• Neki tip
    19k
    simpatije prema imenjaku iz Kijeva,drago mi je kad imaju uspjeha.ZDS86

    Da, vi'š, njih sam smetnuo jer su malo nestali s europske mape, ali oni su mi jako dragi još od Lobanovskog, Rebrova, Ševčenka.. a otkad sam bio u Kijevu prije par godina i divno surađivao i družio se s Ukrajincima i Ukrajinkama, uživao u hrani, piću, pjesmama, bas mi je jako drag i taj narod i njihov najveći klub.
  • Markelo
    2.5k
    Dinamo i Fruškogorac. Ovo od stranih navijam za one di igraju Hrvati. Jbg ni s jednim se od tih stranih ne mogu povezat
  • Neki tip
    19k
    ne znam zašto te to čudiBosna86

    Hm, ne znam zašto misliš da me čudi? Ne čudi me, samo jako zanima. :)
    Možda si primijetio, a mozda i nisi, da me i inače zanimaju pitanja identiteta, simbola i sl. I o Dinamu sam bio pokrenuo jednu takvu temu, ali malo se previše upisima pretvorila u slicnu onoj "zašto volim Dinamo".
    Kako bilo, ne čudi me nimalo ništa od gore pobrojanog, samo dodatno pitam ono što me zainteresira kao eto ta priča o 4 kluba iz Beča za koje se "zna" sto predstavljaju..
  • Stihl
    3k
    Samo Dinamo Zagreb! Neznam jel to nažalost ili na sreću ali drugi klubovi me ne zanimaju, cak me ne zanimaju do te mjere da ne gledam uopce strani nogomet, niti ligu prvaka, niti kup uefa ,osim ako Dinamo igra, naravno. Možda malo čudno ali da, uopce me ne zanimaju utakmice drugih klubova pa cak ni ako bi mogla bit dobra tekma kaj se tice samog nogometa, znam da zvuci malo cudno ali ima nas i takvih :cool:
  • vafenss
    233

    Prozivati ultrase i zrinjski konkretno za mrznju prema muslimanima a velicat i simpatizirat zelju ciji su navijaci palili hrvatsku zastavu je tragikomicno unatoc tome sto si iz bosne i te prijeratne povezanosti
  • Dino
    2.2k
    cak me ne zanimaju do te mjere da ne gledam uopce strani nogomet, niti ligu prvaka, niti kup uefa ,osim ako Dinamo igra, naravnoStihl

    Ko da sam ja pisal, drzim potpuno isto misljenje s tobom.
  • nkdz
    829
    Od klubova vani imam nekoliko prema kojima gajim određene simaptije i redovno im pratim rezultate/transfere i tekme ako ima neki prijenos.
    Prvi od njih bi bio Hibernian iz Škotske, već sam jednom napisao zašto ali da ponovim i za ovu temu,
    bio sam klinac u doba kad je Celtic bio jako popularan u kvartu ali nije bilo baš dreseva i ja sam išao s frendom do placa kupiti dres koji sam baš u prolazu taj dan vidio da je došao.
    Frenda uopce nije zanimao nogomet ali je znao doći na školsko, i dođemo mi do placa na Črneku i dok sam ja neki drugi štand na brzinu pogledao taj moj frend je kupio dres sebi...i tu je otišla ta neka unikatnost koju sam htio i tad sam odlucio da ću naći neki drugi katolićki klub iz Škotske koji je još stariji od Celtica jer ne želim biti mainstream.
    Znam da je debilno ali bio sam tupavi klinac, i to je bilo prije valjda nekih 20tak godina i od tad sam ih redovno pratio koliko sam mogao s obzirom da Škotske lige baš i nema u prijenosu.

    Drugi klub koji sam nedavno "zavolio" i koji aktivno pratim je Everton jer sam frend s nekim deckima u Engleskoj pa sam kroz pricu s njima jednostavno poceo pratiti Everton i njihove tekme.
    Od ostalih klubova koje sam simpatizirao su mislim jos samo Roma unatoc njihovoj pametnoj transfer politici :D (bilo je football manager faza s Palace-om i Villom)
  • Neki tip
    19k
    Spartu, Aston Villu, Inter, Celtic, BVB, Athletic i Čelik.deda

    Zašto? :)
    Da ne bi moje "zašto" opet bilo shvaćeno kao čuđenje, ponavljam - ne čudim se, samo me zanimaju razlozi.. mogu nagađat za par klubova s popisa, ali radije bih čuo tebe. :)
  • Crusades1986
    9.5k
    Vec sam bio pisao- Liverpool. Bavio sam se nogometom 14 godina, pa mi je pod normalno bilo gledat sto je vise utakmica moguce. Najvise tome je pridonjelo jos ono kad je na RTLu bio prenasan Premiership. Tamo negdje oko 2008. Cca. Prva tekma nakon koje sam poceo intenzivno pratit Lpool je Man.Utd- Liverpool 1:4. Od te tekme sam svaki vikend htio gledat Liverpool al to nije bilo moguce jel su oni prenosili samo 1 ili 2 tekme vikednom. Imali su jaku ekipu tada (Gerrard, Torres, Agger, Kuyt, Carragher, Reina...)i jednostavno na prvi pogled sam poceo ih simpatizirat i navijat za njih. Jos kasnije kad sam pogledo snimku finala iz 2005.(to nisam gledo te godine kad je bilo jer sam tad jos bio klinac).

