• Eduardo
    16.8k
    Jedan od najvećih planskih sportskih kompleksa Poljske neki dan je dobio zeleno svjetlo gradskog vijeća Sosnowiec. Prošlo je već 3 godine otkako je Zagłębiowski Park Sportowy (ZPS) pobjedio na natječaju za dizajn. Natječaj za izgradnju projekta očekuje se već za nekoliko dana!

    zo7qa.jpg

    ZPS kompleks će uključivati ​​nogometni stadion za nogometni klub Zagłębie (12.000 kapaciteta, moći će se proširiti za dodatnih 3.000 mjesta), novu dvoranu (3.000 sjedećih mjesta) i klizalište (2.500). Vanjski izgled trebao bi ostati u drvenoj estetici kako bi se sve spojilo s obližnjim javnim zelenim površinama.

    2zz876a.jpg

    15oz2wy.jpg

    Stadion će biti izgrađen prvi, očekuje se da će radovi početi u prvom ili drugom tromjesečju 2019., ovisno o ishodu natječaja. Ostanak unutar proračuna najvažnija je stavka za grad jer se vlasti nadaju da će financirati cijeli projekt bez podizanja bilo kakvih kredita, čak i onih povlaštenih.

    1zmebs4.png

    Trošak ZPS-a procjenjuje se na neto 162,8 milijuna PLN (ukupno 200 milijuna), što predstavlja 38 milijuna eura, odnosno 46 milijuna eura. Stadion bi trebao zahtijevati 64 milijuna PLN (15 milijuna eura). Postoje vanjski izvori iz Ministarstva sporta i turizma i dostupni fondovi revitalizacije, ali ne i za sam stadion, nego samo za dvorane.
  • Infinity
    14.9k
    Stadion malog kapaciteta, a izgleda jako veliko. Ja bih na prvu rekao da ima oko 22.000. Inace obozavam stadionsku infrastrukturu i pratim izgradnju puno stadiona, pa evo jedan od mene. Malo juznije, ali ne i tuznije :D



    Stadion kodnog imena 'New Slovakia national stadium'

    Prije cak devet godina zatvoren je Tehelné pole, Slovan Bratislava je preselio na renovirani Pasienky, kao i nogometna reprezentacija. Zbog mnogih zavrzlama stari stadion je srusen tek 2013., a i novi je bio stopiran.

    Stari Tehelné pole, kapacitet 30.000. Stadion koji su slovacima izgradili nacisti
    36474134475_7c589e0c7b_b.jpg

    2013.
    36491461655_c0219d28a9_b.jpg

    Novi stadion bi trebao imati kapacitet 22.000 sjedecih mjesta, a cijena bi u konacnici trebala biti 72 milijuna eura. Stadion ce koristiti Slovan Bratislava i Slovacka nogometna reprezentacija. Navijaci Slovana jedva cekaju povratak na staru adresu. Na starom stadionu su u prosjeku imali i preko 5.000 gledatelja, a na ovom zamjenskom su uspjevali imati i ispod 1.000, iako stadion nije mali, ima preko 11.000 sjedalica. Simbolicno, u posljednjoj sezoni na starom stadionu su uspjeli osvojiti titulu nakon cak devet godina posta. U medjuvremenu su osvojili jos tri titule, a na novu cekaju vec cetiri sezone. Na proljece ce useliti u novi stadion, a sve su prilike da bi na njemu mogli proslaviti i titulu.

    2016.
    31353269140_e5a9c319d8_k.jpg

    2017.
    35429253014_956a39fbae_k.jpg

    Nedavno
    Dnze3QuXkAU1f2-.jpg

    Do kraja 2018.
    36471583375_4514e58f2d_k.jpg
  • Eduardo
    16.8k
    Jako lijep stadion. Svidja mi se kako izgleda, ima dvije etaže, kapacitet na koji se i mi možemo ugledati... Super.

    Svidja mi se i ovaj što Albanci rade. Stari Qemal Stafa stadion zamijenili su novim modernim stadionom - Arena Kombëtare - 22.300.

    Toranj od 100 metara, hotel sa 80 soba i podzemna garaža od 256 parkirnih mjesta.

    Stari stadion
    2nr0g2s.jpg

    Arena Kombëtare - 22.300. - slike su od 17.10.2018.
    2hplgmh.jpg

    5nsow6.jpg

    2afwqkz.jpg

    2vtqett.jpg

    303k4mg.jpg

    9fxzx5.jpg

    24gr5eo.jpg
  • Infinity
    14.9k
    Taj stadion u Albaniji je meni ostavio dojam da se gradi vec deset godina, a gradi se tek nesto vise od dvije godine sto je sasvim normalan tempo gradnje za toliki stadion, pogotovo u zemljama gdje za pare lako zapne. Cijena mu je oko 60 milijuna eura ako se ne varam i to je sasvim prihvatljivo za toliki stadion.

