• Droljo
    4.7k

    Pročitaj prvi moj post na tu temu od jutros.
  • Infinity
    15.2k
    Jeste li svjesni da igramo tek prvu sezonu nakon ukidanja svih covid mjera? Stvari s posjetom su pocele ici na bolje u sezoni 2018/19, a danas izgledaju daleko bolje.

    Evo malo statistike i analize od sezone 2013/14, tj. otkad igramo ligu s 10 klubova.

                       13/14  14/15  15/16  16/17  17/18  18/19  19/20  21/22  22/23
          0 - 999        0      2      4      0      3      1      0      1      0
      1000 - 1999        3     10      7      5      3      0      3      7      0
      2000 - 2999        2      2      3      5      4      9      6      6      1
      3000 - 3999        2      1      0      3      2      1      2      0      4
      4000 - 4999        3      0      0      0      0      1      0      1      3
      5000 - 6999        3      0      1      1      2      3      1      0      3
      7000 - 9999        4      0      0      1      2      0      1      1      0
    10000 - 13999        1      0      2      3      2      2      0      1      1
          14000 +        0      2      1      0      0      1      1      1      2
    broj utakmica       18     17     18     18     18     18     14     18     14
    prosjek            4.657  3.043  3.799  4.482  4.108  4.179  3.953  3.926  6.048
    

    Na ove posjete uveliko je utjecao dolazak ili ne dolazak BBB na utakmicama. S obzirom da nisam u tim krugovima, ne znam napamet kad se islo, a kad ne, kao ni kad se dolazilo u manjem broju zbog crnih listi i slicno. Na kraju cu se uglavnom posvetiti posljednjim sezonama.

    Jako cesto sam ovdje pisao kako nas prosjecna posjeta moze vrlo lako zavarati. Pogledajte sezonu 2015/16 (prosjek 3.799) i sezonu 2019/20 (prosjek 3.953.). Razlika je u nekih 150 ljudi u prosjeku. U sezoni 2015/16 na cak 11 od 18 utakmica je bilo manje od 2.000 ljudi na utakmici. Od tih 11, na 4 utakmice je bilo cak manje i od 1.000. U sezoni 2019/20 smo imali 14 utakmica pod normalnim okolnostima i na svega 3 utakmice je bilo manje od 2.000 ljudi. To je 21% utakmica dok je u sezoni 2015/16 rijec o cak 61% utakmica.

    2015/16 smo imali tri utakmice s preko 10.000 ljudi i to je diglo prosjek i zamaskiralo jako losu posjetu na cak 11 utakmica. U sezoni 2019/20 smo imali svega jednu utakmicu s preko 10.000, te iz tog razloga imamo dojam da je posjeta 'tu negdje'. Na kraju te sezone smo imali cetiri utakmice (koje nisam racunao u statistike) pod covid mjerama. Imali smo utakmicu s Osijekom i derbi s Hajdukom sa smanjenim kapacitetom, kao i posljednje kolo bez gledatelja. To je uvelike moglo podignuti prosjek.

    S obzirom da mi je najniza posjeta bitnija od samog prosjeka, jako cesto sam si znao zamisliti neku brojku i pratiti do kojeg kola cemo ju prebacivati. Sezona 2018/19 i 2.000 se cinilo kao dostizno. Imali smo ranijih sezona i bolje prosjeke, ali ni jedne nisam bio zadovoljan kao te. Jedna, samo jedna mrlja je bila. Ako se dobro sjecam, neki prolom oblaka na utakmici s Goricom i mozda 600 ljudi. Ostalih 17 utakmica je bilo preko 2.000 ljudi na stadionu.

    Sezona 2020/21 se u velikoj mjeri igrala pred praznim tribinama. Proslu sezonu su mjere pocele popustati, a kako su popustale tako je posjeta rasla. Jedina utakmica s manje od 1.000 ljudi bila je na otvaranju sezone. Od 7 utakmica igranih pred 1.000 do 1.999 gledatelja, cak 6 je bilo u prvom dijelu sezone. U proljetnih 8 utakmica, na 7 je posjeta bila preko 2.000 gledatelja. Utakmica s Lokomotivom je privukla 1.886 gledatelja, te je to najslabija zabiljezena posjeta u proljece 2022. Mozemo reci da smo se to proljece vratili tamo gdje smo stali prije covida, a pozitivni trend se nastavio i kasnije.

    Kada gledamo s vrha, sto je vise nula u gornjim redcima to je bolje. U tekucoj sezoni, na 13 od 14 utakmica igranih na Maksimiru imali smo 3.000 ljudi na stadionu. Najniza posjeta bila je 2.412 gledatelja protiv Istre. I opcenito je posjeta na pocetku drugog dijela sezone krenula silaznom putanjom. Gorica (3.568), pa Lokomotiva (3.107) i Istra (2.412). Ukupno gledajuci, imamo pet utakmica s posjetom ispod 4.000, a tri su bile na otvaranju polusezone.

