• Ali
    1.9k
    Nadovezao bih se na ovu gore raspravu, mislim da su navijaci Dinama postali vrlo slicni hajdukovcima. Uvijek je netko drugi kriv.
    A istina je da se izgubila kultura navijanja i odlaska na stadion. Mi koji smo stariji znamo da za vrijeme juge je bila represija barem 10x veca od spomenutih crnih lista , pa se nije mogla cesto kupit karta na dan utakmice.
    A danas nam svaki k. smeta, a realnost je da sjever nisam vidio vec godinama nakrcan, osim kad i tu tribinu popuni ekipa jer dolazi bayern, benfica itd...
    Uvazam borbu i metode, ali rekao bih da je konacni rezultat los i da od nekad mocne skupine navijaca postajemo mala grupica...
    Ako grad od cca 800t stanovnika i sa cca 1.5mil u radijusu od 50km nemoze iznjedrit vise 400-500 redovnih navijaca, negdje se pogrijesilo...

    Moja racunica o potencijalu: u RH se radja godisnje 25.000 djece, nek je 12.000 muske djece, to znaci od 12g do 28g je 16x12=190t muskaraca, nek je 30% populacije u zagrebackom prstenu, to je dakle cca 50.000 potencijalnih navijaca, 20% od potencijala bi bilo normalno dakle na svakoj domacoj bi trebalo biti 10.000 od toga barem pola na sjeveru. I to je u zlatnim godinama bilo i prebaceno, a danas daleko od toga
  • Dudu
    2.6k
    Sto netko kaze da navija za Dinamo, to ne znaci nista.. 95÷ ljudi koje znam i izjasnit ce se kao "navijaci-simpatizeri" ne zna nabrojat 5 igraca Dinama..

    Ljude Dinamo uopce ne zanima, osim nas par tisuca fanatika, to su realne brojke
  • Tradicija bunta
    5.4k
    Mi koji smo stariji znamo da za vrijeme juge je bila represija barem 10x veca od spomenutih crnih lista , pa se nije mogla cesto kupit karta na dan utakmice.
    A danas nam svaki k. smeta, a realnost je da sjever nisam vidio vec godinama nakrcan, osim kad i tu tribinu popuni ekipa jer dolazi bayern, benfica itd...
    Uvazam borbu i metode, ali rekao bih da je konacni rezultat los i da od nekad mocne skupine navijaca postajemo mala grupica...
    Ali

    Napišite onda "vi koji ste stariji" mlađima ovdje kakva je bila posjeta na Radničkom iz Niša i Trepči, ili kasnije na Pazinki i Mladost 127. Mi isto koji nismo tako mladi pamtimo te neke mitomanizirane ere i kakve su to bile tribine na "malim" utakmicama iz vremena "dok je stadion bio pun". Osim Kužeove sezone 05/06 i sezone kasnije sjever je bio prazan kao što je bio i danas, par stotina gore ili dolje, znamo mi koji smo pišali krv da netko dođe na tribinu zadnjih 20 godina na kakvim nogama stoje ovi vaši mitovi i priče iz davnina. Nađi mi sjever nakrcan u 90-ima, a da nije bio derbi ili europska, a ako ne uspiejš probaj sa desetljećem prije i poslije osim ove navedene 2, maksimalno 3 sezone.
    Represija danas nije uzrok slabe posjete i nemojte se hvatat za taj argument pored ljudi koji su tu i danas i bili su prije 5 i 15 godina. Represija na Maksimiru danas nije ni veća ni manja nego što je na nekom drugom stadionu u Hrvatskoj ako ne gledamo ove idiotske poteze sa prodajom karata i kompliciranje oko ulaska na tribinu. Uzroci slabe posjete su neke druge stvari o kojima je sjever govorio baš onda kada je to trebalo govorit, pa i par godina kasnije nego što je trebalo, a većina današnjih narikača je tada vrtila glavom i zazivala da se sjever bavi sobom i navijanjem, a ne "politikom".
    Postavio bih jedno drugo pitanje; bi li ove frustracije naše zajedničke kada je u pitanju posjeta bile manje ili jednake da oni dolje imaju manje ili iste probleme s tim? Ko zna zbrajat 2 i 2, bit će mu puno toga jasnije.
  • Tradicija bunta
    5.4k
    Da, zagrebačka publika je takva da traži spektakl, traži vrhunske utakmica i vrhunsku neizvjesnost, a broj ljudi koji imaju tzv "kulturu navijanja za klub" je mali. Zagrebačka publika hoće velike utakmice i borbu za nešto što se smatra uspjehom za klub, stepenicom više... a ne Belupo doma u prvenstvu u kojem nema konkurenciju već 10, 15 godina. To je problem i to je sramota, al tu sramotu dijele i ljudi kojima nedostaje ta "kultura" kao i oni koji nisu ništa radili po tom pitanju. Svatko tu nosi svoj dio odgovornosti, netko veći, a netko manji. Samo što nije posao i krivnja Pere iz Dugava što u 30 godina, pa i više, nije kurca napravio po pitanju stvaranja te sportske kulture i navike dolaska na stadion, ritualiziranja nogometne utakmice. To se ni ne može postići tako da 30 godina Peri iz Dugava govoriš da je on klošar čije je jedino da plati kartu i ne jebe po tavanu kad dođe na stadion nego da "navija". Netko je ovdje napisao neki dan da šta ima veze ako je uprava kluba takva i takva, navijaš za klub, a ne za upravu. Da, tako bi i trebalo biti, samo što je problem Pere iz Dugava što u njegovim očima klub jest ono što uprava radi ili to na kraju postane. Uprava kluba je nekad prije 50ak godina vratila hrvatsko znakovlje u grb, pa to sigurno danas nitko ne imenuje i priča da je grb vrati taj i taj. Nego pričamo da je Dinamo vratio takav grb.
    Sve ovo se priča i piše najmanje 12-13 godina, doslovno se crtalo sve, predivdjelo do čega će to dovesti i sad imamo to što imamo.
  • The Undertaker
    3.9k
    Ovo što vi pišete je otprilike isto kao da se npr. Fiat žali da su vozači krivi jer ne kupuju njegova vozila. Klub mora svoj proizvod (komplet) napraviti takvim da ga ljudi kupuju (da dolaze na utakmice). I to je posao Uprave. Za to su neki ljudi dobro plaćeni. Bazu imaju, potencijal postoji, para se ima. Samo fali pameti i znanja.
  • SAS1987
    13.2k
    Sve je to točno ali treba segmentirati navijače. Neću sada previše u detalje ali možemo ih klasificirati:

