• Navijač Dinama
    7.3k
    Prošla sezona je za Futsal Dinamo bila:Mr Blue

    U jednu ruku dobra u drugu nažalost razočaravajuća, dobra jer Futsal Dinamo pokazao zapravo koliko i sto mogu, razočaranje jer nismo takvu sezonu mogli okrunit titulom, ali tu dolazi i to da nemamo mi kapaciteta za titulu ,nit imamo para kao Omišljani i Makarani pa da dovodimo sve i svasta i još pokupit svu kremu u ligi malte ne , pa da se moremo borit za titulu, mislim da je ovo bio maksium kluba , i zbog toga sam jako sretan i zadovoljan, a u iduću sezonu idemo još jače i bolje i sa većim izčekivanjem :smile:
  • 268
    8

    Ovo jednostavno nije istina :). Gimka je imala i Postružina i Mataju koji su Hr reprezentativci, a i svi ostali su izvrsni igrači, Korab je očito izvlačio maksimum iz te ekipe što dokazuje i da je on odličan trener, ali i da je to prava turnirska ekipa. Omiš isto tako ima daleko najboljeg Hr golmana i još Horvata, Perišića, Jurlinu...koji su također reprezentativci. Ono što je najbitnije vezano uz Omiš je to što je tamo uz vrhunske uvjete, posložene financije čak 80% igrača profesionalaca. Dakle ljudi su posvećeni samo i isključivo futsalu. Takva je i većina Hr klubova ( npr. NV, Square, Crnica...da ne nabrajam dalje ). FD nema profesionalaca ( mozda 1 ili 2 igraca ), dakle svi ostali trce sa posla ili na trening ili na utakmicu. Razlika? Mislim da je sada vidljiva. I ovako FD uvijek ima šanse za više, ali financijska stabilnost kroz sponzore je očito ključna, tj profesionalizacija kluba za što je potreban sadašnji buđet x2. Na FD skupštinama je to uvijek najbolje objašnjeno i stavljeno u realne okvire.
  • lazsve
    27
    Ne kuzim kaj nije istina? Stoji sve kaj si napisao, ali ne mozes rec da je Gimka jaca ekipa (po igracima) od nas, a moja poanta je bila ako mogu oni, zasto ne bi mogli mi?

    Kanjuh i Ceki su kod nas reprezentativci, Grbic i Grbesa su bili donedavno.
    Ja sam pisao o zvijezdama, a Postruzin i pogotovo Mataja to sigurno nisu. Kod Omisa je Luketin sigurno top (kao sto sam i napisao), Perisic je iskocio ovu sezonu, Jurlina je klinac (odlican, ali klinac), a Horvat je bio kod nas, pa nitko nije plakao kad je otisao.

    I u prvom postu sam napisao da razumijem situaciju, ali ocjenjujem sezonu neuspjesnom jer nije bilo iskoraka. I to nije kritika samo da se sere, nego i zelja da u sljedecoj sezoni napravimo taj korak (ili dva) vise i napokon uzmemo bitan trofej jer bi nas to bolesno diglo.
  • 268
    8

    Zato što uspoređuješ "zvijezde". Zvijezde ne igraju nogomet ili futsal već ekipa. I Gimka i Omiš su puno bolje ekipe nego kako ih ti prikazuješ. to je moja poanta. Liga je bila izjednačenija nego ikada i sve ekipe su realno mogle do naslova.
  • Papastrumf
    9.3k
    Sto je krivo rekao? Gimka je uzela dva kupa s momcadi koja po nicemu nije jaca od nase.
  • Mr Blue
    3.3k
    Čisto informativno, naše utakmice protiv Uspinjače u posljednje dvije sezone:
    18/19
    3. kolo: Futsal Dinamo 4-2 Uspinjača Gimka
    1/8 Kup: Uspinjača Gimka 5-4 Futsal Dinamo
    15. kolo: Uspinjača Gimka 2-1 Futsal Dinamo
    1/4 Playoff: Futsal Dinamo 1-2 Uspinjača Gimka
    1/4 Playoff: Uspinjača Gimka 2-4 Futsal Dinamo
    1/4 Playoff: Futsal Dinamo 5-4 Uspinjača Gimka
    19/20
    9. kolo: Uspinjača Gimka 1-0 Futsal Dinamo
    18. kolo: Futsal Dinamo 4-3 Uspinjača Gimka
    1/4 Playoff: Futsal Dinamo 4-2 Uspinjača Gimka
    Ukupno: 5-0-4

