• 000
    941


    Mislim da nije problem sloziti nesto na ovu foru:

    2nve4Jm.jpg
  • 000
    941


    Da, bas zanimljivo ispadne.
  • BluePhone67
    3.2k
    Po mojim saznanjima sto nuzno ne mora biti tocno, ali je :halo: neka me netko demantira, Zona Dinamo ekskluzivno prva stavlja nikad nigdje stavljen zapis na vidjelo i najstariji clanak koji datira iz 1951 god iz strane drzave gdje se Dinamo stavlja kao znak jednakosti sa Gradjanskim. Vrijeme radnje Engleska protiv Fulhama kada je Dinamo nastupao na British festivalu kao gost.

    d5prps3fsw41y8k6.jpg
    skbx71cghu8vbka1.jpg

    Prijevod

    "Dinamo je često osvajao prvenstva Jugoslavije. Prije rata (kada je klub bio poznat kao H. Š. K. Gradjanski) osvojili su čak 5 titula u relativno kratkom periodu. Osvojili su prvenstvo ponovo prije dvije godine (1948). Kao klub oni nisu baš nepoznati engleskoj publici poput nekih turista, što će iznenaditi mnoge ljude. Pod svojim starim imenom H.Š.K. Gradjanski oni su proputovali ovu zemlju 1936. godine. Između ostalih klubova igrali su i s West Hamom".
  • BluePhone67
    3.2k
    b13ncfw72ofc7tr8.jpg
    qpgsd20zrdg7szg2.png
    h3uhn25tedwfcnle.png

    Vec sam ovdje negdje pisao, iako nema puno ili rijetko upisanih dokaza da je Hask ustvari bio zamisljen kao prefiks Gradjanskom sto se skoro nikada ne spominje i da je zato slovo "H" manje na grbu od "G" .... Stavljam jedan pasus gdje to i "pismeno" pise
  • Mali dioničar
    14k
    Hrvatski akademski športski klub prvi hrvatski gradjanski športski klub. :roll:

    Gospodin nad gospodom Antolković je sve objasnio u jednoj rečenici.
  • xavier
    11.1k
    Gospodin nad gospodom Antolković je sve objasnio u jednoj rečenici.Mali dioničar

    Upravo tako.
  • 000
    941
    Bojim se da odgovorni u to vrijeme nisu bili upućeni u tematiku, i radili su po naputku.
    Sami sudionici onog vremena, koji pamte Građanski i HAŠK znali su koliko je to kontradiktorno.
    Pročitao sam sve do čega sam došao vezano za promjenu imena, i dojma sam da je 99% ljudi bilo iznenađeno nakaradom.
    Većinom su se slagali da Dinamo treba pospremiti pod tepih. Osim pravih navijača, koji su prihvatili Dinamo jer su rođeni u doba Dinama.
    Ali da će kao i mnogo puta ranije i još više puta poslije, pucati si u koljeno, to je malo tko mislio.
    Neprirodni bastard od imena je rođen, i svima je bilo jasno da to ne može zaživjeti.
    Na žalost, ništa sportsko nije bilo u tome, čista politika.
  • Kwedi
    3.8k
    razumijem kontekst vremena, al da je ne znam danas kakvo dešavanje - promjena imena nakon 45 godina - suludo.

    kakvo god da je, naše je. nikakav građanski.

    ljudi koji se sjećaju građanskog su tada bili pred penziju, a navijanje za novo ime da je nekom onako samo tak... ne jasno mi je.

    isto tako, jel postoji zaista igdje ikakav podatak o toj "većini" koja je za građanski? zar nisu bili puno puta isječci iz novinara gdje su random navijači pitani kaj misle o promjeni imena, bla-bla i nigdje nisam vidio da je bar fifti-fifti omjer građanski i dinamo?
  • deda
    27.7k
    Vjeruj mi ogromna većina je bila za Građanski
  • deda
    27.7k
    Naravno da ne postoji nikakva anketa koja je rađena
  • xavier
    11.1k
    Vidim da imate bitno drugačije mišljenje o tome kakav je bio stav većine (s tim da se @deda sjeća tog vremena, a @Kwedi baš i ne :blush: ). Međutim, nitko to zapravo ne može znati jer nije bilo interneta pa je svatko znao samo što misli krug ljudi oko njega, a to nikako nije "većina".

    Znam da se onima rođenima kasnije čini kako su "svi bili za Dinamo", ali nije bilo baš tako. Nakon ove nesretne složenice i onda kasnije Croatije, "Dinamo" je postao simbol otpora, ali 1991. je itekako bilo ljudi koji nisu željeli da klub i dalje nosi "komunističko" ime.
  • Kwedi
    3.8k
    '93. kod Romana Bolkovića u emisiji "2 u 9" bila telefonska anketa (mislim da je bio Ćiro gost) s pitanjem jeste li za Dinamo ili Croatiju.

    oko 40 hiljada poziva za Dinamo, 300ak za Croatiju.
  • xavier
    11.1k
    '93. kod Romana Bolkovića u emisiji "2 u 9" bila telefonska anketa (mislim da je bio Ćiro gost) s pitanjem jeste li za Dinamo ili Croatiju.

    oko 40 hiljada poziva za Dinamo, 300ak za Croatiju.
    Kwedi

    To je bilo '93. Govorim o '91.

    Moj je dojam da bi se klub da je '91 ime promijenjeno u Građanski, i danas tako zvao. Zapravo zvao bi se vjerojatno i Croatia da je to bila originalna promjena. Međutim, složenica HAŠK Građanski odmah je izazvala negodovanje i podsmjehe i više nije bilo povratka. Nakon toga je jedino Dinamo bio opcija.

    Ne kažem da je '91 "većina bila za Građanski", ali vjeruj mi da je puno ljudi bilo protiv imena Dinamo.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.