• marcio amoroso
    31.9k
    Moj susjed prije rata navijao za Sarajevo, a drugi najdraži klub mu bio partizan. Poslije rata se sreli nakon nekih 5, 6 godina i čovjek najveći hajdukovac na svijetu :monkey:

    Sreća pustilo ga sad opet :grin:
  • miro
    3.1k
    znam samo jednog Srbina koji je nakon rata postao Dinamov navijač, svi ostali su se pohajdučili :grin:

    da ne bude zabune, znam dosta Srba tu iz Zg i okolice koji su oduvijek Dinamovci, ali samo tog jednog koji se preobratio na plavu boju
  • Frodo
    65
    Uvijek zanimljivo pitanje raspodjele navijača. Znam da su tovari imali teme na forumu gdje kolko kojih ima da mogu sami sebi pisat kako ih ima u svakom dijelu Hrvatske preko 50%. Ja sam tek podrijetlom od dolje, ali iznijet ću podjelu unutar obitelji.

    S tatine strane mi je pola obitelji za Dinamo, pola za Hajduk. Otprilike. Možda je prevaga na našoj strani. Imam osjećaj da je u gradu ista situacija. Tata mi je onaj tip koji navija i za jedne i za druge, dva kluba bratska i ostale anakrone priče, takvih ima dosta po BiH. Naklonjeniji je Dinamu ipak.

    S mamine strane manje više cijela obitelj je za Dinamo. Pretpostavljam da je u gradu isto pola pola iako većina ljudi koju poznajem iz Tomislavgrada navija za Dinamo. Znam da tamo ima “naših” i “njihovih” sela. Mamino selo je “njihovo”, ali oni su na pravoj strani.

    Mamin tata je iz Bosne, Bugojno, navijač Dinama, u njegovoj obitelji isto većina za Dinamo. Iako ima ih dosta za Hajduk, svi po Zagrebu žive, no većina podnosi Dinamo, dapače nekad idu i na utakmice.

    To je stanje u mojoj obitelji iznio sam pretpostavke za dva-tri grada u kojima sam boravio, a sve više od toga su naklapanja koja nemaju previše smisla. Iako mislim da dosta ljudi uživa u izradi navijačkih “mapa”. Sve u svemu, ako će se stanovnici susjedne nam države složiti samnom, rekao bih da podjela unutar moje obitelji relativno odgovara i u široj populaciji.
  • marcio amoroso
    31.9k
    Mamin tata je iz Bosne, BugojnoFrodo

    Pozdrav za moje Bugojance :heart:
    Malo nas je, ali smo dobro raspoređeni :grin:
  • Neki tip
    18.9k
    ne prisvajaj mi Frodu, vec smo se prepoznali kao "svoji" :lol:
  • Nema zaleđa Mikića
    1.1k
    kameniji" dio više Dinamov.Neki tip sa Zapada

    Sto posto. Mislim da su samo i Posušju zastupljeniji.
  • Bosna86
    11.5k
    Hercegovina se meni čini 2:1 omjer za nas, ali možda sam subjektivanmiro

    Jesi… Zepce, Odzak i Orašje su Dinamovi, svi ostali ‘’hrvatski’’ gradovi su njihovi… Ovo Dinamovi je figurativno … Ovo ti govori netko tko ide iz te države na utakmice… Postoji puno priča, mitova, u realnosti na prste jedne ruke se mogu nabrojati ljudi koji idu na utakmice a da nije derbi… Dinamovstinu u BiH je Mamić vise ubio nego u bilo kojem gradu u Hrvatskoj… Dosta ljudi prati na TV, ali to je sve prikriveno, ljudi se stide reci da su dinamovci… Ovi imbecili imaju stalno neke seoske fešte, rade nešto ma kako god to meni ružno izgledalo ali su prisutni…
  • Nino Bule
    11.3k
    Deklarativno u zapadnoj hercegovini je 50/50, njihovi prate i idu na utakmice, nasi su nezainteresirani, iako i tu se situacija mjenja malo pa ljudi koji su nabrijani na razne barcelone/inter milane/itd., a mene gledali ko cudaka jer mi je dinamo bitniji sad prate vise nego ikad.
  • Riot
    1.7k
    U mom slucaju tovarija je u dosta pogodnijem polozaju sto se tice odlaska na utakmice. Iz mog grada si u splitu za laganih sat i po, a do Zagreba ima preko 500km. Tako da zasad birkanje utakmica i knjiga u ruke pa mozda dogodine do maksimira budu jednoznamenkasti kilometri
  • Majki2111
    2.6k
    Mene baš zanima kaj te ljude iz BiH veže za Dinamo. Geografski ekvivalentno da mi Purgeri navijamo za Udinese, Salzburg ili Graz. Toliki besmisao. Ili daj zamisli da oni pričaju o tome kolko Purgera he za Zrinjski kolko za Velež. Znači Dinamo je zagrebački klub, simbol Grada Zagreba. Da mi je znati kako se oni poistovjećuju sa Zagrebom?
  • Dino
    2.2k

    Dinamo je, osim sto je simbol Grada Zagreba, i simbol Hrvatstva, a BiH je bogme drzava gdje zive ljudi koji se jednako deklariraju kao i ti i ja.

