• Dino
    2.2k
    Decki, ne znam kolko ste u kriptovalutama, al ja sam dosta nedavno uso u to, tocnije Dogecoin koji sad u zadnje vrijeme jako puno spominju dosta teski (bogati) ljudi ko Elon Musk i Jeff Bezos.

    U zadnjih dva tjedna je skocio 400% kaj je ono, u najmanju ruku dosta :grin:

    Trenutna vrijednost je nekih 0.27€ i penje se gore buduci da je doso do neke donje granice, a vrlo vjerojatno ce narast na 1$ kroz neko vrijeme kolko citam po internetu.

    Dosta je jednostavno kupit, a neka sitnija zarada uvijek dobro dode, ak naravno ne skoci ko bitcoin i ucini nas investitorima za gradnju Maksimira :cool:
  • Baneki
    714
    Da te kriptovalute nisu samo neki veliki balon koji će se ispuhati kad tad? Nije da sličnih balona nije bilo i prije. Ja sam isprobao te valute i izgubio nešto sitno, na kraju sam imao problema i unovčiti gubitak jer se nisam mogao sjetiti preko kojeg servisa sam kupio koju valutu. Da sam sve ostavio na računu sad bi bio u plusu, ali mi nije nešto žao. Gledaš svaki dan te brojke dok ti ne dojadi.

    Oni koji su me navukli u to su se isto tako klelli u neku određenu valutu u smislu, eto samo što nije krenula. Drugi su pričali za neku drugu a ja pametan odlučio diverzificirati portfelj i uložiti u njih nekoliko. A sve su cijelo vrijeme padale i rasle kako je padao i rastao Bitcoin. Mogao sam samo njega kupiti, bilo bi isto.
  • Dino
    2.2k
    Pa gle, imas vise “tipova” posjednika neke kriptovalute. Po mojem misljenju, najisplativije je bit holder, odnosno ostaviti neku kriptovalutu na hladenju dok se ne digne x puta. To si jedino dosad mogao s npr bitcoinom, etheriumom i eto dogecoinom koji se digo dosta u zadnje vrijeme.

    Kod ovih sitnih kriptovaluta, kojima je vrijednost 0,001-0,1 najcesci oblik zarade je cisti “trade”, odnosno kupis jeftino prodas skupo. Tu ces prije zaradit neku lovicu, al na sitno (ovisi kolko smatras sitno zapravo).

    Kod takvog trzista najbitnije je strpljenje jer ces kad tad bit u nekom plusu kao holder, a kao trader i to pocetnik mozes vrlo lako bit u gubitku.

    Zamisli npr, da Amazon dozvoli trgovanje odnosno placanje Dogecoinom. Njegova vrijednost bi u roku 24h presla 1$ i otisla ko zna gdje.

    Kaj se tice bitcoina, ne znam u koje vrijeme si kupio, al postoje karakteristicne krivulje tih valuta prema kojima traderi odlucuju hoce li prodati ili kupiti. Kupis, vidis da krene padat, predomislis se i prodas. Za koji dan krene opet rast i da uskocis u “voz” kupis po vecoj cijeni neg kaj si prodal, on nazalost ne dode do neke cifre na koji si racunal i evo opet gubitka. I na kraju mislis kak si se zjebal.
  • flexXy
    1.9k
    Kratkorocno ti ima smisla ulagat u to, dugorocno ne. Bitcoin i sve ostale kriptovalute imaju cisto spekulativnu vrijednost. Vrijednost im vec neko vrijeme raste jer se na trzistu stvara takva euforija u kojoj svi koji i poznaju i ne poznaju tehnologiju ulazu pare i pumpaju vrijednost. Dogecoin je primjer ciste manipulacije trzista od strane Muska ali se nemre dokazat jer je zbog anonimnosti nemoguce dokazati da je on imao veliky kolicinu novca ulozenih unutra. Problem svega toga ti je sto ce kriptovalute u ovom obliku tesko biti u siroj uporabi jer ih ima u ogranicenoj kolicini i tesko bi bilo implementirat tak nes. Jedino kaj mozda ima buducnost su pametni ugovori tj. Ethereum lanac ali on se nalazi pod kontrolom jednog covjeka. Ima tu i dosta sigurnosnih problema ali neda mi se sad u to ulazit, bavio sam se na faksu dosta kriptovalutama i ostao sam razocaran.
  • Dino
    2.2k
    Dogecoin je primjer ciste manipulacije trzista od strane MuskaflexXy