    Kad spomenu dvije etaze. Misljenja sam da bi Dinamo trebao imati stadion s dvije etaze ako bi stadion imao oko 23.000 mjesta ili vise. Realnost je da na HNL-u tesko bude preko 10.000 i jedna etaza s oko 10-13.000 + druga ostatak bi ucinile atmosferu boljom, jer bi gledatelji bili zbijeniji na samo toj jednoj etazi, ne bi se rasirili preko cijelog stadiona koji bi imao tri puta veci napacitet u odnosu na broj ljudi koji su dosli.

    I izgleda da je danas stvar prestiza imati toranj na stadionu. CSKA, Slovan, Albanija. Ima li jos netko? :D
  • xavier
    11k
    Kad ste već spomenuli neke stadione u izgradnji, ima još stadiona kapaciteta 15-25 tisuća mjesta koji su u planu, ali izgradnja još nije počela.

    Zurich - Grasshopper & FC Zurich (18.500)

    Ovo je plan za koji sad treba napraviti potrebnu dokumentaciju kako bi mogao biti odobren od strane grada. Za sad još nisu definirani rokovi početka odnosno završetka izgradnje.

    hardturm2.jpg

    hardturmnew1.jpg

    Minneapolis - MInnesota United FC (19.916)

    Stadion za novu MLS momčad koji bi trebao biti završen 2019.

    minnesotanew4.jpg

    minnesotanew3.jpg

    Cagliari - Cagliari (21.000)

    Novi stadion koji bi trebao biti izgrađen na mjestu starog.

    cagliarinew2.jpg

    cagliarinew1.jpg
  • Eduardo
    16.8k
    Zurich mi je odličan! Jednostavno, a opet lijepo i ugodno. Pravi nogometni.

    Minneapolis mi se ne svidja. Odbojna mi je ova tribina iza gola. Ni vanjski izgled nije me se dojmio pretjerano.

    Cagliari nije loš, ali ne svidja mi se kombinacija ovih sjedalica. Znam da su njihove boje i sve to stoji ali nije mi leglo baš. To mi je ovako na prvu i jedina zamjerka.
  • xavier
    11k
    i meni je Zurich baš onako, kompaktni nogometni stadion. Znači ne neka "nacionalna Arena" o kojoj će svi živi pisati i diviti joj se nego baš klupski nogometni stadion.

    Minneapolis je svakako i puno skuplji, a što se tiče tribina, Ameri to rade na drugačiji način. Često imaju te dijelove stadiona koji odskaču od ostatka. Isto tako, kod njih je dosta čest slučaj da ne presjeku tribinu u dvije razine nego naprave samo jednu strmu tribinu. Ne samo kod starih stadiona nego i kod novih. Recimo planirani Audi Field u Washingtonu:

    dcunitednew7.jpg

    Ameri i dalje rade stadione koji su imaju nenatkrivene dijelove (kao ovaj gore) ili su dosta "otvoreni":

    bancofcalifornia5.jpg

    Ako ga zatvaraju, onda je često to zapravo dvorana kao NFL stadion u Minneapolisu:

    Northwest_Aerial.jpg?1459120871

    usbank16957.jpg

    Što se tiče boja sjedalica u Cagliariju, neki je trend stavljati šarene sjedalice, ali meni je to grozno.
  • 000
    941
    Prica o jednom klubu koji je igrom slucaja napravio sve suprotno od navedenih primjera.
    Sa jednog od najkomfornijih i najmodernijih stadiona svijeta, vratio se doma, u svoju ''kranjcu''.
    Radi se o TSV 1860 Muenchen, o klubu koji je dizao pokal u Bundesligi prije nego je hurensohn Bayern uopce usao u nju. Klubu koji je igrao finale KPK protiv West Ham-a jos dalekih '60-tih.
    Planirali su nadograditi i modernizirati svoj kultni stadion u Gruenwalderstrasse, ali su dobili odbijenicu od grada, koji je imao neke svoje planove.
    Zeljeli su da dva muenchenska kluba dijele isti stadion. I tako je i bilo. Prvo su dijelili Olympia stadion, a nakon izgradnje Allianz arene, preselili su se tamo.

