• xavier
    11.1k
    ma ja neznam kak uopće taj stadion dobiva dozvolu za igranjemali M

    A pisali smo više puta. UEFA-u zanima kvaliteta travnjaka, jačina reflektora, dovoljno mjesta za novinare, dostupnost interneta, svlačionice, prostorije za suce, VIP zona, parkirna mjesta...a koliko stadion ima trbina i kakve su, na što liče wc-i, kakva je ponuda hrane i pića, kakav je izgled, u takve stvari ne ulaze.

    Iako naravno da je ovakav stadion odavno i sigurnosni problem s obzirom da padaju komadi betona i stakla. Taj dio mi jedino nije jasan kako se svaki put riješi.
  • scooniepenn
    1.9k

    Ako govorimo o Kranjčevićevoj vizaualizacija postoji, a ista će se još samo dorađivati, ali finalno vizualno rješenje neće puno odstupati od postojećeg.
  • Mali Zeus
    9.8k
    Taj dio mi jedino nije jasan kako se svaki put riješi.xavier

    Malo izolir trake i riješeno.
  • scooniepenn
    1.9k

    Uz svo dužno poštovanje kolega, ali igrom slučaja uz to što sam veliki Dinamovac, veliki sam navijač GB-a koje sam zavolio prije nekih 20-ak godina, čak prije vremena Aarona Rodgersa. Dakle, kad je riječ o posjeti tog kluba nekoliko elemenata tu treba uzeti u jednadžbu. Prvi i najvažniji je da je riječ o jedinoj franšizi u NFL-u koja nije u vlasništvu nekog milijardera ili skupine investitora. Green Bay Packersi su neprofitna korporacija od 18. kolovoza 1923. Trenutno korporacija ima otprilike 537.460 dioničara koji zajedno posjeduju otprilike 5.200.000 dionica nakon šestog prodajnog ciklusa dionica u 2021. godini. Nadalje, riječ je o kultnoj franšizi, jednoj od najpoznatijih ne samo u američkom nogometu, već i američkom sportu uopće. Tamo je lista čekanja za mogućnost kupnje godišnjih ulaznica ogromna, tako da se to po meni ne može niti s jednim nogometnim klubom u Europi usporediti, a ne s Dinamom. Što se tiče samog stadiona usporedba s Maksimirom je besmislena iz nekoliko razloga. Lambeau Field je star stadion, ali u više navrata, redovito obnavljan. Njegova infrastruktura je brutalna, a što se tiče natkrivenosti oni to namjerno ne žele napraviti jer im je to posebno zimi kad ima dosta snijega komparativna prednost u odnosu na protivnike. Svi znamo da problem Maksimira nije samo natkrivenost, daleko od toga.
  • Bosskovitz
    7.5k
    A kad ce seksi stvari? Kad mislis da bi mogla bit sluzbena vizualizacija?Enkrete

    Maksimira? Pa nakon kaj bude gotova studija izvodljivosti (koja se već radi neko vrijeme, iako imamo minimalno informacija o tome), onda bi se prema njoj - u suradnji ključnih dionika - trebali definirati generalni parametri stadiona: kapacitet, tip, broj katova, kvadratura poslovnih prostora, kvadratura ugostiteljskih prostora i slično, nakon čega ide arhitektonski natječaj. Po završetku arhitektonskog natječaja bismo trebali dobiti idejno rješenje, odnosno kako bi stadion trebao generalno izgledati.

    E sad, kad će to biti, ja se ne usudim prognozirati jer ne znam dovoljno. Realno, taj natječaj bi se mogao raspisati za mjesec dana, a mogao bi i za 6 mjeseci i za godinu dana jer ovisi prvo o studiji izvodljivosti, a onda i o pregovorima između kluba, grada, investitora... ne znam u kojoj fazi je studija, ne znam kako će teći pregovori između kluba, grada i drugih dionika, ne znam kako bi potencijalni investitor mogao sudjelovati u njima ako još nije bilo javnog natječaja na kojem je izabran i možda najbitnije - ne znam radi li se samo projekt za stadion, ili u kompletu ide projekt za cijeli blok od Budakove do Maksimirske. Ne treba tu žuriti, pogotovo u ovim fazama u kojima se definiraju elementarne stvari. Sve treba biti gotovo unutar dvije godine i to se sigurno stigne napraviti, čak i uz potencijalne žalbe.

    Tek tamo nakon kaj se Kranjca zavrsi?Enkrete

    Kad se Kranjča završi, idealno bi bilo da sve za Maksimir već bude spremno, da se klub krene iseljavati sa stadiona i nek se ruši unutar mjesec dana od zadnje utakmice.

