• GaijiZG
    581


    Gdje si demantirao da je ESG politički mehanizam koji financijski nagrađuje promicanje ljevičarskih politika?

    "A Dinamo ce se mjenjat paralelno s drzavom, u kojem smjeru ce drzava ic tak ce se i Dinamo kretat."
    Ako će država ić u smjeru duginih boja, ja neću i borit ću se da Dinamo ne ide u tom smjeru. I ne ide država u nikakvom smjeru, nego političke elite pokušavaju gurat državu u određenom smjeru, ali narod to ne puši toliko, pogotovo ne navijači Dinama koji su uvijek bili svjesniji ljevičarskih podvala, što se vidi po meni hehe.

    Ja nigdje nisam zagovarao političko aktiviranje Dinama, ja sam samo napravio ispravak očite Boškovićeve demagogije da je ESG apolitički mehanizam, te sam uz to i iznio istinitu obzervaciju da većina Dinamovih navijača ne diše kako diše ESG, odnosno BlackRock i EU parlament. Znači samo iznosim činjenice koje nisi demantirao, i kojih se očito plašite.

    Ničega se ja ne bojim, al vidim da se vi bojite istine i drugo mišljenje nazivate šizofrenijom. Također simptomatično je ovo "Dinamo će se mijenjati kako se bude mijenjala država", klasični marš kroz institucije.

    Jedan tl:dr. Ja sam navijač Dinama, tvrdokorni Hrvat i katolik(sa svim svojim grijesima i manjkavostima), radim obzervaciju da je većina navijača Dinama tog profila i transparentan sam u tome da ću se boriti za očuvanje takvog Dinama van terena. A vi imate pravo na svoju viziju Dinama ali budite barem hrabri u svojoj transparentnosti(što ljevičari nikad nisu, marš kroz institucije, subverzijsko djelovanje), no onda bi vas većina otpilila u startu.

    Mt 10,16
    ''Evo, ja vas šaljem kao ovce među vukove. Budite dakle mudri kao zmije, a bezazleni kao golubovi! Čuvajte se...''
  • Enkrete
    18

    Ja uopce nisam ljevicar i idu mi na kurac te etikete koje zapravo koristis za difamaciju. A te politike EU provodi a dole ti je ekonomsko objasnjenje benefita. A ovo za mjenjanje drzave sam vise mislio na cinjenicu da je puno ljudi otislo. Ako si prije imao 20 ljudi s kojima mozes otic na tekmu, sad imas 5-6. Jesam ja sad manji Hrvat i Zagrepcan od tebe?
    https://www.investopedia.com/terms/l/lemons-problem.asp

    Why something like ESG scores are efficient and inevitable in a free market.

    Why do we have rating agencies? To understand this it helps to understand lemons.

    George Akerof is most well known for being married to Janett Yellen, but despite being the second most well-known economist in his marriage, he received the Nobel prize for his paper on the market for “lemons” [http://wwwdata.unibg.it/dati/corsi/8906/37702-Akerlof%20-%20Market%20for%20lemmons.pdf ] ie used cars with questionable reliability. An unstructured market like this runs into problems when it has two features, the quality of a car is unobservable to the buyer, and the cost of supplying the car is increasing in the quality of the car.

    When the buyers cannot observe the quality (read as value), they’re willing to pay the value they associate with a car of randomly drawn quality from the overall distribution. For a risk neutral buyer this is equal to the average quality (less if risk averse). This means that the seller of a higher quality car and one of a low-quality car can expect to sell at the same price. Now let's say that the costs associated with selling the highest quality cars are lower than that price, high quality sellers will exit the market, which lowers the average quality, and leads to a lower price. This then leads to more relatively high-quality sellers leaving the market, and the cycle continues, and can often lead the market to collapse.

