakog pojedinca da vjeruje u što god želi, bio to abrahamski bog, tisuću hinduističkih bogova, leteće špageti čudovište ili apsolutno ništa, ali sam isto tako okorjeli branitelj sekularizma i odvojenosti vjere kao privatne stvari od države kao res publice iliti javne stvari.

    neću ti dozvoliti da ovdje pišeš gluposti.deda

    Dozvolio si mu da jučer piše kako "Dinamovo proljeće" zagovara Dinamove dresove u duginim bojama, nije ovdje mogao napisati veću glupost od toga :D kad već nemamo opciju blokiranja ja ga ignoriram jer ne planiram više trošiti ni sekundu svog vremena na pojavu koja započne prvu raspravu samnom tako da mi napiše da pišem gluposti.
  • Dalmatinec
    585
    Najveći napredak Zapadni svijet je doživio u Srednjem vijeku. Gotovo na svakom polju. Sve kasnije je posljedica toga, a sam srednji vijek je posljedica promjene odnosa prema kršćanstvu od Milanskog edikta prema ovamo (pa sam oblik knjige koju danas čitaš - kodeks - je kršćanski proizvod). Tome svjedoči i osvajanje Novog svijeta. Tolika je potreba za novim resursima postojala da se moralo otisnuti u nepoznato. Baš kao i danas kad se ljudi žele otisnuti u nepoznatost svemira.
  • Patak
    2.2k
    Koje je to dokaze imao Galileo? Tad je najveći astronom bio Tycho Brahe koji je desetljećima mjerio i bilježio kretanja svemirskih tijela, a on je bio geocentrist.

    Inače, nekakvi empirijski dokazi su došli tek kad se uočila prva paralaksa zvijezda a to je bilo 1838 (Bessel), pa onda Michelson Morley eksperiment krajem 19 stoljeća.
  • mali M
    3.5k
    A sad stvarno, neću sudjelovati u raspravi u kojoj je argument "majka s djetetom se smrznula".Bosskovitz

    Čekaj čekaj, to nije argument, a argument je spaljivanje u srednjem vijeku.. Pa i to je slika društva današnjica, šta gledaš samo lijepe slikice!? Uglavnom nisi objektivan. Kao je tvoj stav neutralan jer gledaš "izvana", al ne kažeš da gledaš iz vana preko nišana... Super mi je kriviti Crkvu za "strahotu u Africi" kao da je ona zagovarala da svi spavaju sa svima ali bez kondoma. Kakva iskrivljena percepcija. Crkva je više nego ikoja instiuticija IKADA izgradila školi i centara za razvoj u siromašnim djelovima svijeta pa i Africi. Afrika je bila nerazvijena i razboljevali su se ljudi zbog nerazvijenosti i nebrige svijeta za njih. Koliko moraš biti bezobrazan da okriviš Crkvu koja je imala nekoliko stotina misionara u to vrijeme da su krivi za širenje bolesti po Africi.. Baš ti je to plitko Boss i glup argument
  • GaijiZG
    594

    Od sveg navedenog baš je pojam dobrog i lošeg ono što se ne mijenja. Jel mi moš dat primjer takve promjene? Što se smatralo grijehom da se više ne smatra?
    Sve to oko Crkvenog utjecaja na znanost nema veze sa onim što je bitno, a to je što je Božja Volja, odnosno što je grijeh. Tu nikada nije došlo do promjena.
    BTW Galileo nije imao empirijski dokaz za heliocentrični sustav, no time ne opravdavam njegovo zatvaranje. Sam iznosim činjenice.
  • Patak
    2.2k
    Prema Fomemkovoj novoj kronologiji 1000 godina srednjeg vijeka nije nikada ni postojalo. Disclaimer: Samo da kažem da sam sklon alternativnim teorijama svega, tj. zanimaju me, ali do ove nisam došao ni pročitao ništa, samo načuo ali je negdje na redu nakon nekih drugih. Samo znam kad mi ju je netko spomenuo sam rekao, ma daj to je ipak previše :-)
  • Dalmatinec
    585
    Neka pročita samo priču o fratru Molokaiju. Da proširimo priču od žrtvi Crkve za druge i izvan Afrike.