    Utakmice s Hajdukom, Osijek i Rijekom su nas vratile na pravi kolosijek. Proljetna utakmica s Goricom je prva s njima na Maksimiru u tekucoj sezoni, a proljetne utakmice s Lokomotivom i Istrom su na Maksimir privukle po 1.000 ljudi manje nego u prvom dijelu sezone. S obzirom da je protiv Osijeka i Hajduka dosao gotovo identican broj gledatelja kao i u prvom dijelu sezone, mozemo se nadati ponavljanju, pa mozda cak i vecim posjetama u ostatku sezone, ako poredimo utakmice s istim protivnicima. Utakmica s Rijekom je donijela puno vise gledatelja nego u prvom dijelu sezone, ali je to ponajvise zbog oprostaja Ademija od dresa Dinama.

    Ukoliko stvari budu isle u pravom smjeru, mislim da naredne sezone mozemo ocekivati da u prve tri kategorije imamo nulu, tj. da svaku utakmicu imamo preko 3.000 gledatelja, a da cak i u kategoriji 3.000-3.999 brojka bude jako mala i da velika vecina utakmica bude s preko 4.000 ljudi.

    Imamo tu nesrecu da nam na posjetu utjecu mnoge stvari, od stanja u klubu, infrastrukture, pa sve do rezultata. U sezoni 2018/19 pocele su se dogadjati neke promjene u klubu, a onda su i rezultati postali bolji, a sve je to rezultiralo boljom posjetom na utakmicama. Plasio sam se na sta ce to liciti nakon covida, ali mi sad imamo najbolji prosjek u posljednjih 15 godina i sto je jos bitnije, nema utakmica pred par stotina ljudi. Infrastrukturom bi rijesili i te izolirane slucajeve, kao tu Goricu iz 2018/19.
  • Mlađi referent
    10.3k


    Je li to ona Gorica kad se igralo srijedom u nekakvih 17-18 sati? Isto znam da je bila kiša i da smo bježali iz škole, a da nas je na stadionu bilo ~500

    Ili je možda to na kaj ja mislim bio kup?
  • Infinity
    15.2k
    Natjerao si me da nadjem. Jeste, srijeda u 18h.
  • dinamo u srcu
    1.2k
    Kratko i jasno: Kao GLAVNI RAZLOG povećanja broja gledatelja na maksimiru je POZITIVNA ENERGIJA oko kluba koju su stvorili isključivo BAD BLUE BOYS-i svojim radom i tako trebaju nastaviti u BUDUĆNOSTI, a to je svima nama TOLIKO NEDOSTAJALO svih ovih godina. Sve ostalo bi bio promašaj. Pozdrav do prve slijedeće tekme.

    Neka živi Dinamo i Majka Hrvatska.
  • Crle
    350
    Ja ne znam da li je sjever sastavom i brojkom, pa čak i izvedbom ikada tako dobro izgledao i bio brojčano popunjen protiv Osijeka i Rijeke kao sada.

    Po meni je tribina nikad bolja i sa najboljom pričom do sada.
  • Infinity
    15.2k
    Na kraju prosle sezone protiv Osijeka je bila dobra popunjenost i top izdanje.
  • reziser
    6.2k
    osobno bi za puno bolji posjet ove godine zahvalio uz BBB koji se dižu iz tekme u tekmu i što rade puno za atmofseru na stadionu i oko kluba, ZAHVALIO bi i ZONIDINAMO, svim administratorima, moderatorima, koji su dinamo digli na jedan viši nivo!! dizanje atmosfere, pozitive, puno informacija važnih uz naš voljeni klub.
    Zona dinamo je sve praćenija, sve više članova aktivnih na forumu, potakla je mnoge akcije vezanih uz navijače, klub

    jednostavno, HVALA ZONI DINAMO!! :heart: jer je jako zaslužna za povećanje broja navijača, gledatelja...
  • BlueVelvet
    336
    Ima dobrih stvari koje nazalost vecinom dolaze od strane navijaca samih, klub jos ili nece ili ne zna kako raditi na tome..

    Mi moramo nasravito u ovom smjeru, ave vise ljudi na utakmicama je znak da radimo ispravno i ma zdravim temljima.
  • DrawTube
    2.8k
    Ta utakmica protiv Istre gdje je bilo 2400 gledatelja imala je onaj nezahvalan termin petkom u 17..

    A što se tiče te 3 utakmice gdje je pao broj gledatelja, moramo uzeti u obzir da su bile početkom godine , nekih tjedan dva ranije nego inače. Mi smo ovim svjetskim prvenstvom u jednu ruku i profitirali jer nismo krajem 11. mjeseca i 12. mjesec igrali utakmice, vrijeme kad bi posjeta sigurno pala.

    Vrijeme je zapravo bilo odlicno tokom sezone sve do početka 11 mjeseca, međutim na utakmicu protiv Šibenika došlo je čak 4800 ljudi unatoč kiši. Sve u svemu, bitno je pregrmiti tih nekoliko utakmica u godini koje su po zimi i po kiši, a od 3. mjeseca do 6. i 7. do 11. bi posjeta trebala biti dosta dobra, nadajmo se i preko 4000 gledatelja
  • NORTE
    8.9k
    15. Hoću wc papir na stadionuluftwaffe

    Jedan od boljih zahtjeva, nije bio u Eduardovoj mega anketi.

    Molim prebacit luftwaffeov post u "da se ne zaboravi".
  • deda
    27.4k
    Prvi put u 15 godina smo probili brojku od 6.000 u Hnlu
  • Keyser Soze
    8k
    I prvi put od 2008. prelazimo 100K gledatelja u jednoj HNL sezoni
  • deda
    27.4k
    I još nam brojači "podbacuju".
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.