• deda
    27.4k
    Izukao sam Poljsku s Worldfootballa:
    2006 - 5521
    2007 - 6633
    2008 - 7441
    2009 - 7430
    2010 - 5283
    2011 - 8425
    2012 - 8839
    2013 - 8355
    2014 - 8207
    2015 - 8027
    2016 - 8996
    2017 - 9504
    2018 - 9226
    2019 - 8850

    Na osnovu ovoga, vidi se da je porast evidentan. Sad se brojka već godinama vrti na razini 8500-9500.
  • reziser
    6.2k
    mislim da bi komforniji stadion kratkorocno vratio publiku, navijače

    sjećam se, kad se vraćalo ime dinamo, mnogi su obećavali...ići ćemo na svaku tekmu kad se vrati ime, ali od tih obećanja nije bilo nista. kratkorocno se vratili pa onda opet po starom nedolasci.

    Isto tako mislim da bi bilo s eventualnim novim stadionom...prvih par tekmi puno stadion, a poslije opet po par tisuca. Iako se i dalje nadam novom stadionu gdje ce se moci stvoriti paklena atmosfera, jer na maximiru sa svim rupaka u stadionu, bez krovova...nikad nemozes napraviti pravu atmosferu.
    zamisljam nadam se, jednog lijepog dana, da cemo imati natrkiveni komforan stadion sa sadrzajima gdje ce se gostujuci klub usrati kad navijači zagrme....
    ali...dalek je put do toga
  • deda
    27.4k
    Svaka nova stvar donese nerealan kratkoročni boom. Npr. sad smo na 2.500 ljudi po tekmi za ove manje utakmice. Novi stadion bi sigurno donio skok na 4-5 tisuća kratkoročno. Bit je taj dugoročan proces, a što bi trebalo značiti da nakon godinu dvije od gradnje novog stadiona ne padaš ispod 3-3,5 tisuće. E to je napredak i tako se stvari u poslu gledaju. Nikako mali i kratkoročni uzorci. Oni su besmisleni za analizu. Mi npr. imamo evidentan napredak u publici jer prije par godina je na ove male utakmice dolazilo 1-1,5 tisuće, a sad smo i bez novog stadiona na 2,5 tisuće.
  • Infinity
    15.2k
    Ja volim analizirat pa cu veceras izvuci statistike. Uzet cu i pojedinacno klubove. Evo onako iz glave jedan primjer koji sam zapamtio iz neke rasprave nedavno, a i vjerojatno nam je najblizi primjer. Maribor je imao 1.500-2.000 u prosjeku. Prva sezona nakon sto je stadion renoviran imali su skoro 4.000 i odmah naredne sezone su imali ispod 2.000. Kasnije su uhvatili neki ritam 3-4.000. Mislim da je to dobar primjer kad gledamo dugorocno, jer 2-3 sezone ne znace puno, a Maribor je stadion sredio u petom mjesecu 2008. Od tad je proslo 10 godina i to se da analizirati. I Poljska moze dijelom proci, mada su pravili dosta stadiona nakon Eura. Ukrajinu ubija rat i ne bi ih uopce ni gledao.
  • Eduardo
    17.2k
    @Infinity gotova analiza?
  • Infinity
    15.2k
    Pokusao, al puno je tu posla da se sve detaljno razradi, a nema mi smisla samo grubo napisati brojeve. Evo imam u 'pripremi' dio teksta. Potrajat ce to, al kad bude gotovo objavit cu. Muku mucim s povremenim drugoligasima/prvoligasima, pa si kontam da odradim samo najjace timove, jer nama ustvari i jest najbitnije kako prodju ovi najjaci, tj. slicni Dinamu. Mislio sam odraditi samo Poljsku, ali ako izbacim ove manje klubove mogao bih da izadjem iz Poljskih okvira, ali me opet zanima kako su prosli oni koji u Poljskoj nemaju nove stadione. Imaju 3 od 16 klubova da igraju na starim stadionima, a njih sam ostavio za kraj.
  • Eduardo
    17.2k
    Što se mene tiče može samo najjače momčadi ili one što spadaju u ajmo reći gornji dom odredjenih liga.
  • Infinity
    15.2k
    Evo odradit cu par klubova iz par liga.