    Kolko mislis da bi imali rijeci u tome kako ce stadion izgledat? Tipa dal ce bit ovalan ili kockast i takve stvari?Enkrete

    To je pitanje za klub. Ako ostanu Barišić, Peras i ekipa neće biti baš dobro, čisto iz razloga kaj znam kako su odgovarali kad su ih pitali oko Kranjčevićeve. Ako DP pobijedi i Zeko postane predsjednik, sigurno će se puno proaktivnije sudjelovati u cijelom tom procesu, ali vezano uz konkretno pitanje - mislim da je puno izvjesnije da će se raditi o kvadratnom stadionu, ne sjećam se kad je zadnji put u Europi napravljen ovalni stadion koji nema atletsku stazu osim ako pod ovalni misliš ovako blago zaobljene tribine kao na Wanda Metropolitanu ili u Bukureštu:

    Wanda-Metropolitano.jpg

    Arena-bukareszt.jpg

    Ali ako o tome pričamo, to vjerojatno nije ni u top 30 prioriteta.

    Pa i sam Boss vam kaže da je to predizborni asmali M

    Samo da objasnim ovo, to je bio odgovor na tezu kako neće ništa biti od stadiona prije lokalnih izbora. Tomašević je potrošio dvije godine na važne, ali nevidljive i neopipljive politike i pred izbore će mu nasušno trebati vidljivih, "betonskih" rezultata - zato mislim da i guraju toliko Kranjčevićevu.

    Uglavnom, novi stadion povećava posjetu, ali ona jenjava s vremenom.kibic

    Naravno, kao što ne ovisi samo o stadionu nego o mnoštvu drugih faktora. Ali kvalitetan i funkcionalan stadion je temelj na kojem se gradi sve ostalo.

    Sve se slažem s tobom osim toga da ima puno takvih stadiona, zaista nema :D a ni Green Bay Packersi nisu baš najbolje jer em se radi o drugačijoj kulturi, em o potpuno drugačijoj povijesti, a i generalno različitom sustavu. Kada bi se profesionalni nogomet svodio na Ligu prvaka, a Dinamo bio jedini klub od Beča do Atene, vjerojatno bismo imali i potpuno drugačije probleme od onih koje imamo danas.

    Momci, jedno razmišljanje. Vidio sam ovdje da je netko rekao da bi grupa na istok. Vjerujem zbog brojke. Sjever i jug bi imali cca 1.700 tj 1.800 mjesta pa shvaćam zašto grupa ne želi sjever. Ako bi jug, a mislim da bi definitivno bio, dan za gostujuće navijače, mislite li da će dopustiti radi sigurnosti da se navijačka tribina Dinama krajca sa gostujućom? il bi to riješavali sa kavezom na čošku sa zapadom? Koliko nam je onda obaveza gostujućima osigurati 5% kapaciteta? to bi bilo 600 karata.. kaj ne?mali M

    Imali smo ovu raspravu već negdje i jedini iole suvisli zaključak do kojeg smo došli je bio da će kavez za gostujuće navijače vjerojatno biti na zapadnoj strani ili na sredini sjeverne tribine, a nekako će se osigurati njihovo uvođenje iz Adžijine jer sve drugo pretpostavlja provođenje par stotina gostujućih navijača kroz Kranjčevićevu, što je suludo.

    Sigurno gostujući neće dobivati cijelu tribinu jer bi onda bili 2-3 puta bliže tribini s Boysima nego što je prvi red maksimirskog Zapada blizu terenu, a nema teoretske šanse da se to dogodi. Čak i da ih stisnu uz Zapad, bili bi preblizu zapadu osim ako bi se radilo o kavezu ranga Guantanama na Rujevici.
  • Liks90
    1.1k
    Ako sve nekim čudom bude spremno do kraja ljeta, radovi u Kranjčevićevoj mogli bi početi do kraja godine. Prema idejnom projektu i riječima Tomaševića i njegovih suradnika, radovi u Kranjčevićevoj trajali bi godinu dana, što je najoptimističnija moguća prognoza.

    Radovi u Maksimiru u najboljem slučaju kreću u jesen sljedeće godine

    Kad bi zaista bilo tako, Dinamo bi se iz Maksimira u Kranjčevićevu mogao preseliti, recimo, na jesen 2025. godine. Tek tada bi mogli početi radovi u Maksimiru, pod uvjetom da je do tada završena sva papirologija i da su uspješno odrađeni svi natječaji te stvoreni preduvjeti za početak radova.

    Prije same izgradnje novog stadiona u Maksimiru, prvo mora biti srušena oronula betonska grdosija, što nije mali posao. Sve skupa, pod uvjetom da putem ne bude nikakvih neočekivanih problema, moglo bi trajati oko tri godine.

