• Aggro
    588
    To o čem vi gospodo pričate bi bilo fer i korektno da se ovu državu pa i grad nije sustavno pljačkalo 30 godina bez da je itko za išta odgovarao. I sad bi ti koji su pljačkali s tim opljačkanim novcem kupovali stanove od ljudi koji su tu pljačku financirali. Ma gle kurca.
    Sličnu situaciju imam na svom kvartu. Gdje su sagradili zgradu na zgradi u kojima žive sve do jednog gore navedeni klošari, nedavno je mojim roditeljima koji su na kvartu čitav život, a bili su i njihovi starci, došli ponuditi otkup zemljišta za novogradnju. Moji se ne žele odseliti s kvarta, ali postoje načini koji vode k tome. Pa bi mi svi trebali živjeti negdje drugdje jel' ... Kaj bumo svi u Sesvete kaj nismo njihovi?
  • Aggro
    588
    Inače, zna li netko više o Peteku?
    Nisam ulazio u nekakvo konkretnije istraživanje, ali čini mi se korektan tip?
  • xavier
    11.1k
    I sad bi ti koji su pljačkali s tim opljačkanim novcem kupovali stanove od ljudi koji su tu pljačku financirali. Ma gle kurca.Aggro

    A sad, ovo je već stvarno viša sfera. Da je stanje u državu idealno, nije, daleko od toga. Postoji korupcija na raznim razinama, ali isto tako nije da baš ljudi ne mogu normalno raditi i zarađivati. Pa nije da netko ide od doslovno kuće do kuće i pljačka ljude.

    nedavno je mojim roditeljima koji su na kvartu čitav život, a bili su i njihovi starci, došli ponuditi otkup zemljišta za novogradnju. Moji se ne žele odseliti s kvarta, ali postoje načini koji vode k tome.Aggro

    Jedna su stvar javni interes kad se rade ceste i takve stvari. Nisam baš siguran da privatni investitor može nekog maknuti s njegovog zemljišta ako ovaj to ne želi.

    Kaj bumo svi u Sesvete kaj nismo njihovi?Aggro

    A kaj fali Sesvetama? Moram se šaliti malo :wink:
  • db-izbjeglica
    12.6k


    https://renatopetek.hr/o-meni/

    tebi ovaj životopis, koji je sam napisao, djeluje kao nešto korektno?
  • Aggro
    588

    Pa gentrifikacija i jest viša sfera. Ne mijenja se ništa ako se iseli 10 staraca iz centra grada, nego ako to učini, karikiram, cijela jedna generacija stanovnika. Takav primjer imamo u samom centru centra - u pogledu Horvatinčićeve "vile" koja je dovela prometni kolaps u grad i pritom sterilizirala jedan od najlepših gradskih trgova. Nabroji mi 30 poštenih Hrvata koji imaju novca za kupnju takvih nekretnina u centru grada?
    Ne znam koliko si upoznat sa situacijom u samom centru, ali nakon potresa se odmah pojavilo nekoliko takvih "mutnih" tipova i ponuda koje su ciljale upravo na kupnju stanova za niže cijene. Dakle, to je baš ono kad čovjek ide okolo, od kuće do kuće kak veliš, i pljačka.

    Ma nemože ga privatni investitor maknuti (premda i tu postoje poluge koje ne uzimamo u obzir, a koje su baš u Zagrebu uzele maha i 90-ih, ali i nedavno). Govorim o kompletnoj promjeni četvrti. Od promjene glasačkog tijela, promjene urbanističkog plana, promjene cijena, javnih površina pa na kraju krajeva i susjeda...

    Sesvetama niš ne fali, dapače, ali kao netko tko je odrastao relativno blizu centra grada, Sesvete su mi pojam za "daleko". Nek se nitko ne vređa.

