• Herñan Crespo
    79
    Svi na zoni uzdizu marka?. pola zona je protiv njega..ne znam sto ti citas i pratis.. znaju svi da je on invalid i da nemoze pratit 2 utakmice tjedno
  • Kepec
    4.6k
    Možda se Miro malo nespretno izrazio kada je rekao da ga svi uzdižu u nebesa, ali da ga se hvalilo po Zoni je, realno s razlogom.
    Isto tako ne bi se složio ni s tvojim da je on invalid, jer ako je Pjaca invalid onda ne znam kaj je 80% hnl igrača?
    Da je najbolji nije, da je pojačanje za Rijeku apsolutno je, radi im razliku makar bilo to protiv Gorice i Istre.
    Je li trenutno igrač za Dinamo nećemo znati dok jednom možda ne dođe i ne vidimo ga na terenu protiv ozbiljnih konkurencija, jer za Dinamo nije bitno biti dobar protiv Rudeša nego protiv Red Bulla (karikiram).

    Malo off topica, ali nije mi jasno odmah to "napadanje" nekoga drugog jer se izrazio krivo ili slično. Sigurno Miro i čita i prati kako Zonu tako i portale i gleda utakmice i slično. Sumnjam da je pao s marsa da ga Hernan uči praćenju nogometa.
  • Miro Vugrinec
    1.5k
    Svi na zoni uzdizu marka?. pola zona je protiv njega..ne znam sto ti citas i pratis.. znaju svi da je on invalid i da nemoze pratit 2 utakmice tjednoHerñan Crespo

    Hernan, nije pola zone protiv njega, niti i treba biti protiv njega. Marko je pošten dečko, koji je imao velike pehove u karijeri i donio nam veliku zaradu. Isto tako nikoga se ne bi smjelo nazivati invalidom, to je ispod svake razine. Moj post je bio ponukan time, jer na indexu, sn, još bar 5-6 portala sam nekoliko puta pročitao najbolji igrač hnl. I na zoni ih ima 80-90 posto koji misle da je kao Ronaldo. Pisao sam samo u smislu, da je po meni precjenjen i da ne treba očekivati da će biti neizostavan član i kljucni igrač Dinama ako dođe kao sto se nameće razmišljanje čitajući medije i komentare. Želim Marku da me razuvjeri, ako dođe u Dinamo da stvarno bude takva klasa kao sto neki pišu, ali skeptičan i mislim da se stvorio preveliki hype i upravo zbog toga sam i pisao post
  • miro
    3.1k
    Marko Pjaca je klasa za ovaj Dinamo, a sa suigračima koje bi tu imao, bio bi još duplo bolji.
  • Zagi
    5k
    I na zoni ih ima 80-90 posto koji misle da je kao Ronaldo.Miro Vugrinec

    .. za Hoxhu. Ključna činjenica.
  • striko
    1.2k

    Da je Orša još kod nas Pjacu se ne bi spomenulo.
    Ovako kad je propuh na lijevoj strani Pjaca mi je i Ronaldo i Messi.
  • Banana 2
    406
    .. za Hoxhu. Ključna činjenica.Zagi

    Samo se mi ne bismo trebali voditi Hoxhom. Znam da znaš to i sam, ali nerijetko vidim da se ljudi nakače na neko ime samo zato što je bolje od naših trenutnih opcija.
  • Banana 2
    406
    Kad sam već ovdje, elaborirat ću svoje neslaganje sa strategijom koju je Marić u kratkim crtama prezentirao na presici.

    Razumijem da su ljudi sretni otvorenom komunikacijom iz kluba pa im se ne sviđa kada netko krene stvari previše secirati. Nadam se i sam da sam u krivu i da sam previše iščitao iz te kratke presice, odnosno da su neke stvari na presici možda bile malo ofrlje iskomunicirane.

    Moje shvaćanje je bilo da su u klubu previše skeptični oko naših kapaciteta da se borimo za inozemni talent i posljedično ćemo se okrenuti više prema akademiji i domaćim igračima, ali sa naglaskom na raniju akviziciju prije nego što prerastu naše financijske mogućnosti. Na stranim ćemo se tržištima prvenstveno fokusirati na starije igrače koji su u lošim situacijama u svojim klubovima, poput RPG-a.