    To make things more concrete, let's say buyers are risk neutral, the quality of cars is uniformly distributed between 0 and 1, and the cost of supplying a car of quality Q is (3/4)Q (33% markups). When all cars are in the market, consumers are willing to pay 1/2 for a car of unobservable quality. Then its no longer profitable to sell a car of quality > 2/3, so these sellers exit and the average quality in the market falls to 1/3. Now consumers are only willing to play 1/3 for a car, and its no longer profitable to sell a car of quality > 4/9, so average quality falls to 2/9. If we keep iterating this process, we’ll get arbitrary close to an average quality of 0, and thus the only equilibrium is one where no cars are sold.

    How do we resolve this issue? We need a way for buyers to get some information about quality. Both buyers and sellers would be on board for this type of resolution because buyers want to buy, sellers want to sell, and this isn’t possible without some kind of intervention. This explains why in the US car dealerships don’t put up much effort against things like “carfax” even though it weakens their negotiation abilities by giving the opposing party information. In financial markets rating agencies often fill this role. When these agencies are unbiased and accurate (rip 2008 CDOs) they work toward the benefit of the seller (a company raising capital) and the buyer (investors).

    How does this relate to ESGs and climate friendliness? It’s fairly easy to argue that (all else hold constant), a company that’s more climate friendly has higher expected profit (and/or lower risk) than an identical company that is less climate friendly. One easy argument for this is that we expect a less climate friendly company to face cost increases from the direct and indirect effect of future climate regulations. Another is that the number of climate conscious consumers is increasing overtime. Either way being less climate friendly is a negative sign for future returns, and investors would like to price this in.

    Since being more climate friendly is often more expensive, unless we can observe climate friendless, we are back in the lemons world.
  • Enkrete
    18
    Nek neko zove profesora da dodje ovo objasnit. Nemojte da se ovo sjebe radi jebenog ESGa. Nakon dugo vremena imam nade
  • GaijiZG
    581

    "Jesam ja sad manji Hrvat i Zagrepcan od tebe?"
    Mene ne zanima tko je šta veći od koga, mene zanimaju cilj i posljedice nečijeg djelovanja. ESG za posljedicu ima cenzuru i autocenzuru suverenističkih i krščanskih vrijednosti u biznisu, odnosno ESG score će te nagraditi ako podržavaš zelenu i LGBT agendu, a sankcionirati ako podržavaš desničarske i krščanske vrijednosti. I nigdje to nisi demantirao, zato što ne možeš. Btw pričaš o defamaciji, a stavio si mi etiketu šizofreničara, jer eto kako se usuđujem propitkivati i ukazati na evidentnu manipulaciju od strane Boškovića!

    Znači ti si sa cijelim ovim odgovorom potvrdio sve moje izrečeno. ESG je mehanizam za guranje određenih politika odnosno određenu ideologiju, ali si lukavo samo prikazao takozvanu pozitivnu diskriminaciju zelenih politika sa ESGom. Stavimo zelene politike po strani i prihvatimo da su dobre(što je vlastita tema). Gdje si demantirao sve ostalo izrečeno. Gdje si demantirao promicanje LGBT vrijednosti, promicanje trans ideologije? Molim te demantiraj me.
    Btw obitelj je super koncept, zar ne, mislim jedinična ćelija koja čini društvo, jel mi moš nać primjer gdje ESG nagrađuje promicanje obiteljskih vrijednosti?

    Najkomičnije mi je što su najveći apologeti ESGa neoliberali koji se kunu u slobodno tržište. Toliko o slobodnom tržištu. A ako bi već netko trebao biti regulator, to bi trebala biti država, koliko god to strašno zvučalo.
  • Enkrete
    18

