• Sljeme
    1.8k
    Porez na nekretnine je ništa drugo nego kažnjavanje ljudi koji su svoj zarađeni novac i nekoliko puta već oprezovani novac uložili u imovinu. To je nekaj kaj dolazi iz mozgova neradnika i parazita.
  • Ivdzo11
    3k
    2024 treba smijeniti ove parazite i neradnike, koji su donijeli stete za ove 3 godine ko nitko u Zagrebu...
  • Neki tip
    19.4k
    Nije poanta u stanovanju kao takvom, nego jedinoj/prvoj nekretnini.

    No ajde da ne rješavamo pojedinačne slucajeve. :)

    Uostalom, mozda ga neces prodati bogatijem od sebe, nego bogatiji od tebe nađu neku drugu nišu u koju će investirati. Koji će k bogatijima od tebe stan 4 km od obale koji nema neku komercijalnu vrijednost?

    Sad se višak novca slijeva u tržište nekretnina, jer se isplati. Ako se isplati malo manje, kapital će biti usmjeren drugdje, a logično bi bilo da onda siromašniji, a ne bogatiji kupuju, odnosno kupuju lakše nego sad.

    Polazis od pretpostavke da bi sve ostalo isto, a bogatiji uvijek težili kupnji nekretnina, pa makar bila riječ i o onoj 4km od obale, eto tek toliko da je imaju i na nju plaćaju porez.

    Nije li logičnije ekonomsko ponašanje svoj kapital odmaknuti od nekretnina ako ti se one malo manje isplate ili ne isplate ako ih imaš 3 ili 4 i uložiti u nešto drugo?

    I da budem do kraja jasan, uopće se ne zalažem za porez na nekretnine! Ne zalažem se za poreze kao takve, nego za rasterećenje gdje god se može. Meni je dobro s manje, a ne više poreza.

    Međutim, ako imaš neki ekonomski cilj, onda je porezni sustav, odnosno fiskalna politika jedan od instrumenata kojim taj cilj ostvaruješ.

    Ako je taj ekonomski cilj život od turizma, najma, rentijerstvo.. ok, onda nek ostane kako jest. Uskočit ću i ja, bez brige.

    Ako nije, ako želiš preusmjeriti kapital (a ne opljačkati sirotinju kako se to prezentira) i rasteretiti rad, onda porez uvodiš tamo gdje imaš na što.

    Ili nećemo nikako.

    Što se mene tiče, može onda i zdravstvo u privatluk, ako ćemo mak na konac, i školstvo. Ja ću se liječiti, a moja se djeca školovati. No što ćemo onda sa sirotinjom?
  • NORTE
    9.3k
    Najavljena je nova obnova cesta:

    -najavio da će Grad asfaltirati velike prometnice, pa će zatvorena biti Ulica Ljudevita Posavskog na istoku grada, velika i važna cesta kojoj je potrebna sanacija te je zamolio građane za razumijevanje.

    Također će se asfaltirati još niz cesta u Zagrebu - Svetice, u Novom Zagrebu, dio Ulice grada Vukovara.
  • Bosna86
    11.6k
    Sve ov sto si ti napisao stoji da se radi o Njemačkoj… Jedini razlog dodatnog poreza je nedostatak ljudi u Hrvatskoj koji bi trebali puniti proračun i hraniti uhljebe… Zato su ljudi živčani

    Pogled na financije je vrlo subjektivan…Kapital koji ti i ja imamo je nekom baksis, a nekome nešto cemu stremi cijeli život…

    Jednog dana (možda i ne tako daleko) netko će morati plaćati porez jer ima 3+ djece… Siguran sam da će i tajd ljudi podržavati taj porez jer ako ima toliko djece, sigurno i ima para
  • Nino Bule
    11.6k
    Osobi sa 10 000 kuna netto place je bruto 2 valjda 17 tisuca, na nekretnine se placa porez na promet i to je to ? Usli smo u drugi dan rasprave i jos nitko nije ni pokusao objasnit zasto bi bilo lose dio tereta sa rada prebacit na nekretnine
  • Nino Bule
    11.6k
    Jedini razlog dodatnog poreza je nedostatak ljudi u Hrvatskoj koji bi trebali puniti proračun i hraniti uhljebe… Zato su ljudi živčaniBosna86

    Mislim da mogu govorit i u ime kolege kad kazem da ikakvo ukupno povecanje poreza ne podrzavamo, govorimo o 1:1 prebacivanju poreznog opterecenja sa rada na nekretnine, ja bi cak rekao i vece rasterecenje rada nego sto se uprihodi od nekretnina jer bi tu trebalo biti i dodatnih efekata tipa vece financiranje porezne i ozbiljni udar na sivu ekonomiju i "dio prijava dio na ruke" nakon sto si unormalio porezni teret, cime bi se povecali prihodi drzave, a i samo rasterecenje rada bi kao i svugdje dovelo do povecane ekonomske aktivnosti, rasta bdp-a, itd.

