• The Undertaker
    4.1k
    Meni je ovo sasvim u redu. Nisam za to da se u tijeku izrade izbacuju dijelovi u javnost jer Statut funkcionira kao cjelina. Samo, ovo bi trebao biti radni prijedlog a završna verzija bi se napravila nakon javne rasprave. Ovako se čini da rasprava neće imati nikakv učinak na sadržaj Statuta pa je, u neku ruku, besmislena.
  • Mali Zeus
    9.8k
    ↪superhik Koja opozicija? Lista BBB dobije izbore i, zajedno sa sponzorima, izabere svog predsjednika, npr. Sašu Pavličića Bekića. Onda predsjednik imenuje svoje ljude u IO gdje onda imamo svih 11 članova defacto iz iste grupacije. Onda tih 11 članova IO odaberu 28 članova predsjednikove izborne liste opet iz iste grupacije i onda imamo sve skupštinare iz iste grupacije.
    Možda ja nešto krivo gledam pa neka me ispravi tko zna.
    The Undertaker

    Ak ja dobro čitam IO bira kandidate za drugu izbornu jedinicu. Predsjednik ne bira svih 11 članova IO iz iste grupacije nego 6, a četiri bira nositelj druge liste.
  • King of Spades
    9
    Ovo ima smisla što si napisao. Samo to nije najjasnije iz samog teksta ni nakon par čitanja.
  • Istočnjak
    93
    Prijedlog statuta sigurno nije idealan, vidi se da je bilo dosta kompromisa, no bolji je od postojećeg pa treba svima uključenima zahvaliti.
    Recimo meni nije drago da se u skupštinu ulazi preko lista jer možda kvalitetnih ljudi bude i na drugim listama. Smatram da je uvijek bolje neposredno biranje osobe nego biranje liste, direktnija je i odgovornost izabranog.
    Iako smo se spasili onoga da izvršni odbor predlaže sastav cijele skupštine on još uvijek predlaže jako puno skupštinara, jednako koliko ih biraju i članovi, dakle jako puno.
    Još kad se dodaju i predstavnici sponzora, očekivano bliskih upravi i predsjedniku, jasno je da bi gospodin Barišić ovakvim novim statutom mogao progurati ljude koje želi.
    Utoliko je njegov otpor ovom prijedlogu statuta pogrešan jer bolji neće dobiti.
    Nama navijačima i članovima pak ispod ovoga nije za ići.
  • The Undertaker
    4.1k
    S druge strane, u skupštinu ulazi lista koja dobije najviše glasova članova. Može se lako dogoditi da u skupštinu uđe lista koja podržava 10% članova.
    Sve legalno ali onda je legitimnost upitna.

    Da se razumijemo, nema idealnog Statuta. Uvijek će postojati ovakvi ili onakvi scenariji da nešto pođe u krivu. Treba krenuti sa nečim pa onda u praksi viditi kako će se sve odvijati i korigirati po potrebi.
    Za sada, jedina ozbiljna i velika zamjerka je prevelik utjecaj sponzora i to bi, na neki način, trebalo ograničiti.
  • superhik
    10.4k
    ne odnosi se moj naziv opozicija na BBB nego na sastav Skupštine. Ako BBB odnesu pobjedu svejedno će druga strana biti u opoziciji
  • King of Spades
    9
    Točno to. Sponzori će diktirati sve, što je po mom mišljenju loše. Nebitno je kojoj struji će se prikloniti, ali sama činjenica da 3 sponzora kao privatne kompanije dobivaju prevladavajuće glasove, bez da su uložili svoja sredstva u klub, je gluposti.

    Novac kojeg su dali za sponzorstvo nije novac uložen u klub, nego novac uložen u reklamu njihovih firmi preko hrvatskog i europskog brenda zvan GNK Dinamo.

    Ako to nije "tiha privatizacija" kluba, onda ne znam što je.

    Inače mislim da će Barišić i njegovi skupštinari, ako ne uspiju ovladati klubom, ostaviti spaljenu zemlju u Dinamu i doći će pred navijače i reći će: situacija je loša, ili preoblikovanje ili stečaj. To je takva sorta ljudi koja se ne bi libila to napraviti, prije nego da upravljanje kluba daju navijačima. Nadam se da griješim i da sam neopravdano pesimističan.
  • The Undertaker
    4.1k
    Govorim ti da neće. Ako BBB lista dobije izbore i imenuje predsjednika, pa neće taj novi predsjednik odabrati Barišićeve ljude u IO i svoj dio skupštine već svoje. A ti su iz iste "grupacije" kao i BBB lista. Dovoljno je da izborna grupacija jednom dobije svog predsjednika i dalje je sve rutina.
  • deda
    28.2k
    Undertaker vam je vrlo razborito objasnio zašto Barišić nikad neće pristati na ovaj prijedlog statuta.
  • superhik
    10.4k
    Prema Pravilniku "Iz redova članova skupštine, Predsjednik kluba imenuje 6 članova Izvršnog odbora po svom odabiru, a 4 člana imenuje nositelj druge liste koja sačinjava skupštinu."
  • The Undertaker
    4.1k
    A ako si taj predsjednik recimo ti, koga bi imenovao u IO i u svoj dio skupštine, Rožića i kompaniju ili dedu, xaviera, marcia itd...?
  • superhik
    10.4k
    ne govorim o odabiru Predsjednika već o odabiru ovih drugih kandidata. Ako tipa Barišić ili Peras budu odabrani kao kandidati s druge liste onda će imenovati sve članove odbora. Ako BBB budu odabrani s prve liste , onda njihov kandidat imenuje svojih 6, a ostale druga lista, odnosno u tom omjeru snaga opozicija.
  • Mali Zeus
    9.8k
    Ne znam zašto se ova odredba mora ponoviti ovod 5 puta već.
  • Tradicija bunta
    5.5k
    Po ovom prijedlogu 28 iz članske kvote ide s pobjedničke liste isključivo kao obrambeni mehanizam. Kada bi se pojedinačno biralo 28 s članske liste uz ovih 28 iz kvote IO-a, to bi aktualnoj većini u IO dalo prednost koju bi teško ispustili. Iako, precjenjuje se to da bi i jedna i druga strana na duži period ostale monolitne. Možda i bi, ali ni blizu kao sada. A sada je skupština faktički 50-50, par postotaka gore/dolje.
  • Nino Bule
    11.6k
    Ja se samo nadam da nam sva ova rasprava nije uzalud i da ce osvanut statut na dnevnom redu
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.