    Pa o cemu pricas to ti drzava i regulira, u tom je i cijela poanta onog teksta gore? Kaj mislis kak cemo uc u OECD? Nerazuman si. Ne znam kad je odluceno da ce Dinamo promovirat ikakve vrijednosti kako krscanske tako te neke woke o kojima pricas. Ti si taj koji politizira, ne Boskovic, ovo je cista teorija ekonomije i to dolazi is toga kak je cijeli sustav postavljen, zato bolje da profesor objasni ak je u mogucnosti. To sto se ti s time slazes ili ne slazes to je politiziranje. Ti si taj koji zastupa odstupanje od normi. LGBT agenda se ne reklamira nigdje u Hrvatskoj, barem ne uspjesno. Nije dio mainstreama kao vani. Ne mozes ni ti nac primjere niti si ih dao. Pogledo sam Instagram od cedevite i vidim upravo suprotne primjere di su obitelji s djecom?
  • GaijiZG
    581


    Pa o cemu pricas to ti drzava i regulira, u tom je i cijela poanta onog teksta gore?
    ESG nije državni mehanizam, može samo podlijegati državnim regulativama. Mehanizam korporativnog i bankarskog sektora. Sada koji je interes bankarskog i korporativnog sektora za guranje ljevičarskih vrijednosti, postoje razni pristupi tom fenomenu. Ti si načeo dobar primjer, lakše kontorliraš i izrabljuješ nehomogeno društvo. Na dobrom si tragu.

    LGBT agenda se ne reklamira nigdje u Hrvatskoj, barem ne uspjesno.
    Iz komentara u komentar potvrđuješ moje teze. Znači vani je ESG politički obojan, al kod nas ne.

    ovo je cista teorija ekonomije
    ESG nije nikakav apolitični tržišni mehanizam koji je u funkciji zaštite potrošača. Zapravo je u sukobu sa ekonomskom teorijom jer svojim postojanjem omogućava da neefikasne firme preživljavaju zbog bolje kamate koju nisu zaslužili zbog dobrog poslovanja, nego zbog toga koliko imaju zaposlenih žena, koliko doniraju LGBT zajednicama, i da li imaju reklame s transrodnim osobama. Ne vidim kako je to zdravo za tržište.

    zato bolje da profesor objasni ak je u mogucnosti
    Pa nema kaj pojasnit, ne može demantirat činjenice. Ne postoji mentalna gimnastika kojom moš prikazat ESG kao običan apolitični tržišni mehanizam.

    LGBT agenda se ne reklamira nigdje u Hrvatskoj, barem ne uspjesno. Nije dio mainstreama kao vani. Ne mozes ni ti nac primjere niti si ih dao. Pogledo sam Instagram od cedevite i vidim upravo suprotne primjere di su obitelji s djecom?
    Ne mogu na silu gurat stvari, prvo se ispituje teren, ipak smo još donekle konzervativno društvo. I nije Cedevita nego Cockta, Tedeschijeva firma svejedno. Ako ti moram objašnjavat kako Tedeschi diše...

    https://www.reddit.com/media?url=https%3A%2F%2Fi.redd.it%2Fbrccdd5nr4e51.jpg

    Ne znam kad je odluceno da ce Dinamo promovirat ikakve vrijednosti
    Pa nigdje nije odlučeno. Ja radim obzervaciju kakva je priroda identiteta kluba i kakve je prirode većina navijača Dinama. Zna to i Bošković i zato nije u potpunosti transparentan oko toga što je ESG. Dinamo nije samo grb niti sportski uspjesi, nego više od toga, i njegov identitet se ne mora, a niti se neće mijenjati, neovisno o tome kakve su vrijednosti "in".
  • Jurki
    8.4k
    Nauković na RTLu jako dobar nastup. Jasni i konkretni odgovori ,puno pokušaja provokacije jadne Mojmire.. Spustio ju je gospodski u više navrataNoel

    Kolko je ta kobila retardirana? Zadnje njezino pitanje je bilo hoce li jogurt biti prvak?
    A tema izbori u Dinamu.
    Ma cak nebi rekel da je jadna.. vec je retardirana. Nist kaj vec nismo vidli od te praznoglave kokosi.
  • GaijiZG
    581
    Nek neko zove profesora da dodje ovo objasnit. Nemojte da se ovo sjebe radi jebenog ESGa. Nakon dugo vremena imam nade

