• Eduardo
    17.2k
    Među dobrim dijelom 'nogometne javnosti' rasprostranjeno je tumačenje koje kaže da se ulogu kapetana nepotrebno mistificira i da se o važnosti kapetana u nogometu govori s pretjerivanjem. Pojedinci čak tvrde da je pitanje kapetana od drugorazredne važnosti. Gary Lineker npr. rekao je; 'na terenu svi moraju biti vođe, sama vrpca ne čini razliku i ne pokreće stvari u igri'.

    S druge strane kod ostalih je shvaćanje te funkcije potpuno drugačije; osim časti, to je i velika odgovornost. Između ostalog, kapetan je produžena ruka trenera na terenu. O kapetanu se npr. u Engleskoj uvijek govorilo sa strahopoštovanjem, vlasnike vrpce obično se promatra drukčijom dioptrijom.

    Tako je Sir Alex Ferguson opisujući svog kapetana rekao; 'Da sam imao mogućnost poslati Roya Keana da predstavlja Manchester United u ‘jedan na jedan’ utakmici, mi bismo osvojili Derby, Grand National, tradicionalnu utrku čamaca i sve ostalo. On u sebi nosi nešto jedinstveno i nevjerojatno'.

    U povijesti našeg kluba dužnost kapetana obavljalo je oko tridesetak igrača, a vjerojatno još više bilo je onih koji su 'uskakali' i tu funkciju obavljali kao zamjenici izabranih kapetana.

    Prvi kapetan plavog 'broda' bio je Mirko Kokotović. On je s ekipom krenuo u borbu za stvaranje renomea kroz prijateljske, prvenstvene i međunarodne utakmice. Bio je kapetan momčadi koja je 2. ožujka 1964. godine prvi put gostovala u inozemstvu. Za suigrače je imao klase Kacijana, Wolfla, Lešnika, Goloba, Monsidera, Lojena, Bedu, Cimermančića, Željka Čajkovskog i druge. Svi su ga oni neobično cijenili i na prvom sastanku jednoglasno izabrali za kapetana.

    Slijedili su; Branko Pleše, Franjo Wölfl, Ivica Horvat, Tomislav Crnković, Josip Šikić, Luka Lipošinović, Dražan Jerković, Slaven Zambata, Rudolf Belin, Mladen Ramljak, Filip Blašković, Velimir Zajec, Srećko Bogdan, Marko Mlinarić, Zvonimir Boban, Slavko Ištvanić, Dražen Ladić, Dario Šimić, Robert Prosinečki, Igor Bišćan, Tomislav Butina, Niko Kranjčar, Zoran Mamić, Luka Modrić, Milan Badelj, Ivan Kelava, Josip Šimunić, Domagoj Antolić i Arijan Ademi.

    Za vrijeme Gradjanskog kapetani su bili; Jaroslav Šifer, Hugo Kinert, Dragutin Vragović, Maksimilijan Mihelčić, Marko Rajković, Bernard Hügl, Milan Antolković.

    U nastavku teme slobodno s propuštenim imenima dopunite obje liste.

    Ponekad izbor kapetana možda i nije uvijek bio najidealniji. Pojedini treneri uvažavali su mišljenje i 'slijedili logiku' da vrpcu moraju nositi najstariji i najiskusniji. Drugi bi birali one s najizraženijom liderskom crtom i karakterom. Treći su smatrali da to moraju biti najbolji igrači u momčadi. Ćiro je tako u kapetane promovirao 18-godišnjake Zvonimira Bobana i Niku Kranjčara. Kakav su autoritet dvojica tinejdžera uživala među suigračima i koliko su vladala svlačionicom, o tome neka svatko sudi za sebe.

    Mateo Kovačić sa 17 godina i tri mjeseca najmlađi je kapetan Dinama u povijesti. Kruno Jurčić odlučio je protiv Lučkog odmoriti Badelja i Sammira, a za kapetana je postavio Leandra Cufréa. Međutim, ovaj je zbog ozljede morao izaći u prvom poluvremenu pa je traku preuzeo Kova.

