• Mlađi referent
    10.5k
    i mene bi zanimali tih 16 igraca :blush:Slavonac

    16 ih nije bilo koliko ja znam, ali zato : Wölfl, Cimermančić, Kokotović, Pleše, Urch, Reiss, Lešnik, Dubac, Medved , Žerjav, Jazbinšek i Antolković su prešli u redove Dinama u kratkom roku, a ovaj zadnji eto nije zaigrao radi koljena čini mi se.

    A ovdje se kao pijan plota drži je li 12 ili 16. A dodaj tu i juniore koji su bili predvođeni i većinom iz Građanskog pa onda i članovi uprave pa i Bukovy koji je došao nakon 6 mjeseci.

    Vrlo relevantni svjedoci vremena su podržali tu tezu, novinari, sudionici osnivačke skupštine, Belinić, bivši igrači, obični svjedoci / navijači. Grb i nadimci inspirirani baš od Građanskog.

    Sve u svemu, nećemo reći ništa kaj se ne zna i kaj već nije ponovljeno milijun puta, ali pravit se kao da su to dva toliko strana kluba je baš silovanje teme. Da se razumijemo, hoće li se slavit 1911. ili 1945. kao početak Dinama, meni iskreno svejedno, kako vrijeme ide čak sam i bliže ‘45, ali čudit se kaj ljudi štuju Građanski kad je upravo na temeljima tog kluba stvoren identitet Dinama je iskreno smiješno.
  • flexXy
    1.9k
    Ovima koji govore da Dinamo nije Gradjanski nadam se da onda navijaju za ovaj Dinamo osnovan 98.godine jer je njihov iz 45. izgasen 2004.godine
  • Infinity
    15.2k
    Bas htjedoh napisati da pojedinci navijaju za pravno lice, a ne za nogometni klub.
  • xavier
    11.1k
    Upravo to je ono na što se sve svodi. Što nekome od nas znači nogometni klub za koji navijamo? Ako je to isključivo pravna osoba, nemamo što ni raspravljati jer tu su brojke jasne.

    No zašto bi netko svodio klub na pravnu osobu kad je nogometni klub toliko više od toga? Tu je cijela zajednica navijača i duh koji ide uz to i to je mnogo, mnogo jače od pravne osobe. Ako je to kriterij, a je, onda bi odgovor na pitanje iz naslova teme trebao biti jasan.
  • superhik
    10.3k
    Čak su i "Haškovci" priznavali da je Dinamo nasljednik Građanskog.
    Dokaza, onih društvenih uz naroda je uz i one povijesne pregršt, ali eto

    mw5faaiaactlbcqk.jpg
  • nkdz1945
    55
    Ovaj argument da tko god slavi 9. lipnja samo navija za pravno lice je stvarno nepotreban jer sumnjam da postoje ljudi koji tak razmišljaju. Ako je netko igrao za Građanski i kasnije za dinamo onda se kaže da je igrao za Građanski i za dinamo. Evo danas se pisalo o Kokotoviću i kak je više vremena proveo u Građanskom nego u dinamu. Ta rečenica nema smisla ako je jedan te isti klub. Isto tako ako je netko igrao za dinamo u devedesetima onda ti nitko neće reć da je igrao za dinamo i za hašk-građanski i za croaciju. Zna se da je igrao za dinamo cijelo vrijeme.

    Ja mogu prihvatiti da dinamo nastavlja tradiciju Građanskog i to čak i mislim ali biti nešto je bitno drugačije od toga da nastavljaš tradiciju ili si sljedbenik nečega i zato ne mogu prihvatit kad netko kaže da je dinamo zagreb osnovan u austrougarskoj.
  • Jurki
    8.7k


    Mislim da je svaki komentar suvišan jer je sve lijepo i potanko objasnjeno.
  • LM1995
    1.7k
    Ja mogu prihvatiti da dinamo nastavlja tradiciju Građanskog i to čak i mislim ali biti nešto je bitno drugačije od toga da nastavljaš tradiciju ili si sljedbenik nečega i zato ne mogu prihvatit kad netko kaže da je dinamo zagreb osnovan u austrougarskoj.nkdz1945

    Da Dinamo kao klub danas prestane postojati (neovisno o razlogu).
    Da se za točno 9 dana osnuje nogometni klub XY u koji “prelaze” Livaković, Perić, Šutalo, Petković, Ristovski itd., a trener im je Bišćan.
    Da taj novi klub nastavi igrati na Maksimiru.
    Da većina klinca iz škole nogometa ostane tu di je.
    Da je npr. Šimić član uprave i tog novog kluba.
    Da svi dinamovci nastave navijati za Nk XY.
    Da klub ima plave dresove, zovemo ih “plavi”, “modri” i “purgeri”, da ima okrugli grb sa šahovnicom (ili da takav grb, po uzoru na Dinamo, “uvede” za 25 godina).