    @db-izbjeglica ne znam na što ciljaš? Na njegovo obrazovanje, politički aktivizam, djetinjstvo? Koji dio ti nije po volji. Znam ljude s doktoratima koji su totalno promašen slučaj za ikakvo upravljanje ičim. Isto tako, znam ljude bez srednje škole koji uspješno vode srednje velike firme.
    Ako ciljaš na njegov dosadašnji politički angažman, sudjelovao je u kampanji profesora Kregara, koji je, po meni osobno, bio jedna od pozitivnijih ličnosti u pravnom, političkom, ali i društvenom životu grada. Ne zaboravimo pritom da je profesor i stao na "našu" stranu kad se trebalo javno deklarirati za oblik kluba kakav želimo (a u to vrijeme, takav potez uopće nije bio popularan).
    Na kraju krajeva, slažem se s tobom. No, nažalost u hrvatskoj politici uvijek biraš onog poštenog s nadom da zna zavezat cipele. Zato i pitam, da saznam više, ne da ga branim ne daj Bože.
  • The Undertaker
    3.9k
    Pa njihovo je da ponude a tvoje ili bilo koga drugog da ponudu odbije ili prihvati. Ne razumijem što tu može bilo tko napraviti? Ne može država zabraniti prodaju ili kupovinu stanova u centru.
  • xavier
    11.1k
    Takav primjer imamo u samom centru centra - u pogledu Horvatinčićeve "vile" koja je dovela prometni kolaps u grad i pritom sterilizirala jedan od najlepših gradskih trgova. Nabroji mi 30 poštenih Hrvata koji imaju novca za kupnju takvih nekretnina u centru grada?Aggro

    Kažem ponovo, naravno da si "prosječan" čovjek ne može priušiti kupnju stana tamo, ali ne vidim zašto bi to smetalo stanarima okolnih zgrada koji žive u svojim stanovima koje si mogu priuštiti. Ispada da investitor ne smije raditi luksuzne stanove zato što si ih ne mogu svi priušiti. Meni to baš nema logike.

    ali nakon potresa se odmah pojavilo nekoliko takvih "mutnih" tipova i ponuda koje su ciljale upravo na kupnju stanova za niže cijene. Dakle, to je baš ono kad čovjek ide okolo, od kuće do kuće kak veliš, i pljačka.Aggro

    Ne, to nikako nije pljačka. Netko vidi priliku u trenutku i ne radi tim ništa nezakonitno. Ne vidim kako je pljačka da mi netko ponudi novac za moju nekretninu dok god me ne prisiljava na tu kupoprodaju. Naravno da je neću prodati ako smatram da vrijedi više (vrlo vjerojatno ni ako mislim da vrijedi točno toliko).

    Govorim o kompletnoj promjeni četvrti. Od promjene glasačkog tijela, promjene urbanističkog plana, promjene cijena, javnih površina pa na kraju krajeva i susjeda...Aggro

    Ovo neću komentirati jer je zapravo prilično negativan stav. Ti možeš živjeti gdje želiš, ali ispada da ti želiš uvjetovati i tko smije ili ne smije živjeti u tvom okruženju što nikako nije u redu. Ne možeš spriječiti susjede da prodaju nekretnine nekom drugom i da odsele.
  • db-izbjeglica
    12.6k
    meni nije jasno kako nešto može biti pljačka ako se postavi upit za prodaju.
    koliko kužim, nitko nikoga ne tjera da proda nekretninu. ponuda, potražnja i prodaja je sastavni dio slobodnog tržišta.

    međutim, ako nemaš love da održavaš nekretninu, ako nemaš lovu da je obnoviš nakon potresa, sasvim razumna odluka je to prodati. barem bi meni bila.

    često boravim u jednoj zgradi u centru, ta zgrada je poprilično oštećena, zidovi koji okružuju stubište puni su pukotina, par vlasnika nekretnina bi se organiziralo i obnovilo to. međutim, ništa od toga, dosta vlasnika doslovno nema prebijene pare.

    sad će neki reći, treba ljudima pomoći. međutim - sad je pitanje, zašto bi ja i jednom lipom sufinancirao obnovu nečije poprilično vrijedne privatne nekretnine? gdje je tu moj interes?

    da meni netko pokloni privatni zrakoplov, prodao bi ga - nemogu ga održavati, šta da radim s njim?
  • Aggro
    588
    Dakle, ako Mamić skupi dovoljno para za Dinamo, i ako mu se izađe u susret što se tiče planskog dijela (što nije nikad problem), neka ga kupi? :-)

