• maddaddam
    2.9k
    E da je sruseno kad je bila prilika i strojevi spremni, danasnja perspektiva bila bi nam potpuno drugacija...

    3VFA0U0.jpg
  • vjeko1701
    5.9k
    Pa netko tko zakupi poslovni prostor ne daje svoj "revenue" vlasniku već plaća najam tog prostora fiksno, onda se on sam mora brinuti dal će mu zarada pokriti najam, radnu snagu itd.

    Poslovni, smještajni, garažni i prodajni prostori pokraj parka Maksimir gdje se održavaju razne stvari (poput adventa), blizu Zoološkog vrta, sa podzemnom/nadzemnom garažom, unutar kompleksa stadiona koji koristi Dinamo i hrvatska reprezentacija sa potencijalnim muzejima Dinama i repke i nekim shopping centrom srednje veličine je sve osim neisplativog. Vrhunski turistički mamac i ogromni generator novca. Stadioni su već davno prestali biti samo stadioni.

    Evo, Arena je recimo 2020. ostvarila oko 180mil kn profita.
  • Patak
    2.3k
    Ako je poslovni prostor tako profitabilan i atraktivan na toj lokaciji zašto se poslovni prostor iza sjeverne tribine nije dovršio? Tu sigurno treba puno manje ulaganja nego krenuti od nule.
  • vjeko1701
    5.9k
    Jel ti vidiš na kaj to liči trenutno? Ja pričam o novoizgrađenom modernom kompleksu a ne par poslovnih prostora unutar tribine stadiona s kojeg pada staklo.
  • xavier
    11.2k


    U Areni se organiziraju koncerti i slične stvari te to generira prihod. Ne govorimo tamo o "poslovnim prostorima uz sportsku dvoranu" nego upravo o dvorani samoj. Teško da će na Maksimiru biti koncert svaki tjedan.
  • SAS1987
    13.7k
    Evo, Arena je recimo 2020. ostvarila oko 180mil kn profita.vjeko1701

    180mil kn dohotka ili profita?
  • vjeko1701
    5.9k
    Sama Arena uz sve to i dalje svake godine generira oko 5-10 mil kn gubitka. To "spašava" kompleks oko nje. Stadion možda ne bi imao toliko koncerata ali bi zato svaki tjedan imao sportska događanja puno posjećenija od onih koja se odvijaju u Areni. S tim da kompleks Arene nema nikakve smještajne kapacitete.

    Koliko se ja sjećam, u pitanju je profit a ne dohodak. Može me netko ispraviti ako sam u krivu.
  • Jaro
    5.9k
    arena je donijela profita toliko kome? Ingri( ili na kog je vec preneseno pravo ) koja profitira od arene jer ju je rentala na 28 god za 7,5 mil eura plus neke indeksacije i operativni troskovi godisnje Sanaderu i Bandicu tj drzavi i gradu? 2016. i 2017. je podruznica holdinga koja vodi arenu bila u minusu nekolko milja kn pa me cudi ovakav skok.

    Po cjeniku https://www.zagrebarena.hr/default.aspx?id=1543 nemoguc je i promet od 180 milja kuna u godinu dana...
  • vjeko1701
    5.9k
    Arena Center Zagreb d.o.o. je 2021. ostvario ukupni godišnji prihod u iznosu od 200.789.768,00 kn što predstavlja relativnu promjenu ukupnih prihoda od 29.392.244,00 kn u odnosu na prethodno razdoblje kada je poslovni subjekt ostvario ukupne godišnje prihode u iznosu od 171.397.524,00 kn.

    Jeidni ispravak - prihod a ne profit.
  • Jaro
    5.9k
    ovo je arena centar koji nema veze s dvoranom arena...
  • Imamo Dinamo
    3.3k

    Vidim ovo tek sada. Nije ovo ništa novo, ovo se za PPD radi često, radilo se i prije par godina. Ne djeluje to uživo ništa čudno, okej to sve stoji.
  • Patak
    2.3k
    Organizacija koncerata i događaja u dvorani i na stadionima kao izvorom prihoda mislim da nije usporediva. Dvorane mi se čine puno boljim opcijom i sa manje štete. Ne znam koliko je koncerata je uopće dozvoljeno godišnje na travi, a ni broj utakmica koje će napuniti tribine godišnje nisu tako brojne.
  • vjeko1701
    5.9k
    Pa ja ne pričam o dvorani već baš o centru. Dvorana posluje sa minusom redovito, upravo je centar sagrađen oko nje taj koji bi bio interesantan investitorima. U ovakvom dealu, stadion je nešto u kaj moraju uložiti kako bi mogli sagraditi popratne sadržaje uz njega.

    Stadion Maksimir sam ne bi generirao neki velik profit, ali kao što sam napisao, kompleks oko njega sa shopping centrom, hotelom, parkiralištem, sportskim muzejima i svim ostalim bi bio taj koji bi privukao investitore u taj projekt.

    Blizinom parku, Zoološkom, Kvatriću, pa i Sveticama da se prošire i dodaju još neki bazeni i svim ostalim stvarima (primjerice, velikom dijelu Dubrave bi za shopping bio bliži od City Center One East) Maksimir je puno atraktivnija lokacija od Laništa uz to, koliko ja znam, Arena centar je samo shopping i parking dok bi ovo bilo to i hoteli i muzeji i drugi sadržaj (barem kako se priča).
  • Jaro
    5.9k
    da, al s dobiti od toga bi se investiija u stadion isplatila kada? Oni na ovih 180 milja kuna prihoda imaju cca 15 milja kuna dobiti... Bez grada i drzave stadion nece napraviti ni jedan ekonomski nastrojen privatnik... Jedino ako Kety P dodje na vlast pa diktira sto ce i kako raditi privatnici...
  • vjeko1701
    5.9k
    Pa nisam rekao da će isključivo oni financirati nego da bi po tome modelu sudjelovali, isto kao i Dinamo i HNS i UEFA, možda i netko tko bi kupio pravo na ime stadiona (primjerice T-Com)...

    Recimo da je projekt 100M eura, investitori neka sudjeluju sa 25M i neka im projicirana godišnja dobit bude 2,5M oni u 10 godina to vrate a mi smo time našli 1/4 budžeta.

    S tim da nije to jedan jedinsveni investitor. Netko recimo želi hotel, netko garažu, netko shopping centar. Svatko u projekt ulazi sa financiranjem tog dijela + dogovoreni dio za stadion. Mislim sve su ovo spekulacije ali ovakvi modeli nisu nešto novo. Daleko od toga da je to lako, da se tako nešto složi preko noći ali ako bi se ozbiljno išlo u to i ako bi se pametno razradilo, dali bi se ući u takve dealove.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.