• Boysica
    441
    Ja svom sinu koji je 2 srednje (mehanicar ) kune ne dajem za klopu u skoli ili za izlaske ide subotom i zaradi si i jos od prakse imal love.
    Sad ce si autoskolu uplatit , samo ih se mora uciti da bez rada nece nis imat...
    Ja sam stara skola postuj roditelje oni su te doveli tu di si sad tak su i moji odgojeni...
    Svaka cast tvojoj suprugi ja vise nebi mogla bit doma puno bolje sam od kad radim bez obzira sto je fizicki posao ... Imam svoju lovu nikog ne molim da mi da
  • NitkoBitan
    11.9k
    Ne znam koliko je pametno placanje nekome da ima dijete. Uglavnom vrijedi da je fertilitet manji u razvijenijim drzavama. Kaj se tice te natalitetne/demografske politike trebalo bi se ici u neku nacionalnu kampanju promoviranja roditeljstva. Prvo se treba razviti svijest da bogatije drustvo ne znaci vise djece, a druga stvar kaj bi napravio je to da oni bez djece imaju znatno manju mirovinu. Zakaj bi ja nekom trebao "solidarno" placat dio mirovine a on nije bio solidaran sa drustvom? I jos jedna stvar je vrlo bitna makar se mozda ovak cini smijesnom, ukidanje vjeronauka u skolama bi bilo katastrofalno za demografsku politiku. Vjerski "nastrojenija" drustva u pravilu imaju vise djece.
  • Gelipter
    3.4k
    Da budem sarkastičan malo: smetaju vam obojani indijci koji tu rade, a obojani indijci koji su došli prije nekoliko stoljeća ovdje i također nisu integrirani osim kaj žive na račun države i štancaju djecu vam ne smetaju jer će nam održati pozitivnu demografsku sliku. :chin:

    Sad ozbiljno: prilika za ozbiljne demografske mjere je već davno propuštena. Kaj se Zagreba recimo tiče dva najveća populacijska bazena iz kojih se moglo "crpiti" stanovništvo su iscrpljena. Jedan je iz ruralnijih krajeva kontinentalne Hrvatske, a drugi je Bosna i Hercegovina. U BiH je prosjek starosti hrvatskog stanovništva 52 godine. Oba su bazena iscrpljena i pad stanovništva uslijed slabog fertiliteta je realnost kako svih razvijenijih europskih država tako i nas. Ključ demografske revitalizacije je u osnaživanju gospodarskih trendova, a ne davanje većinom onim skupinama koje to budimo realni neće društvu vratiti koliko god to ružno zvučalo.
  • NitkoBitan
    11.9k
    Ključ demografske revitalizacije je u osnaživanju gospodarskih trendovaGelipter

    Osvrnuo sam se na to u proslom komentaru. Bogatije drzave = manje djece (barem domaceg stanovnistva). Ja ne vjerujem da Hrvatica u Njemackoj rada vise djece nego Hrvatica u Hrvatskoj, mozda ovi prve generacije kojima je Njemacka pozitivni sok ali kako to ide kasnije tako se mjenjaju prioriteti. Putovanja, high life i tako to ide ispred planiranja djece.
  • Gelipter
    3.4k
    kad smo kod Njemačke, čudili su se mnogi kod nas kad su nedavno Bundestag i naši "veliki" prijatelji Nijemci glasali protivno interesima Hrvata u BiH.,a to je bilo upravo zbog toga jer je njima u interesu da recimo ti Hrvati iz Bosne dođu njima jer smo im ipak prihvatljiviji i kulturološki i na druge načine od arapa itd. s kojima imaju realne probleme budući da su griješili u politikama multikulturalizma.

    Ne rađaju više u razvijenijim državama ako im svjetonator nije usmjeren ka tome, a to je temeljni problem ako govorimo o stilovima života, ali ako žele imati više djece svakako imaju bolje uvjete za to, a onda taj novac koji bi se davao za majke odgajateljice se doista može usmjeravati za one koji nemaju alternative jer imaju djecu koja recimo iziskuju cjelodnevnu skrb.
  • Aggro
    588
    Ovdje je gotovo nemoguće pročitati išta svježe... Ne bi štel nikog uvredit, al svaki put kad naletim ovdje vidim Pripuza, Afriku i nagađanja o tome koliku suknju treba moderna Hrvatica nosit da bi rodila više i jel ok da svo radno stanovništvo Hrvatske jednostavno ostane doma kad već imamo para na bacanje
  • Tundra
    511
    Ključ demografske revitalizacije je u osnaživanju gospodarskih trendova,Gelipter

    Nekad je bolje prešutit nego se ovako sramotit. Ima utjecaja, ali sigurno nije ključ. Demografske i gospodarske politike i problematike su različite.
  • Patak
    2.2k
    Ovo je demografska katastrofa u Hrvatskoj (sa stranice N. Bakića). O demografiji ovisi budućnost jedne zemlje, a u gradu Zagrebu najveći su problem demografski poticaji. Mirovinski sustav je pred raspadom jer je osmišljen upravo u situaciji kad je bilo malo staraca a puno djece i mladih, za razliku od sad. Uskoro se vraćamo na tvorničke postavke u zapadnom svijetu, djeca se brinu za starce, ali ne tuđe nego svoje.