    Legija igra na stadionu kapaciteta 31.100 gledatelja. Na istom stadionu su igrali i prije izgradnje novog, tj. to je bilo 'renoviranje', mada od starog stadiona nisu ostali ni temelji. Nemam informacije, ali onako po slikama, taj stari je mogao primiti mozda 13.000 ljudi. U izgradnju novog stadiona se krenuli u 11. mjesecu 2008. godine, a sve je zavrseno u 5. mjesecu 2011. godine. Wisla je imala neki prosjek 6-10.000, vjerojatno sve ovisno o rezultatima. U oko mi zapada sezone 09/10 kada su imali samo 3.233 gledatelja, ali je to bilo u fazi gradnje, pa pretpostavljam da se mozda koristila samo jedna tribina. U sezoni 10/11 imali su 17.115 po utakmici s tim da je stadion zavrsen tek na kraju sezone. Gledajuci pojedinacne utakmice, vec na pocetku sezone su imali posjete oko 20.000. Sezona 11/12 je prva s potpuno zavrsenim i otvorenim stadionom i posjeta je bila 20.930 po utakmici. Nakon toga su imali prosjek 17-21.000 po utakmici. Dakle, prosjek Legije se popeo s 6-10.000 na 17-21.000 po utakmici.

    Wisla igra na stadionu kapaciteta 33.268 gledatelja. Stari stadion je primao oko 10.000 gledatelja. Gradnja novog stadiona je pocela 2003. godine, a prvo prosirenje je bilo 2005. Stadion je zavrsen u 10. mjesecu 2011. godine. Wisla je u godinama prije renoviranja imala posjetu 5-10.000 uz rastuci trend. U sezoni 07/08 njihov stadion je primao vise od 20.000 i imali su prosjek 15.500, a sezonu kasnije 12.500. Sezonu 09/10 nisu igrali na svom stadionu. Sezonu 10/11 su igrali na svom stadionu, a stadion je konacno kompletiran tek pocetkom sezone 11/12. U tom razdoblju od 10/11 do danas imaju prosjek 12-16.000 po utakmici s tim da je to uglavnom 12-14.000, tj. prve dvije sezone su bile posjecenije zbog novog stadiona i onda je malo opalo. Wisla ima znacajan porast u prosjeku, ali mislim da novi stadion nije puno tome doprinjeo. Oni su imali rastuci trend i posjeta je rasla kako se stadion sirio i onda je stalo. Oni su prije imali stadion koji je primao oko 10.000 i dosegli su prosjek od oko 10.000. Jednostavno su trebali taj veci stadion. I na starom bi imali veci prosjek da su imali veci kapacitet. Mozda me brojke varaju, ali mislim da novi stadion u Krakowu nije imao toliki utjecaj na gledatelje kao u Varsavi recimo. Mislim da bi Wisla dosegla ovu gledanost i na starom stadionu da su imali taj kapacitet.

    Stadion Lecha necu obradjivati. Oni su kao i Wisla gradili stadion prilicno dugo vremena, a njihov prosjek gledatelja se odrzao. Cak ni nemam puno informacija o posjetama iz godina ranije. I tu cu zavrsiti s Poljskom. Prilicno me muci to njihovo gradjenje stadiona po 7-8 godina. Ne bih imao nista da Dinamo toliko gradi stadion i izgradi takav kakve imaju po Poljskoj, ali je to mucno za analizirati. Samo cu jos nesto dodati. Oni u ligi imaju 3 stara stadionu i evo onako na prvi sam uzeo Wislu Plock. Deda je objavio kako je u Poljskoj porastao broj gledatelja. Wisla Plock je u sezoni 06/07 ispala iz lige i vratila se 16/17. Oni su prije ispadanja imali prosjek 4-5.000, a onda zadnje dvije losije sezone oko 3.000. Pri povratku su prosle dvije sezone imali nesto vise od 5.000 po utakmici. I trecu sezonu drze taj nivo. Nisu dobili novi stadion, a njihova posjeta se popravila za mrvicu u odnosu na prije 10 godina. To mozemo pripisati povratku u najvisi rang. Bacio sam pogled i na druga dva kluba sa starim stadionima. To su klubovi koji prvi put igraju prvu ligu tako da ih nemam sta gledati dalje. Rekao bih da su u Poljskoj stadioni jako doprinijeli povecanju posjete. Mozemo to vidjeti iz primjera Legije, ali i Wisle. Iako mislim da bi im posjeta narasla na starom stadionu, novi je ipak donio veci kapacitet i to je takodjer doprinos novog stadiona.