    Po meni, oni su poseban klub, jer za razliku od svih ovih svjetskih velikana nikad se nisu "odmakli" od svog grada i svojih lokalnih navijaca. Pruzanje potpore za Hillsborough, himna YNWA, natpisi njihovih navijaca We are not English we are Scouse, prije par godina navijaci se pobunili zbog moguceg povecanja cijene karata i izasli u 70oj min utakmice kao znak protesta i vlasnici kluba se odlucili da nece povecavat cijene jer ne zele da domaci navijaci izgube svoje mjesto na stadionu.

    Nedavno mi se potrefilo pa sam isao na Anfield gledat Liverpool-Manchester United. Prva tekma uzivo tamo i odmah najveci derbi. :starstruck:

    Jos da nam je samo da nas zdrijeb spoji sa Liverpoolom i niko sretniji od mene. :cool:
  • Bosna86
    11.5k
    Bez uvrede ali mislim da nisi dovoljno upućen. 2 od 5 glavnih likova trenutno u njihovoj grupi su Hrvati, toliko o toj nekoj mržnji.. Neke od najvećih Zeljinih legendi su Im Hrvati kojih se oni uredno sjete..
    Dio koji je sporan oko zastave se odnosi prije svega na njihovu mržnju prema Hrvatima iz Hercegovine, a ne Hrvatima iz Bosne ili Hrvatske i kao takav ga ja gledam kao navijačku provokaciju a ne čin neke nacionalne netrpeljivosti. U prilog toga ti Iz prve ruke mogu reci (zato sto sam im ja bio domaćin) da masa naših momaka uredno posjećuje Sarajevo i da nitko nikad nije imao problema, čak sto vise
  • vafenss
    233

    Razumijem sve sto si napisao i hvala na nekim dodatnim info koje nisam znao,nisam ni ja tebe imao namjeru uvrijediti vec bas zbog tog sto sam kazes da se taj dio odnosi na mrznju prema hrvatima iz hercegovine a ja sam bas jedan od tih "zlih" hercegovaca onda valjda kuzis zasto nemam bas pozitivno misljenje o zelji i zasto sam bio malo neugodno iznenaden tvojim postom
  • Stihl
    3k

    Eto, bas mi je drago, onda nisam jedini :wink:
  • agramZ
    2.3k


    dva najveca i najpoznatija kluba iz Beca su Rapid i Austrija. Rapid je osnovan 1897 godine kao "Erster Wiener Arbeiter-Fußball-Club" ("Prvi Becki Radnicki-Nogometni-Klub") te 1899 godine su prisiljeni od tadasnje monarhije promijeniti ime jer im je smetao klub radnicke klase. Rapid inace vodi 1899 godinu kao svoju godinu osnutka. Austrija Bec je osnovana 1910 godine i predstavljala je "burzoaziju" ili ti "akademicare" pa su cak imali test inteligencije za clanove i igrace. tu imas najvecu razliku Rapid-a i Austrije. Rapid predstavlja radnicku klasu a Austrija burzoaziju, mada to danas i vise nije bas tako. druga dva kluba su First Vienna FC(1894) - najstariji austrijski klub i Wiener Sport-Club(1907). First Vienna i WSC su poznati po svom navijackom britanskom mentalitetu s tim sto se vecinom navija na engleskom i njihovi navijaci otvoreno propagiraju ljubav i toleranciju. i jedan i drugi klub su ljevicarski i predstavljaju taj "crveni" tj. socijalisticki Bec. navijacka scena Austrije Bec je skoro ugasena vecinom zbog placenika i neonacizma dok je jedan Rapid i njihova navijacka scena apoliticna.

    Rapid predstavlja moj grad i neku "povijest" moje obitelji - radnicku klasu - kao i sve ono sto zelim Dinamu, onu atmosferu "lokalne zajednice" i tu povezanost navijaca s klubom, gdje ti mozes kad god pozelis poslati jebeni email predsjedniku kluba i on ti ozbiljno odgovori.. i na kraju lokalpatriotizam. jednostavno sam se u jednom trenutku zapitao kako moze biti da sam ovdje rodjen i odrastao, a nisam nikada barem otisao na stadion kluba svog grada s kojim sam se nekako oduvijek identificirao.
  • Bosna86
    11.5k
    Ma sve pet mislio sam da si iz Zg pa ne kužiš kakvi su odnosi ovdje... Nekome iz Hrv je teško objasniti odnose izmedju samih Hrvata u Hercegovini (HOS i HB) a kamo li sve ostale odnose u ovoj bolesnoj državi
  • SAS1987
    13.2k
    Uz Dinamo još samo Clube Atletico Mineiro :cool:

    O Atleticu, koji ima nadimak "Galo" (Petelin) bi mogao pisati satima jer je to je model kluba kakav bi po meni trebao jednom postati Dinamo.

