• deda
    27.4k
    Jučer je s radom započela radna skupina oformljena od strane kluba, a kojoj je cilj priprema i izrada novog Statuta našeg kluba. U radnoj skupini nalaze se Ognjen Naglić, Zdravko Kačić, Saša Pavličić-Bekić, Goran Đulić, Zrinko Čustonja, Dragutin Nemec, Ivan Nauković te koordinator Vladimir Gašparović.

    Prva sjednica iskorištena je za upoznavanje sudionika te utvrđivanje glavnih problema u postojećem Statutu. Nastavak rada očekuje se već ovog tjedna. Sigurni smo da posao neće biti jednostavan ni lak jer je uočeno mnogo nedostataka aktualnog Statuta, a svakako treba uskladiti i njegov okvir sa novim Zakonom o sportu koji je u primjeni od 1. siječnja ove godine.

    Otvaramo ovu temu jer znamo da vas interesira, a svakako je dobro izdvojiti je iz drugih tema na Zoni jer je vrlo specifična. Ipak se tu radi o krovnom dokumentu koji određuje funkcioniranje kluba kako danas tako i u budućnosti, a posebno je važno da on odgovara modernim kretanjima u svijetu sporta i zadovolji sve više zakonske regulative. Prošle dvije sjednice skupštine ukazale su na potpunu nakaradnost postojećeg krovnog dokumenta.

    Još jedan razlog otvaranja teme je što će biti čitana od strane djelatnika kluba, igrača, ali i članova radne skupine. Pokušajmo pretvoriti ovu temu u neku vrstu "brainstorminga" kako bismo pomogli ljudima koji rade na izradi novog Statuta prije svega davajući im smjernice i okvire u kojima želimo da se budući Statut nađe.
  • Tundra
    509
    Trenutno me najviše zanima kako će biti provedeno pravilo 1 član = 1 glas. Smatram da bi pravedno bilo da nemaju svi članovi pravo glasovanja na izborima već oni s određenim stažom, ali je problem kako to regulirati zbog nakardnog modela članstva u trajanju jedne godine koji je vrijedio do sada. Izvrsno bi bilo kada bi se statutom reguliralo da članstvo vrijedi za svaku kalendarsku godinu posebno te da nakon toga članovi s primjerice tri godine staža imaju pravo glasovanja na izborima.
  • Mali dioničar
    13.9k
    Smatram da bi pravedno bilo da nemaju svi članovi pravo glasovanja na izborima već oni s određenim stažom, ali je problem kako to regulirati zbog nakardnog modela članstva u trajanju jedne godine koji je vrijedio do sada.Tundra86

    U startu se ne slažem.

    Ako budem živ i zdrav kad moj sin bude imao 18 godina, želim da njegov glas vrijedi kao i moj.

    Tko kaže da ću ja tada biti pametniji od njega, a po ovakvim prijedlozima bi Vijeće staraca uvijek moglo vladati Dinamom.
  • Tundra
    509
    MIslim da s ovim modelom ima puno više prostora za manipulaciju. Hrpa ljudi kaj nema veze s Dinamom se zbog svoji interesa i loših namjera prema klubu može učlaniti i stvoriti ozbiljnu bazu glasača te nanijeti štetu klubu.
  • Mali Zeus
    9.2k
    MIslim da s ovim modelom ima puno više prostora za manipulaciju. Hrpa ljudi kaj nema veze s Dinamom se zbog svoji interesa i loših namjera prema klubu može učlaniti i stvoriti ozbiljnu bazu glasača te nanijeti štetu klubu.Tundra86

    Ti i takvi se po toj logici mogu učlaniti 3 godine zaredom i opet stvoriti ozbiljnu bazu glasača.
  • Tundra
    509
    Ti i takvi se po toj logici mogu učlaniti 3 godine zaredom i opet stvoriti ozbiljnu bazu glasača.Mali Zeus

    Ok, ali je tri godine ipak duži period da se nešto pokrene i neusporedivo teže bi bilo provesti takvu akciju.
  • Mali Zeus
    9.2k
    Ok, ali je tri godine ipak duži period da se nešto pokrene i neusporedivo teže bi bilo provesti takvu akciju.Tundra86

