• db-izbjeglica
    12.8k
    Al šta da ti ljudi rade u južnoj americi i africi?
    Mi smo postigli određeni stupanj razvoja, svoje smo iskrčili, industrijalizirali, izgradili.

    Oni hoće isto, energiju, infrastrukturu, hoće standard koji imamo i mi, kako ih spriječiti u tome i imamo li to pravo?
  • DrawTube
    2.9k
    Ovo. Europski kontinent je zadnjih par desetljeća zapravo i povećao količinu šumskog pokrova.

    Najveći problem su zemlje u razvoju koje za svoju industriju zahtijevaju goleme količine drvne mase ,a treba im i prostor za poljoprivredu. Zato dobijamo ovo

    os7qtuxxmzmxm72r.png

    Nestalo šume površine Švedske u 35 godina. Dakle jedna Crna Gora godišnje.

    lj66eca6pl88xtz7.jpg

    Borneo. U 37 godina nestalo šume površine Rumunjske.

    Vjerovali ili ne u klimatske promjene, klimatske cikluse ili slično, u ovo se može vjerovati jer se zbiva sada i pred našim očima.
  • deda
    27.8k
    Jučer je Neki tip napisao jedna dobar post pa samo kažem. Sve će to teorija "klatna" riješiti sama po sebi.
  • og1986
    2.9k
    Događa se pred njihovim očima u Brazilu i neka njih onda oporezuju ili koji god k.

    Ako niste znali ovdje kod nas ljudi uzimaju poticaje od EU kako bi krčili šume i očuvali livade.
  • The Undertaker
    4k
    Pa naravno da ljudi hoće veći standard i sve što ide uz to. Samo ne moraju napraviti iste greške kao što je napravila Europa pa sada vraća i šume i naplavne nizine itd...
  • Jaro
    5.5k
    Zeleni su opcenito debili - dovoljno je pogledati Njemacku i njihovo gasenje nuklearki da bi se preslo na termoelektrane na ugljen :rofl:
    A kaj se tice krcenja Medvednice - to ja klasicni Hr kriminal (naravno legalan) - netko ce pokrast drvece, netko ce pretvoriti sumsko podrucje u gradjevinsko i netko ce zaraditi na tome. U medjuvremenu ce zeleni pricati o faking unistavanju pluca zemljei bla,bla - a realno - nedostatak drveca ce dovesti do klizista, ispiranja tla i posljedicno vise poplava u podnozju. Srecom ovo podrucje je isprepleteno podzemnim tokovima koje se u susnim razdobljima isprazne pa u kisnim ima mjesta za visak vode (naravno dok se ko po Dalmaciji sve ne izbetonira pa dobiju bujice po ulicama)...
    Ali bajke koje pricaju zeleni su debilana - pogotovo ovo sa faking ocuvanjem "gradskih pcela" nekosenjem - te pcele ces lakse ocuvati (ako bas zelis) ako ces propisati investitorima "ugradnju" zelenih oaza unutar novih naselja a ne ovo betosnko cudoviste koje pionir gradi u spasnkom. Samo jbg - od tog cudovista politicari zive, a za pokosit travu trebas osmislit plan, voditi firmu, platiti radnike... Lakse se proglasiti spasiteljem pcela...
  • DrawTube
    2.9k
    Još jedan argument protiv tog da se uvijek mora krčiti da bi se preživjelo i da bi država rasla


    j66jo3kn3d9mi1mc.jpg
    Granice između Gvatemale (L.) i Belizea (D)

    Bdp po stan Gvatemale - 5000 usd
    Bdp po stan Belizea - 6200 usd

    Obje države su u istoj grupi razvijenosti po svjetskoj banci
  • DrawTube
    2.9k
    Ovo se većinom slažem. Doduše Medvednica je pluća grada ,ali je i jako bitno to što drveće podsljemensku zonu čuva od klizišta i prevenira veće poplave.

    Ono što ja koji jesam za ekološko planiranje ovoj garnituri zamjeram, je to što svoju nesposobnost opravdavaju nekakvim spikama kako je bitno u urbanom području imati zaraslu travu i pčele. Ne, nego ste vi nesposobni jednom u 2 mjeseca pokositi javne površine pa izgledamo kao scena iz The Last of Us.

    Bratislava ,Ljubljana imaju pokošenu travu uz Avenije. Vidi čuda ,Ljubljana je i 2016 proglašena zelenom prijestolnicom europe. Kako to da oni ne žele imati pčelice i nepokošene travnjake u centru grada?

