• Papastrumf
    9.4k
    Imate anketu u kojoj možete dati svoj glas, nema potrebe da u komentarima ponovno pišete za koju ste opciju. Pišite svoje argumente za i protiv.
  • Tradicija bunta
    5.4k
    Već ova tema pokazuje da u budućnosti kada se stvore uvjeti za to bi o ovome trebalo održati referendum. Činjenica jest da je dodavanje prefiksa G izvedeno tako kako je izvedeno, u eri u kojoj je glasanje na tu temu bilo nešto što se obavlja između parkiranja auta i žderanja kanapea poslije glasanja. Kao i da nemalom broju taj prefiks predstavlja nešto odbojno ne zbog prefiksa nego načina na koji je dodan. Tako da, kako god da bude, ime jest nešto što bi moralo imati legitimitet.
  • Boogieman
    307
    Od dodatka "G" u imenu mi je puno bitnije da se slave i rođendan 26.4. i 9.6., da se slave igrači Građanskog, te da u kutku fan shopa uvijek postoje artikli s obilježjima Građanskog (knjige, retro dres, scally/flat cap, bedž, igla za kravatu, kravata, kemijske, košulja i sl.).
    Obje opcije imena su mi prihvatljive i sasvim dobre, a nikako mi nije prihvatljivo da se Građanski općenito ignorira i koristi samo deklarativno.

    Ako bi ostao "G" onda bih volio da se ne piše "Građanski", nego "Gradjanski" kako je originalno pisano.
    Kaj se tiče poznate izjave o "privjesku", nije mi baš jasna, jer je ustvari klub osnovan kao "Prvi hrvatski gradjanski športski klub u Zagrebu"/"I. hrvatski gradjanski športski klub u Zagrebu", neka me netko ispravi.
  • Bosskovitz
    7.3k
    Cijelo ovo glasanje svodi se na jednostavnu dilemu: je li Dinamo klub čija povijest kroz Gradjanski počinje 1911. godine, ili je klub kojeg su komunisti osnovali iz ničega 1945. i nema nikakve veze ni sa čim prije. Ove dileme ne bi bilo da nije bilo Tuđmanovih "bespuća povijesne zbiljnosti" u devedesetima kad je, iskompleksiran Hajdukom, htio od Dinama preko noći napraviti najstariji i najtrofejniji klub pa je izmislio prvo onaj cirkus od HG-a, a onda i cijelu Kramerovu ideju o novom početku povijesti i NK Croatiji, novom klubu koji baštini tri kluba, a uzima godinu osnutka najstarijeg. Potpune besmislice.

    Za mene je Dinamo oduvijek bio Gradjanski, iz vrlo jednostavnog razloga: Dinamo nikada ne bi nastao pod imenom Dinamo da par dana ranije nije ugašen Gradjanski. Po pričama mog pokojnog dede, svi su tada znali da je Dinamo zapravo zamaskirani Gradjanski. Pogledajte Slobodnu Dalmaciju kad najavljuje prvo gostovanje Dinama u Splitu, najavljuje ga kao "bivši Gradjanski". Pogledajte navijače koji su ostali isti, isti brending plavog, purgerskog kluba... uopće ne ulazim u to koliko je kakvih igrača bilo, kako su kasnije mijenjali grb inspirani Gradjanskim i slično - priča o Gradjanskom i Dinamu je priča kluba koji je bio prevelik i prevažan da bi ga jedan totalitarni režim dopustio. Gradjanski se nije ugasio, Gradjanski je zabranjen.

    Pod utjecajem medija i raznih kvazi stručnjaka, počeli smo s vremenom prihvaćati da za nas vrijede neki drugačiji kriteriji nego za druge. Totalitarni komunistički režim je ugasio Gradjanski baš kao što je totalitarni fašistički režim ugasio predratni Hajduk, ali kad mi kažemo da smo sljednici ugašenog kluba onda je to povijesni revizionizam, a kad oni kažu da su sljednici ugašenog kluba onda je "slavna hajdučka povijest". Manchester United za godinu osnutka koristi godinu osnutka svog prethodnika, a kod nas je to povijesni revizionizam? Werder je zabranjen jer se natjecao u nacističkoj Njemačkoj pa ponovno osnovan i poslije vratio staro ime, a kad mi koji smo zabranjeni pa ponovno osnovani i vratili prefiks - onda je to povijesni revizionizam? Oni koji me znaju, znaju da sam po političkim pogledima puno ljeviji i liberalniji od većine ovdje, ali nemojmo ignorirati činjenicu da je varijanta povijesti po kojoj je Dinamo osnovan 1945. i nema veze ni sa čim prije pisana od strane onih koji su osmislili mit o Hajduku, koji su ukrali naslov 1979., koji su zatirali Hrvatskoj proljeće, koji su izmišljali priče o milijun žrtava Jasenovca, koji su zatvorili Stepinca... radi se o ideološkom narativu.