    Maribor je poceo s renoviranjem u 8. mjesecu 2006., a stadion je zavrsen u 5. mjesecu 2008. godine. To je takodjer bila rekontrukcija, stadion je ostao na istom mjestu. Oni su prije renoviranja drzali neki prosjek 1.500-2.500. Sezona 08/09 je bila prva na kompletiranom stadionu i imali su prosjek 3.742 gledatelja po utakmici, a stadion je kapaciteta 12.702 mjesta. Dogodio im se porast za 100%, ali su vec sezonu nakon toga imali posjetu ispod 2.000. Nakon toga su uhvatili ritam i drze 3-4.000. Ta posjeta jeste niska, ali su oni s 1.500-2.500 skocili na 3-4.000 sto je procentualno jako dobro.

    I kad sam vec odradio Ljudski vrt, ne mogu preskociti kopiju. BATE Borisov igra na stadionu kapaciteta 13.126 gledatelja. Ovo mi je zanimljivo iz razloga sto je BATE igrao ranije na drugom stadionu i nisu imali rupe za vrijeme gradnje. Oni su ranije igrali na stadionu kapaciteta 5.500 gledatelja. Stadion je otvoren u 8.mjesecu 2014., sto bi bilo u pola sezone, jer oni igraju proljece-jesen. Oni su od 2001. pa sve do 2013. imali prosjek 3-5.000 na stadionu koji prima 5.500 gledatelja s tim da su im bolje posjete nakon 2006. i pocetka dominacije u bjeloruskom nogometu. 2014. su dobili novi stadion i na prvoj utakmici im dodje 6.785 gledatelja. Kolo kasnije derbi s Dinamom i 11.509 gledatelja. tu sezonu kad su pola sezone igrali na starom, a pola na novom stadionu imali su prosjek 6.672 gledatelja. Nakon toga drze prosjek od oko 5.000 gledatelja. Mislim da njima novi stadion takodjer nije puno znacio, tj. znacilo je samo prosirenje kapaciteta. Rezultati su doveli malo vise publike, a veci stadion je samo napumpao prosjek zbog mogucnosti bolje posjete u derbijima. Mislim da bi kao i Wisla dozivjeli to povecanje gledanosti da im se i na starom stadionu samo povecao kapacitet. I moram priznati da sam ugodno iznenadjen. Iskreno sam ocekivao da cu tamo naci cifre 1-2.000 ljudi, a BATE ima prosjek iznad HNL-a. Pa recimo da se tamo ne igra nogomet.