    Uz to, u drzavi gdje trenutno zivi vise naroda, nekakvu svoju karakterizaciju ostvarujes navijanjem za neki klub, a kud ces bolje opcije od Dinama :grin:

    Ne znam je li to bio razlog i u drugim obiteljima, ali u mojoj jest.
  • puxigadjurdja
    1.4k

    Sorry majki ali postoje samo tri opcije i sorry još jednom ali ili si glup ili mlad ili samo podjebaješ i toplo se nadam da je ovo zadnje.
  • Majki2111
    2.6k
    Ma joj Dino, neću ništ napisat pobrat ću ban. Fascinantno mi je kolko se ti ljudi koji ne žive u Hrvatskoj pozivaju na Hrvatstvo više nego mi koji živimo, školujemo se i radimo u njezinom glavnom gradu. Paradoks.

    Reću ti samo još da što stariji idem, to kužim više da je pojam Hrvat relativan. Preopćenit. Hrvat je i Međimurac i Istrijan i bodul, i ekipa Kvarnera i Dalmatinac. Svi oni imaju posebne običaje i kulturu i svoje narječje te odgoj djece (al bar žive u Hrvatskoj :sweat: ) . Znači Hrvat sam i ja i neko kojeg jedva razumijem kada priča (Međimurje i Istra). Zato mi ne pada na pamet dićit se nekim Hrvatstvom. Preoopširan pojam da bi se poistovjetio u nekom bećem intenzitetu s njim.
  • NitkoBitan
    11.6k
    Ma joj Dino, neću ništ napisat pobrat ću ban. Fascinantno mi je kolko se ti ljudi koji ne žive u Hrvatskoj pozivaju na Hrvatstvo više nego mi koji živimo, školujemo se i radimo u njezinom glavnom gradu. Paradoks.Majki2111

    Hrvati na teritoriju sadasnje BiH zive od 7. stoljeca, sto u tadasnjim oblicima hrvatske ili neke trece drzave. To sto su se 90ih povlacile crte kako su se povlacile nije njihova krivica i ne mozes ih zato omalovazavat. Druga stvar je ta da su oni manjina u BiH i zive sa dva mnogobrojnija naroda pa je i prirodnije i normalnije vise isticati svoju nacionalnost kako bi zastitio svoju kulturu i identitet. Treca stvar je ta da se mnogi Hrvati porijeklom iz Hercegovine/Posavine/srednje Bosne kako ti kazes "skoluju, zive i rade u glavnom gradu" pa takvima s tvojim razmisljenjem opet ne odgovaraju iz samo vama znanih razloga. Ajde jos bi i razumio da prozivas recimo Hrvate iz Juzne Amerike koji se pozivaju na hrvatstvo a ne znaju beknut hrvatski i sjete se da su Hrvati samo kad igra reprezentacija.

    Drugi dio komentara ti je tesko njesra. Ne znam iskreno ni sta si htio time reci a procitao sam par puta. Nas sve (Dalmatince, Istrijane, Slavonce, Hercegovce...) veze prvenstveno etnicko porijeklo (hrvatsko), znaci ovdje smo dosli u 7. stoljecu svi zajedno u koloni (od kud pitaj Boga) kao jedan narod te se rasporedili na vecem teritoriju i normalno je da smo s obzirom na povijesne okolnosti utjecaja velikih sila (Talijani, Osmanlije, AU) poprimili svako neka svoja specificna obiljezja ali i dalje smo uvijek pricali istim jezikom samo drugacijim dijalektom kao sto se prica razlicitim dijalektima u sto drugih drzava. Biti Hrvat ili pripadnik nekog naroda nije relativan pojam nego striktno definiran i to znaci da s drugim pripadnikom dijelis etnicko porijeklo, jezik (to ne znaci da moras pricat istim dijalektom il razumjet nekog drugog dijalekta), drzavu (na stranu to sto dobar dio zivi izvan), himnu....
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.