    https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Otac_Damien
  • mali M
    3.5k
    jer u ime mojih stavova nikada ni jednom vjerniku nije pala vlas s glaveBosskovitz
    tvoji stavovi su izneseni u niže navedenim citatima:
    leteće špageti čudovišteBosskovitz
    okorjeli branitelj sekularizma i odvojenosti vjere kao privatne stvari od državeBosskovitz

    stare ljevičarske fore.. Špageti čudovište je naizlizanija ateistička fora, a ovo "branitelj sekularizma" i u istoj rečenici "odvojenosti vjere kao privatne stvari od države". ti nisi branitelj sekularizma nego sekularizacije, tu demagogiju prodaj drugdje.
    Sekularizam je suživot vjere i države tako da ne muljaj. Ti želiš sekularizaciju koja je sasvim drugi pojam i ona želi ukloniti sve vjerske aspekte iz javnog života. Tako da dragi moj Boss, nisi ti ni tolerantan niti branitelj, ti si jednostavno mrzitelj Crkve i zagovaratelj podjela u društvu. I to mislim najljepše moguće jer mi se neda slušati izmotavanja i skrivanja iza demagogija.
    Malo se skrivaš iza ideoloških fraza kao sekularizacija, ali kad se kaže da su te tvoje ideologije poubijale miliune ljudi onda si samo ti pojedinac radi kojega nije ubijen nitko.. Ajmo malo bježati od odgovornosti i sakriti se u kolektivu..
  • GaijiZG
    594

    Korištenje kondoma je grijeh, nikada se to nije promjenilo. Što kod rekli pojedini svećenici, korištenje kondoma je protivno Božjoj Volji. Nema tu debate. Samo neki svećenici ce rec da je malo zlo, osim svećenika karijerista koji se žele dodvorit modernom vremenu. I za 100 i 200 godina kondomi će biti grijeh.

    Diskutabilno je jel živimo u najboljem vremenu. Ali ako gledaš kriterij empatičnosti, živimo u najgore. Procjenjuje se da narcisoidni poremećaj među mladima hara sve više i više, da je došao do 10%, a prije je prosjek bio 3%. Šlag na tortu, narcisi će prije biti ljevičari.

    Dalje. Takozvani dark age nit je bio dark, nit je Crkva bila za to. Najbitniji je IQ i raspad rimskog carstva. Iako je Rim imao elite, visokosposobne obitelji su se uzdigle do bogatstva i statuse, i onda su naglo prestala imat djecu, Rim je čak uveo porez na elite ako nemaju djecu, i plaćale su taj porez. Ukratko, visikointeligentno stanovništvo se izbacivalo iz demografske utrke, a zbog velikog broja resursa ostatak stanovništva je štancao djecu. To plus nalet barbara i Huna, rušenje trgovinskih veza koje ti trebaju za stvaranje srednjeg sloja koji moze uopce sudjelovat u znanosti, je dovao do nedostatka genetskog materijala da uopće dođe do izuma parnog stroja, željeznice, razvoja vodoopskrbe itd. Slično se i nama sad dešava, a eto krsčanstvo je na izdisaju. Procjena je da će UK do 2100te imat prosjećni IQ od 85, to ti je kolaps civilizacije i niti jedan AI može to ne može zaustavit. Genetski opadamo od 1970tih, inteligentniji ljudi nemaju djecu, ostali imaju, plus uvozimo slabije sposobno azijatsko stanovništvo, a ne Japance i Korejance. To se već osjeti a osjetit će se sve više. Fizika je zapela, o teorijskoj fizici da ne pričam, radnici diljem europe su sve nekvalitetniji, ne radi lošijeg obrazovanja, nego osoba od 110 IQ i 90 IQ nisu istih kapaciteta. Inženjeri su sve nekvalitetniji, pogotovo se to osjeti u ITu.
    TL DR novi dark age nam dozali u Europu kroz 50 godina, a eto krsčanstvo nije dominantna ideologija.
  • GaijiZG
    594
    Nastavno na ovo moje gore. Trebalo je stoljeća da se obnovi genetski materijal u Europi. A pozitivna selekcija IQ se dešaval zbog zime. Ako nisi bio sposoban, nisi preživio zimu, i tako si kroz generacije dobio stanovništvo visokog prosjećnog IQa koje je omogućilo industrijsku revoluciju, razvoj tiskarskog stroja, nažalost i kolonizaciju ostatka svijeta.
  • deda
    28k
    Što bi za tebe bio u to doba dovoljan znanstveni dokaz ako ne utvrđivanje da se druga vanzemaljska tijela kreću neovisno o Zemlji i da se dapace vrte jedni oko drugih a ne oko Zemlje. Sto je svaki svećenik mogao vidjeti i znati kad mu je to Gallileo pokazao kroz svoj teleskop.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.