• Neki tip
    19.4k
    Stav kako je promjenom imena 1945. godine pokušan direktni atak na povijest dijela naroda i promjenu društvene klime zarad političkih i ideoloških ciljeva, a dogodilo se upravo suprotno i to ime je postao simbol otpora i identiteta puno šireg i jačeg od pripadnosti nogometnom klubu i gradu, vrlo je jasan i nedvosmislen.

    .....

    Mi kao navijači nismo imali upliv u strukture odlučivanja na bilo kojoj razini, a ipak je klub postao dijametralno suprotni narodni sentiment od onoga što je inicijalno zamišljeno.
    Casual Lad

    Friškije si malo na forumu pa vjerojatno ne znaš da sam ovo tvoje što gore citiram u sličnom obliku na ovom forumu napisao mali milijun puta.

    Nemam nikakvih dvojbi oko toga. Imam oko interpretacije onoga što se dogodilo 90ih u odnosu na prethodno razdoblje.

    Dogodilo se identitetsko nasilje nad klubom čovjeka koji nije razumio da ono što želi u kićenom i forsiranom obliku, hrvatstvo i antikomunizam (premda i sam bivsi komunist), već jest neupitno sadržano u identitetu kluba.

    Međutim, identitet je ono što mi dajemo klubu. Što učitavamo u njegovo značenje.

    I tu se zapravo raziđem s onima koji pocnu o 90ima pisati kao da je prije toga, karikirao sam, bila narodna demokratski izabrana uprava, a Dinamovo ime izabrano navijačkom voljom. Ako povijest kluba gledaš kroz vremenski kontinuum, onda ćeš lako vidjeti da se klubu, u identitetskom smislu nije dogodilo niša posebno novo. Identitetsko (a bome i formalnopravno) nasilje dogodilo se i nad Građanskim pa smo Dinamu dali sva njegova značenja i voljelo ga se kao purgerski i hrvatski simbol otpora (naravno da ga je netko volio i zbog lijepih plavih dresova i nekog lijepog igraca, ali da sad ne raščlanjujemo pojedinačno).

    Isti taj klub, ono što taj klub nama znači, pod nasilno nametnutim imenom, voljeli smo i navijali za njega i zvali ga Dinamo, kako jedino znamo, kako smo naviknuli i kako se taj klub i treba zvati. Dinamu se pokušalo uzeti ono što je krvavo zaslužio i, hvala svima koji su u tome izravno sudjelovali, u tome se nije uspjelo. Nemam dvojbi oko toga.

    Ono na što ukazujem je da je i Dinamo nasilno nametnuto ime, da su i u tih 45 godina prije 90ih klubom prošli razni udbaši i komunistički vlastodršci i da je dinamov navijački puk bio u opoziciji onome što je Dinamo prema svojim tvorcima trebao predstavljati..

    Da rezimiram, mislim da se oko razumijevanja identiteta Dinama zapravo posve slažemo.

    Ono što imam potrebu naglasiti, da se ne izgubi, je da 90te nažalost nisu bile dovoljno različite u odnosu na prethodno razdoblje, a katkad mi se čini da se zamjera što se "sve promijenilo".

    Ne, obrnuto.. trebalo je promijeniti štošta i više, a ime ostaviti.
  • Casual Lad
    36
    Slažemo se sve onda :)
  • Efes Pilsen
    6.9k
    24sata se dobrano trudi da navuce sto vise ljudi na pretplatu zadnjih dana :lol:
  • NORTE
    9.3k
    I u dinamu su vjerujem svjesni da ne smiju dalje oslabljivati momčad baš zbog činjenice da dinamo mora ostati barem na ovoj razini kako bi ostao kandidat za igranje Lige prvaka u budućnosti.

    Oršiću je ispunjena želja u zadnji tren za njega, sad mora uslijediti dovođenje pojačanja.

    Osim u slučajevima ekstremno visokih ponuda, ne treba biti daljnje prodaje.
    Tu su i ogromne naknade koje dolaze u klub kad se transferiraju Olmo i Gvardiol.

    Prije svega moramo potvrditi naslov i ući u Ligu prvaka, tada će vjerujem nekim igračima biti dozvoljen transfer (Livaković, J.Šutalo, Petković).
  • xavier
    11.1k
    Prije svega moramo potvrditi naslov i ući u Ligu prvaka, tada će vjerujem nekim igračima biti dozvoljen transfer (Livaković, J.Šutalo, Petković).NORTE

    Znači oni nam trebaju da bi osvojili HNL, ali kad to ostvarimo, onda nam nisu potrebni u LP? Zanimljiva logika.
  • NORTE
    9.3k

    Ne bi bilo prvi put da se igrače pušta van kad se osigura LP, a nabrojani igrači su već predodređeni za transfer nakon nastupa na SP.

    Za Livakovića dostojne zamjene nema, ali to ne znači da će ga klub na silu zadržavat ako će i on htjet novi izazov.

    Ok, dinamo više nije ili ne bi trebao biti klub koji samo stvara igrače pa ih prodaje, i sav fokus bi trebao biti na kvaliteti i uspjehu.
  • Mr Anderson
    5.4k
    A jebi ga, za takve igrače nikad nemaš dostojnu zamjenu, oni su vrhunske klase. Ali opet, za Livakovića imamo barem Nevistića koji može biti jako dobar, a za Oršića nemamo nikog niti možemo kupiti nekog sličnog.
  • NORTE
    9.3k
    za Oršića nemamo nikog niti možemo kupiti nekog sličnogMr Anderson
    I Oršić je došao na mala vrata pa postao zvijer. Mislili smo da ne možemo bez Soudanija pa se dinamo popeo 2 stepenice više bez njega.
  • Nino Bule
    11.5k
    Sad kad smo se napricali ova dva dana koliko ce nam orsa falit pogotovo sto se tice zavrsnice, vrijeme je da petko i ivanusec malo preuzme vise odgovornosti tu, potegnu koji put vise, zabe cesce, pogotovo ivanusec.
  • Armagedon13
    958
    Od Ivanušeca očekujem da nam bude najveće pojačanje,Petko da više zabija
  • marcio amoroso
    32.5k
    Od Ivanušeca očekujem da nam bude najveće pojačanje,Armagedon13

    Ja isto.
  • Zagi
    5.1k
    Ja pak od dva Šutala u tandemu, spremna.
  • Imamo Dinamo
    3.3k
    Kada se vraća Boško?
  • Svi na Sjever
    1.9k
    Evo me u Rovinju pokusat cu uci na stadion, medjusobna je sad u 15.00 sati.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.