• Mali dioničar
    14.3k
    Htio bih se ovdje referirati na knjigu koju je @Mr Blue stavio u dokumente da tamo ne radim off topic DTSM - antropološki ogledi...hvala ti na knjizi, odlična je.

    Par komentara:

    1. Autor spominje transparent Bad Blue Boys iz 1985. Ne znam otkud taj podatak.

    2. Pozicija publike na stadionu ovisno o imovinskom statusu.

    Ne bih rekao da se danas ide na stadione na pojedinu tribinu zbog toga. Mala je razlika u cijenama ulaznica na Dinamovim utakmicama pa se tu stvarno više radi o tome da li netko prvenstveno želi gledati utakmicu sjedeći i gledajući (zapad), gledati, a tu i tamo i stajati (istok), stajati i navijati - sjever.
    Ne znam iz prve ruke, ali čini mi se da to vrijedi i za Maksimir i za Westfalen. Ne ide tamo ekipa na navijačku tribinu jer si ne može priuštiti ložu nego zato jer im je stoput veća fora sudjelovanje u koreografiji i navijanju nego jesti škampe u loži. Isto tako, zapadni klubovi imaju toliko pretplatnika da je kod njih pozicija na stadionu čak uvjetovana činjenicom da većina ima pravo kupiti godišnju ulaznicu za identično mjesto što i rade.

    ovcxxol33183647w.jpg

    Isto tako, ta kategorizacija je postojala uvijek i nije specifična za nogometne stadione. Postoji i u kinima, kazalištima, na koncertima, itd.

    3. rodbinske veze/tradicija

    U Hrvatskoj se, a u Dinamu isto tako "tradicijom" otvoreno hvali ni ne skrivajući se da se često radi o nepotizmu. Božica kao supruga visokog dužnosnika kluba (na čijem mandatu bi i Joža Manolić pozavidio) ide na sve utakmice i pripreme, braća dijele mjesta na direktorskim, trenerskim pozicijama i u Skupštini, igrači i zaposlenici postaju članovi Skupštine. Dakle, članovi su u odnosu na zaposlenike višestruki glupani. Zaposlenici su PLAĆENI za rad u Dinamu, a još dobiju i bonus u vidu članstva u Skupštini i direktnom pljuvanju po članovima i njihovim pravima jer je jasno koji je uvjet za ulazak u Skupštinu. Mislim da bi u ovakvom istraživanju to trebalo biti poglavlje za sebe.

    Općenito se kod nas misli da je subjekt (u ovom slučaju Dinamo) nekome nešto dužan jer je taj netko "toliko i toliko vremena" u tom subjektu. Kao da za taj period proveden u klubu nije plaćen u skladu s ugovorom. A često i preplaćen. Zašto tako Jovičević ne bi bio trener Dinama kad mu je bio i tata. Još ga se sada idealizira kao voditelja "zagrebačkih fakina", a kad je imao priliku biti nasljednik Bobana koji je otišao u Milan/Bari, nuđen mu je ulazak na teren na crvenom tepihu, fino je odlepršao u Real. Danas eto i njegov sin igra u Dinamu. Bolje reći ima ugovor s Dinamom.

    Sergej Jakirović će se isto tako naći u poziciji da je trener u klubu u kojem mu igra sin što ne znači da čovjek nije fenomenalan, ali vidjet ćemo kako će rezonirati nakon 5 godina u klubu. Marijan Vlak je dugo vremena sportski direktor vlastitom sinu koji ne može igrat nigdje, a igrač je Dinama.

    Poznato je i nasljedno pravo upravljanja stadionom pa je tako nepotreban bilo kakav natječaj za takav posao kad sin dugogodišnjeg direktora stadiona i partijskog sekretara može njime upravljati.

    4. AMF

    Osobno mi je malo nategnuta cijela AMF spika. Na drugom forumu na temi "moja prva utakmica" je čak jedan forumaš napisao da kakvi su to ljubitelji nogometa kojima je prva utakmica bila Dinamova ili Hajdukova. Iz osobnog iskustva znam da je u krivu, moja prva utakmica je bila Dinamova, ali to ne znači da ne gledam sve. Recimo u sezoni 2017/18 sam bio i na Hrašće-Zagreb 041 i na finalu svjetskog prvenstva. Radije gledam uživo Kurilovec-Maksimir nego na telki Arsenal-Utd.