    U kakvom ti svijetu živiš da misliš da će moje raskrinkavanje ESGa utjecat na izbore. Pa već sam reko da dajem podršku DP listi majko mila. Neslaganje ne negira podršku i suradnju, zašto ljudi nemaju kapaciteta to shvatiti.
  • Enkrete
    18

    Al opet cockta je slovenska firma, nema nasih firmi koje to guraju. I kak mislis da nema kaj za objasnit, pa oni su slagali plan valjda, a to im je i struka. Valjda su s razlogom tak stavili, onda mogu i objasnit. Siguran sam da cilj nije guranje toga sto insinuiras. Ja nisam ni reko da je apolitican, al ga EU namece. Vecina tih ESG fondova i je u EU. Upravo se ovih dana i prica o njemu u EU jer nema svaka kompanija iste kriterije za odredjivanje tog scorea. Pa valjda ljudi na listi onda odlucuju koliko ce se stvari provest i koje ce se stvari provodit s obzirom na to kolko utjecu na taj score.Ti fondovi postoje bez obzira na to uzimo ti novce od njih il ne. Ipak su dio trzista, ti samo odlucujes oces ih koristit il ne al svejedno utjecu na trziste.
    Al ja ne kuzim tvoje etiketiranje samo na temelju tih fondova. Do kud mislis da bi isli radi povoljnijeg financiranja? EU ima svojih razloga zasto se okrece zelenim politikama, a to je uglavnom jer nemamo resursa na kontinentu. Nit plin nit litij nit ikaj kaj nam treba u modernom vremenu.
    Al evo ja sam si sad malo dao truda da vidim kak to izgleda u nogometnom svijetu i evo primjera za neke klubove: https://dontwastegroup.com/sustainability-football-league/ https://www.liverpoolfc.com/theredway
    Jel ti smeta ista od ovog?
    I ne protivi se krscanskim vrijednostima, cak potencijalno ide dobro s brendom kluba zbog maksimirske sume. A sto se tice krscanskih vrijednosti, bilo bi bolje da se onda npr boris za to da bude kapelica u sklopu kluba kad ce se radit novi stadion ko kak Camp Nou ima da se igraci pomole prije tekme. To su mozda trebali i s crkvom dogovorit kad su se dogovarali oko zemljista. Po meni je ovaj ESG najmanji problem za nas tu, ima puno zanimljivijih tema. A mi smo jednostavno takva drzava da ovisimo o okolisu, prelijepa, turisticka i tak. Vec se to veze uz Hrvatsku
  • superhik
    10.2k
    @GaijiZG donekle imaš pravo da se iza ESG-a skrivaju neke kvazi ljevičarske ideologije, ali ono čega se ti najviše bojiš nije taj jedan dio S komponente već ono što hrpa brandova i kompanija sad radi, a to je isticanje te Pride/whatever ideologije.

    Međutim, to nema veze s ESG, već s brand i marketinškom idiotskom strategijom takozvanog Brand purpose koju su progutali razni marketinški gurui, a zarolalo se kao neki trend.

    Tako su recimo Coca-Cola, Mastercard i hrpa drugih brandova proguravali taj Pride segment kroz svoja oglašavanja i kao da dižu glas za LGBT zajednicu, bla, bla.

    Međutim, najveći dokaz da to nema toliko veze s ESG je to što se s druge strane te tvrtke nisu libile sponzorirati i prodavati svoje proizvode recimo na Svjetskom prvenstvu u Katru, zemlji koja je sve samo ne svijet u kojem se taj njihov Brand purpose ili pak ESG uklapa.

    Tako da ne moraš strahovati da će Dinamo igrati u duginim bojama.
  • Mali dioničar
    14k
    391n4a3zt21ex7r6.jpeg
    yq9njgh67x67i3fk.jpeg

    Dinamo iznad svih je hrpa plagijatora i demagoga.