    Mislim da je istina negdje između onoga što raspravljate. Mislim da je Gimka jača ekipa nego je neki ovdje žele prikazati, nisu jači od nas, ali nisu ni daleko. Mislim da skor od 5-0-4 to dokazuje.
    Po imenima, a posebno po uvjetima koje nude svojim igračima, rekao bih da su i Olmissum i Novo Vrijeme jače ekipe od nas.
    I mala ispravka , Square sigurno nije profesionalna ekipa. Mislim, imaju nekolicinu njih koji jesu na plaći i sve, ali dobar dio ekipe (pa i bivši trener) su radili i igrali futsal. Za Crnicu ne znam. Ali sigurno su Novo Vrijeme i Olmissum stepenicu iznad u odnosu na Square što se tiče 'profesionalizma'.
  • 268
    8

    Niti slabija. Ja i kazem da su oni turnirska ekipa, mozda i najbolja ekipa u ligi na 1 tekmu. Ima tu mentaliteta, glave ali i vođenja ekipe. Korabu se tu mora skinuti kapa. Opet ponavljam na što sam mislio pod "krivo", ne igraju "zvijezde" igra ekipa. Tako to ja vidim.
  • Bosna86
    11.5k
    Može li mi netko objasniti kako je moguće da postoje likovi čak i u prvoj zagrebačkoj ligi koji dobivaju novac za igranje, a prva futsal liga ne može? Nejasno mi je kako BSK Bijelo Brdo može plaćati igrači u 2 HNL, a npr Dinamo ne može? Je li futsal toliko neatraktivan sport za sponzore?
  • 268
    8

    Zadnji info koji sam dobio je takav da su i Square i Crnica gotovo u tim okvirima koje sam naveo, Vrgorac koji je sad u banani isto kao i Split, provjeri :)
    Moguce da je i krivi, ali ima logike.
  • lazsve
    27
    Da pojasnim jos jednom. Nigdje nisam napisao da igraju zvijezde nego bas suprotno, da su ekipe bez zvijezda nesto napravile, a mi nismo. Ali to samo znaci da se moze. A sljedeca sezona je mozda velika prilika jer kvaliteta lige ce vjerojatno past. Otisla je hrpa odlicnih igraca, a tek treba vidjet tko ce sve doc.

    p.s. 268 jasno mi je sve kaj pises jer mislim da znam tko stoji iza nicka.
  • 268
    8
    Ma sve ok hehe, diskutiramo.
    Svatko od nas ima svoje poglede i razmisljanja, zato forum i postoji. Sve je to tu negdje, a istina uglavnom u sredini.
  • Mr Blue
    3.3k
    Mislim da ne postoji jedan odgovor na to pitanje, pa će me netko od drugih forumaša sigurno nadopunit. Ali recimo, jedan od većih problema s kojim se susreće hrvatski futsal je praktički ignoriranje futsala kao sporta od HNS-a. Pojasnit ću: UEFA i FIFA su prije nekoliko godina izašle sa strategijom razvoja futsala, kojeg žele dignuti na dosta višu razinu jer su shvatili koliko je atraktivan sport, te sveobuhvatan jer je svima poznat, a realno, za igrat ga ti treba manje stvari nego za 'veliki' nogomet. Uz to, futsal je postao ključan za razvoj nogometaša prilikom treninga u mlađim kategorijama. Neka tržišta, poput francuskog, njemačkog i skandinavskog su prepoznali potencijal i sad već godinama ozbiljno razvijaju svoju futsal scenu.
    S druge strane, HNS je prije godinu-dvije dana, futsal uvrstio pod 'Komisiju za mali nogomet i nogomet na pijesku', što sigurno nije atraktivno ako razmišljamo o sponzorima i medijskom praćenju sporta. Čim si sport stavio u istu grupu s nogometom na pijesku, sponzori to dosta čudno gledaju. Također, riječ futsal kao da je posvađana s HNS-om. Klubovi su obvezni imati prefiks MNK, pa tako imamo razne varijacije kad pričamo o punom službenom nazivu ekipe... MNK Futsal ### ili MNK FC ###. Imena natjecanja su također katastrofalna, kao što je npr. 'Finale hrvatskog nogometnog kupa u malom nogometu.' A igra se futsal. Jer futsal i mali nogomet nisu isto. I sve to skupa nekom ulagaču onda izgleda neozbiljno.