    Moj fundamentalni problem sa tom strategijom je da se, financijski gledano, radi o lošem potencijalu povrata na naša ulaganja.

    Postoje tri problema:

    • Stariji igrači su trošak bez preprodajnog potencijala
    • Akademija sama ne izbacuje dovoljno adekvatnog talenta
    • Promjenom okolnosti u HNL-u u odnosu na Mamićevo, strateški gledano, "zlatno" doba, mi više ne uživamo privilegiju akvizicije svih najboljih hrvatskih talenata po prihvatljivim cijenama, a ne uživamo ni privilegiju razvijanja tih talenata kroz Loksu


    Marić je i sam istaknuo da su takvi, stariji, igrači prvenstveno trošak, ali je to racionalizirao idejom da oni pomažu razvoj domaćih talenata stvaranjem stabilne razvojne ekologije. Osobno mislim da je to od ograničenog značaja. Stabilno razvojno okruženje može se postići i bez prevelikog fokusa na iskustvo. Najvažniji faktori su sustavni rad, a prije svega talent i mentalna dispozicija samih mladih igrača. Iskustvo u momčadi pomaže, ali ima plafon i ne treba pretrpavati svlačionicu iskusnim igračima preko te točke.

    Akademija ne izbacuje dovoljno talenata na godišnjoj bazi da bismo na tome mogli temeljiti značajan rast proračuna u budućnosti. Problem je i što nemamo definiranu razvojnu mrežu (klub partner, druga momčad) putem koje bismo taj proces mogli učiniti efikasnijim. Sve da i imamo, i dalje akademija sama po sebi ne bi bila dovoljna. Samo napominjem da ni to nemamo i nećemo to tako skoro riješiti, ali barem je pozitivno da se ozbiljno radi na tome.

    Fokusom natrag na HNL, mi smo danas u puno lošijoj situaciji. To nas ograničava na niži razred talenta u odnosu na bivšu eru. Van rane akvizicije dok su ti igrači još juniori ili su tek stupili u seniorski nogomet i shodno tome im cijene još nisu eksplodirale, naše su akvizicijske mogućnosti u HNL-u ograničene na nižerazredni talent. Ostali hrvatski klubovi su danas u mogućnosti prodati svoje najbolje eksponate van za odličan novac i bez našeg posredstva. Ako se pak odlučujemo na ranu akviziciju, moramo se pomiriti i sa činjenicom da će naša efikasnost u selekciji bitno pasti. Morat ćemo igrače kupovati prije nego što se zaista dokažu na seniorskoj razini i to bitno uvećava šanse za pogrešku.

    U prijevodu, fokusom na HNL ograničavamo se na talent nižeg razreda nego što je to povijesno bio slučaj, a relativno gledano ćemo ih plaćati više nego što smo povijesno plaćali njihovu razinu talenta. Talent koji smo donedavno dobivali za taj novac, sada će u značajnoj mjeri odlaziti direktno putem Belgije, Nizozemske, Italije, Njemačke i ostalih zemalja.

    Jednostavno nema smisla ograničavati se na maleno tržište u akviziji talenata, a pogotovo kada na tom tržištu više ne uživamo onakav primat kakav smo povijesno uživali. HNL također ne proizvodi dovoljno elitnih talenata da na tome možemo temeljiti svoj financijski rast.

    Suština problema je u tome da su akvizicije jedini način za postizanje financijskog rasta. Neke značajne promjene mogu se postići rezanjem rostera i tereta plaća, brušenjem određenih efikasnosti na komerijalnom planu, ali sve je to od ograničenog značaja. Sav ograničeni napredak koji tako možemo postići može se poništiti samo jednom lošom akvizicijom. To su skale o kojima pričamo, alternativni prihodi za nas imaju hard ceiling. Kvalitetan skauting i pomnije, konkurentnije, akvizicije s druge strane imaju transformativni potencijal po klupske financije.

