• Infinity
    15.3k
    Mislio sam da si pomijesao s obzirom da pricamo o sadasnjem istoku, tj. dijelu koji nije srusen prije dvadesetak godina.
  • SAS1987
    13.5k
    Znaci to je sada sluzbeno od staticara? Sjever, zapad i jug su sigurni. Nije mi jasno kako moze strucnjak kazatinda je zapad siguran a ispod njega mreza za krumpir jer otpadaju djelovi tribine.

    To je najgori moguci scenarij. Stadion je u jos gorem stanju ali je dovoljno dobar da se na njemu igra HNL a mozda i europske utakmice. Da je i zapad zatvoren onda bi se brzo poceli rjesavati a tako cemo godinama cekati.
  • reziser
    6.4k
    Istok stajanje, sjedenje na ogradi. Ulasci na teren sa zastavom. Klečanje na centru terena.

    Nezaboravno

    Na istok stajanju sam prvi put dobio pendrekom po leđima.. Protiv zvezde.
  • Infinity
    15.3k
    Zapad i jug su kljuc Maksimira. Realno se moze igrati bez sjevera i istoka dok bez ove dvije tribine ne moze. Jug sadrzi prostorije za momcadi, a sjever svu potrebnu VIP i novinarsku infrastrukturu. Istok i sjever su tu samo da podignu kapacitet koji je s 15.000 mjesta na ove dvije tribine UEFA-i potpuno nebitan.

    Bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi Maksimir dobio licencu za HNL ako je sjever skrsen, jer isti sadrzi pokrivena mjesta kojih HNS trazi 1.000, a loze ih imaju 'samo' 748. Nije da se nekim drugim (Osijek) ne gleda kroz prste, al nije da ne jebu isto tako neke druge (Sibenik) zbog manjka pokrivenih mjesta.

    Sve u svemu, cak i da je jug stradao oni to mogu sve izgraditi ispod zapada i nabit nas na onu stvar. Nasa najveca nada je da zapad nije upotrebljiv, jer isti sam moze dobiti UEFA licencu ako premjeste svlacionice ispod. Ta prva utakmica bi mogla pokrenuti medijski val pljuvanja nakon sto novinari budu na licu mjesta i vide u kakvom stanju je stadion, pogotovo ako je zapad pretrpio ostecenja.

    Oni ako obnove istok treba pokrenuti inicijativu da cijela uprava i staricari gledaju utakmicu s te tribine dok je na istoj 9.000 ljudi. Ja sam se do sad grozio ulaska na istok, sto je veca guzva bila i sto sam duze cekao vani i gledao onaj vanjski dio to mi se u glavi vrtilo vise scenarija. Mrzio sam biti na vrhu u cosku. Nakon ovog nema sanse da ikad vise tamo koracim.
  • Kwedi
    3.8k
    Znaci to je sada sluzbeno od staticara?SAS1987

    Ne. Ovo su dali intervju statičari koji su napravili brzinski pregled nakon potresa.
  • SAS1987
    13.5k
    ok, bilo mi jako cudno da bi zapad prosao sa obzirom da je bio u jako losem stanju i prije potresa.
  • xavier
    11.1k
    Nisam baš stručnjak po tom pitanju, ali problem zapada su vanjski komadi betona koji se lome i otpadaju, ali to tehnički ne mora značiti da je statika tribine nezadovoljavajuća.
  • SAS1987
    13.5k
    Za statiku zapadne tribine se je puno pričalo proteklih godina, pogotovo kada se je pričalo o stavljanju krova na sjever i zapad.

    "Na pitanje o već sada lošoj statici jer zapadna tribina leži na trulim stupovima, Barić kaže da će za to trebati jako veliki statički zahvati. " Otto Barić, arhitekt.


    Nisam baš stručnjak po tom pitanju, ali problem zapada su vanjski komadi betona koji se lome i otpadaju, ali to tehnički ne mora značiti da je statika tribine nezadovoljavajuća.xavier

    Nisam ni ja stručnjak ali ako iz tribine pada betom to znači da do željeza u betonu dolazi voda i zbog toga dođe do korozije a takav armiran beton više nije stabilan. A lako je moguće da je nakon svih tih silnih desetljeća bez krova voda došla u tribini u sjebala beton pa zato otpada. Baš to je (uz potres) razlog zašto je statika istoka narušena.

