• Ludovic IX
    5.5k
    Dinamo je postojao i prije mog starog i prije mene. A postojati će i nakon mene a i mog sina.

    Strecnulo me kad sam pročitao da je prodan orsa ali nije povijest počela prije 4 i pol godine kad je došao. Iskreno, uz sve što sw dogadja oko kluba, transfer orsica je kamilica.

    Treba vjerovati da ćemo biti bolji sutra. Da će doći novi orsic.. dal će se zvat gabrijel, mirko ili slavko nije bitno.

    Kad si uz ovaj klub preko 30 godina, naviknut si na sve ali znam da uvijek isplivamo nekako. Poslije lige za bedaka je bila najljepša sezona otkad ja pratim dinamo. Poslije onog kraha protiv skendebaua i 4 trenera došao je bjelica i dogodilo se 4 sezone kakve nismo imali od 60-tih.

    90tih dinamo je bio otet i jedino smo mi na tribinama vjerovali da će sw vratiti. Kad sw vratio, vjerovali smo da ćemo bit normalan klub ali došla sotona koja je jos duhom tu.

    I zato transfer orsica nije strašan. Strašno bi bilo da još 30 godina moramo trpiti da nas klub nije 100% naš
  • Armagedon13
    958

    Molim malo pojašnjenje kome je 90tih otet Dinamo?
    CK SKH koji je tada postavljao upravu?
  • Neki tip
    19.4k
    ma očito misli na promjenu imena, Canjugu i to
  • ZGV
    3.1k
    Pa promjena imena kluba, kaj tu nije jasno. Pa na vlastiti stadion nisi mogao ući sa Dinamovim obilježjima.
  • NORTE
    9.3k
    Molim malo pojašnjenje kome je 90tih otet Dinamo?Armagedon13
    Ovo je shit of the last 32 years!

    Kome je otet? Pa valjda svima koji vole i žive dinamo.
    Sve sigurno znaš, ali zbog ove rečenice ti treba ponovit.

    Stari moj, dinamovština i sve ono što je dinamo predstavljao 46 godina je doslovno ZATRTO!

    Vidiš ovo, najljepši dinamov grb u povijesti, sezona 1990/1991 iz zadnje exyu sezone, je zatrt do dan danas pa se koristi s izmjenjenim slovom d još od 2000.
    b5npitp8ye8abf2x.jpg

    Iz imena kluba i stadiona je "nasilno" MAKNUTO sveto ime dinamo koje su stvarale i voljele generacije Hrvata i purgera.

    Ime je prozvano ostatkom boljševizma koje treba maknuti, a u tome je ako se dobro sjećam dijelom sudjelovao i sadašnji predsjednik kluba.

    Najveći hrvatski klub je tada krenuo u kalvariju u kojoj zbog toga i danas trpi.

    Izmjene imena, ubijanje dinamovštine, zatiranje generacija BBB-a i navijača, 9 godina represije, Hašk, valjda 7 grbova Croatie, privatizacija, izmjene ustrojstva kluba, stečajevi, Canjuge, itd...

    Nadimak kluba je postao isključivo modri iako smo oduvijek i većinom bili plavi.

    Znači od ponosa ogromnog dijela Hrvata preko noći postali "red bull".
  • ZGBhoy
    1.7k
    Rekao bi da su vratili 90tih Građanski bilo bi lakše prihvatit nekima nego Croatia imate gluposti.
    Al bolje da sam miran da nema rasprave
  • masacusec
    3.1k
    Ili si mlađi ili si jednostavno indoktriniran pa ti to nije jasno...
  • Neki tip
    19.4k
    Promjena imena i sve što se oko Dinama događalo 90ih jedna je od mučnijih epizoda u povijesti kluba, tamna mrlja tadašnjeg režima (ne jedina) i svakako jedna od glupljih i pogrešnijih osobnih fiksacija FT.

    Međutim, da ne znam što je, kako i kada bilo, i da čitam neke od interpretacija povijesti nekritički, mislio bih da je 1945. ugašen omraženi fašistički klub, a onda voljom naroda osnovan novi, pod imenom Dinamo jer je narod razmišljao što simbolizira napredak, kretanje naprijed i tako mu palo na pamet.

    Onda je narod putem demokratskih i slobodnih izbora birao najbolje među sobom i upravljao klubom, a potom je 1990. srušena demokratska vlast nasiljem i kako u državi tako i u klubu uvedeno jednoumlje i pregažena povijest našeg kluba.