    Sve se može kad se hoće , kombinirati i napredak i urednost i zaštitu okoliša . Ali u Zagrebu se očito ili ne želi ili ne može. Ili oboje
  • Mali Zeus
    9.6k
    Da točno to zla šuma i treba ju sjeći. Ako si to izvukao iz mog upisa svaka ti čast. :monkey:og1986

    Nisam, zajebavam se malo, mislio sam da je očito.
  • Mali Zeus
    9.6k
    Ono što ja koji jesam za ekološko planiranje ovoj garnituri zamjeram, je to što svoju nesposobnost opravdavaju nekakvim spikama kako je bitno u urbanom području imati zaraslu travu i pčele. Ne, nego ste vi nesposobni jednom u 2 mjeseca pokositi javne površine pa izgledamo kao scena iz The Last of Us.DrawTube

    Ma to, da se konačno vratimo na temu. Svoju opću nesposobnost maskiraju tim glupostima o očuvanju pčela i slično i bave se preimenovanjem ulica. Obećanja 100, nijedno nisu ispunili, dapače nisu niti blizu. Debakl s roditeljima odgojiteljima, debakl s odvozom otpada i famoznim boksovima.
    Nisam polagao velike nade u tu ekipu, al čak su i ta slaba, nikakva očekivanja uspjeli premašiti u negativnom kontekstu.

    Ono što mi je zanimljivo mi je njihov pristup, nos u zrak i gledanje s visoka, što je grad u većim problemima TT je bahatiji u izjavama a najviše ima izjave tipa što me to pitati i kako me to možete pitati. Zamisli gospodina se ne smiju neke stvari pitati.
    Nisu ni gosn dogradonačelnik i gospođa dogradonačelnica puno bolji, dapače.
    One alapače tipa Benčićka i ekipa da ni ne spominjem.
  • Neki tip
    19.2k
    Još jedan argument protiv tog da se uvijek mora krčiti da bi se preživjelo i da bi država raslaDrawTube

    Sve 5, ali argument koji si upotrijebio nije argument, odnosno nije ni dokaz ni pokazatelj ničega, uz dužno poštovanje.

    Možeš stotine dijelova granica među zemljama pokazati i pritom isto toliko "dokaza" imati za jednu ili drugu tezu. Ne dokazuješ time ništa, jer ta konfiguracija može ovisiti o jako puno faktora - veličini države i gustoći naseljenosti, gospodarskoj orijentaciji (Belize je npr. dosta turistički orijentirana država), povijesnim okolnostima (seobama, ratovima..), demografskim pokazateljima (struktura stanovnika itd.).

    Da ne nabrajam, evo "dokaza" s druge strane:

    m3y8fayml5uasly7.jpg

    Lijevo je država s cca 29k USD gdp per capita, a desno je država s cca 18k UsD gdp per capita.

    Znači li to da krčenje šume pospješuje državni razvoj? :)

    Kaj hoću reć.. ni da se ne slažem s tobom, ni da se slažem, ovo je kompleksna tema, a ne anketa, ali argument ti ne drži vodu.
  • DrawTube
    2.9k
    nisam rekao da je pravilo da samo siromašne zemlje mogu ne krčiti šume, ili da postojo uzorak između bdpa i deforestacije, nego argument da nije krčenje šuma jedini preduvjet razvoja. Države se mogu razvijati i bez da unište većinu svojih šuma.

    To što neka država a bdp od 30k po stan ne znači automatski da će čuvati šume ili sjeći ih. To je do vlasti i mentaliteta države
  • Neki tip
    19.2k
    argument da nije krčenje šuma jedini preduvjet razvoja. Države se mogu razvijati i bez da unište većinu svojih šuma.DrawTube

    Ako je samo do toga, onda se slažemo, ali velim ti da fotka posječene šume s jedne, a neposječene šume s druge strane ne govori baš ništa o preduvjetima za razvoj. Ni u prilog, ni protiv te teze o nužnosti sječe.

    Jer Belize, eto kad si ih uzeo za primjer, ima manje od pola milijuna stanovnika, a Gvatemala je na cca 12 milijuna.

    Ok, 6-7x veća zemlja, ali ak usporediš gustoću naseljenosti, dobijes da Belize ima uvrh glave dvajst stanovnika na km², a Gvatemala cca stoidvajst na km².

    I što sad? Pa nekako treba prehraniti ljude 6x (šest puta!) gušće naseljene na istoj mjernoj jedinici prostora, zar ne?

    Ne broj stanovnika, on je i preko 20x veći, nego gustoću naseljenosti..

    Ako Belize bude rastao po broju stanovnika, ako se budu množili i usfali poljoprivrednih površina, budi siguran da su šume prve na redu.

    Velim, mogu se i ja složit s tobom da sječa šuma nije sama po sebi preduvjet razvoja, ali svugdje na svijetu šume su se sijekle i sijeku da bi se dobila oranica ili pašnjak, uglavnom.

    Belizeu ne treba jer nema ljudi.

    Gustoća naseljenosti po km² im je na razini pustinjske Saudijske Arabije ili kompletno džunglom pokrivene Papue Nove Gvineje.
  • Draž
    1.1k
    Meanwhile...ispred glavnog ulaza u Holding Centar u Vukovarskoj..
    gg7waj7o1i6hqsn6.jpg
    o2qbgmdlqlg7bbjo.jpg
  • Neki tip
    19.2k


    Kaj bi ti, primjereno godišnjem dobu koje vidim kroz prozor.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.