    Jos jedan koji je preselio. Dynamo Kiev. Igraju na stadionu kapaciteta 70.050 gledatelja. Ranije su igrali na stadionu kapaciteta 16.783 gledatelja. To je bio njihov stadion, a sad su na nacionalnom. Bas dinamovski. Na novi stadion su presli u toku sezone 11/12. Prije toga su na starom stadionu imali prosjek 7-11.000. Prvu sezonu na novom stadionu su odigrali pet utakmica i 10 na starom, tj. na novom su igrali na zatvaranju sezone. Imali su prosjek 21.000 i svaku utakmicu u tih 5 je bilo sve manje ljudi. U prvoj 51.000, trecoj 42.000, cetvrtoj 28.000 i petoj 25.000. Drugu ne racunam, to je bio derbi s Dniprom pred punim stadionom. 12/13 je prva kompletna sezona na novom stadionu i posjeta je bila 27.689. Drugu sezonu je palo za tisucu, trecu je vec otislo ispod 20.000 i onda slijede dvije sezone po 12.000, pa novi pad na 8.000. U toku ove sezone imaju 14.500 prosjek, ali to drzi jedna utakmica protiv Shakhtara. Dynamo je dozivio bas ono sto bi se nazvalo pozitivni, ali trenutni sok. Skocili su dobro, cak za 200%, ali 5-6 sezona je trebalo da im balon ispuse. Uzmimo u obzir da je problem na Krimu bio u proljece 2014. Gledajuci sezonu 14/15 to je vec bilo iza njih. Prosjek im tada jeste bio pao za 7.000, ali je sezonu kasnije pao za jos 8.000. Sukob na Krimu je mozda nesto utjecao, ali ne vjerujem da je bas toliko, pogotovo jer je Kiev jako daleko. Prije godinu-dvije sam citao cak da se Dynamo zeli vratiti na svoj stadion, a na nacionalnom igrati samo europske utakmice. Njima je taj stadion preglomazan i nepotreban, a gledajuci duzi period mozemo reci da im nije ni donio vecu gledanost. Vrlo moguce da ce kroz par godina biti standardno ispod 10.000, a treba uzeti u obzir i da su prije derbije igrali pred 16.000, a sad mogu igrati pred 50.000 i ta jedna utakmica ce im donositi malo veci prosjek.

    Shakhtar je igrao na stadionu od 25.000 sjedecih mjesta i imali su prosjek od oko 20.000 po utakmici. I taj 'stari' stadion je bio frisko renoviran kako bi Shakhtar na njemu igrao dok grade Donbass arenu. Novi stadion je kapaciteta 50.000 gledatelja i u prvoj sezoni su imali prosjek 27.324 po utakmici. Njihov prosjek je kasnije rastao. Imali su 34.000, pa 37.000, pa 41.000 i u sezoni 13/14 su imali 33.000, ali svi znamo sta je bilo u proljece 2014. Izracunao sam jesen i imali su 41.033 po utakmici. Mislim da je Shakhtaru novi stadion debelo pomogao po pitanju gledanosti. Istina da je novi stadion imao dupli kapacitet, ali su oni na starom stadionu imali utakmice pred 15.000 ljudi, a na novom je na svakoj bilo preko 30.000. Da novi stadion nije imao utjecaj oni bi digli prosjek za nesto sitno i ne bi na svakoj utakmici imali gledatelja kojima bi popunili stari stadion. I sad mi je stvarno zao sto im se sve to dogodilo. Bili su klub u ekspanziji. Stvarno steta. Ne ulazi ni u kakvo mjerilo, al mozda nekog zanima. Nakon odlaska iz Donetska otigrali su dvije sezone u Lvivu (nov stadion kapacitet 35.000) i tu su imali prosjek 9.000 pa 4.000. Prosle dvije su igrali u Kharkivu(nov stadion kapaciteta 40.000) pred 8.000 pa 7.000, a evo i trecu sezonu nastupaju u Kharkivu.

    I nas sutrasnji protivnik takodjer ima novi stadion kapaciteta 19.200 gledatelja. Sezona 15/16 im je bila prva na novoizgradjenom i otvorenom stadionu. Posjeta im je prije toga jako oscilirala, imali su od 2.500 pa do 9.000 u prosjeku. Najvise su drzali negdje 4-5.000. Prvu sezonu na novom stadionu su imali prosjek 7.000. Vec narednu su pali na 3.000. Takodjer su dozivjeli kratkorocni pozitivni sok. Pali su brze nego Dynamo Kiev. Proslu sezonu su imali prosjek 6.700, ali to mozemo pripisati titulu prvaka koju su osvojili prvi put nakon 45 godina. Ove sezone imaju prosjek ispod 5.000, cak ni Slovan nije uspio privuci 7.000 gledatelja. Mislim da ce na kraju sezone biti tu negdje 4-4.500. Cini mi se da njima novi stadion nije bas nista pomogao.