    Vidljivost bih ponovno istaknuo kao problem, jer imaš situaciju da u dnevnim tiskovinama na nacionalnoj razini, futsal u pravilu dobije minimalno prostora, kao da je riječ o boćanju, ali doslovce. Posebno je to bilo naglašeno sad minule sezone, koja je bez premca bila najuzbudljivija liga u državi. O ligi i utakmicama se jedva, ali baš jedva nešto moglo pročitati na portalima ili u novinama. Situacija se utoliko popravila što su Arena i HNTV odlučili prenositi jednu utakmicu u kolu.

    Što se tiče sponzora kao sponzora... usudio bih se reći da se tu dobre stvari događaju u posljednjih pet godina i to se nekako poklopilo s našim ulaskom u ligu. Sigurno smo s velikim fan-baseom doprinijeli vidljivosti sporta i od tada su počela ulaganja u druge klubove izuzev tradicionalno dva najjača: Split i Nacional. Potonji se ugasio jer je oduvijek ovisio samo o jednoj osobi koja je kriminalac, a drugi je sad u drugoj ligi. No zato su ulaganja pojačali Novo Vrijeme, Olmissum, Square, Crnica... Vrgorac je imao/ima jakog sponzora (Pivac), ali u njih očito ne cvatu ruže. Evo, imamo sad i novi 'projekt' u Gorici koji bi se mogao pokazati dobar, Olmissum je svemu pristupio kao da su Talijani, svakako su atraktivni za sponzore.

    Poanta upisa: Mislim da ako gledamo širi vremenski period da sponzori polako (jako polako) prihvaćaju futsal kao atraktivan sport za ulaganje, prvenstveno zbog entuzijazma futsal fanatika. Mislim da bi se puno više moglo postići kad bi HNS ozbiljno prionuo poslu za jačanje vidljivosti i razvoja hrvatskog futsala (i mislim da bi im se to višestruko vratilo jer smo stvarno dobri u ovom sportu [Liga Top 5 u Europi ove godine, sljedeće upitno] bez obzira na sve nedostatke s kojima se susrećemo).


    Uvijek ostavljam prostora da si u pravu, prvenstveno zato jer Grad Dubrovnik Squareu daje solidne novce (bilo bi zanimljivo vidjeti je li možda najviše u ligi dobiju od Grada?). Bit će im teško nadmašiti VK Jug u tom pogledu, ali polako se približavaju. Sigurno je da plaćaju strance tipa Pele, Micevski i još im mogu ponuditi smještaj što je vrlo bitno ako se stavimo u te gabarite. Ali da imaju cijelu ekipu i trenere na plaći ne vjerujem da je istina jer domaći dečki u pravilu rade 8 sati na raznim poslovima i tek se onda posvećuju futsalu.
  • Eduardo
    17.2k
    Liga Top 5 u EuropiMr Blue