    I nemojmo se dovoditi u zabludu primjenjivanjem današnjih kriterija na ono što se događalo u Zagrebu 1945. Nemojmo biti naivni.

    O povijesti Dinama se naprosto ne može pričati bez Gradjanskog. To je jedan te isti klub u žrvnju povijesti i suludih političkih ideja koje su ga htjele kontrolirati - i nisu uspjele. I mijenjati ime klubu je suludo jer Dinamo je više od kluba, ali dodati mu prefiks "Građanski" (tj. "Gradjanski", slažem se u potpunosti s kolegom Boogiemanom) kao hommage povijesti koju su komunisti pokušali zatrtri je za mene još jedan akt prkosa jednog neuništivog duha purgerskog kluba.

    I to nema baš nikakve veze s Mamićem. Nemojmo 111 godina svoje slavne povijesti potčiniti mržnji prema jednom kriminalcu, jer time njega proglašavamo važnijim od kluba. A to je upravo ono što smo oduvijek njemu zamjerali.
  • Bosskovitz
    7.3k
    I da, protivno mišljenju mnogih ovdje, mislim da to ne treba biti predmet referenduma jer za zdravo odlučivanje o toj temi je potrebno znati puno više o povijesti kluba nego što to zna prosječan navijač. Ljudi su površni, 15 godina im mediji ispiru mozak o tome kako je GNK "Mamićeva izmišljotina" bez ikakvog povijesnog konteksta, u devedesetima su toliko "povijesti" izmislili da se zgadilo i onima koje zanima, a 45 godina prije toga se čvrsto držalo partijskog narativa da je sve važno i bitno u Jugoslaviji počelo 1945.

    To mi je pandan toga, sad ću pretjerati s primjerom ali bit ću slikovit, da sada srušite režim u Sjevernoj Koreji i održite izbore - što mislite kako bi glasali ljudi koji su generacijama indoktrinirani u to da je demokracija zlo i da samo režim zna dobro, a tko glasa protiv njega će umrijeti?
  • Bosskovitz
    7.3k


    1. To je relativno. Građanski zapravo nikada nije nosio ime Građanski, nego "Prvi hrvatski gradjanski športski klub". Tehnički, možemo reći da je "građanski" oduvijek bio prefiks, a klub je u razgovornom jeziku dobio ime Gradjanski jer na PHGŠK slomiš jezik. Da si na tadašnjeg gradskog rivala HAŠK tako slomio jezik, danas ga vjerojatno ne bismo znali kao HAŠK nego kao Akademski.

    2. Ne vidim kako bi se to usporedilo.

    3. I ime Dinamo je nastalo u vrijeme progona mnogočega što je Gradjanski predstavljao, uključujući puno ozbiljniji progon mnogih koji su bili njegovi navijači, pa se ne odričemo imena Dinamo. Da se razumijemo, način na koji je ta promjena napravljena i ironija tog trenutka su potpuno pogrešni, ali interpretirati vezu Dinama i Gradjanskog isključivo kroz prizmu Mamića i ekipe je nepravedno prema klubu i njegovoj povijesti.

    4. Slažem se. Dodavanje prefiksa "građanski" od strane onih koji su predstavljali sve suprotno vrijednostima Gradjanskog je tragikomično, ali upravo očuvanje tog prefiksa i njegova legitimizacija kroz oživotvorenje vrijednosti Gradjanskog kada ta klika ode će oprati ljagu koja - nažalost zbog tog postupka - danas nagrđuje to ime. Brisanjem prefiksa simbolično bi se poslala potpuno pogrešna poruka, ta da je ideja Gradjanskog zapravo nešto što je ideja Mamića i ekipe. A to bi bio još jedan pogrešan korak u povijesti punoj pogrešnih koraka glede interpretacija naše prošlosti.

    5. Predlagati još jednu promjenu imena argumentom "dosta je promjena imena kluba" nema baš logike. Uostalom, nemojmo se ni zavaravati da je Dinamo "uvijek bio NK Dinamo". Nije. Bio je PHGŠK, pa FD Dinamo, pa NK Dinamo, pa HAŠK Građanski, pa NK Croatia, pa NK Dinamo, pa GNK Dinamo.