    Pogled na financije je vrlo subjektivan…Kapital koji ti i ja imamo je nekom baksis, a nekome nešto cemu stremi cijeli život…Bosna86

    Stvar poreznog sustava nisu individualni slucajevi, nego kao sto je kolega gore rekao instrument kojim usmjeravas citavu ekonomiju, rad je nesto od cega zivi najveci broj ljudi i nesto cijim rasterecenjem se najvise pomaze "malom covjeku" odnosno najbitnijoj klasi za svako drustvo, srednjoj klasi, nikakvim bogatasima, strancima, blackrocku ili kome vec.

    Jednog dana (možda i ne tako daleko) netko će morati plaćati porez jer ima 3+ djece… Siguran sam da će i tajd ljudi podržavati taj porez jer ako ima toliko djece, sigurno i ima paraBosna86

    Nekretnine se fala bogu mogu prodat ako je porezni teret nesto sto vlasnik ne moze izgurat, djecu nadam se nije lako tako prodat, svakako mislim da tako ekstremno hipotetske situacije ne pomazu raspravi, porez na nekretnine postoji sigurno desetljecima pa jos nismo dosli do toga da oporezuju djecu, bar ne u svrhu punjenja drzavne blagajne
  • Mlađi referent
    10.8k
    Možemo standardno lupa kao Maksim po diviziji, nije neka novost je l’. Ova priča je promašena dokle god ne dobijemo jasan model na kojem oni temelje svoje računice. Doduše, kad je riječ o samom porezu na nekretnine tu postoji jasan interes svih ‘lokalaca’ za guranjem istog.

    Dakle, već godinama je priča o zamjeni komunalnih naknada s tim famoznim poreznom na nekretnine. Komunalne naknade čine koliko? Nekakvih 0.5% BDP-a?
    Dolazimo do pitanja, radi li se zamjena dvaju nameta, kako će porez na nekretnine rasteretiti rad ili potaknuti bilo koje drugo porezno rasterećenje? I to je pitanje koje ekonomisti (barem oni koji znaju ekonomiju) već godinama u Hrvatskoj postavljaju. Da bi se to dogodilo, od poreza na nekretnine mora doći značajno veći prihod nego li dolazi sad od komunalnih naknada, u suprotnom stvari ostaju iste.

    Da pojasnim, koliko porezno rasterećenje rada nas čeka uvođenjem poreza na nekretnine? Misliti bilo kaj iznad 5% je ništa drugo nego utopija, a oporezivanjem samo drugih nekretnina neće ni to biti jednostavno dobaciti, dapače. Pričamo li već o 10%, potrebno je gotovo utrostručiti prihode od poreza na nekretnine u usporedbi s onim kaj primamo od komunalnih nagrada. Nije jednostavan zadatak ni s oporezivanjem svih nekretnina, a pogotovo ne samo drugih.

    Potreban je vrlo agresivan porez da bi se vidio nekakav pomak, a esktremno agresivan da se vidi značajan. Kontra tome, otežat ćeš ulazak na tržište siromašnijima i svima koji plaćaju najam povećat troškove jer iluzorno je misliti da netko tko iznajmjulje neće taj porez prevaliti na tuđa leđa i pokušati maksimalno moguće anulirati štetu. Napravit ćeš apsolutno više štete nego koristi.
  • Jaro
    5.7k
    jedino kaj se u praksi nece desiti ovaj 1:1 scenarij. Dodat ce se 1, a negdje maknuti max 0,5.
    Trenutno je javni narativ da stanove kupuju zli bogatasi, Dalmatinci koji na crno iznajmljuju apartmane te Srbi, Crnogorci i Hercegovci koji peru lovu... Kako su izbori blizu - fina prilika za povecat proracunske prihode i populisticki predstaviti borbubza "siromake". Kad izbori prodju, ona kontra mjera relaksacijom negdje drugdje ce se zaboraviti do novih izbora ili slicne potrebe...
  • Bosna86
    11.6k
    jos nismo dosli do toga da oporezuju djecuNino Bule

    Jesmo jesmo, jedna država je čak i ukinula tu odluku 2016 g… Možda će Sandra Bencic biti nova premijerka… Primjer jest ekstreman ali ti govorim kako se kuha žaba i kako je ljude lako razdijeliti

    govorimo o 1:1 prebacivanju poreznog opterecenja sa rada na nekretnine, ja bi cak rekao i vece rasterecenje rada nego sto se uprihodi od nekretnina jer bi tu trebalo biti i dodatnih efekata tipa vece financiranje porezne i ozbiljni udar na sivu ekonomiju i "dio prijava dio na ruke" nakon sto si unormalio porezni teret, cime bi se povecali prihodi drzave, a i samo rasterecenje rada bi kao i svugdje dovelo do povecane ekonomske aktivnosti, rasta bdp-a, itd.Nino Bule

    A zašto mora biti 1:1… Zašto se država ne odrekne svoga dijela… Pogledaj primjere Irske i Estonije… Sto se tiče argumenta sive ekonomije, iz naseg džepa plaćamo državne službe… Za nagradu sto su nesposobni, dajmo im jos

