• NitkoBitan
    12k
    Povećati će se temperatura mora što će dovesti do manje ribe, biti će više suse što će dovesti do manje plodne zemlje.og1986

    Više temperature - više isparavanja mora i topljenje ledenjaka bi actually trebalo dovesti do globalno više pitke vode? Lokalno naravno suše i poplave (ekstremi)...
  • og1986
    2.9k


    Da bit će više pitke vode u Kanadi i Norveškoj (za njihove ledenjake) koji i danas imaju puno pitke vode. Ledenjaci se tope u more, a more je i dalje slane. Bez obzira koliko ih se otopilo opet moraš desalinizirati. Za kaj se još uvijek nije našlo dobro riješenje.

    Evo to je trillion dollar idea. Naći funkcionalan desalinizstor s kojim bi se mogla koristiti voda za piće i naropljavanje
    :grin:
  • NitkoBitan
    12k
    EH jbmu zivot. Kad se vec toliko kuzis u globalno zatopljenje daj nam reci neke benefite istoga jer nemre sve bit negativno :rofl:
  • og1986
    2.9k
    Manje ćeš trošiti na plin ili drva za zimu :lol:
  • Baneki
    717


    U pravu je skoro uvijek manjina, (kad govoriš o svojim profama). Inače 70tih su govorili o globalnom zahlađenju, novim ledenom dobu i slično, onda su se prebacili na zatopljenje pa kad podaci nisu bili u skladu sa teorijom promijenili su ploču i sad govore o klimatskim promjenama.

    https://phzoe.com/

    Pogledaj ovaj link gdje jedna cura razbija sve te mitove uz malo znanja Pythona i sirovih podataka sa stranica NASAe i drugih američkih saveznih agencija. Imaš i Python kod pa možeš i sam sve provjeriti. U pozadini svega je neka politička igra sa karbonskom otiscima i sličnim opasnim idejama.
  • og1986
    2.9k
    Vjerovali ili ne. Ali na PMF ima i ravnozemljasa, oni su isto dakako u manjini i vjerno pokazuju videe gdje je razotkrivena okrugla zemlja i vjeruju da je zemlja stara 4500 godina iako zajedno slušamo predavanja.

    Rekao sam da je politika i lobi uzela taj narativ jer su vidjeli problem i žele to iskoristiti ( kako kaže u GOT-u chaos is a ladder). Isto tako politika sad uzima maha kad je u pitanju korona virus, ali to ne znači da on ne postoji iako ima puno videa gdje negiraju postojanje (jedan od argumenata je : jeste li ikada vidjeli virus svojim očima).

    Ja osobno sam davno odustao od emotivne povezanosti sa ovim problemom. Smatram da je stvaran na temelju svega što sam vidio i planiram osigurati sebe i svoje. Smak svijeta neće biti.
    Nije meni ovdje smisao nikoga konvertirati, nisam Jehovini svjedok.

    P.s. malo ledeno doba je počelo sa srednjim vijekom i mi bi trebali biti u njemu, no od industrijske revolucije taj se trend okrenuo i ubrzao u drugom smjeru.
  • NORTE
    9.1k
    katastrofične najave (tipa - do 2030. će se otopiti pola sjevernog polamarkoli
    To se već dogodilo i to je znanstveno dokazana činjenica, Nasini sateliti prikazuju led 1980. i 2020., polarni led se smanjio tri puta i sada su otvoreni vodeni putevi iznad Kanade i Rusije.

    Ja se osobno sjecam zima od prije 20tak godina.Infinity
    Mislim da kroz 20.stoljeće nije bilo zime bez većeg snijega u Zagrebu (vrijedi i za druga mjesta na kopnu). Godinama to više nije slučaj. Uzmimo za primjer Gorski kotar i Liku, do prije 15 godina je snježna sezona trajala puno duže. To nije slučajno, to je trajna posljedica.
  • db-izbjeglica
    12.7k
    Evo to je trillion dollar idea. Naći funkcionalan desalinizstor s kojim bi se mogla koristiti voda za piće i naropljavanjeog1986

    Pa to postoji, trenutno je skupo, al samo zato što malo kome treba, kao i što je mobilni telefon početkom devetesetih koštao u tisućama maraka, a danas sasvim funkcionalan uređaj možeš kupiti već za par stotina kuna.