    Dakle, najoptimističnija prognoza je da radovi u Maksimiru krenu u jesen 2025. godine, do kada bi trebala biti gotova Kranjčevićeva. Rušenje i izgradnja novog stadiona mogli bi u tom slučaju biti gotovi do jeseni 2028. godine, pod uvjetom da ne bude nikakvih neočekivanih problema. U toj projekciji Dinamo bi prvu utakmicu na novom stadionu mogao odigrati u proljetnom dijelu prvenstva sezone 2028./2029.
  • scooniepenn
    1.9k
    S obzirom na planirani kapacitet od oko 12.000 gledatelja plus 100, 200 maksimalno, ne vidim ni u kojim snovima da gostujući sektor bude veći od 600 mjesta. Što se tiče odvajanja gostujućih navijača varijantu kao na Opus Areni treba jednostavno preslikati. Dakle, okvir "kaveza" od pleksija i okolo visoke negoreće mreže i to je to. I tamo su obični gledatelji tik do kaveza, tako da ne vidim problem da on bude na sjeverozapadu, a da Boysi budu na jugoistoku, gdje bi onda ulazili s Kranjčevićeve kao što ulaze i sada. Zašto bi se kad gostuje Hajduk cijeli ostatak sjevera od recimo 1.200 gledatelja zatvarao za domaće navijače. Možeš 100 mjesta ukupno ostaviti uz "kavez" za policiju i to je to.
  • Liks90
    1.1k
    u slučaju kada smo mi domaćini zauzimamo sve tribine :)
  • kibic
    1k

    1. Rista drago mi je da pratiš GBP i imaš znanja o njima. Nemoj krivo shvatit, nije sarkazam.
    2. Nema većeg kluba od Dinama :grin:

    Ali kvalitetan i funkcionalan stadion je temelj na kojem se gradi sve ostalo.Bosskovitz

    Ne bi se složio. Uređen klub i zdrav klupski odnos s navijačima je temelj sveg ostalog.
  • Oluja
    3.7k
    Iako naravno da je ovakav stadion odavno i sigurnosni problem s obzirom da padaju komadi betona i stakla. Taj dio mi jedino nije jasan kako se svaki put riješi.xavier

    Ako se treba pomicati, a ne pomiče se onda upotrijebe WD-40.
    Ako se pomiče, a ne bi trebalo onda je tu duct tape.
  • Ali
    1.9k


    Prema idejnom projektu i riječima Tomaševića i njegovih suradnika, radovi u Kranjčevićevoj trajali bi godinu dana, što je najoptimističnija moguća prognoza.

    Ako se imate priliku voziti držićevom avenijom onda se sigurno primjetili da je jedan pothodnih na savici/folki zapoceo sa radovima u srpnju 2023. Tada su dovezeni neki strojevi i postavljena ograda. Pretpostavljam da se nije pocelo raditi bez da je izdana dozvola tj. da su odobreni projekti i odabran izvodjač (koliko prije nije poznato). Danas je 22.03.2024. jos tamo stoji dio strojeva i ograde!

    Kaj netko tu stvarno misli da bude oba ekipa sagradila stadion koji je onak odokativno 25x veci i kompleksniji zahvat od jednog pothodnika 12 mjeseci???
    Samo jedan od primjera, siguran sam da u svakom kvartu ima jedan "pothodnik"
  • jedan u nizu
    6.1k

    Pothodnik nema veze sa stadionom.
    Apsolutno se ne moze usporediti, niti iz aviona.

    Stadion ce graditi izvodac koji pobijedi na natjecaju. Imat ce rok predviden za gradnju, i izvodac ce te rokove morati ispostovati.

    Mislim glupo je uopce usporedivati neke projekte na taj nacin. Imas jos sigurno primjera gdje su se javni radovi oduzili i potrajali duze.
    Ali isto tako ti netko moze reci da su neki radovi napravljeni prije predvidenog roka. A bilo je takvih radova pod ovom vlascu.
    Vjerujem da je vise ovih koji su se oduzili, ali nebitno. To su stvari koje nisu povezane i koje se ne mogu usporedivati
  • Jaro
    5.6k
    pothodnik se ne popravlja ispod 3 godine. Istina nakon tog popravaka pod Bandicem pothodnik u Stenjevcu se ponovo morao raskopat i dodatno ucvrstiti jer je postojala mogucnost od urusavanja...
    Gradnja ovisi o tome ko ce dobiti posao - Opus je ocit primjer - prva ekipa nije bila sposobna zavrsiti, zamjenila ih velika (vjerojatno i skuplja) firma i odradila posao. Kod Kranjce je sranje kaj ide natjecaj pa ide po onoj manja cijena pobjednik - a manja cijena znaci - gradjevinar s 2 zaposlena i u procesu dovodjenja 50 Nepalaca koji mjesalicu nisu vidjeli u zivotu... Dakle Kranjca bar 2 godine gradnje + barem 1 godina za otklanjanje nedostataka da se zadovolje tehnicki uvjeti...
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.