    Sad bute mi rekli da miješam kruške i jabuke, ali to je u suštini to.
  • db-izbjeglica
    12.6k
    ti imaš problema sa funkcioniranjem slobodnog tržišta.
    što je sasvim u redu, postoje države i društva koje pružaju "okoliš" koji bi više odgovarao tvojim preferencijama.
  • deda
    27.5k
    Ja ti bum rekao samo da si prilično mlad :cool:
  • Aggro
    588
    Ma di je u Hrvatskoj slobodno tržište?
    Možda i jesam mlad, iako nisam. No, što vas do sad nije ništa iznenadilo u upravljanju gradom i državom da imate ovakav laganini stav? Pustite nek se proda. Pa prodat će se kome? Tko ima novaca za upravljanje takvih nekretninama? Jesmo to Vi, ti ili ja? Kaj bu nam grad izgledal ko Bejrut? Doduše skoro je ko Dubai izgledao.
    Sve pet, ako nemaš prodaj. I gledaj što se događa u sljedećih 20 godina. Da slobodno tržište u Hrvatskoj... :-)
  • deda
    27.5k
    Svijet je okrutan kolega moj, slobodno tržište je njegov sinonim, ali takav je, moramo se prilagoditi. Ja bi se mogao recimo napraviti bedast i reći šta seret vi purgeri zašto bi vaši stanovi vrijedili 2-2,5 tisuće Eura, a moj u Bjelovaru isti takav 800. Ali mogu se fućkat, to je slobodno tržište kolega. Vi želite živjeti tamo i više vas želi živjeti tamo pa morate više i platiti za stan, ali ćete isto tako i dobiti više za stan kad ga budete prodavali.
  • Neki tip
    19k
    Prije 15ak godina, dakle debelo prije ulaska HR u EU, vodio sam neke radionice o institucijama EU i odnosu HR i EU. Plusevi, minusi ulaska "jednog dana" i tako.

    Jedan od najčešćih prigovora je bio "pokupovat će naše nekretnine". Mislim si, koji soc. refleks.. čije naše? Ak ih imaš puno, eto nijednu nemoj prodat pa ih nitko neće ni kupiti. Ili ih pak prodaj sve do jedne, već po volji.

    Ono što sam ih obično pitao glasilo je otprilike ovako - imate viksu na moru.. ja vam, domaći dečko, Hrvat, ponudim 140 tisuća eura. Nijemac ponudi ne 250k, ne 180k, nego samo 10, ma samo 5 tisuća eura više, dakle 145 000 eura. Kome ćete prodati?
    Beziznimno, naravno, birali su Nijemca.

    Bez uvrede, ali zbilja mi je čudno kada gradsko dijete, urbani tip (bilo tko), priča o svom gruntu ko da je pradjedove tu ukopao nakon borbe protiv Turaka, a stara šljiva džemovima othranila generacije.

    Malo karikiram, nadam se ne uvredljivo, samo želim reći da je mobilnost, a ne starosjedilaštvo "vjekovima na rodnoj grudi" jedno od obilježja urbanog života. A tko hoće 22 generacije biti "na kvartu", nek nikad ne proda što je njegovo i to je to.
  • Aggro
    588
    Hvala dečki za konstruktivni komentar. Ja se slažem s vama kompletno. Samo što slobodno tržište u Hrvatskoj to nije. To dokazuje kompletna povijest ove države, a dokazuje ga i zadnja situacija s lovcima u mutnom.
    Da mislim kako bi država ili grad trebali intervenirati i spasiti stanove tako da bi oni koji si ih ne mogu priuštiti tamo živjeli, to ne mislim. No država i grad će u nas intervenirati samo ako se za to pokaže dovoljna korist za upravljače. I s tim se mislim možemo svi ovdje složiti.
    Dakle, ne sumnjam u motive većine kupaca, već u motive specifično naših kupaca, potpomognutih gradskom i državnom infrastrukturom. Takav je scenario bio do sada. Zašto vi sumnjate da se isti neće nastaviti?
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.