    Desalinizacija nije nikakav posebno pametan proces. Postoji više načina. Nekad je i proces kondicioniranja slatke vode koju mi pijemo bio SF, jer su ljudi do prije 20 godina grabili direktno iz potoka. Voda koju mi pijemo također prolazi kroz nekoliko ogromnih bazena i vrše se razni procesi, od koagulacije do dezinfekcije.
  • deda
    27.7k
    Kod većine ljudi koji negiraju pojam "globalnog zatopljenja" je problem što ne razumiju koncept jer razmišljaju linearno. Ne postoji linearno globalno zatopljenje
  • masacusec
    3.1k
    Ljudi općenito većinu stvari svode na neki linearni račun, a to je zapravo simplifikacija realnosti odnosno pojednostavljenje događaja koji su, ipak, većinom nelinearni.
  • db-izbjeglica
    12.7k
    Svi događaji s klimom mogu biti linearni i nelinearni, samo je pitanje iz koje perspektive, odnosno vremenskog perioda se gledaju. Ako pogledamo period od zadnjih par milijuna godina, dobit će se nekakvi pravilni brežuljci i dolovi.

    Ako pogledamo zadnjih 50 godina bit će svakakvih skokova, a ako pogledamo zadnjih 5 dana bit će još veći kaos.

    Klimatske promjene su neminovne, događale su se, događaju se i događat će se. Jednom će sigurno opet biti ledeno doba, kao što se u prošlosti može pronaći period kad je bilo toplije nego danas. Pitanje je samo u kolikoj mjeri čovjek utječe na to i koja je šteta će nastati ako utječe značajno.

    Osobno ne vjerujem u izrazito katastrofične scenarije. Ljudi će se jednostavno prilagoditi.
  • The Undertaker
    4k
    Sigurno je da će se ljudi prilagoditi. Nije problem sam opstanak ljudi. Problem je što su promjene prebrze da bih ih većina država pratila i prilagođavala se njima. Npr. topljenje ledenjaka u Himalaji ostavlja Indiju bez vode. Imaš miljardu ljudi koji mahom žive od poljoprivrede i nemaju ništa od toga što će npr. Sibir postati ugodan za život. Vidili ste što se događa kad 2-3 milijuna Sirijaca zakuca na vrata Europe. Što bi bilo da zakuca 20-30 milijuna Indijaca?
  • db-izbjeglica
    12.7k
    Sigurno je da će se ljudi prilagoditi. Nije problem sam opstanak ljudi. Problem je što su promjene prebrze da bih ih većina država pratila i prilagođavala se njima. Npr. topljenje ledenjaka u Himalaji ostavlja Indiju bez vode. Imaš miljardu ljudi koji mahom žive od poljoprivrede i nemaju ništa od toga što će npr. Sibir postati ugodan za život. Vidili ste što se događa kad 2-3 milijuna Sirijaca zakuca na vrata Europe. Što bi bilo da zakuca 20-30 milijuna Indijaca?The Undertaker

    Pa nešto će se dogoditi, ne bi da se seobe naroda nisu događale i kroz prijašnje etape zemljine povijesti. Na kraju krajeva i današnja Europa je nastala tzv "velikom seobom naroda" koju je uzrokovalo xyz faktora. Što god da se dogodi, nakon nekog vremena će se postići ravnoteža, možda bude ratova, prekrajanja granica, itd... Ništa što se kroz ljudsku povijest već nije događalo. Takvi procesi se događaju doslovno od vremena kad se čovjek spustio s drveta i počeo hodati na dvije noge.
  • og1986
    2.9k
    Pa to postoji, trenutno je skupdb-izbjeglica

    Znam to, koristi ga Izrael ali šta to vrijedi liku iz Pakistana i Nigerije.
    Iskoristivost je mala kao i kod obnovljivih izvora energije i baterija. Zato kažem ako netko riješi te probleme bit će jako bogat.


    New York times je 3 mjeseca prije prvog leta braće Wright reko da ljudi neće letjeti još tisuću godina. Time je proglasio Hitlera čovjekom godine i najpozitivnijom figurom trideset i neke.

    Novinari su pisali i pisati će gluposti za prodaju novina. To što žive od usijanja straha i što su bezbroj puta bili kontradiktorni sami sebi nije nikakav dokaz da problem ne postoji. Ne čitam Index da vidim kakvo je objektivno stanje u hrv isto tako ne čitam američke medije da vidim kako se mijenja klima.
    Ljudi se ne moraju smrtno bojati globalnog zatopljenja, no isto tako ne možemo početi tražiti potencijalna rješenja za bolji život ako velika većina negira postojanje problema.
    Kolike su šanse bile da se dogode 2 potresa i pandemija u hrv u istoj godini ? Male. Jesmo li bili spremni na njih?
    Sami znate odgovor.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.