    Apsolutno se slazem s ovim dijelom. Smatram da to treba i iskoristit dok je velik bazen ljudi koji su se uhvatili za taj mamac.
  • og1986
    2.9k
    Zamisli npr, da Amazon dozvoli trgovanje odnosno placanje Dogecoinom.Dino

    To će se dogoditi nikad pa ni tad. Ove sve kriptovalute će nestati kada se federalne rezerve i vlada dogovore koju će valutu oni napraviti. Tako da mogu kontrolirati taj protok novca. Nešto kao Kinezi koji su napravili svoju. Blockchain kao tehnologija je dobra, ali za mene previše utopijska. Zar stvarno mislite da će se ovi današnji moćnici samo tako odreći kontrole ?
    Sve normalne valute danas (dolar, euro itd.) Rade jer smo se mi svi kao ljudi dogovorili da ćemo vjerovati središnjim bankama za njihovu vrijednost. Tako da sigurno možemo razmjenjivati sredstva. Tko će koristiti memekriptovalute kada im vrijednost fluktuira iz minute u minutu.

    Ovaj je veliki scheme da se izvuku novci iz običnih ljudi. Bit će veći bubble nego onaj internetski iz 2000.

    Ali možda to i dobro dođe. Svejedno je u SAD-u mala panika zbog moguće hiperinflacije jer su printali novac prošle godine ko ludi. Pa ako ljudi izgube taj novac na kriptovalitama i na stock marketu taj udar na ekonomiju neće biti velik.

    Ako znate kaj radite i imate insajderake informacije ( a nemate, jedino ako imate elona ili chamatha u imeniku) je dobra ideja za brzo izvući novce. Ali dugoročno nikako.
  • db-izbjeglica
    12.6k
    ja sam bio u toj priči, zaradio neku lovu, onda su svi počeli pričati o tome i više ne ulažem.
    ima ona priča o taksistu/čistaču cipela.
  • og1986
    2.9k
    ima ona priča o taksistu/čistaču cipela.db-izbjeglica

    Možeš ju napisati ? Ja osobno nikad nisam čuo.
  • Dino
    2.2k

    Slazem se s nekim dijelovima. Medutim, tek sam zadnjih nekoliko mjeseci u tom i kolko sam shvatio kriptovalute i jesu napravljene kak niti jedna banka ne bi imala utjecaj nad vrijednoscu. Da cijeli svijet prijede na jednu valutu (sto je utopija naravno) ne bi dolazilo do takvih oscijalcija.

    Mene osobno najvise privlaci to sto nisam ulozio gotovo nikakav novac, a podigo sam vise neg na kladi od koje sam se htjeo i maknut pa sam preso na kripto :lol:

    S druge strane, bude li dugorocno neki znacajan porast, opet nisi na nekom stasnom gubitka, a moze se doc do lijepog kapitala za nesto ozbiljnije.
  • db-izbjeglica
    12.6k


    pa nema se šta pričat, kad čuješ da "vozač taksija" priča o investiranju u nešto, polako dolazi vrijeme za prodaju, odnosno izlazak iz priče jer se bliži kraj.

    ne kažem ja ništa, još uvijek se može zaraditi.
    međutim, ozbiljna lova sa malim ulozima se događala kad većina populacije nije ni čula za kriptovalute.
  • Simke
    497
    Samo Zagrebačka burza i domaće perjanice :fire: :grin:
  • Dudu
    2.6k
    Svako ulaganje nosi i rizik, po meni prosao je voz s ovim najpoznatijima, da stavis 1000 kuna u Bitcoin, on treba narasti s 350 tisuca kn na 700 da bi uduplao novac.. dogecoin ako je netko stavio 1000 kuna kad je bio ma je od kunu po coinu moze bez problema cekati ili si u gubitku 1000 kuna, a potencijalno mozes uvecati vrijednost 20 puta.

    Ja sam se nedavno poceo "igrati" s americkim dionicama, isto sam svjestan da mogu izgubiti skoro sav novac.. al stavljas koliko mozes si priustiti, a da ne osjetis na mjesecnoj razini
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.