    Jedan random primjer iz Rusije. Spartak Moskva igra na stadionu kapacitet 44.307 gledatelja. Prije su igrali na Luznjikiju koji sad prima oko 80.000, a i ranije je imao veci kapacitet nego sto danas ima stadion Spartaka. Novi stadion su otvorili u 9.mjesecu 2014. Spartak je od sezone 04/05 na ovamo drzao neki prosjek 20.000 gledatelja po utakmici. Prije toga su imali manje gledatelja, nekad cak i debelo manje. Prvu sezonu na novom stadionu su imali posjetu u prosjeku 25.001, a sezonu kasnije 25.179. U sezoni 16/17 su bili prvaci i imali 32.760, a prosle sezone 30.189. U ovoj sad drze 34.000. Meni se cini da je njima novi stadion pomogao. Preselili su se na manji stadion, ali je sigurno i osjecaj puno bolji kad konacno imaju svoj stadion. Evo sad vec tri sezone imaju preko 30.000 u prosjeku. Sigurno da rezultat utjece na posjetu, al gledatem podatke od sezne 92/93 na ovamo i oni su igrali na stadionu na koji se u ta doba moglo natiskati 100.000 ljudi i najveci prosjek u tih 20tak sezona im je 23.904 gledatelja. Sad imaju stadion u kojem ne mogu s jednom utakmicom dignuti prosjek za 3.000 i imaju dobru ispunjenost stadiona, cak i rastuci trend. Mislim da je Spartaku znacio novi stadion, a jako je zanimljiv primjer s obzirom da su preselili na manji stadion.

    Turke sam izostavio zbog manjkavosti podataka.


    Eto ga. Ima bas svega. Ne znam ni sam iskreno sta sam napisao. Imam milijun brojeva u glavi haha. Ima primjera gdje je klubovima bilo nuzno povecanje kapaciteta, ima klubova kojima je novi stadion donio vecu gledanost, ima klubova kojima je novi stadion donio samo trenutni pozitivni sok. Samo mi Trnava djeluje kao da im stadion nije donio nista. Mislim da dosta utjecu rezultati i atmosfera oko kluba tako da vjerujem da bi Dinamo dugorocno u ovoj sad situaciji tesko prebacio 10.000. Mozda prve sezone. Trenutno je posjeta negdje 3-4.500 u prosjeku i mislim da bi novi stadion digao na 5-7.000. Mislim da bi najvise utjecao taj krov i cinjenica da svakom utakmicom po kisi Dinamo gubi barem 50% gledatelja, a sigurno i vise. Posjete na proljece su obicno ocajne, jer je vrijeme katastrofalno. Novi stadion, bolja atmosfera, dobri rezultati i mozda bi gurali s 10.000. I opet cu ponoviti, mislim da bi Dinamo imao bolju posjetu na manjem stadionu, jer bi atmosfera bila ugodnija. Imamo primjer Spartaka iz Moskve koji na ogromnom stadionu nije uspio imati dobar prosjek, a sad na duplo manjem stadionu ima duplo vise gledatelja. Nije isto imati 10.000 na stadionu od 20.000 i imati 10.000 na stadionu od 35.000. Na ovom manjem ce to izgledati punije, ljepse, ljudi ce se osjecati ugodnije, atmosfera ce biti bolja i nekoga ce to zadrzati. Na velikom stadionu to izgleda praznije, monotono, nikako. Apsolutno neprivlacno, a Dinamo nema tu moc da privuce toliko ljudi na svaku utakmicu i zato nema nikakve potrebe praviti toliki stadion. Ono najbitnije, nema ekonomske racunice. Nema ni manji stadion, ali je ipak potreba i realnije je rjsenje. I da se izjasnim. Radije bih igrao na ovakvom raspalom Maksimiru nego da naprave preglomaznu nacionalnu arenu i da se tamo preseli. Dinamo treba stadion po mjeri za svoje potrebe.
  • Eduardo
    17.2k
    Svaka čast za iscrpnu analizu :up:

    Sigurno je da novi stadion nije jedini preduvjet za povećanje posjete, što je slučaj kod nas. U slučaju da se riješe druge stvari + novi stadion, onda još treba pronaći način kako privući i zadržati publiku. Ovakav trener i ovako karakterna i radna momčad su dobar početak...