    339738333_177754331756847_6458159367166169108_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_eui2=AeHKKYbL20thMfIs5eV4L_Zz3vpf3sVTOiDe-l_exVM6IKai-RbUVUvfE_vkcea-n9h19s6xVSMzqVOcZCsndwsq&_nc_ohc=NM0cDawLGs8AX_wyFfX&_nc_ht=scontent-muc2-1.xx&oh=00_AfBuH5zBstAxAozhRkXvq_vaNhAxf7aAVfQqZzh8mUcVMA&oe=6432ACE4
  • Sljeme
    1.8k
    Da budem sarkastičan malo: smetaju vam obojani indijci koji tu rade, a obojani indijci koji su došli prije nekoliko stoljeća ovdje i također nisu integrirani osim kaj žive na račun države i štancaju djecu vam ne smetaju jer će nam održati pozitivnu demografsku sliku. :chin:Gelipter

    Poznam par obitelji koje koriste tu mjeru i baš nitko od njih nije ciganin. Nisam zagovaratelj toga ali se ne slažem s tim da je to mjera za cigane, kak to neki ovdje prezentiraju.
    Glavni problem koji se stvorio je da je grad omogućio građanima da koriste tu mjeru, bez obzira kaj mi mislili o njoj i onda je naprasno ukinuo bez da je stvorio alternativu za postojeće korisnike. Tak se to ne dela. Izgradi prvo vrtiće, osmisli plan i onda ukini, a ne ovak.

    Potpore koje država daje roditeljima npr. na otocima za svako novo dijete su se pokazale kao recimo dobra pronatalitetna politika. U Zagrebu je to sve mizerno i roditeljima se ne isplati ići na novo dijete. Zato i pada broj rođenih.
  • Ludovic IX
    5.2k
    što nije 100k za treće dijete u razdoblju od 6-7 godina .. to nije malo.. ili je i to ukinuto?
  • plavi67
    920
    Sve su ukinuli i srezali, mislim da je oko 5k kn sad
  • Ali
    1.9k
    Da je ovaj TT i njegova ekipa imalo osjetljiva na zagrebačku djecu (umjesto da se bave afričkom djecom). Napravili bi jednostavno referendum u Zagrebu. Jednostavno pitanje : "slažete li se da se svim zaposlenima na području Grada uvede doprinos u visini 5€ mjesečno na plaću u korist obitelji sa troje i više djece." Ili pravedniju cca doprinos od cca 0,5% na plaću.

    Pa neka onda izadju ljudi kažu, jesu li za više djece u obitelji ili nisu. I skinuo si svu stigmu sa sebe.
    Ja bih pristao na takav doprinos sa ciljem da mi jednog dana i.a tko uplaćivali za moju mirovinu
  • miro
    3.1k
    Koliko sam pratio jedan od glavnih razloga za ukidanje mjere bila njena neučinkovitost. Možemo raspravljat sviđa li se to nekome i ne, paše li mu ili ne, ali ako je njen glavni cilj povećanje fertiliteta, a on se nije povećao, nego dapače smanjio, što bi trebalo sad još 50 godina bacat lovu na to?
  • Gelipter
    3.4k
    šteta što me nisi prije upozorio i pritom ovako lijepo argumentirao.

    jasno da nisu svi cigani, ali onda ti vjerojatno nisu ni bili većinski glasačko tijelo Blagopokojnog. Ne kažem ni da među korisnicima te mjere nema poštenih ljudi, ali svakako način na koji je mjera zamišljena nije mogla kvalitetno doprinositi natalitetu budući da to realno i nije bio cilj.

    Naravno ovakvo naprasno ukidanje mjere ne podržavam gdje se korisnicima ne ostavlja prostor da se snađu nekako.
  • Fanboy
    2.2k


    Nije se smanjio već povećao, smanjio se broj žena u fertilnoj dobi koje imaju djecu jer brojne generacije 60-ih, 70-ih te ranih 80-ih više ne rađaju... Rađaju kasne 80-te, 90-te i rane 00 koje su daleko manje, broj djece je ostao isti ili malo pao što znači da po ženi je više rođenih.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.