    Čak ne znaju ni hrvatski pa koriste izraze poput tim.
  • kibic
    991
    Prozivanje sad ljudi ovdje da su botovi i da im je sve teorija zavjere je krivo. Sasvim je normalno pričat i kritizirat točke programa. Ako je dio programa ESG, članovi imaju pravo reć svoje mišljenje i tome. Kolko god to nekome zvuči da nije politički obojena točka, neka onda veli, ne u planu liste nije promovirat svakim postom ekologiju i društvenu inkluziju za podizanje rejtinga, neg to, to i to želimo. Zato sam i par stranica pital može to bit manifestirano ograničavanjem svjetlosne polucije, ali isto tako može tipa bolja suradnja s braniteljskim udrugama, ljudima s invaliditetom, doniranje krvi. Ako tako objasniš ljudima u kojem smjeru želiš da ide onda im je jasnije i mogu bolje shvatit taj široki pojam koji svakaj svakome znači.

    Ne bježat od toga uvredama da ljudi misle da ih crveni vragovi progone. Ionako bu 99% nas s foruma ovdje dalo podršku listi DP, zakaj ju ne bi mogli kritizirat? Kritike bu ojačale program naspram napada od druge strane.

    Ako se kandidat slikal negdje il dal podršku nekoj političkoj stranci i o tome se treba pričati. Da je netko dal podršku HDZ-u il SDP-u itekako bi svi pričali ovdje negativno o njemu, zato mora to bit za sve. Da se fotkal z Mamićem il na HDZovom skupu, ismijavalo bi ga se na xy stranica.

    Davno sam prije spomenul da bi se sve to rješilo da se jednom u statut stavi kako član klupskih tijela ne može bit netko tko je u zadnje tipa 3 godine bil član bilo koje političke stranke. Jer ak govorimo o apolitičnosti, i da je Dinamo naša stranka, tak vidim da bi se jedini eliminiralo uplitanje politike, al naravno ne stopostotno jer klub uvijek mora s Gradom i državom surađivat.
  • Olmic
    2.7k
    Dva konkretna pitanje. Je li Ivan Naukovic clan stranke Mozemo? Kada ce i ako ce biti javna tribina/ online diskusija kako bi mogli postaviti pitanje buducim izabranim skupstinarima?
  • superhik
    10.2k
    Je li Ivan Naukovic clan stranke Mozemo?Olmic

    Mene zanima zašto baš taj kandidat i zašto baš ta stranka? Drugi kandidati recimo i članstva u drugim strankama nisu važne?
  • Mali dioničar
    14k
    Zaniljivo, kad sam dokumentirao da je Šimenc presvučeni komunist u HDZ-ovoj koži bilo je “nemoj, svi smo mi dinamovci”, a sad jel Nauković u Možemo 50 stranica.

    To što je klub neutralan po pitanju vjere i politike naravno ne sprečava niti vjernike niti članove političke stranke za kandidaturu na izborima u Dinamu.

    Najekstremniji slučaj je sigurno Rožić koji ne samo da je bio član političke stranke kad je bio u NO Dinama nego je bio i na listi za izbore.

    Složio bih se da nije prihvatljivo da član tijela Dinama bude na nekoj od izbornih lista za tijela državne ili gradske uprave. Ne mogu se složiti da ljudi članovi HDZ-a, SDP-a, Možemo ili Mosta ne smiju istaknuti kandidaturu za Dinamo.

    Isto tako veliki dinamovci Mostovci i veliki Otto Barić nisu se pojavili na zasjedanju gradske skupštine za stadion.

    Tako besraman politički potez ne da se ne problematizira nego POLITIČAR Otto Barić nosi listu DIS, a politički SIMPATIZER Nauković je kao problem.

    Na svaki upis o politici ja ću kopirati post.

    Otto Barić aktivan je političar iako je u Dinamovom Statutu rečeno da je Dinamo neutralan po pitanju politike.

    Otto Barić je političar koji se nije udostojao doći na sjednicu gradske skupštine o stadionu Maksimir.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.