    Arijan Ademi bio je posljednji u nizu i u 373 nastupa u dresu Dinama kapetansku traku oko ruke nosio je u 194 navrata. U mojim očima Ademi je definicija idealnog kapetana. Sljedeći koji će upisati svoje ime na taj popis je Dominik Livaković. Jedan od rijetkih vratara koji je dobio tu priliku.

    Uz svo dužno poštovanje i simpatije koje gajim prema Livakoviću nisam siguran da sam najsretniji činjenicom da je prvi kapetan momčadi vratar. Sam Ademi rekao je kako ova momčad nema jednog lidera, već njih petoricu-šestoricu koji vode momčad. Osobno volim vidjeti kad je kapetan igrač 'u polju' koji je uvijek u 'žiži' zbivanja. Što zbog načina kojim 'dirigira' suigračima, što zbog 'konfliktnih' situacija koje se događaju s protivnicima i sudcima. To je samo moje razmišljanje što naravno ne znači da Livi na terenu ne može i neće 'hendlati' momčad na pravi način kao što već i je. Uostalom, kroz povijest nogometa ima dovoljno primjera koji odmah u startu bez problema mogu pobiti ovu moju tezu.

    Dominiku, današnjem kapetanu Dinama želim puno uspjeha, barem onoliko koliko ga je u toj ulozi imao i njegov prethodnik.

    U nastavku slobodno raspalite s Vašim razmišljanjima...
  • Navijač Dinama
    7.3k
    Ristovski? :smile:
  • xavier
    11.1k
    Livaković i Petković su tu, ali po meni je možda najbolji kandidat Mišić.
  • Efes Pilsen
    6.7k
    Mene bas zanima kako bi traka utjecala na Petkovica. To bi bio dobar eksperiment :grin:
  • Nolifer
    6.4k
    Mišić bi bio idealan, slažem se. Predlažem da se i njemu da broj 5. Bio bi pravi vođa i lider na terenu... :strong: :cheer:
  • Olmic
    2.7k
    Kad i ako ode Livi

    Kapetan bi mi bio Petkovic
    Zamjenici Ristovski i Misic
  • Robredo276
    265
    vođa i liderxFire

    A također pravi čovjek i ljudina te odličan igrač nogometa i k tome odličan nogometaš!

    P.S. kapetan - Mišić
  • Zagi
    4.8k
    Miško, definitivno.
  • Krizy
    35.1k
    Ja sam za igrača s moje profilne :cool:
  • DrawTube
    2.8k
    Mišić definitvno, Ristovskom ne bih dao jer koliko god da gine za klub znamo za određene slike i videe
  • Captain America
    13.2k
    Novi kapetan treba biti Josip Mišić. Gospodin, lider i ponajprije igračina koji će ovdje biti još 3, 4 godine.Captain America

    :cool:
  • marcio amoroso
    31.9k
    Livaković je kapetan, a Petković je uz njega najveći autoritet u svlačionici. To su dva kapetana. Sigurno su tu još Zagorac, Mišić i Ristovski kao vođe svlačionice.
  • Nousername
    610
    tako je.Livi ce bit prvi kapetan ostali su iovako lideri i bez kapetanske trake.Pitanje je jedino ko ce biti dokapetan sto mislim da ce biti Petko….Ne treba zaboraviti i na Perica
  • marcio amoroso
    31.9k
    Pitanje je jedino ko ce biti dokapetan sto mislim da ce biti Petko…Nousername

    Petko će biti.
  • BBBaranja
    1.9k
    Meni golman nikada nebi bio kapetan,bez obzira na sve svoje kvalitete..daleko je od igre,kapetan je na terenu da prigovori sucu,zaštiti suigrača..
    Traku bi dao gospodinu sa svoje profilne
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.