    6. Ok, to je čisto subjektivno.

    7. Kroz sve. Nema potrebe sramiti se svoje povijesti.
  • LM1995
    1.7k
    Cijelo ovo glasanje svodi se na jednostavnu dilemu: je li Dinamo klub čija povijest kroz Gradjanski počinje 1911. godine, ili je klub kojeg su komunisti osnovali iz ničega 1945. i nema nikakve veze ni sa čim prije.Bosskovitz

    Ti su fulao već u prvoj rečenici. Pitanje je želimo li G ispred NK ili ne. Ne dovodimo (svi) time u pitanje činjenicu da je Dinamo sljednik Građanskog.

    Manchester United za godinu osnutka koristi godinu osnutka svog prethodnikaBosskovitz

    I ne zovu se zato Newton Heath Football Club Manchester United, nego Machester United Football Club.
  • plavi67
    920

    LM1995 gore iznad objasnio. nitko nije protiv gradjanskog kao dijela povijesti ,dapače. govori se samo o prefiksu. sam duh i ideja gradjanskog se može nastaviti ili 'utjeloviti' u nkdz kroz više načina kao što sam opisao u svom postu.
    ponavljam, nitko nije protiv gradjanskog kao dijela povijesti, niti se srami, dapače svi smo ponosni na nju i na sam klub u to vrijeme. toliko, nadam se da se razumijemo.
  • Bosskovitz
    7.3k


    Jesam li? Ispravljanje 65 godina različitih varijanti politički motiviranih interpretacija klupske povijesti završeno je formalnim sljedništvom Gradjanskog i dodavanjem tog prefiksa. Micanje prefiksa je korak unatrag u ispravljanju povijesne nepravde nanesene našem klubu jer ide uz medijski narativ koji nam govori kako je Gradjanski=Dinamo fiks ideja Zdravka Mamića kao što je svojedobno HAŠK+Gradjanski+Dinamo=Croatia bila fiks ideja Franje Tuđmana. A naprosto nije.

    I da, nije sve u prefiksu, naravno. Ali koliko vidim, većina ljudi koja je protiv prefiksa je protiv njega zato što je dodan od koga je dodan i na način na koji je dodan - tu se slažem s njima. Ali mislim da ljubav prema klubu i poštovanje prema njegovoj povijesti moraju biti iznad mržnje prema kriminalcima u klubu. I ne trebamo odustati od dobrih rješenja samo zato što su donesena od strane loših ljudi - baš suprotno, trebamo ih odvojiti od njih i odvajanjem od onog lošeg ih legitimizirati.
  • Jaro
    5.4k
    Meni je vaznije da se ideja Građanskog vidi i očituje u djelovanju kluba, momčadi i navijača nego da se to postavi u imenu. Postavljanje u ime mi zvuči i izgleda baš malograđanski, kompleksaški kao dr.mag.sc . ili koje već titule ljudi imaju pa inzistiraju da im se obracas na taj nacin i vjesaju to na kaslicima i portafonima.
    I pitanje - jesu li Hajduk i Rijeka vise hrvatski od Dinama? Ipak imaju H u ispred NK, a Dinamo nema.
  • smog
    236
    samo NKDZ
  • BigZ
    393
    Dinamo Zagreb
  • Neki tip
    19k
    Dinamo ZagrebBigZ

    samo NKDZsmog

    Gnk Dinamo ZagrebMara Wolfl

    Ja sam za ''GNK Dinamo''xyz

    Podsjećam da je na početku ove teme anketa:

    yqwjf0nlil12yiil.jpg

    ..tak da ne kužim poantu javnog "glasovanja", nismo na parlamentarnoj sjednici. :wink:

    Ubiše se ljudi ovdje od obrazlaganja svog stava, stvarno je bilo dosta kvalitetnih upisa slagali se ili ne slagali sa sadržajem.

    I šteta je da se pretvori u anketnu nabrajalicu.

    Mislim, 183 glasa je u anketi, zamislite da svatko od nas 183 upiše "GNK Dinamo", "NK Dinamo" i tu i tamo "ukrasi" s NKDZ!, Samo NKDZ!, GNK!..

    Ako želite da se zna što mislite, onda napišite što mislite, a akronime i slogane ostavite za izbornu kampanju jednog dana.. :smile:
    Attachment
    Screenshot_20230209-174455_Chrome (17K)
  • masacusec
    3k
    Kužim kaj želiš reći i u pravu si. No, ovim dodanim komentarima ljudi žele staviti dodatni pečat i apostrofirati svoje preferirano nazivlje.
  • Neki tip
    19k


    Ma kužim namjeru, ali ono.. #samo PHŠKGDZG! :yikes:
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.