    Pa i ako je zapad statički siguran on treba biti obnovljen jer nije normalno da beton pada pored ulaza tribine koja prima 12 000 ljudi. Samo zbog toga je tribina trebala biti zatvorena.
  • Infinity
    15.3k
    Betonu steti da kisne, pogotovo ako je pravljen za unutrasnju upotrebu. Zapad dolje je nekad imao krov i vrlo moguce da je nakon skidanja krova doslo do povremenog unistavanja sastava betona. Voda prodire kroz beton, polako, ali prodire. Ona ce tesko lezati na betonu, proci ce ispod ili u suprotnom ispari. Kod veceg broja kisnih dana ima dovoljno vremena da prodje. Ono sto prodje ostat ce ispod betona u obliku rose/kondenza, bit ce pohvatano danima dok je gornji dio suh. Beton tako gubi svoje svojstvo, razgradjuje se i logicno da dolazi do otpadanja komada. Sutra ce pocet otpadati komadi koji su sve dublje i dublje, a kad beton bude dovoljno tanak tribina ce se srusiti ili ce u ovom slucaju vjerojatno doci do ulegnuca na odredjenom dijelu. Prevelika je to gradjevina s previse nosivih stubova da bi se tek tako srusilo. Siguro da i vibracije koje stvaraju gledatelji dodatno pomazu da se komadi odlamaju. Tribini bi cak odgovaralo da ima prostor izmedju redova, tj. da celo redova nije betonirano, jer bi vjetar puno lakse susio tribinu i ovih odlamanja sad sigurno ne bi bilo. Ne mislim da na taj nacin treba graditi tribinu, tribini treba krov, al pojedinim gradjevinama poput mostova odgovara upravo to sto je donji dio mosta na otvorenom i prozracnom prostoru. Zapad Maksimira je zatvoren, bez krova gore, vise nego savrsen za skupljanje vlage i unistavanje betona.
  • NORTE
    9.3k
    Koliko god mi je draga tribina istok nadam se da više nije upotrebljiva. Ako Uefa kaže da se ne može na istok onda na jugu gostima osigurat sektor od 1200 stolica.
  • Navijač Dinama
    7.4k
    prije će za istočnjake otvorit gornju etažu zapadne tribine i za HNL , nego jug napravit da gosti dobiju određen dio a i da na isti mogu i naši sa njihovim..
  • SAS1987
    13.5k
    https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=sport&id=2189786

    Index reciklira stare clanke. Jedino zanimljivo je da su poslali uput gradu Zagrebu oko staticke analize stadiona.

    Nije mi jasno zasto jos nisu obavili staticke analize sa obzirom da je prva utakmica sa gledateljima sledjeci tjedan. Ili pokusavaju nesto sakrit ili ih toliko boli ku*ac za sigurnost.

    Btw, zar je zapad gore toliko strm i los (nedovrsene stepenice itd) kao sto pisu na indexu?
  • NORTE
    9.3k
    Umjesto linka samo citiraj bitan dio teksta.
  • Infinity
    15.3k
    Btw, zar je zapad gore toliko strm i los (nedovrsene stepenice itd) kao sto pisu na indexu?SAS1987

    Strm jest, al koliko je to lose ako svi navijaci prizivaju strme tribine? Nedovrsene stepenice? Na ulazima su stepenice OK, kao i gore na tribini. Najveca mana te tribine je atmosfera. Tu tko pogleda svoju prvu utakmicu taj vjerojatno vise nikad nece doci :lol:
  • Smotanihaker
    593
    Iz izvora iz Grada čuli smo da su počeli stručnjaci ovoga tjedna, kako smo i najavljivali, detaljno pregledavati maksimirski stadion i raditi temeljitu analizu koji su dijelovi stadiona sigurno, a koji to definitivno nisu.

    Znamo da istočna tribina još od prvog pregleda nakon potresa ima žutu naljepnicu, privremeno je neupotrebljiva, a ovaj bi pregled trebao dati konačnu presudu, mogu li na ostale maksimirske tribine dolaziti gledatelji ili ne smiju. Ne zna se koliko će trajati pregled i ta procjena, moguće je, teoretski, da postupak neće biti gotov do utakmice sa Slavenom Belupom 17. lipnja (18.55) i da u tom slučaju na toj utakmici još uvijek ne bi bilo gledatelja bez obzira što po propisima od idućeg tjedna mogu na tribine
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.