• Dzgšb
    222
    hahahah pa jel njihov hotel? Koja je tvoja najdraža stranka pa da izvadim neke činjenice?
  • ElektricnaInfluencija
    153
    Zanimljivo... Šeparović zabranio Zokiju da bude mandatar/premijer
  • deda
    27.6k
    Ovo postaje show. Demokracija je veoma krhka.
  • Medvedgrad
    84
    Grbin ga prozvao gnjusom. Retorika se zaoštrava. Obraćanje Milanovića u 17h.
  • Kruno
    134
    Bravo Grbin sve dobro receno.
  • Neki tip
    19k
    Šeparović zabranio Zokiju da bude mandatar/premijerElektricnaInfluencija

    1. Zabranio mu Ustavni sud većinom od 9 naspram 4 (troje protiv, jedna odsutna).

    Sastav Ustavnog suda:

    Goran Selanec, Snježana Bagić, Miroslav Šeparović (predsjednik), Ingrid Antičević Marinović, Mato Arlović, Davorin Mlakar, Andrej Abramović, Miroslav Šumanović, Branko Brkić, Josip Leko, Mario Jelušić, Lovorka Kušan, Rajko Mlinarić.

    Lagano pitanje..

    Kako se biraju suci Ustavnog suda?

    Da ne opisujem cijeli proces, naći ćete ga lako, ali završava tako da za suca (svakog pojedinačno!) mora glasati DVOTREĆINSKA većina zastupnika u Saboru.

    2. Sanja Barić kao jedna od ustavnih stručnjakinja (predstojnica Katedre za Ustavno pravo od 2007. na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci) koju ističem jer definitivno nikada i ni po čemu nije slovila kao desničarka i hadezeovka (a ima ih još) veli da je odluka logična i opravdana.

    ...

    Stoga malo teže pitanje..

    Kako to razočarani rijekopravdaški narod ZNA da je Ustavni sud u krivu, a oni koji 17 godina vode katedru za ustavno pravo to ne vide?

    Osobno, Ustav znam skoro napamet. I ne usudim se biti izričit. A "narod" koji je zadnje pročitao deklaraciju na poleđini tekućeg sapuna za vrijeme nužde na wcu nekako ZNA da je ovo "državni udar".

    Onda se sjetim statusa Ranka Ostojića... pa odustanem od pitanja. Odgovori su isto dosta jasni.
  • Jaro
    5.4k
    kod ove odluke je jedino problematicno - zasto to nisu rekli prije izbora, a ne nakon... Samu odluku ne mogu preispitivati - jer jbg - oni znaju o Ustavu ipak "malo" vise od mene...
  • Mali dioničar
    14k
    Ne znam kome je normalna ova situacija.

    Predsjednik je kandidat za mandatara Vlade kojem on sam daje mandat.

    Neki mandatar: “Predsjedniče, imam 76 potpisa, tražim mandat za sastavljanje Vlade.”

    Predsjednik: “Daj ne seri, ja nagovaram ljude danima, ja imam 76 potpisa. Ne želim te primiti, ja ću biti premijer.”

    Majko mila.
  • Mlađi referent
    10.4k


    Više vjerujem tebi nego Sanji Barić, ali meni isto nije baš jasno, zar nije onda moralo bit iskomunicirano prije izbora?

    Jer, na izbore se utjecalo čim je Milanović objavio kandidaturu, već si promijenio krajnji rezultat. Mislim, kojim člancima u Ustavu se može vodit, da se otprilike zna, prateći nekakav duh ustava, koliko to predsjednik smije utjecat da bi bio legitiman kandidat, da nije legitiman kandidat ili da se treba razmišljat o poništenju izbora?

    Recimo, bilo koja izjava u kampanji je mogla i smanjiti broj glasova za njega, ne znači da ih je pridobio?

    Koliko dugo Milanović (ali i svaka sljedeća osoba) nakon ostavke ne može bit mandatar? Kaj ako se ponove izbori, a Milanović ne objavi svoju kandidaturu jer svi već znaju da je on taj, može li onda biti mandatar?

    Imam osjećaj da se malo premlako (od Ustavnog suda naravno, trebala je ići odma zabrana) ušlo u ovo prije mjesec dana, i sad imaš problem. Naravno, problema ne bi bilo da Milanović nije odlučio napravit to kaj je napravio.
  • NitkoBitan
    11.8k
    Svehrvatska anti-korupcijska koalicija bi bi se raspala tijekom prvih pregovora oko podjele ministarstava, pogotovo Ministarstva znanosti i obrazovanja.

    A ovo sa ustavnim sucima je cirkus kao u SADu. Imas republikance i demokrate, odnosno kod nas lijeve i desne koje su postavili razlicite garniture i svak tumaci Ustav kako oce. Tuzno, sramota pravne struke.
  • Mali dioničar
    14k
    Jer, na izbore se utjecalo čim je Milanović objavio kandidaturu, već si promijenio krajnji rezultat. Mislim, kojim člancima u Ustavu se može vodit, da se otprilike zna, prateći nekakav duh ustava, koliko to predsjednik smije utjecat da bi bio legitiman kandidat, da nije legitiman kandidat ili da se treba razmišljat o poništenju izbora?Mlađi referent

    Quot licet iovi not licet bovi.

    Ajmo zamisliti situaciju da je Kolinda prije izbora rekla da bi ona bila premijerka, ostala na mjestu predsjednice, SDP dobio 61 mjesto u Saboru, HDZ 42 mjesta u Saboru i da Kolinda konstatira da je većina ljudi protiv toga da SDP ima vlast i da ona treba biti premijerka i onda HSP AS sa 10 mandata od 151 pozove Radničku frontu koja ima 11 i Novu ljevicu koja ima 11 da skupa izglasaju Kolindu, a da ne ulaze u Vladu nego da u Vladi bude ekipa iz HDZ-a koju Kolinda postavi.