    Legija je svakako zanimljiva priča... Bilo bi zanimljivo vidjeti i pozadinu svega izuzev novog stadiona.

    Ovaj prosjek Shakhtara na Dombassu me baš ugodno iznenadio... Čovječe, 41.000, dok je Dynamo Kyiv baš suprotno i to na oba stadiona.

    Očito je i da su se neki preračunali pa im je kapacitet stadiona bio puno važniji od kapaciteta popunjenosti stadiona. To je ono o čemu pričaš i čega se većina pribojava, megalomanija.
  • 000
    941
    Da li si mozda negdje naletio na podatak o prodanim godisnjim kartama navedenih klubova prije i poslije?
    Po analizi, moglo bi se ocekivat da bi Dinamo u HNL-u mogao imati 5000-6000 gledatelja protiv Slavena, Gorice, Istre... 8000-12000 Rijeka i Osijek, te 15-25000 Hajduk i utakmice EL.
  • Infinity
    15.2k
    Tesko da cu to tako lako naci kao prosjek gledatelja, al mogu ovih dana pokusati. Kad bih nasao za 2-3 znacilo bi.


    Prica Shakhtara je bas posebna. Ljudi imaju vojsku navijaca, imaju prosjek za Premiershipa. Njihova posjeta je daleko bolja od cijele Rusije, ironije li da su ih bas oni unistili. Tek Zenit zadnje 2-3 sezone ima jaku posjetu, ostatak i dalje debelo ispod Shakhtara. Volio bih vidjeti kako bi to teklo dalje, kako bi bilo danas. Sumnjam da bi ispuhali kao Dynamo, ljudi su na tek otvorenom stadionu imali prosjek 27.000 i za par sezona se postepeno digli za 14.000. Mislim da su mogli dosegnuti i taj nivo da igraju svaku utakmicu pred punim stadionom, ali je pitanje koliko bi to trajalo.
  • Eduardo
    17.2k
    Tesko da cu to tako lako naci kao prosjek gledatelja, al mogu ovih dana pokusati. Kad bih nasao za 2-3 znacilo bi.Infinity

    Mozda pokusati na /r/soccer postaviti pitanje pa da se jave s informacijama fanovi odredjenih klubova.
  • 000
    941
    Mozda ce nam Osijek biti najbolji pokazatelj kada (i ako) sagrade novi stadion.
  • xavier
    11.1k
    Nisam baš siguran da je Osijek pravi primjer. Trenutno ih pere euforija iz razloga što su, umjesto da životare kao većina hrvatskih klubova, došli do love i čini im se da je nebo granica. Međutim, usprkos tome posjeta na stadionu nije baš ne znam kakva. Kad stadion bude dovršen (ako se ne varam u ljeto 2020.) naravno da će svi pohrliti vidjeti to čudo, ali pitanje je koliko će to trajati. Meštrović je već najavio znatno više cijene nego što su danas, a ljudi se i ovako žale da je previše.

    Kad tome dodaš da je i sam Osijek i cijela Slavonija puna Dinamovih i Hajdukovih navijača, bojim se da bi na kraju mogli biti razočarani posjetom. Opet, dobro je što ne grade neki megalomanski stadion za nekoliko desetaka tisuća ljudi...
  • deda
    27.4k
    Osijekova je posjeta očajna s obzirom na pozitivu koja postoji oko kluba zadnjih 2-3 godine. Ne znam gdje on misli naći dodatnih 4-5 tisuća ljudi da bi došao na prosjek od 7-8 tisuća.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.