• Neki tip
    19.1k
    A onda nam očito teče med i mlijeko u državi, ne znam zašto se ljudi bune toliko.gledatelj

    Zanimljivo. Ja nit na izborima nit na ulicama ne vidim da se bune.

    (Možda u komentarima na Indexu.)

    Igrao sam se predviđanja rezultata s nekoliko u politiku vrlo upućenih prijatelja. Kao i na prošlim izborima, "pomeo" ih.

    Ok, nešto sam analitičniji tip od njih, ali važniji je razlog - oni su okruženi uglavnom sebi sličnima pa ih to malo zamuti, moje je okruženje dosta šire i raznolikije pa malo bolje osjetim "bilo".

    Poznajem podosta glasača apsolutno svih političkih opcija i bome svi žive najbolje dosad. Eto, da se ne pozivam na statistike, nego "život" i "stvarnost".

    A to ti je i odgovor na komentar o ideologiji.
  • NitkoBitan
    11.9k
    Pupovac sa 200 tisuca Srba i 3 zastupnicka mjesta diktira Vladi koliko ce gdje izgradit kulturnih centara, sprda se u Vukovaru itd. Milanovic je zbog ostalih manjinaca primoran zvat okolo "njihove" predsjednike drzava da sastavi vladajuci vecinu.

    Sad zamislite da nekoliko stotina tisuca ljudi druge kulture i jos gore i podlije naravi od ovih dobije pravo glasa, pa kada krenu parade i borbe protiv rasizma i soljenje pameti Hrvatima.
  • gledatelj
    202
    Zašto se onda toliko ljudi iselilo van kad je ovdje tako dobro?
  • Dino
    2.2k
    Sve koje poznam da su se iselili, nisu to napravili zbog financijskih razloga, neg mali milijun drugih.
  • Mali dioničar
    14k
    Zašto se onda toliko ljudi iselilo van kad je ovdje tako dobro?gledatelj

    Zato jer misle da će vani čohati jaja i da će imati jebačku plaću.

    Onda ih realnost sustigne jer je odnos plaća/troškovi/kvaliteta života lošija nego u Hrvatskoj, ali naravno da neće reći da su se zajebali nego da je baš super raditi u Lidlu u Dublinu, puno bolje nego u Lidlu u Zagrebu.

    Nego zašto ljudi dolaze u Hrvatsku?

    A dolaze od nisko do visoko kvalificiranih?
  • Aggro
    588
    daj me naj me. Mladi ne mogu kupit stan u Hrvatskoj. Mogu ga kupit u ruralnom djelu. To nije isto. Bez da izvlačim podatke, dat ću osobni primjer kao i ti. Žena i ja s iznadprosječnim plaćama ne možemo zajedno dići kredit da kupimo stan u Zagrebu i opremimo ga. I znam još bar dvadeset takvih primjera.
    Ovi kojima su standard i ekonomske prilike ovdje OK, očigledno su ljudi koji žive na nečiji račun ili imaju svoje nekretnine, pokretnine i slično pa mi je i jasno zašto glasaju za status quo. Ostavljam mogućnost i da radiš u onih 5-10 posto građana koji od svog posla zarađuju i žive vrlo lukrativno, a da nisi o nikome ovisan (niti politicki podoban, niti rentijer).
  • IceMan
    1.5k
    A daj mi onda molim te reci, dal ga mogu kupiti u Irskoj, Švicarskoj ili Njemačkoj s plaćama koje zarađuju gore? I kolko ih je to kupilo gore sad?
  • Aggro
    588
    Opet dosta ovisi gdje. Ako rade i žive u Berlinu, jako teško kao i ovdje. U tom pogledu sve stoji. Ali problematika je dublja. U gotovo svim malim gradovima Njemačke, Hrvati mogu kupiti stanove i vozila ukoliko su stvarno taml došli raditi. U Hrvatskoj, u malim gradovima, nemaju gdje raditi. Pa usporedi Sinj i Ludenscheid recimo. U Hrvatskoj posla ima gotovo isključivo u Zagrebu.
  • IceMan
    1.5k


    Pa ja poznam dosta gastarbajtera iz Austrije i Njemačke, puno mojih prijatelja (živim u okolici VŽ-a pa je to i dost blizu) i nitko nije kupio stan gore, jer jbg, ne mogu.
  • db-izbjeglica
    12.7k
    daj me naj me. Mladi ne mogu kupit stan u Hrvatskoj. Mogu ga kupit u ruralnom djelu. To nije isto. Bez da izvlačim podatke, dat ću osobni primjer kao i ti. Žena i ja s iznadprosječnim plaćama ne možemo zajedno dići kredit da kupimo stan u Zagrebu i opremimo ga. I znam još bar dvadeset takvih primjera.Aggro

    a gdje mladi ljudi mogu kupiti stan ili nekretninu u današnjem zapadnom svijetu? vlastitu nekretninu imaju oni koji su je nasljedili ili zarađuju debelo iznad prosjeka.
    to jednostavno dolazi i kod nas, vani je to već dosta dugo sasvim normalna stvar i ljudi uredno žive u iznajmljenim stanovima/kućama i to je poprilično regulirano.

