• The Undertaker
    4k
    Ne može rast budžeta biti utemeljen na prodaji igrača jer time slabiš ekipu, sa svim posljedicama koje to donosi Osim ako za tu lovu kupiš iskusne da ti drže rezultat. A tu smo sada. Po meni, ovo je dobar put u kojem trenutno nedostaje bolji trener.
  • Banana 2
    413
    Mnogo manje slabiš ekipu prodajom igrača kada imaš 4 Baturine pa samim time i fleksibilnost u odluci kojeg ćeš prodati tog određenog ljeta. Prodaješ onog kojeg ćeš najlakše nadomjestiti ovisno o nadolazećim juniorima i stanju na tržištu, rezultiralo bi manjim oscilacijama nakon prodaja. Pritom na račun fleksibilnosti možeš uvjetovati i više cijene.
  • The Undertaker
    4k
    Kolega, Baturina je generacijski talenat za kojeg su svi znali još dok je imao 10 godina. Igrač kao Baturina se rađa jedan u Hrvatskoj u nekoliko godina. I opet smo ga morali trpiti dok ne stasa.
  • Banana 2
    413
    Igrač kao Baturina se rađa jedan u Hrvatskoj u nekoliko godina.The Undertaker

    Ergo moje protivljenje ograničavanju na hrvatsko tržište i drugorazredne talente.
  • The Undertaker
    4k
    Nismo ograničeni na hrvatsko tržište ali mi kao klub nemamo kapaciteta za više.
  • Banana 2
    413
    Slažemo se da se ne slažemo. Ne mislim da je naš problem konkurentnost. Zapravo svi rehabilitacijski argumenti koje je Marić naveo u kontekstu igrača poput RPG-a još više drže vodu kao razvojni argumenti za nadolazeći talent. Naš problem je efektivno nepostojanje skautske službe.
  • Ludovic IX
    5.4k
    Banana, ograniči se na par postova dnevno. Možda te onda ozbiljno i shvatimo.
  • jedan u nizu
    6k
    Ljudi, tema se zove 'nepopularna misljenja'.
  • Droljo
    5k
    nepopularna misljenjajedan u nizu

    Evo jedno: slažem se sa kolegom ban
  • hardek
    1.4k
    Ja se u globalu slažem sa cca 60-70% tvojih mišljenja generalno. Ono što bi ti ja sugerirao je da izneseš svoje mišljenje jednom i ne tjeraš mak na konac jer nikad nećeš sve ljude pridobiti da se slažu sa svakim tvojim mišljenjem a na kraju ćeš izgorit i opet otić sa foruma.
  • Jos-Optimus
    261
    Slobodno napiši jednu rečenicu bez da na silu trpaš "fine" riječ. Kao što su ti svi rekli, naporan si sa iskrivljavanjem Marićevih izjava. Čovjek je rekao par općenitih stajališta koja itekako drže vodu. Imaš pravo na svoje mišljenje, ali ti izokrećeš njegove izjave i guraš neku svoju filozofiju i par igrača koje si otkrio (s tim da mogu misliti kakvi su ti igrači ako ti je Ivanović top). Znači ok, rekao si da se ne slažeš, većina Zone ti je rekla da se ne slaže s tobom i mislim da je dosta, baš guraš kao bivol. I da, i ja mislim da koristiš Chat gtp za odgovore
  • Bosskovitz
    7.5k
    Naša idealna struktura (prve) momčadi bi trebala biti 4-5 iskusnih prvotimaca bez značajne prepordajne vrijednosti (npr. Petko, Modrić, RPG, Bernauer, Mišić) i 5-6 elitnih talenata. Ne 5-6 tipičnih hrvatskih "talenata" nego baš 5-6 izrazito perspektivnih mladih igrača koji imaju izražen potencijal da kroz koju godinu dosegnu cijene od 30-ak milijuna. Ne smijemo biti ograničeni na jednoga (Baturina).Banana 2

    Evo ja sam ti dao lajk jer mislim da si oko ovoga potpuno u pravu, ali na taj način svatko bi ti dao lajk. Naravno da bi bilo super imati 5-6 iskusnjara i 5-6 Baturina, ali to je wishful thinking u ovom trenutku. Ajax nema 5-6 Baturina, a ima skautsku mrežu i uvjete kako samo možemo sanjati da ćemo jednom doseći.