    Da se ne shvatimo krivo, ponosan sam na Dinamovu povijest 1945. - 1990., dobro znam sto je znacio i simbolizirao, ali to se razdoblje toliko iritantno romantizira da nekad stvarno nisam siguran misle li ljudi doista da smo tada u klubu valjda birali upravu po sistemu jedan član jedan glas, a o imenu Dinamo se odlučilo na agori gdje je narod dizao ručice pa nakon žustre, ali ugodne, civilizirane i demokratske rasprave izglasao sveto ime.
  • GZomanid
    572
    Ma ja ponavljam već 100 puta uvijek jedno te isto: svatko romantizira onaj period u kojem se zarazio dinamom. Normalno da današnji klinci ne kuže zakaj je obična promjena imena imala strašne posljedice na klub. Isto tako većina nas ne kuži kakve posljedice je imalo ukidanje Građanskog. Sa svakom promjenom vlasti dolazi do jebanja vladajućih preko našeg kluba. Znam samo da borba traje otkad sam izašao iz puberteta i mislim da nikad neće biti mira..
  • NORTE
    9.3k
    ponosan sam na Dinamovu povijest 1945. - 1990., dobro znam sto je znacio i simbolizirao, ali to se razdoblje toliko iritantno romantizira da nekad stvarno nisam siguran misle li ljudi doista da smo tada u klubu valjda birali upravu po sistemu jedan član jedan glas, a o imenu Dinamo se odlučilo na agori gdje je narod dizao ručice pa nakon žustre, ali ugodne, civilizirane i demokratske rasprave izglasao sveto ime.Neki tip sa Zapada
    Ne da sam samo ponosan na povijest kluba i razdoblje 1945-1991 nego se divim tome u što je klub bio i u što je izrastao.

    Posebno tamo cca '60 pa do 1991.
    Za mene je to razdoblje romantika samo takva i volio bih kad bi dinamo danas što više izvlačio retro štih tog perioda.
    Hrvatski grb od 1971. dovoljno govori šta je klub bio.

    Nemam baš nikakav problem s odabranim imenom dinamo i ono meni predstavlja nevjerojatan ponos.

    O ustrojstvu kluba 45-91 ne znam gotovo ništa o tome i nije mi baš ni interesantno.
    1č=1g u razdoblju komunizma, nepotrebno je i spominjat, tim gore zvuči da danas udruga građana nije ni blizu toga.

    Kad vidim da nije bio protežiran (24 godine suše u ligi, uz otetu titulu), one isječke iz novina čiji su igrači članovi partije, a od dinamovaca nijedan, i kome nije sviran nijedan penal, e to je nkdz.

    Cijenim i volim 1.HŠK Gradjanski i volio bih da se o povijesti istog zna i piše što više, ali radim određenu distinkciju s dinamom bez ikakvog kompleksa.

    Spominjati nekakav fašizam stvarno nema smisla ni podloge.
  • Neki tip
    19.4k


    Dragi kolega, poštujem te, ali nisi baš shvatio upis. Kako ne volim objašnjavati sam sebe, pogotovo kad mislim da sam bio jasan, onda što se mene tiče neka ostane na ovome.
  • Patak
    2.2k
    Koji puta je bolje niti ne provjeravati tko je upravljao Dinamom u tim vremenima, npr. Marko Belinić i njegova ne(djela). Teren i tribine su bili druga priča, slično kao i danas.
  • Mali dioničar
    14.2k
    1č=1g u razdoblju komunizma, nepotrebno je i spominjat, tim gore zvuči da danas udruga građana nije ni blizu toga.NORTE

    Nisam skužio ovu rečenicu.

    Nadam se da ne misliš da je Dinamo za vrijeme komunizma bio ustrojen po sustavu 1 član 1 glas.
  • Casual Lad
    36

    Postoje i vrlo jasni, koncizni i logični odgovori zašto se to razdoblje romantizira bez potrebe za objektivizirajućim opservacijama tog tipa u vezi upravljanja klubom.

    Bio si jasan, ali također na jasne stvari odgovaraš. Stav kako je promjenom imena 1945. godine pokušan direktni atak na povijest dijela naroda i promjenu društvene klime zarad političkih i ideoloških ciljeva, a dogodilo se upravo suprotno i to ime je postao simbol otpora i identiteta puno šireg i jačeg od pripadnosti nogometnom klubu i gradu, vrlo je jasan i nedvosmislen.

    Sad, tebi on može biti patetičan i romantičarski pogled na neka prošla vremena, ali upravo o tome se i radi. Mi kao navijači nismo imali upliv u strukture odlučivanja na bilo kojoj razini, a ipak je klub postao dijametralno suprotni narodni sentiment od onoga što je inicijalno zamišljeno.

    Meni je recimo žalosno kako se ta činjenica nije jače iskoristili prilikom brandiranja kluba ili je poslužila nekima da nas ismijavaju, a radi se u biti o čistoj ljubomori jer nismo nikada bili narodni klub.
  • NORTE
    9.3k
    Nisam skužio ovu rečenicu.

    Nadam se da ne misliš da je Dinamo za vrijeme komunizma bio ustrojen po sustavu 1 član 1 glas.
    Mali dioničar
    Možda je malo nespretno napisano, naravno da nije bilo toga, a s 32 godine demokracije i u EU, u 2023. jedna udruga građana i dalje ustrojena po nalogu pravomoćno osuđenog bjegunca...

    Referirao sam se na ovo:
    nekad stvarno nisam siguran misle li ljudi doista da smo tada u klubu valjda birali upravu po sistemu jedan član jedan glasNeki tip sa Zapada
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.