    Na slici je Allianz arena u u bojama lavova:

    fcbhippo%253Axtralargesixteentonine%3Fv%3D1479133874889

    Stadion predvidjen za odrzavanje najvecih svjetskih nogometnih dogadjaja bio je prevelik uteg sechziegerima. Na razini na kojoj su funkcionirali (II, III Bundesliga), taj stadion je jednostavno bio luksuz koji si nisu mogli priustiti (izmedju ostalog), a prije navedena odluka grada da ne odobri prosirenje njihovog doma bacila ih je na koljena, bankrot je bio izgledan.
    U tom trenutku, celnistvo sechziegera puca si u nogu i prihvaca financijsku ponudu od Bayerna:
    11 milijuna eura za sva prava koja imaju kao suvlasnici arene. Budzet su nakratko pokrpali, ali su si navukli jos vece probleme. Par godina nakon prodaje prava, ponovo su pred bankrotom.
    Kupuje ih neki ekscentricni milijarder iz Jordana i koristi kao igracku. Trenere mijenja ovisno o raspolozenju, a kruna svega je kada odbija platiti licencu za igranje u trecoj ligi, i kada klub pada rang nize - u amaterizam.
    Sljedeci korak je povratak doma, na svoj legendarni Gruenwalder stadion:

    55742770-luftbilder-vom-sechz-ger-stadion-1yI4cy7f3ta7.jpg

    Bio sam na ovom stadionu 1995./96., ne sjecam se tocno, kada je Dinamo igrao pripremnu utakmicu protiv Lavova, i kada je Vlado Petrovic zabio 2 komada. Werner Lorant ga je htjeo odmah ostaviti gore.
    Volim otici na stajanje kad god mi se ukaze prilika. I na takvom starom, nefunkcionalnom stadionu je prosjek nekih 15-20000 ljudi po utakmici u tom rangu nogometa.
    Nadam se da ce jednoga dana uspjeti u starom naumu. Moderniziranju stadiona u Gruenwalderstrasse.
    Jeder rote ist ein Hurensohn.

  • Infinity
    14.9k
    Imam prijatelja koji je rodjen u Munchenu, gore je proveo rano djetinjstvo, ovdje se skolovao i sad je opet gore. Veliki navijac sechzigera i pricao mi je nekad te price. Ide jako cesto na utakmice i odusevljen je atmosferom. Na Bayern ide samo ako u LP dodje neki tim koji mu je simpatican.

    Al kad spomenu njih, podsjeti me na jedan drugi njemacki klub. Nije da cu postaviti samo slike, nego cu napisati pricu, barem cu pokusati, jer pisem onako iz sjecanja, davno sam pratio tu radnju. Prica je bitnija od samih slika.

    U pitanju je klub iz istocnog dijela Berlina, Union ili kako bi kod nas rekli Jedinstvo Berlin. Klub je igrao treci rang takmicenja na starom i orunulom stadionu i na istom je izborio promociju u 2.Bundesligu. Umjesto slavlja nastao je problem. Union nije dobio licencu, a Grad je odbio da renovira njihov stadion i imali su samo jednu opciju. Selidba u zapadni dio Berlina i zajednicki stadion s mrskim rivalom Hertom. Ta jedina opcija nije dolazila u obzir i poduzeli su sve da sebi stvore bolju opciju. Grad je odbio sve njihove zahtjeve za renoviranjem i ljudi su jednostavno narodski receno zasukali rukave.

    profile:ezone-teaser620x348

    Union2.jpg

    luftbilder-blick-stadion-alten-foersterei-berlin-67423.jpg

    Od Grada su dobili dozvole za renoviranje, klub je imao nesto sitno novca, a navijaci su kucali od vrata do vrata i zicali za vrecu cementa i slicno. Skupili su materijal i prihvatili se posla. Od novca su platili tesku masineriju da rusi stari stadion, a oni su svojim rukama napravili nove tri tribine. Kao da sutra ja, deda, cavalera i ostala ekipa odemo do Maksimira, zasalujemo tribinu i betoniramo. Zvuci nestvarno, al sami su uradili skoro pa sav posao. Krov je bio ono sto nije u njihovoj moci i to je uradila neka firma sa svojim profesionalcima. Ljudi iz svih mogucih bransi su radili na stadionu, od zidara do odvjetnika. Na kraju su uspjeli, napravili su stadion i dobili licencu. Bilo je cak i zena, ali su one pravile hranu za radnike i slicno. Vecinom se radilo u poslijepodnevnim i vecernjim satima, jer su ljudi dolazili s posla i onda isli na stadion obaviti svoju navijacku duznost.