    Naša idealna struktura (prve) momčadi bi trebala biti 4-5 iskusnih prvotimaca bez značajne prepordajne vrijednosti (npr. Petko, Modrić, RPG, Bernauer, Mišić) i 5-6 elitnih talenata. Ne 5-6 tipičnih hrvatskih "talenata" nego baš 5-6 izrazito perspektivnih mladih igrača koji imaju izražen potencijal da kroz koju godinu dosegnu cijene od 30-ak milijuna. Ne smijemo biti ograničeni na jednoga (Baturina). Za to nam je potreban napredan skauting preko šireg područja te to smatram investicjom koja ima najveći povrat na ulaganje.

    Da bismo sagradili europski Dinamo potreban nam je značajan rast budžeta i veća fleksibilnost na tržištu (i akvizicije i prodaje), a te dvije stvari su međuovisne.

    Nemam ništa protiv akvizicija iskusnih igrača (lige petice) koji se nađu u lošim situacijama u svojim klubovima, ali te igrače treba dovoditi isključivo besplatno (RPG) ili za simbolične cifre. Naša ulaganja moraju glavninom biti usmjerena na ekstra talent (barem 80%) da bismo ta ulaganja dobro oplodili i omogućili klubu rast pa posljedično i europsku konkurentnost.

    Jedan od naših temeljnih problema je što djelujemo na nekom sasvim alternativnom tržištu relativno našim europskim konkurentima. Moramo se početi natjecati s njima i na tržištu ako se mislimo natjecati s njima i u Europi. To je efikasnost koju moramo izbrusiti, efikasnost u skautiranju eurospkog i šireg tržišta. To nam je primarna djelatnost i u njoj imamo najviše realnog prostora za rast. Komenrcijala i ostale stvari mogu biti samo dodatan bonus, ali nemaju transformativni potencijal zbog malenog tržišta.
  • Dinamosaur
    958
    Moj fundamentalni problemBanana 2

    Pretpostavljam..proljev?
  • BluePhone67
    3.2k
    [url]http://packshot-en.png

    Pretjerano igranje igrica, nije dobro za zdravlje, a šteti i okolini koje ga okružuju.

    Zapratite me za još savjeta
  • mali M
    3.4k
    Naša idealna struktura (prve) momčadi bi trebala biti 4-5 iskusnih prvotimaca bez značajne prepordajne vrijednosti (npr. Petko, Modrić, RPG, Bernauer, Mišić) i 5-6 elitnih talenataBanana 2

    Tako je, Mamićev model, odlično je funkcioniralo, pogotovo u Europskim pohodima. Kad ti pola momčadi budu klinci ne vidim što može poći po zlu.
    A sad sarkazam na stranu, velika većina ljudi koje poznajem i gotovo svi na ovom forumu su shvatili poantu Marićevih riječi, jedino ga ti ne shvaćaš, propituješ i pa čak i pogrešno tumačiš njegove izjave..
    I ne mislim ti pojašnjavati, demantirati, samo te treba ostaviti da ostaneš u tišini sa svojim mislima i borbama i već ćeš izvuč ti neku svoju pouku...
  • Banana 2
    406
    Tako je, Mamićev model, odlično je funkcioniralo, pogotovo u Europskim pohodima. Kad ti pola momčadi budu klinci ne vidim što može poći po zlu.mali M

    Nema smisla u ovom kontekstu uspoređivati Dinamo od prije 15-20 godina sa Dinamom danas, uostalom kao ni nogomet od prije 20 godina sa nogometom danas. Kvaliteta Dinamova kadra je danas generalno viša, a klinci danas uredno igraju i na višoj razini od HNL-a pod uvjetom da se radi o kvalitetnim klincima. Valja napomenuti i da smo u tom periodu na koji se referiraš malo-pomalo gradili naš europski rejting, a u međuvrmenu su se i neke stvari u formatu europskih natjecanja (i kvalifikacija) promijenile.

    Razumijem da su navijačke baze reakcionarne i kada se uvriježe neke floskule ljudi će se tih floskula uglavnom držati kao pijan plota, ali hajmo se ipak ne baviti floskulama.