    To joj ni frendovi iz trilaterale ne bi mogli isfurati. A internet bi vrvio od "glupa krava plavuša kaj si ona umišlja" i ostalih u tom scenariju zasluženih epiteta.
  • Mlađi referent
    10.4k


    Mislim, tvoja analogija je ispravna, ja se s njom i slažem, možeš i pročitati moje mišljenje na ovoj temi o de facto cijelo političkoj sceni, a i o situaciji s Milanovićem.

    Ali, evo, imam osjećaj da je ovdje Ustavni sud nedovoljno dobro reagirao onda kad je trebao (po samoj kandidaturi Milanovića) i onda ovo ispada kao čudno prevrtanje. Jer, vidilo se da ćemo u ovu situaciju doći još tad.

    Nije mi jasno kako sad Milanović ne može, a mogao je prije mjesec dana. Po kojim se to člancima može napravit ta jasna razlika kad je on previše utjecao na izbore da sad ne može, a tad je mogao?
  • db-izbjeglica
    12.6k
    kod ove odluke je jedino problematicno - zasto to nisu rekli prije izbora, a ne nakon...Jaro

    Pa kako nisu rekli?
    Ustavni sud je dan ili dva nakon milanovićeve objave imao zasjedanje i iznio svoj stav.

    Poprilično jasno i nedvosmisleno... sve što je trebao napraviti je podnijeti ostavku i mogao je biti na listi, sudjwlovati u kampanji, mogao se javno deklarirati kao kandidat za predsjednika vlade i u ovom trenutku je okolo mogao skupljati potpise za sastavljanje vlade.

    Ja stvarno ne vidim čemu ovo umjetno izazivanje krize. Ustavni suci kažu tako, od kojih je preko nekoliko iz redova SDP-a, čak i bivši ministri, ustavni stručnjaci sa hrvatskih pravnih fakulteta kažu da je tako... al ne, ajmo okolo lajati i braniti neobranjivo.

    Očito se moram pripremati da ću i ja jednom možda morati braniti činjenicu da se moment na sredini proste grede računa preko formule M=ql2/8
  • Jaro
    5.4k
    a recimo jesu, al sve nesto uvijeno i proracunato dok ne vide rezultate. Da hdz ima 5-6 manje a sdp 5-6 vise sutili bi danas... trebali su rec ne moze bit u ksmpanji, ne moze biti mandatar ukoliko ne da ostavku do predaje kandidacijskih listi i bok...
    Ovo ponasanje oporbe (prvenstveno sdp+mozemo) sada je ustavorusliacko ponasanje - po meni cak i vece od Milanovicevog igrokaza prije izbora. Ustavni sud je institucija koja ima svoju snagu i poziciju i imas je postivati jer nepostivanje je direktno nepostivanje i nepriznavanje drzave.
    Takodjer tumacenje da vecina ne zeli hdz je nozda ok, ali sigurno ne znaci ni da zeli Milanovica za premijera (to zeli ekipa koja je dala glas sdpu), a jos manje ih zeli da to bude Bencicka, Grmoja ili Penava...
    Najvise ljudi koji su glasali zeli Plenkovica i na njemu je da nadje dovoljno da to budu predstavnici nadpolovicne vecine glasaca, ak nemre ponovi jbg...
  • Neki tip
    19k


    Nisam si ja dao za pravo tumačiti zaključak Ustavnog suda (mada mi se čini dosta logičan i u duhu ustavnih odredbi i ovlaštenja), nego ukazivao na to što se sada pokušava napraviti..

    Naime, Ustavni sud, prema nadležnostima danima Ustavom, nadzire zakonitost i ustavnost izbora, razrješava sukob nadležnosti u trodiobi vlasti, a predsjedniku Ustavnog suda predsjednik Republike polaže zakletvu da će poštivati Ustav.

    Taj Ustavni sud je izabran dvotrećinskom većinom narodnih zastupnika u zakonodavnom tijelu i u njemu sjede 3 bivša ČLANA SDP-a od kojih NIJEDAN nije glasovao protiv ovog zaključka (ni Mato Arlović, ni Josip Leko ni Ingrid Antičević Marinović (ne znam, možda je ona ta koja je bila odsutna).

    I sada se suce tog suda naziva gnjusovima, tvrdi se da je ovo državni udar, bacaju se nekakve hipoteze što bi oni radili da je ovako ili onako..

    Mali dioničar je napisao doslovno istu stvar koju sam ja napisao u jednoj wapp grupi (a nismo se uopće čuli) - što bi i kako bilo da je obrnuto, da je riječ o Kolindi i HDZ-u?

    Radi se naprosto o tome da ili poštujemo odluke legalnih i legitimnih institucija, kao i ishoda izbora ili ne poštujemo. Nema poštujemo kad nam paše, a ne poštujemo kad ne paše.

    Taman da je Ustavni sud i u krivu, a neslaganja očito postoje i moguće je da jest, ovakve reakcije kakve vidim u javnosti zaslužuju, po meni, prijezir, jer odriču Ustavnom sudu njegovu ulogu i tumačima Ustava se samoproglašavaju politički akteri i zainteresirane strane, a ne oni koje su oni i izabrali da budu tumači - dakle suci Ustavnog suda.

    Loš je? Ok, postoje legalni načini, riješit ćete kad dođete u poziciju riješiti. Jebeš proceduru, srušimo bandu? Ok, ako nema pravila i procedura, prilagodit ćemo se i tome, ali nemojte se poslije čuditi ishodu.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.