    Istina, al s druge strane kaj veli dioničar druga krajnost ti je da o svemu odlučuju isti.
    Treba vidjeti kako će se organizirati zastupljenost tj glas članova u skupštini, preko povjerenika možda koji će se onda morati prije toga kandidirati itd., hoće li se smanjiti broj članova skupštine ili povećati.
  • NitkoBitan
    11.6k
    Za pocetak treba bolje definirat clanstvo odnosno kontinuirano clanstvo. Umjesto sadasnjeg modela treba uvest uclanjivanje na godisnjoj razini, znaci da se jasno zna koje si xy godine bio clan. Ova produzivanja clanstva su lakrdija i doslovno svakih par mjeseci mozes obnovit clanstvo, ne vidim neki smisao toga. Drugo. Nadzorni odbor je tijelo koje bi trebalo imat "vanjske" clanove kojima ne bi trebao bit potreban uvjet za kandidaturu (pretpostavljam da je inace uvjet kontinuirano clanstvo). Osnovna funkcija nadzornog odbora je nadziranje poslovanja kluba. Svi znamo kaj se dogodi kada "klub" odnosno jedan covjek postavi svoje ljude u nadzorni odbor. Znaci clanstvo bi trebalo birat vecinu, po jednog-dva covjeka postavit Grad, revizijska kuca koja nadzire Dinamo (svakih par godina bi se revizijska kuca trebala mjenjat) i glavni sponzori. Skupstina i IO su ipak malo kompliciranija tijela i tu se ne bi stel mijesat, ali nekako mi je logicno da Skupstina bira IO (naravno Skupstina utvrdena po novom statutu).
  • Tundra
    509
    nekako mi je logicno da Skupstina bira IONitkoBitan

    Jedino logično rješenje.

    Za pocetak treba bolje definirat clanstvo odnosno kontinuirano clanstvo.NitkoBitan

    Apsolutno, to je temelj svega. Dok se to ne promijeni nema smisla planirati bilo kakve druge modele.
  • Somport
    556
    Revizija statuta oko nazočnih članova Skupštine, besmisleno je da kvorum ne može biti postignut ukoliko mrtav čovjek ne ustane da čini 41 članova.
  • Somport
    556
    Konkretno;

    Skupština čini 80 članova, no kvorum je postignut nadpolovičnom većinom nazočnih članova Skupštine na redovnoj/izvanrednoj sjednici.
  • LovroZG
    1.3k
    Za članstvo je trenutno najbitnije statutom potvrditi da postoji pravo izravnog glasa koje ne ide zaobilaznim putem preko povjerenika ko šta je dosad bilo da se zadovolji forma. Ograničavanje prava glasa samo na određene članove mi se ne čini ko dobar potez (ak bi to uopće bilo legalno?) jer time se samo stvara klasni sustav među navijačima, a prostor za manipulacije ostaje isti.

    Skupstina i IO su ipak malo kompliciranija tijela i tu se ne bi stel mijesat, ali nekako mi je logicno da Skupstina bira IO (naravno Skupstina utvrdena po novom statutu).NitkoBitan

    Meni se čini da bi se tu trebalo prije svega trebalo vidit šta bi članovi birali i onda po tome uredit upravljački sustav i ovlasti. A i općenito treba uredit sustav upravljanja jer nekak mi se čini da su velika skupština i dva izvršna tijela (IO+Predsjednik i Uprava) puno. To je ipak gotovo 100 ljudi koji izravno utječu na rad kluba i donose ključne odluke za funkcioniranje.
  • Vučko53
    172
    Ako netko ima volje, tko je više upoznat, predstaviti malo čalnove radne skupine i što možemo očekivati od njih bilo bi super.
    Vjerujem da ima još ekipe na forumu koja bi htjela biti malo upućenija u priču.
  • Dino
    2.2k
    U statut treba unijeti standardizirane mjere obiljezja kluba, kao sto je npr. grb koji vec 20ak godina ima neispravno slovo “d”, te na taj nacin sprijeciti buduce greske (stranih medija koji objavljuju nas grb sa zvjezdicom). Himna, godina osnutka, nijansa plave boje i slicno takoder ulaze u tu domenu obiljezja.
  • The Undertaker
    3.9k
    Mene zanima tko daje osnovne smjernice za izradu Statuta? Netko mora skupini dati osnovne "korisničke zahtjeve" tipa predstavnička ili članska skupština (svi članovi čine skupštinu), da li se "popravlja" postojeći statut ili se radi potpuno novi, itd...Ovako svatko može štrapati po svome i imati svoju verziju.
  • xavier
    11.1k
    Mene zanima tko daje osnovne smjernice za izradu Statuta?The Undertaker

    Pa svatko može imati svoje mišljenje. Na njima je da pronađu najbolje rješenje.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.