    Vezano za sam pokret AMF, tu bih se složio da je čudno da su protiv pokreta navijači Dinama ili Borussie. Igrači top klubova su od osnivanja klubova do danas uvijek bili jako jako dobro plaćeni i bili su profesionalci i klubovi su ambiciozno ustrojeni. U želji da budu prvaci država i čim bolji na međunarodnoj sceni. Sad ono što se danas smatra romantično i super stvar iz 80tih (istok stajanje, zapad sjedenje - drvene klupe 1982!) se možda nekome tko je rođen 1940. činilo prefensi. Taj je tadašnji 40godišnjak 1980. mogao reći "joj pravi nogomet je bio kad smo gledali tekmu sa nasipa, visili po drveću okolo, a ne ovaj pederluk di sjedim na drvenoj udobnoj klupi i jedem koštice". U odnosu na utakmice profesionalaca, u svakom je gradu baš u to doba hrpa amaterskih utakmica. Sad, jasno da je većini izbor gledati Dinamo-Osijek, a ne Trešnjevka-Ravnice(rekao bi jedan kolega Tekstilac) kad si radi raspored za vikend.

    Samo ne znam kome nije jasno da su svi Dinamovi igrači i treneri totalni moderni nogomet. Tako da velim, malo mi je čudno biti AMF i paralelno navijati za Dinamo ili Hajduk, a ne za Trnje ili Zmaj iz Makarske.

    Inače, nisam o tome direktno sam od sebe razmišljao, ali dobro je pogodio tezu o fluidnosti nacije koja se fino vidi kroz sastave reprezentacija u zadnjih 20 godina.
  • Mr Blue
    3.4k
    1. Autor spominje transparent Bad Blue Boys iz 1985. Ne znam otkud taj podatak.Mali dioničar

    Jedino što sam ja uspio pronaći vezano uz ovo je intervju s Hasanom iz fanzina Dinamov Sjever, br. 5, prosinac 2007.

    qswen1zawtpswpyn.jpg
  • Pop corn
    5.1k
    Kako li to Bevanda, Olivari i ostali "uslužni obrt" PR mašinerije Dinama samo lijepo prezentira: "Igrači su ipak pristali na smanjenje plaće". I onda će jasno ispasti da su oni krivi za krizu koja je nastala, da su oni ti koji su bili nerazumni. A usput se provuče da je ono što su zaradili ipak odlučeno se platiti.
    Nitko od njih nije ni pomislio staviti to iz kuta igrači se izborili za isplatu zarađenog, za isplatu rate.

    Osobno mi se jebe za tebe igrače, mogli su istupiti i reći koji je problem. Ono kaj me smeta jest kaj se nikako Dinamo nemre izvući iz mreže i okova te svite usko povezane kroz sve sfere.

    Da je bilo koji privatni pravni subjekt kao poslodavac svojim radnicima rekao da zbog Corona krize neće dobiti pare koje su zaradili bili bi od medija nabijeni na kolac i na ražnju spaljeni. Opravdano.

    Jedino to ne vrijedi za Dinamo.

    Kakav kupleraj od kluba i nema kraja, nema pa nema. Misliš da je to to, da je sve viđeno, i svejedno te oni iznanade.
  • SAS1987
    13.5k
    Kako li to Bevanda, Olivari i ostali "uslužni obrt" PR mašinerije Dinama samo lijepo prezentira: "Igrači su ipak pristali na smanjenje plaće".Pop corn

    Zato ih treba udarati tamo gdje ih jako boli i opasno im je.
  • Pop corn
    5.1k
    Bjelica će otići, to je jasno. Igrači su se počeli dogovarati.

    Realno, koja su vaša očekivanja od igrača što se tiče ove situacije?
  • Cosey
    435
    Kakav kupleraj od kluba i nema kraja, nema pa nema. Misliš da je to to, da je sve viđeno, i svejedno te oni iznanade.Pop corn

    Između ostalog, i na ovakve situacije sam mislio kad sam rekao da ih se podcjenjuje.
    Opet su izašli kao pobjednici ljutilo to nas ili ne.

    Realno, koja su vaša očekivanja od igrača što se tiče ove situacije?Pop corn

    Da se postigne kompromis, kaj drugo mogu.
  • Ero
    934
    Šta očekivati kurac, zadnjih 10 godina cca 2,3 igrača s mudima.Ovo su obični beskičmenjaci s karakteron 0 bodova
  • marcio amoroso
    32.5k

    Ma šta će ljudi jbt.
    Zašto su beskičmenjaci?
  • Bosna86
    11.6k
    Ako je suditi po sportskim Oršić, Livakovic, Petković i Gojak se prodaju na ljeto... Gavra, Hajro, Pinto, Atiemwen, KTC bi svakako letili i bez corone.... Ostanu ovi mladi kojima je Dinamo odskočna daska za dalje i tjt.... Začarani krug
  • Ero
    934
    Ovo pišem isfrustriran, jebi ga imao sam neki osjećaj da će se odvit priča drugačije..
  • Nbbbm
    187
    a7vpmnlhcuowho3y.jpeg

    Evo ljudi malo smijeha u ova teška vremena za navijače Dinama :cool:
  • marcio amoroso
    32.5k

    Razumijem, jbg. Život navijača Dinama je nažalost pun frustracija.
    Ne mislim na forumaša sa nickom navijač dinama :lol:
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.