• xavier
    11.1k


    Nisam imunolog, ali teško da uopće možeš postići "imunitet krda" ako imunitet traje jako kratko (trenutno se uzima 3 mjeseca, ali neki kažu da je manje, a drugi da je više). A kažu da će čak i cijepljeni ljudi i dalje morati nositi maske jer "mogu prenijeti virus dalje iako se sami ne mogu zaraziti" (meni to baš nema logike, ali ajde).
  • Dino
    2.2k
    A kažu da će čak i cijepljeni ljudi i dalje morati nositi maske jer "mogu prenijeti virus dalje iako se sami ne mogu zaraziti"xavier

    Tak funkcionira sa svakom zaraznom bolescu. Npr ja mogu imat u tijelu virus gripe, al ga moja antitijela sprecavaju da parazitira sto ne znaci da taj virus gripe iz svog tijela ne bih mogao prenijet nekom drugom.

    Svi smo vec doktorirali virologiju i imunologiju tijekom ove pandemije :lol:
  • Infinity
    15.2k
    Mislim cak da u svakom cjepivu imas virus ili neki protein s virusa tako da bi u slucaju cijepljenja sutra bio pozitivan na testu. To mora biti tako, jer tijelo ne moze razviti antitijela ako nema nikakve 'prijetnje'. Sad ne znam da li si nakon cijepljenja opasan po okolinu.
  • xavier
    11.1k
    Mislim cak da u svakom cjepivu imas virus ili neki protein s virusa tako da bi u slucaju cijepljenja sutra bio pozitivan na testu. To mora biti tako, jer tijelo ne moze razviti antitijela ako nema nikakve 'prijetnje'. Sad ne znam da li si nakon cijepljenja opasan po okolinu.Infinity

    Bold naravno, tako cjepivo fukcionira. Opasan za okolinu zbog cijepljenja sigurno nisi, a bi li test pokazao da si pozitivan odmah nakon cijepljenja, to i mene zanima.
  • Baneki
    714
    Za učinkovitost predlažem pročitati članak urednika British Medical Journala Peter Doshi. I ovaj dolje i poveznice na neke ranije njegove tekstove u tom članku.

    https://blogs.bmj.com/bmj/2021/01/04/peter-doshi-pfizer-and-modernas-95-effective-vaccines-we-need-more-details-and-the-raw-data/
  • flexXy
    1.9k
    Bude se vidila ucinkovitost cjepiva sad kroz par mjeseci u Izraelu. Oni su procijepili vec 50% populacije, tako da ako kod njih dode do ogromnog pada zarazenih, ocito je ucinkovito.
  • The Undertaker
    3.9k
    Bude se vidila ucinkovitost cjepiva sad kroz par mjeseci u Izraelu. Oni su procijepili vec 50% populacije, tako da ako kod njih dode do ogromnog pada zarazenih, ocito je ucinkovito.flexXy

    Mislim da Izrael koristi samo Pfizerovo cjepivo pa će se znati rezultati za njega.
  • Baneki
    714
    A možda će samo proljeće učiniti svoje jer su korona virusi sezonalni.
  • NORTE
    9k
    možda će samo proljeće učiniti svoje jer su korona virusi sezonalniBaneki
    To nije istina.


    Izrael koristi samo Pfizerovo cjepivo pa će se znati rezultati za njega.The Undertaker
    Zato ga i nema baš za ostale.
  • NORTE
    9k
    Na koju se foru onda širio u 2020. i kako se širi u toplijim krajevima (20 celzija) iako je kalendarski zima? I što predstavlja crvena boja u redu Hcov?
  • The Undertaker
    3.9k
    Izrael koristi samo Pfizerovo cjepivo pa će se znati rezultati za njega. — The Undertaker

    Zato ga i nema baš za ostale.
    NORTE


    Izraelaca je samo 9 milijuna. Ma prije će biti zbog USA.
  • Baneki
    714

    Schematic overview of respiratory virus seasonality. Intensity of color represents number of positive detections. Blue: temperate regions, Northern Hemisphere. Green: temperate regions, Southern Hemisphere. Red: tropical regions. AdV: Adenoviruses; HCoV: Human coronaviruses; HMPV: Human metapneumovirus; IFA: Influenza virus A; RSV: Respiratory syncytial virus. See section 'Seasonal distribution of respiratory viruses' for references.

    Crveno su tropske regije. plavo sjeverna hemisfera. Inače, bilo je istina različitih mišljenja o sezonalnosti ovog korona virusa ali su na Harvardu već u svibnju 2020 zaključili da je i ovaj sezonalan. Onda su se oko toga zakačili Lauc, Štagljar i ostala ekipa. Meni je Lauc tu najvjerodostojniji. Evo npr. jednog njegove izjave o tome

    Mislim da je fokus na ‘stroge mjere’ jedna velika zabluda u koju smo ušli zato što je većina znanstvenika previdjela sezonalnost virusa na proljeće pa misle da smo prvi val riješili ‘mjerama’,

    Uglavnom, to bi značilo da će se i ovaj puta povući kao i prošle godine u ožujku, travnju, a ostati će tamo u tropima do jeseni.
  • db-izbjeglica
    12.6k
    jel se može gdje pronaći točan podatak koliko ljudi u hrvatskoj je do sada cijepljeno?
    našao sam članak s početka ožujka gdje capakova zamjenica ivana pavić šimetin govori da se s dvije doze cijepilo 600 000 ljudi, a s jednom dozom još 106 000 građana. prema nekoj logici, valjda smo sada blizu procijepljenosti od četvrtine stanovništva.

    izvor

    ako su cjepiva učikovita od 75-90% ne bi li trebali imati nekakav nagli pad širenja virusa?

    čitam sad da najavljuju nove mjere, čak i nošenje maski na otvorenom kod nas u zagrebu, strahuje se od 4000 zaraženih dnevno, koji klinac se događa, kako je to moguće? možda sam ja u krivu, ali meni to nema smisla i nikako ne drži vodu. procijepljenost populacije se povećava, istovremeno raste broj zaraženih i uvode se nove mjere. kako je to moguće? zbunjen sam!

    edit: sad odem na onu stranicu corone na twitteru i tu kažu da su do sada utrošene 463 003 doze, cijepljeno je 374 399 osoba, prvom dozom 287 228 osoba, a drugom svega 87 171 osoba.

    izvor

    netko laže u cijeloj priči i kako je uopće moći potrošiti više doza nego što je cijepljenih osoba? :sweat:
  • NitkoBitan
    11.7k
    Nosenje maski na otvorenom je prijedlog Šoštara, nista nije potvrdeno od Nacionalnog stozera. Ak neko zna Sostarovu adresu, inbox..
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.