    A sad sarkazam na stranu, velika većina ljudi koje poznajem i gotovo svi na ovom forumu su shvatili poantu Marićevih riječi, jedino ga ti ne shvaćaš, propituješ i pa čak i pogrešno tumačiš njegove izjave..mali M

    Objasni ti meni. Svako malo me netko proziva, ali ja sam jedini koji si je, u dubroj volji, dao truda pobliže razjasniti svoje stajalište. Sve što me do sada suočilo je nekakva alternacija između "Marić to nije rekao, sve što je rekao je jasno, razumno i lako razumljivo" i "Marić zapravo ništa supstancijalno nije rekao i temeljem presice o novodefiniranom strateškom određenju kluba se ne može donositi nikakav sud o novodefiniranom strateškom određenju kluba".

    I ne mislim ti pojašnjavati, demantirati, samo te treba ostaviti da ostaneš u tišini sa svojim mislima i borbama i već ćeš izvuč ti neku svoju pouku...mali M

    Zaključno, opet smo rekli ništa i nećemo ništa pojasniti, ali ćemo upirati prstom u Bananu. Pa hvala.
  • Jaro
    5.5k
    OK, odradio sam bar testova i sad sam 100% uvjeren da Ban koristi chatGPT za generiranje upisa na forumu... Moj generirani odgovor:

    "Razumijem tvoju temeljitu analizu Marićeve strategije i tvoje izražene rezerve prema nekim aspektima iste. Međutim, ključno je shvatiti da je upravo u različitim pristupima i divergentnim pogledima na strategiju kluba sadržana snaga timskog rada i potencijal za kreativne rješenja. Marićeva vizija, iako možda na prvi pogled izaziva sumnje, može biti početak puta ka novim mogućnostima i prilagodbama koje su nužne u današnjem dinamičnom sportskom okruženju.

    Kroz temeljitu analizu tržišnih trendova i stručno vođenje, klub može pronaći optimalan balans između ulaganja u iskusne igrače i razvoja domaćih talenata. Sinergija između različitih segmenata kluba, poput akademije i prve momčadi, ključna je za stvaranje stabilne razvojne ekologije koja će omogućiti kontinuirani rast i uspjeh.

    Uz to, važno je istaknuti da nijedan pristup nije univerzalno rješenje i da je potrebno kontinuirano učenje i prilagodba. Inovativni pristupi u skladu s tržišnim trendovima mogu osigurati konkurentsku prednost i dugoročni uspjeh kluba. Stoga, umjesto da gledamo na razlike u mišljenju kao prepreku, trebali bismo ih iskoristiti kao priliku za rast i zajedničko ostvarenje ciljeva."
  • The Undertaker
    4k
    Kolega, potrudio sam se pročitati ovo što ste napisali. Po meni, imate jedan epski promašaj u gledanju šire slike. Nigdje niste spomenuli rezultat, pogotovo u CL. Mi se sa takvim planom 6 iskusnih i 5 talenata vraćamo u doba statiranja u Europi, barem u ovom najvišem nivou. Postoji i druga strategija. Igranjem CL ne moramo prodavati igrače. Mislim da ćemo mi balansirati između njih.
    Mislim da pola Europe hoće biti RB Salzburg ali se zaboravlja da oni imaju padobran (vlasnika) u slučaju da promaše koju godinu.
  • Banana 2
    406
    Kolega, potrudio sam se pročitati ovo što ste napisali. Po meni, imate jedan epski promašaj u gledanju šire slike. Nigdje niste spomenuli rezultat, pogotovo u CL. Mi se sa takvim planom 6 iskusnih i 5 talenata vraćamo u doba statiranja u Europi, barem u ovom najvišem nivou. Postoji i druga strategija. Igranjem CL ne moramo prodavati igrače. Mislim da ćemo mi balansirati između njih.The Undertaker

    Pa sve ovo i pišem u konačnici zbog rezultata. Nama je rast budžeta prioritet broj 1 ako želimo biti konkurentniji na europskoj razini.

    Nisam se dotakao ni nekih sustavnih kontradikcija u ovoj novodefiniranoj strategiji, ali trenutno, da budem iskren, nemam ni volje.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.