    Jel bi ti meni za 30-ak godina rekao da sam navijač kluba osnovanog 2023.?
  • nkdz1945
    55


    Ne znam. Puno je tu upitnika a ova tvoja paralela s 45. godinom nije baš neka usporedba. Isto tako mogu pitati tebe da se sad ugase svi klubovi u zagrebu i da se skupe razni igrači, treneri i zaposlenici iz nedavno ugašenog dinama, lokomotive, dubrave, kustošije, rudeša, dragovoljca itd. i da klub ima plavu boju i igra u kranjčevićevoj jel bi ti tvrdio da je taj klub osnovan 1911. godine? Opet isto - puno upitnika i zato pitanje baš i nema nekog smisla.
  • masacusec
    3.1k
    Sudeći po kompletnoj argumentaciji ovdje, kronologija događaja je trivijalna odnosno naziv ove teme jest besmislen, tj. trebao bi se zvati "Dinamo kao Građanski". Bez suvišnog pitanja
  • LM1995
    1.7k
    Pitao sam te konkretno pitanje kaj bi bilo da se danas nešto slično dogodi. Nisi mi odgovorio.

    da se sad ugase svi klubovi u zagrebu i da se skupe razni igrači, treneri i zaposlenici iz nedavno ugašenog dinama, lokomotive, dubrave, kustošije, rudeša, dragovoljca itd. i da klub ima plavu boju i igra u kranjčevićevoj jel bi ti tvrdio da je taj klub osnovan 1911. godine?nkdz1945

    Mislim da bi većina i dalje smatrala da se radi o Dinamu, makar nam Toplak bio pomoćni trener, Aliyu i Goričan igrači, SD iz Rudeša, a oružar iz HD. Zašto? Jer klubovi koje si naveo nemaju nikakvu navijačku bazu i Dinamo bi ih “pojeo”.
  • nkdz1945
    55


    Odgovorio sam ti da ne znam što bi mislio o datumu osnutka jer ne znam. Slažem se da bi većina navijača počela navijati za jedini novi veliki klub (i da bi to bili navijači dinama jer drugih zg skupina nema) al to je valjda jasno. U toj tvojoj teoretskoj situaciji (kao i četrdesetima) navijači ne bi imali izbora. Ili ćeš početi navijati za novi zagrebački/purgerski klub i prihvatit ga kao svoj ili nećeš imat (ozbiljan) klub u vlastitom gradu.

    E sad, dal bi svi ti navijači smatrali da je novi klub osnovan 2023. ili 1911. i koliko bi ili ne bi prihvatili neko novo ime ili grb je sasvim drugo pitanje i puno kompliciranije. Zato ovo teoretiziranje baš i nema nekog smisla jer nemamo pojma kaj bi desilo. Jel su bivši navijači Građanskog nakon osnutka dinama mogli predvidjeti da će se jednog dana navijači boriti za sveto ime dinamo umjesto povratak Građanskog? Nisu jer ne bi znali kontekst pa zato mislim da nema previše smisla širiti ovu našu raspravu o teoretskoj budućnosti nekog novog kluba.
  • superhik
    10.3k
    imaš polazno stajalište da su predratni zagrebački klubovi bili uz rame s Građanskim, što nije istina. U početku još i možda, ali posebice prije rata Građanski ne samo da je bio najuspješniji zagrebački klub nego je bio i simbol Hrvatske i Zagreba. To se vidi i po podršci istaknutih ljudi u politici, posebno HSS-a, a i po brojnosti publike. Nitko od ostalih klubova, svaka im čast, Gradjanskom nije mogao doći blizu. I onda dolazimo u situaciju da se stvari izjednačavaju pa eto na kraju je ispalo da jedan ZET je imao valjda prije i nakon rata jači branding kojeg je ugradio u Gradjanski.
    O HAŠK-u da i ne pričamo. Haškovci su i prije rata se orijentirali na akademičarsko zalaganje za sve sportove, dakle fiskulturno društvo prije osnutka fiskulturnog društva i sad odjednom nakon rata su bili Bog i batina nogometa koja je ugradila svoj duh u Dinamo.
    A paralelno su održavali i svoje skupštine?
  • Dino
    2.2k
    Da postoji tisucu argumenata protiv teze da je Dinamo = Gradanski (iako ne postoji, nego je situacija bas obrnuta), i dalje bih radije da mi kao datum osnutka stoji 1911., a ne odvratna 1945. godina.
  • LM1995
    1.7k
    Odgovorio sam ti da ne znam što bi mislio o datumu osnutka jer ne znam.nkdz1945

    Mislim da znaš - 2023.

    dal bi svi ti navijači smatrali da je novi klub osnovan 2023. ili 1911. i koliko bi ili ne bi prihvatili neko novo ime ili grbnkdz1945

    Nisam te pitao za ostale navijače nego za tebe.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.