    29309999.jpg

    robost6.jpg

    Na stadionu su izgradjene tri tribine, cetvrta centralna je bila u solidnom stanju, a s obzirom sta sve uglavnom ta centralna tribina zahtjeva to je bilo u nemoci navijaca i taj projekt je ostavljen za neka bolja vremena koja su kasnije i dosla.

    e97188ff43ac5ab18c120f331d9507ad.jpeg

    Poslije zavrsenog posla pred stadionom je podignut spomenik na kojem su upisana imena svih ljudi koji su pomogli u izgradnji.

    26228236.jpg

    Za kraj jos samo slika projekta kako zamisljaju da urade dogradnju:
    3-format43.jpg


    Znam da to nije neki ultra moderni stadion, ali je meni ovo stadion s najljepsom pricom i najljepsom pozadinom. Zao mi je sto mi je riknuo stari komp, ucitao bih slike i postavio. Imao sam cijeli set slika starog stadiona, stadiona u toku rusenja, pa i za vrijeme izgradnje. Toliko je zanimljivo vidjeti sve te ljude, vidis da to nije posao za njih, ali su tu, rade, pomazu. Na kraju su uspjeli u svome naumu i napravili taj stadion. Klub je u toku te sezone imao financijskih poteskoca i navijaci su imali akcija poput ciscenja snijega s parkinga i slicno.

    I jos su po necemu poznati. Na Badnje vecer se taj stadion napuni do posljednjeg mjesta i pjevaju se Bozicne pjesme.



    Nisam siguran, ali tamo nekad 2002. otprilike se prvi put okupilo 50-100 ljudi i sad 15 godina nakon toga to je postala tradicija, cijeli stadion ceka Bozic zajedno.
  • marcio amoroso
    31.4k
    Ova priča je donekle istinita jer je moja firma radila na tom stadionu i apsolutno nije bilo tako da su navijači sve sami napravili. Bio sam tamo x puta dok su naši radnici radili i znam taj objekt napamet. Navijači su samo pomagali ali ne i izgradili stadion sa žicanjem vreće cementa.
  • Infinity
    14.9k
    Ja sam tako procitao, a i gledao slike hrpe ljudi koji rade u civilki.
  • marcio amoroso
    31.4k
    Točno 140000 sati su odradili dobrovoljci. To je iznos od nekih 3-4 miliona. Stadion je koštao 17 miliona. Kažem, pomogli da ali ne sami i ne skoro sve sami.
  • xavier
    11k
    zna @marcio amoroso ponešto o tome :wink:
  • Infinity
    14.9k
    Onda sam ja procitao dobro napumpanu pricu. Bilo je pisanja da su radili i profesionalci nesto, pogotovo taj krov.

    Najgore sto sam istu pricu citao na vise mjesta, al i to sto ti spominjes mi isto ne djeluje lose, samo sto sam malo razocaran sto nije tako kako sam mislio, jer ta prica ipak djeluje bolje. Cak sam vidio i slike iz nekih skucenih prostora gdje navijaci prave planove kako ce raditi i slicno. Nije da je pisalo da se zicalo vrecu cementa, al ono, zicalo se od firmi pa se dobijala neka kolicina.

    Navodno se u taj posao i krenulo nakon sto ih je grad odbio, a klub nije mogao sam.
  • 000
    941
    Riječ je o projektu nacionalnog nogometnog stadiona u Hrvatskoj o čemu su već poodmakli razgovori s Hrvatskim nogometnim savezom. Radi se o izgradnji nacionalnog stadiona koristeći najsuvremenije tehnologije solarnih panela. Svemu je tome, naravno, dodatni zamah dao nedavni senzacionalni uspjeh hrvatske nogometne reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u Rusiji.

    Hrvatski investicijski forum u Pekingu izazvao je i veliki medijski interes pa će ga medijski popratiti najveće kineski televizijski i tiskani te online mediji.

    http://www.seebiz.eu/najvece-kineske-kompanije-u-subotu-formaliziraju-investicije-u-hrvatskoj/ar-183924/?fbclid=IwAR1p5v8b-V_gsLOz5huFon8a_75BvjwaT9JECOEOim8gEM810GS1QUdqPx0/
  • 000
    941
    Sto se tice Uniona, imali su strasan PR. O izgradnji stadiona pisali su svi relevantniji svjetski mediji, te se doista prvenstveno kroz pera nadobudnih novinara mogao steci dojam da navijaci sami grade stadion i zicaju lopate od stanara okolnih zgrada.
    No, kako rece cijenjeni kolega @marcio amoroso, istina je ipak nesto drugacija.
    Da ne cjepidlacimo, ipak ima dosta romantike u njihovom cinu, i svakako su poslali simpaticni svekolikom nogometnom puku, te su u skladu sa tim, dobili i dobar dio donacija. Cestitke.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.