    Ovo je ozbiljna stvar, nije šala. Tko je još tu (Rusija, Španjolska, Portugal i Italija)?
  • Mr Blue
    3.3k
    Točno. Ako gledamo službeni ranking mi bi bili 6. europska zemlja. Ispred nas je Kazahstan, ali isključivo radi jednog kluba - Kairat Almaty, koji je napucan Brazilcima i naturaliziranim Kazahstancima (Leo Higuita, Douglas Junior..). Zadnjih godina redovito igraju završnice europskog natjecanja, pa su si nabili rating. Ostatak lige je jednostavno loš. Kairat redovito završava sezone bez poraza i remija i slično. Naravno, zbog nedostatka drugih europskih natjecanja naši klubovi se nisu imali priliku sresti s nekim drugim Kazahstancima pa da potvrdimo tu tezu, ali baš sam jako uvjeren da su naši klubovi jači. Da smo Top 5 potvrđuje i ovaj članak: https://futsalfeed.com/original-content/top-5-european-futsal-leagues-playoff-buildup

    Ljudi koji se u futsal razumiju puno bolje od mene su mi rekli da je naša liga jača i od portugalske. Naravno, Benfica i Sporting su priča za sebe, europska krema, ali da bi se naši klubovi mogli bez problema nadmetati s ostatkom lige. Je li to tako - ne znam, ali svakako stoji da smo u samom europskom vrhu.

    No, pitanje do kad. Jer su pojedine zemlje, koje nemaju neku jaku futsal tradiciju kao mi, ozbiljno prionule poslu. Francuski ACCS Futsal Club Paris VA 92 je naumio postati futsal sila, kao PSG u nogometu. Poznavajući Francuze, vjerojatno njihov razvoj prati i razvoj infrastrukture i ulaganje u druge klubove. Više info: https://futsalfeed.com/original-content/accs-paris-the-creation-of-futsal-galacticos

    Ono gdje prednjačimo (izuzev Španjolaca koji su priča za sebe) je ozbiljnost pristupa u mlađim kategorijama. Naravno kako to može bolje, uvijek može bolje, ali naši klinci koji su osvojili srebro na Europskom prvenstvu U19 nisu se slučajno tamo našli. Jednostavno, kroz svoj razvoj imaju priliku igrati jako puno kompetitivnih turnira u svom uzrastu. Englezima je npr. nepojmljivo koliko naši klinci, ali i seniori, tijekom ljeta i van sezone igraju ozbiljnih turnira. A spomenut ću i da smo to srebro na EURO-u osvojili bez pravih priprema, svega par treninga prije početka natjecanja, ekipa složena netom prije prvenstva. Naši Mužar, Mudronja i Cvišić su bili dio tog uspjeha.
  • Zambatine škude
    2k
    Samo da primijetim da se Novo Vrijeme često provlači na temi kao jedan od klubova na koje se trebamo ugledati, koji su turboprofesionalni i ne znam šta sve nisu.

    Nakon prve sezone u kojoj su rezultatski podbacili, u tjedan dana im je otišlo sedam igrača. I ako ih žele nadoknaditi bilo kako opet će u milijunima plaćati strane i domaće igrače koji će otići na prvu kad nešto ne bude po njihovom jer ne beru brigu za svoju školu. A onda kad rezultat izostane i u takvom scenariju će možda doći u situaciju otprije četiri godine kada su ostali u ligi samo zahvaljujući nama koji smo pošteno odigrali i pobijedili Alumnus, iako su tjednima paničarili i moljakali na društvenim mrežama.

    Nije to iznimka, ne postoji hrvatski futsal prvak koji nije propao osim Alumnusa koji je zbog studentskog pedigrea malo drugačija priča.

    Imati rezultat je super, ali malo tko u domaćem futsalu shvaća da je bolje imati klub koji će nekad napraviti rezultat.

    Radimo puno grešaka sigurno, ali vrlo olako se konkurencija uzima kao neki model kojem se treba težiti.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.