    nedavno je kod nas bio rođak sa curom, koja je čistokrvna njemica. nakon par dana pita ona mene... dobro koji ste vi k...c? od kud vam svima kuće od 200 kvadrata, šta ste vi, čime se bavite, kakvim kriminalom, jel se trebam bojati da ste nekakva mafija?

    jednostavno, ona je odrasla u iznajmljenom stanu, živi u iznajmljenom stanu, živjet će u iznajmljenom stanu...i tako funkcionira preko pola njemačkog stanovništva, imaju najmanji postotak posjedovanja nekretnina u europskoj uniji, mislim da je sljedeća zemlja na popisu danska.

    naša kultura je drugačija, mislim da smo čak i pri vrhu EU u tom segmentu, jer kod nas valjda ispod 10% stanovništva trajno živi u iznajmljenoj nekretnini.
  • Medvedgrad
    84
    Opet dosta ovisi gdje. Ako rade i žive u Berlinu, jako teško kao i ovdje. U tom pogledu sve stoji. Ali problematika je dublja. U gotovo svim malim gradovima Njemačke, Hrvati mogu kupiti stanove i vozila ukoliko su stvarno taml došli raditi. U Hrvatskoj, u malim gradovima, nemaju gdje raditi. Pa usporedi Sinj i Ludenscheid recimo. U Hrvatskoj posla ima gotovo isključivo u Zagrebu.Aggro

    Stanovnika:
    Grad Sinj 23.452 (naselje Sinj 10.771)
    Lüdenscheid 71.865
    Grad Zagreb 767.131
    Berlin 3.755.251


    Stanovnika u krugu od 20 km zračne linije od centra grada:
    Sinj 52.308
    Lüdenscheid 468.466
    Zagreb 929.910
    Berlin 3.792.257

    Stanovnika u krugu od 40 km zračne linije od centra grada:
    Sinj 383 588
    Zagreb 1.209.352
    Lüdenscheid 3.016.542
    Berlin 4.661.191

    Stanovništo u krugu okolo točke.
  • Aggro
    588
    Da. Gdje je usporedba s Berlinom? Njih ima 80 milja...
    Dakle, u Zagreb stane 20ak gradova velicine Sinja, u Berlin 50ak gradova velicine Ludenscheida.
  • Aggro
    588
    Njemacka je gotovo polovinom rentijerska. To je djelomice posljedica razrusenosti. No, koliko znam njima je i nesto jeftiniji prosjecni najam stanova i tu se drzava debelo petlja u regulaciju trzista.
  • Tom Hanks
    2.5k
    Došli smo i do toga da je Hrvatska ko Švicarska (ili koji god primjer želite) samo mi toga nismo svjesni,sad sam sve vidio
  • jedan u nizu
    5.8k


    slazem se.
    Reci da mlade osobe koje ne mogu kupiti stan su iskljucivo studenti koji studiraju do 35.-e je nebuloza.

    Njemacka je gotovo polovinom rentijerska. To je djelomice posljedica razrusenosti. No, koliko znam njima je i nesto jeftiniji prosjecni najam stanova i tu se drzava debelo petlja u regulaciju trzista.Aggro

    tako je, Njemacka je jako specificna i nebi se trebala usporedivati sa nama. Nakon 2. sv rata krenule su u masovnu izgradnju jer su najveca nacija Europe a nisu imali nista od stambenih jedinica. Gradilo se brzo i jako jako puno toga, pa se najvise i gradilo stambenih zgrada. Od tada imaju neke politike kojima reguliraju najam stanova. Nisam ga nikada previse proucavao niti znam puno o tome, ali njihova situacija nije za usporedbu sa nama.

    To jako pomaze i gospodarstvu opcenito. Kada ti pola ili vise od pola place ne otpada na stambeno pitanje, a ne zivis u zemlji treceg svijeta vec u jednoj Njemackoj, onda ti ostane vise novaca za druge stvari. Poveca ti se kupovna moc, i posljedicno raste cijelo gospodarstvo. Sto ljudi vise imaju, vise trose, sto vise trose to vise sve napreduje jer se novac samo vraca i cirkulira.
    Kada vecinu ostavis za stan ili kucu, taj novac ide bankama i jednom sektoru koji najvise profitira na tome.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.