    Kategorija 1: Fanatici - na svakoj su utakmici (80%+ utakmica)
    Kategorija 2: Derbi navijači - europske, derbiji itd.
    Kategorija 3: Simpatizeri (dođu na jednu utakmicu svakih par godina kad je Real, City itd)
    Kategorija 4: Kauč navijači (intenzivno prate klub ali nikada ne idu na utakmice)
    Kategorija 5: Ljudi koji ih klub ne zanima

    Cijela poanta rada s navijačima treba biti kako na dugi rok što više navijača iz kategorije X promovirati u kategoriju više. Nije tako teško ali treba imati jako dobru komunikaciju s navijačima. U biti trebaš odgovore samo na:
    1. Što bi se moglo promijeniti da bi više puta došao na utakmicu (demotivatori)?
    2. Zašto si došao na utakmicu (motivatori)?

    Recimo da me netko pita moji bi odgovori bili:
    1. Novi stadion, bolja atmosfera (veći broj gledatelja, pogotovo na sjeveru), uprava za koju vjerujem da kvalitetno radi za dobrobit kluba
    2. Dobra atmosfera (obično kada bude više ljudi)

    Ja vjerujem da bi brzo shvatili da puno ljudi više privlači dobra atmosfera (pun stadion) nego relativno atraktivan protivnik (recimo Legija, Atalanta itd). Zbog toga je kapaciteta stadiona jedna od najvažnijih stvari kod planiranja novih stadiona. Premali / preveliki stadion ti snižava prosjek gledatelja i s time revenue. Bilo bi zanimljivo vidjeti rezultate neke veće ankete random ljudi iz grada na koju bi utakmicu više voljeli ići:
    1. Dinamo - Shakhtar / Atalanta / Benfica / Viktorija ispred 500 ljudi
    2. Dinamo - Slaven ispred 30 000 ljudi.

    U praksi je uprava ove sezone odlučila da nema godišnjih ulaznica što u praksi znači da je dio navijača iz kategorije 1 postao kategorija 2. Za svaku kategoriju postoji puno strategija ali jedna od najlakših je rad s djecom između 10 - 16 godina. Studije su dokazale da najviše ljudi počinje navijati za klub kada imaju 10 - 16 godina a najčešće zbog toga što im roditelji ili okolina navijaju za neki klub.

    Malo karikiram jer nisam upućen u realno stanje ali imam dojam da veliki dio ljudi u Zagrebu prati dinamo ali zbog 101 razloga gledaju utakmice na TV a ne idu na stadion. Polako ćemo se naviknuti i da ulaznice za europske tekme / derbije koštaju od recimo 80kn dalje i da nema masovnog dijeljenja besplatnih ulaznica pa je klubu tom slučaju najlakše svake toliko podijeliti ulaznice po nekoj osnovnoj školi za više razrede djeci od 10 - 14 godina jer ta djeca naravno neće sama doći na utakmicu nego će doći s roditeljima a to znači da si na dugi rok dobio nove navijače (neće biti kategorija 5) a klinci će opet željeti na utakmice pa postoji vjerojatnost da si promovirao nekoga starijeg iz kategorije 3, 4 ili 5.

    Svašta se može i hoće napraviti jednog dana.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.