    Stvar poreznog sustava nisu individualni slucajevi, nego kao sto je kolega gore rekao instrument kojim usmjeravas citavu ekonomiju, rad je nesto od cega zivi najveci broj ljudi i nesto cijim rasterecenjem se najvise pomaze "malom covjeku" odnosno najbitnijoj klasi za svako drustvo, srednjoj klasi, nikakvim bogatasima, strancima, blackrocku ili kome vec.Nino Bule

    A dopusti mi da imam drugačija uvjerenja … Ja ne želim da mi država pomaze, niti meni niti drugom malom čovjeku… Najviše bi mi pomogli da prestanu biti aparat za harač i regulative… Država mora postojati, ali joj ovlasti moraju biti minimalne
  • Tundra
    518
    socijalizam mi se ne sviđa čak ni kao idejaNeki tip

    Ne sviđa mi se, ali... :lol:


    Slobodno tržište je budućnost i jedino s time možemo ostvariti neki napredak. Uvođenje jednog poreza da bi se ukinuo ili smanjio drugi je teška debilana.

    Zašto bi se uzimalo jednima da bi se dalo drugima? Svatko odgovara za sebe i sam je zaslužan za svoj uspjeh i neuspjeh pa tako i za financijsku situaciju.
  • Nino Bule
    11.6k
    Jesmo jesmo, jedna država je čak i ukinula tu odluku 2016 g…Bosna86

    Koliko sam ja upucen kinina politika jednog djeteta nije imala nikakve veze s punjenjem drzavnog proracuna, nego su se bojali da nece moci nahraniti sve ljude u drzavi pa su klasicno totalitaristicki rjesili problem "zabranjivanjem" djece

    A zašto mora biti 1:1… Zašto se država ne odrekne svoga dijela…Bosna86

    A dopusti mi da imam drugačija uvjerenja … Ja ne želim da mi država pomazeBosna86

    Majstore sve je ovo divno i krasno ali za takvo nesto cemo se nacekat, ja pokusavam svest raspravu na "ako treba drzava skupiti X novaca kako dizajnirati porezni sustav da ih skupi" da se prica o meritumu stvari, a ne o utopijama o privatiziranju zdravstva, skolstva, rjesavanju problema sulude drzavne uprave itd., vjerujem da bi se 99% nas slozilo da uhljebe treba porjesavat, da ne treba trosit stotine milijuna na brodogradilista, stotine milijuna na krađe ine, hepa, hrvatskih suma, hža, itd. ta bi rasprava vrlo brzo zavrsila i svi bi se slozili, mislim cak da bi se mnogi od nas slozili cak i oko zdravstva, da je ovo stanje dugorocno neodrzivo i da se treba ici u nekom mjesanom smjeru slicnom njemackom zdravstvu, ali to ovdje nije tema
  • Nino Bule
    11.6k
    Zašto bi se uzimalo jednima da bi se dalo drugima? Svatko odgovara za sebe i sam je zaslužan za svoj uspjeh i neuspjeh pa tako i za financijsku situaciju.Tundra

    Pa trenutno se uzima jednima da bi se dalo drugima, osobe koje rentaju apartmane imaju porezno opterecenje na razini godine valjda ispod 0.5%, plate paušal i to je to, a osoba koja radi za 10k kuna neto uplati u proracun 7k kuna i onda ovaj rentijer na temelju toga ima zdravstvo, skolstvo, drzavnu upravu, itd., vrlo jasna i ocita preraspodjela od jednih prema drugima
  • Patak
    2.2k
    Govorite o državi kao nekom entitetu dobra, međutim tu državu vode tipovi koji imaju dobru šansu završiti u Remetincu prije kraja mandata. Nek se oni što manje petljaju i nešto distribuiraju.

    Evo primjer kako je "država" osmislila kako će opljačkati nekretnine sirotinje. Tu im ne nedostaje mašte i ideja.

    Država odustaje od zabilježbe na nekretnine primatelja socijalne pomoći? ‘Nismo vlada koja želi otimati’

    Jesu li odustali od te ideje ili nisu ne znam, ali kako im takve ideje uopće padnu na pamet? Da će oni nešto pomoći mladima, radnicima, itd svojom poreznom politikom ne vjerujem ni najmanje. Stigao mi na whatsup neki dan meme: Država je od samostalnosti otjerala iz Hrvatske 800.000 Hrvata i 500.000 Srba, Srbi su barem pružili otpor.
  • flexXy
    1.9k
    Govorite o državi kao nekom entitetu dobra, međutim tu državu vode tipovi koji imaju dobru šansu završiti u Remetincu prije kraja mandataPatak

    Drzava nebi bila maceha vodena od strane kriminalaca da ih vecina gradana ne bira iz godine u godinu. Kakav narod takva i drzava, supci i kriminalci su vecina. Bit dobar i posten covjek je u ovom okruzenju nije lako.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.