    Jedan od najtradicionalnijih, ako ne i najtradicionalniji brazilski nogometni klub iz Belo Horizontea. Uz Flamengo klub koji je najvišje puta imao najbolju gledanost brazilske lige, što je sijajno ako uzmemo u obzir da Flamengo ima 32 milijuna navijača a Atletico Mineiro samo 4.5 milijuna.
    To je jako velika stvar, jer u npr hrvatskoj su dva velika kluba, u engleskoj "Top Five", u španjolskoj Barcelona, Real i Atletico... a u Brazilu ćak 12 super klubova "Top 12" - liga je nevjerovatno zanimljiva i po tom kriteriju možda najbolja na svijetu.

    Top 12:
    Atletico Mineiro
    Cruzeiro
    Flamengo
    Vasco da Gama
    Fluminense
    Botafogo
    Sao Paulo
    Palmeiras
    Corinthians
    Santos
    Internacional
    Gremio

    Atletico Paraneise je u "Top 13" ali se zbog loših rezultata do prije 1990 ne smatra dovoljno velikim klubom.

    Dovoljno o brazilskoj ligi, vratimo se na Atletico, koji je klub ustrojen po socio modelu (izbori!) i ima fenomenalnu komunikaciju sa navijačima na svim mogućim razinama. Npr. niti jedan igrač nema na dresu broj 12 jer je on rezerviran za navijače za se kaže da su najvatreniji u Brazilu. Samo kao kontrast, Dinamo je 100 godišnjicu slavio ispred "izbranih ljudi" a Atletico sa koncertom par pjevača koji navijaju za klub na prepunom stadionu od 100 000+ ljudi. Pametnom dosta. I još jedna važna stvar, za njih je u mlađim kategorijama igrao i naš Sammir :cool:

    Kao zanimljivost, največji derbi koji nije unutar jedne brazilske savezne države je brazilski classico Atletico Mineiro - Flamengo, koji je prepun povijestnih konterverzi i neviđenih krađa (npr Copa Libertadores 1981). Službeno je največja posjeta na classicu bila 154,355 a neslužbena tko zna. Osim Flamenga največi rivali kluba su gradski "prijatelj" Cruzeiro i Corinthians iz Sao Paula. Naravno, rivali su i svi ostali iz Top 12 osim prijateljskih klubova. Gradski derbi je jako zanimljivo iskustvo i dobar indikator koji navijači su absolutne gazde u gradu - stadion se je prije podjelio na pola (svaki klub je dobio 30 000 - 40 000 ulaznica) a na dan utakmice u gradu i ispred stadiona vidiš samo navijače Atletica - navijači Cruzeira ko da ne postoje, jer zbog sigurnosti dođu par sati prije utakmice na stadion i nakon utakmice čekaju da se situacija smiri.

    Brazil je ogromna država sa zajebanim navijačima i zato svi navijači / klubovi imaju i neka prijateljstva. Navijači Atletica, Torcida Galoucura su bratski sa navijači Vasca de Gama (Rio de Janeiro) i pogotovo
    sa navijači Palmeirasa. Na kratko, ako navijaš za Atletico navijaš i za Vasco te Palmeiras i obrnuto.

    Navijači su vrlo lojalni klubu koji je 2005 prvi i poslednji put ispao iz prve lige a u drugi ligi je bio prosjek od skoro 35 000. Galoucura je poznata po tome da prije važnih utakmica napravi kaos ispred stadiona te na ulici pale stotine baklji tako da i gosti i domači igrači odmah znaju što ih čeka kada prođu po ulici doslovno između navijača (stavio sam dolje video).

    Klub ima i futsal sekciju za koju je 1999 igrao i veliki Falcao kada je pred 25,713 navijača Atletico osvojio brazilski naslov - navodno je to tada bio rekord posječenosti neke futsal utakmice.

    + Još par videa:
    Ispred stadiona - na 0.40 prolazi bus sa igračima


    Navijači ispred hotela u kojima su igrači Olimpia (prije povratne utakmice u finalu Copa Libertadores) - uz navijače na cesti su igrače Olimpije terorizirali i zaposlenici hotela koji su isklopili toplu vodu i cjelu noč zvali igrače na telefon:


    Himna kluba prije finala


    Evo, mislo napisati samu par rječenica a na kraju je ispao mini roman. I još kao zanimljivost - jednom sam u Brazilu iz avtobusa vidio crnca koji je nosio onaj narančasti dres dinama. Tko zna gdje i zašto ga je kupio :rofl:
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.