• The Undertaker
    4.4k
    Ima li tko link na cijeli novi statut?
  • Endeavour
    495
    Ako se izglasa statut, bira se na generalnim izborima 42% skupštine. Ostali su predloženi od strane "predsjednika". Ja nemam mišljenje da će to biti suprostavljene strane, niti da će obje strane biti neki jednoglasni blok koji će dizati ruke ovisno tko predlagao.


    Točno. Stavio sam sad predsjednika pod navodnike jer on na papiru ima većinu u IO, pa mi je logično da će imati uvid u predložene ljude.
  • Pop corn
    5.8k
    Ostali su predloženi od strane predsjednikaEndeavour

    Nije točno. "Ostali" su izabrani tajnim glasanjem IO na temelju njihove kandidature Izbornom povjerenstvu.

    Dakle i "ovih 35" i "ovih 25" se biraju.
  • The Undertaker
    4.4k
    Ostali (35) se biraju isto kao cijela lista ili pojedinačno?
  • The Undertaker
    4.4k
    Treba mi ovaj novi, izmjenjeni Statut.
  • Pop corn
    5.8k
    Ostali (35) se biraju isto kao cijela lista ili pojedinačno?The Undertaker

    Članak 27. stavak 2. i članak 28. stavak 1. i stavak 2.

    Tradicija bunta Treba mi ovaj novi, izmjenjeni Statut.The Undertaker

    Sve je isto, samo umjesto brojčice 28 ti piše 35
  • Crusades1986
    10k
    Pa valjda je 95% toga isto, samo je omjer kolko tko bira za Skupštinu drugačiji.
  • Bosskovitz
    8.2k
    Moraš biti posebna pasmina gnjide da u sustavu u kojem 35 članova skupštine imenuje de facto jedna osoba, a 25 se bira na demokratskim izborima principom winner takes all - ti problematiziraš 25 demokratskih (koliko god ne-idealno rješenje bilo), a ne 35 imenovanih članova.

    To je kao da netko prigovara zakaj je na parlamentarnim izborima prag 5% umjesto 3%, a istovremeno 90 od 151 zastupnika imenuje Josip Manolić.
  • Jurki
    9.4k
    cim se demonizira demokracija unutar udruge građana znamo da smo krenuli u dobrom smjeru.
    To rade piskarala jer znaju da se demokratizacijom klub priblizava ljudima.
    Priblizavanje ljudima znaci jacanje kluba po svim mogucim segmentima.
    Vise nece moci pisati i srati kak je Dinamo napusten klub i da su svi digli ruke od Dinama.
  • Pop corn
    5.8k
    Recimo u SAD-u u saveznim državama pobjednik uzima cijeli elektorat. Samo da pogledaš film na Netflixu o situaciji na Floridi između Al Gorea i Busha bi naučio materiju, a kamoli ne da kupiš i posudis neku knjigu.

    I sada se svi čudom čude jer nije kao na izborima za Skupštinu, Sabor ili EU Parlament gdje postoje pragove, D'Hontove metode i ostalo što nauče kao termine, ali ne i kao materiju
  • Crle
    394
    Germanijak i Lesički EKSKLUZIVNO (!!) objavljuju statut koji je objavljen prije 3.5 mjeseca

    Hahahaha koji debil
  • Neki tip
    19.6k


    Radi se o obliku većinskog, nasuprot razmjernog izbornog sustava. I jedan i drugi oblik, sa svojim varijacijama, koriste se i legitimni su.

    Većinski se koristi tamo gdje nemaš velike i ispresijecane društvene rascjepe u populaciji, osim osnovnog dualnog oko kojeg se izbori i vrte. Da, nije reprezentativan za cijelu populaciju, ali omogućava homogenost i jednostavniju provedbu proklamirane agende izbornog pobjednika.

    Za ovo što se sada događa i što je potrebno - puno bolji sustav od razmjernog. Pogotovo u situaciji u kojoj se ne bira cijelo "zastupničko tijelo" (iliti skupština) na slobodnim demokratskim izborima.

    Ali jebiga, kao što veliš, treba nešto znati o tome da bi se moglo argumentirano nešto napisati o tome, no znamo i mi i Lesi da nit piše zato što zna, nit zato što bi volio saznati.
  • Draž
    1.2k
    Jednog dana kad se svi lopovi maknu i stvore se uvjeti, bit će svi kandidati na jednoj listi i birat će se po sistemu 60 (ili koliko već) najboljih po broju glasova.
    A zbog Lesija i njegovih to sad još nije moguće.
  • The Undertaker
    4.4k
    Ovisi što je cilj. Ako je primarni cilj demokratizacija i zastupljenost što većeg broja (profila) navijača u Skupštini onda je proporcionalni sustav bolji. Ako je primarni cilj kontrola procesa u klubu onda je većinski sustav (sadašnji prijedlog) bolji.
    Realno je ovo kompromis gdje su dvije grupacije koje su pregovarale (BBB i ekipa oko Barišića) za sebe ispregovarale najbolje uvjete koje su mogle.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.