• db-izbjeglica
    12.6k
    Na svijetu ne postoji toliko jako računalo koje bi takvo što moglo izračunati. Suvremena meteorologija ne može sa 100% sigurnosti predvidjeti vremenske prilike za sljedeća dva tjedna, al eto, globalnu klimu se može modelirati za sljedećih 200 godina.

    Koliko je to sve čudno i kompleksno, najbolje pokazuje klima na našem području. Koliko sjeverno se sjeverno nalazimo, kod nas bi vremenske prilike trebale biti slične onima u Kanadi. Vjerojatno je to tako zbog toplih morskih struja, a realno one se mogu promijeniti zbog jednog podvodnog potresa ili erupcije vulkana.
  • db-izbjeglica
    12.6k
    Ovisi o kojim obnovljivim izvorima govorimo. Vjetro i fotonaponske elektrane jesu nestabilni izvori ali hidroelektrane baš i ne. Zato postoji energetska politika i odgovarajući dizajn elektroenergetskog sustava te njihovo umrežavanjeThe Undertaker

    Pa šta i hidroelektrane nisu sotonizirane?
    Vidre, pastve, uništavanje staništa ptica močvarica, itd, itd...
  • NORTE
    8.9k
    Nuklearke su realno najčišći izvor energije, samo s obzirom na Černobil i Fukushimu svi imaju (neracionalnu?) averziju.markoli
    S razlogom, posljedice po okoliš (a samim time) i zdravlje ljudi teško da mogu biti gore. Japanci puštaju zračenjem kontaminiranu vodu iz nuklearke u ocean jer ne znaju šta bi s njom.
  • db-izbjeglica
    12.6k
    Pa nemre voda biti ozračena, može unutra imati otopljene nekakve radionuklide, to su elementi koji postoje i u prirodi i koji se raspadaju. Nekima treba par sati, nekima godine. Za takve stvari vjerojatno postoje dopuštene granice koncentracije pa će tu vodu razrijediti i onda kontrolirano puštati.

    Mislim, jedan tanker s naftom potencijalno može napraviti veće sranje.

    Inače, utjecaj povipeme radijacije na čovjeka je područje koje se još treba istražiti. Normalno, ogromne koncentracije i direktna izloženost su štetne kao i što je štetno biti direktno izložen plamenu vatre. Međutim, životinje u zabranjenoj zoni černobila žive najnormalnije, nema jelena sa 6 nogu i dvije glave, niti vukova sa tri oka i dva repa.

    Zanimljivo je da dijelovi colorada prirodno imaju povećano zračenje zbog velike količine radioaktivnih elemenata u tlu, doslovno postoje područja koja prirodno imaju sličnu koncentraciju zračenja kao i područje oko fukushime. Istovremeno, colorado je jedna od američkih država sa najmanje karcinoma. Ajd sad budi pametan oko toga

    Iz tih havarija treba nešto naučiti i povećati sigurnost prilikom projektiranja nuklearki, nikako ne treba odustajati od takve energije. Realno, nuklearna energija je vrlo vjerojatno napravila najmanje štete od svih drugih oblika.

    Recimo u kini je prije pedesetak godina popustila brana hidroelektrane, poginulo je (po nekim procjenama) i preko 200 000 ljudi.
  • Bosna86
    11.5k
    Idem na posao i gledam nepreglednu kolonu ljudi koji idu na baseball utakmicu u 11 ujutro… Likovi od 9 do 99 godina, staro-mlado, krcata svaka metro stanica…. Bas me pukla neka tuga sto tako nešto kod nas nikad neću doživjeti… ( ne računam ligu prvaka i slično, referiram se bas na najgori termin i tu kulturu da se ide na sve bez obzira na okolnosti)
  • über alles
    1.4k
    I to na brutalno dosadan sport, baseball mi nebio bio zanimljiv sa 25kom gljiva.

    Al ono to je day out za njih I to je ok.
  • Dudu
    2.6k
    Ako postoji jedna stvar zbog koje mi nikad neće biti žao, to je što nismo kao Amerikanci :D
  • serbus
    3.4k


    Defence :) :)

    Ali nismo daleko sjećam se rukometa u areni i onog debila Frano zbog kojeg sam otišao prije kraja. Ne mogu se sjetit kak se preziva ali vodio je poslje onaj šou na novoj mislim. Lik na mikrofon svako malo obrana tutu(trebao bi biti bubanj) obrana tutu obrana tutu izludio sam i otišao.
  • Baneki
    713
    Ridjan. I ja se sjećam kako me to nerviralo, u biti sva ta amerikanizacija.
  • markoli
    1.6k
    Dečko koji je bio prije njega je bio odličan. Frano je onako simpatičan za voditi ne znam neku priredbu ili nešto, nikako za sport. Totalan promašaj je bio s njim.
  • Draž
    1.1k
    A tko ne bi pobegel od tog lika iz sivog modusa. :grin:
  • SAS1987
    13.2k
    c2du1rwimdx8nzxv.jpg

    :lol:
  • Mali Zeus
    9.2k
    Kad smo kod Bih, ako itko zna.
    Uglavnom istekla mi je osobna još u 10. mjesecu, ali osobni dokumenti vrijede za vrijeme trajanja pandemije i još 30 dana od proglašenja kraja pandemije. E sad u osmom idemo preko Neuma, tamo ne bi trebali s BiH strane raditi probleme oko osobne s obzirom da je po hrv. zakonu valjana?
  • Papastrumf
    9.3k
    Ta osobna ti vrijedi jedino u Hrvatskoj. Ne vrijedi za prelazak granice.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.