    Razumiješ me? Super je to ideja i vjerujem da bi se i Marić s tobom složio, ali ne možeš izaći pred medije i reći "plan je imati 5-6 igrača koje možemo prodati za 25+ milijuna eura" jer ih sada imaš jednog, a ako uspiješ to povećati tri puta - i dalje će ispasti da nisi napravio ono o čemu si pričao.
  • Zagi
    5k
    Samo rokaj Ban.
  • Ludovic IX
    5.4k
    Ako osvoji dvostruku krunu, nek jakir ostane. Iz dva razloga.

    Prvi - uvidio svoje greške, promij3nio sustav i ide to prema titulama. Uz pojačanja, vjerujem da to može još puno bolje i od njega
    Drugi - stići će nas loša karma ako otjeramo trenera nakon dvostruke krune.
  • Banana 2
    413
    Razumiješ me?Bosskovitz

    Razumijem. To je i svrha strategije, odrediti cilj i usmjerenje te generalni plan akcije za ostvarenje cilja.

    Super je to ideja i vjerujem da bi se i Marić s tobom složio, ali ne možeš izaći pred medije i reći "plan je imati 5-6 igrača koje možemo prodati za 25+ milijuna eura" jer ih sada imaš jednog, a ako uspiješ to povećati tri puta - i dalje će ispasti da nisi napravio ono o čemu si pričao.Bosskovitz

    Ako bi se Marić složio, zašto:

    • na presici o novodefiniranoj strategiji kluba nije bilo govora o sustavnoj reformi skautske službe?
    • se okrećemo akademiji odnosno domaćem tržištu za koje nam razvijanje suvremene skautske službe nije potrebno?
    • inozemni fokus stavlja na iskusne igrače na silaznoj putanji i bez preprodajne vrijednosti?

    Ako uspiješ to povećati tri puta te taj novi ekvilibrijum stabilizirati, na pola si puta do ostvarenja svog strateškog cilja.

    Previše se ovdje hvatamo za riječi i ne čita se sa razumijevanjem. Nema potrebe da Marić specificira točno određen broj "Baturina" niti je bitno hoće li se novine nakon nekoliko godina prepucavati je li ih on u Dinamo doveo dvoje ili pet. To je bio slikoviti primjer za predočiti ideju strateške fleksibilnosti investiranja u elitni talent. Govorimo o fleksibilnosti kod prodaje i umanjenju europskih rezultatskih oscilacija, dodatnom podizanju klupskog (razvojnog) renomea, govorimo o uvjetovanju viših cijena za naše igrače. Govorimo ne samo o "broju Baturina" nego i nedovođenju Hoxha i Bočkaja, odnosno dovođenju igrača sa preprodajnim potencijalom. Jednom kada i rotacijskog igrača možemo utopiti za nekoliko milijuna jer je i dalje mlad i perspektivan, umjesto da rotacijskog igrača poklanjamo samo da se riješimo njegove plaće, klub će biti u kudikamo povoljnijoj situaciji.

    Za sve to potrebne su nam sustavne i temeljite reforme skautske službe, ali mi se generalno okrećemo domaćem tržištu na kojem više nismo u mogućnosti postizati razinu efikasnosti Mamićevog vremena. Tako ja ovo i vidim, kao stratešku rekapitulaciju u pogoršanim uvjetima, a sa nadom u bolji ishod. Bavimo se istim pitanjima, ali danas nemamo privilegiju Lokse i bukvalno razvojne momčadi u HNL-u, nemamo ni privilegiju druge momčadi u nižem rangu. Generalno se okrećemo akademiji i domaćem talentu, ali ne uživamo više primat na taj talent kao što je nekoć bio slučaj. Talenti iz najvećih gradova države danas su nam efektivno nedostupni. Sa Loksom i dalje imamo džentlmenski sporazum, ali po premium cijenama.

    Sljedeći Rog neće doći u Dinamo za 4-5 milijuna, otići će u Nizozemsku, Portugal, Belgiju, Serie A ili Bundesligu za 7.

    Imamo primjere Belje, Frigana, sada Pašalića ili Fruka, možda u budućnosti Matkovića. Oni su niži razred talenta u odnosu na Roga, ali mi za njih generalno nismo financijski konkurentni te je naše posredstvo njihovim klubovima nepotrebno. Prodat će ih direktno i to za veći iznos nego što mi možemo ponuditi. Pronalaženje elitnog talenta za koji si konkurentan je mnogo lakše kada plivaš u većem bazenu i imaš više opcija, a strateški fokus na domaći talent je prepreka u tome.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.