• Infinity
    15.2k
    Svega desetak dana je ostalo do zdrijeba za novu eurosezonu. Zdrijebati ce se prvo i drugo pretkolo LP i KL. EL nece, jer EL starta tek od treceg pretkola. Dinamo ce startati u drugom pretkolu gdje ce biti nositelj. Od ostalih HNL predstavnika u zdrijebu ce se naci Rijeka i Osijek koji ce biti nositelji u drugom pretkolu KL.

    Dinamo je sezonu zavrsio kao 34. klub Europe s koeficijentom 49.500. Ispred nas su 24 kluba iz liga petice i devet klubova van liga petica. Ranking za novu sezonu nije dostupan, tj. nisu upisani koeficijenti za sezonu 22/23, ali uz brisanje sezone 17/18 Dinamo je 30. s koeficijentom 48.000. Gubimo koeficijent iz sezone kada nismo igrali Europu i ovo nam je posljednja sezona u kojoj mozemo ozbiljnije napredovati. Od naredne sezone ce uglavnom biti borba da se zadrzi pozicija, jer redom imamo koeficijent 14, 8, 7 i 17. Bilo bi super da ulovimo preko 10.

    Par bodova ispred nas su Salzburg, Rangers i Shakhtar. Isto tako je iza nas Slavia, pa onda Valencia jako daleko. Ova cetiri su nam uvijek konkurenti u borbi za nositeljska mjesta. Dobro bi nam dosao njihov podbacaj i da zavrsimo ispred svih na nekoj 26.-27. poziciji.

    Liga je u losoj poziciji, jer je broj konkurencije sa slicnim bodovima ogroman. Realno je da se sezona zavrsi na 13. pozciji, ali i 23. Za pocetak uloviti 16. poziciju i mjesto u EL bi bio napredak.


    Moguci protivnici Dinama(97.45m) poredani prema TM vrijednosti:
    33.13m - FC Zürich
    17.33 - Maccabi Haifa
    15.88m - Slovan Bratislava
    7.35m - HJK Helsinki
    6.93m - Zalgiris Vilnius
    6.65m - NK Maribor
    3.28m - Shamrock Rovers
    2.32m - F91 Dudelange
    2.24m - The New Saints
    1.78m - Lincoln Red Imps

    Na papiru Zurich djeluje kao najtezi protivnik, ali Dinamo ne bi smio da ima neki problem s bilo kim s ove liste. Naravno da bi bilo dobro izbjeci Zurich, pa mozda i Maccabi zbog dalekog putovanja. Nitko ne zeli takve napore na prvoj europskoj prepreci.


    Moguci protivnici Rijeke(27.05m) i Osijeka(38.70m) poredani prema TM vrijednosti:
    43.40m - Konyaspor
    26.35m - Raków Czestochowa
    22.80m - AIK Stockholm
    20.28m - Pogon Szczecin
    19.90m - Djurgårdens IF
    15.58m - IF Elfsborg
    14.95m - Lechia Gdansk
    13.55m - Aris Limassol
    12.40m - Puskás Akadémia
    11.93m - Sepsi OSK
    11.75m - Levski Sofia
    9.95m - Viking Stavanger
    9.90m - Lillestrøm SK
    9.15m - Maccabi Netanya
    8.45m - Viborg FF
    8.46m - Botev Plovdiv
    8.25m - Kisvárda FC
    7.93m - Zira FK
    7.23m - Dinamo Minsk
    7.00m - FK Kyzylzhar
    6.03m - Gabala FK
    5.91m - Ararat-Armenia
    5.88m - NK Koper
    5.60m - Partizani Tirana
    5.26m - FK Liepaja
    4.48m - Petrocub Hîncesti
    4.45m - Vllaznia Shkodër
    4.41m - Valmieras FK
    4.09m - Gzira United
    3.95m - Kauno Zalgiris
    3.90m - Velez Mostar
    3.58m - Makedonija GjP
    3.48m - Milsami Orhei
    3.48m - FC Drita
    3.45m - FC Gomel
    2.86m - Breidablik
    2.83m - St. Patrick's Athletic
    2.12m - Racing Union Luxembourg
    1.84m - Crusaders Belfast
    1.60m - HB Torshavn
    1.31m - Europa FC
    1.31m - B36 Torshavn
    1.28m - Bala Town
    1.19m - St Joseph's FC
    0.88m - Tre Penne

    Hrpa buranije s kojom ni Belupo ne bi imao problema. Konya definitivno jedini protivnik kojeg se malo treba plasiti, mada mi ta ekipa ne djeluje uopce nesto strasno kad im vidim imena. Nas Cekici im vrijedi pet milijuna eura. Mislim da im je cijena malo nabrijana, ali bi ih definitivno Osijek i pogotovo Rijeka trebali izbjeci.

    Ovi Poljaci su bezveze ekipe. S druge strane skandinavci djeluju jeftino, ali mislim da bi njih bilo dobro izbjeci. Oni su uvijek zeznuti. Sve u svemu, nitko tu nije neprolazan, ali kao i u slucaju Dinama i Zuricha, za Osijek i Rijeku bi bilo dobro da im prva prepreka nisu Konya, Poljaci, skandinavci, pa i ovi neki do kojih imas tri dana jahanja. Makedonija, Albanija, Slovenija i ekipa iz okolice djeluje kao pravi izbor. Blizu geografski, a kvalitetom su daleko.


    Zdrijeb treceg pretkola ce biti nakon prvih utakmica prvog pretkola, ali ima do tad. Rado bi ih sve analizirao odmah sad, ali ce se i ovo stanje itekako izmijeniti do utakmica, a pogotovo kad pricamo o trecem pretkolu.
  • Neki tip
    19k
    Dinamo ce startati u prvom pretkolu gdje ce biti nositeljInfinity

    Hm, mislim da startamo u 2. pretkolu, ne prvom, 99% siguran.
  • Infinity
    15.2k
    Ja sam 100% siguran da cemo u drugom, al omakne se :lol:
  • SAS1987
    13.2k
    NK Maribor bi bio idealan. Loši su a i blizu je. Pogotovo meni :lol:
  • Infinity
    15.2k
    Derby della Darko Milanic.
  • Mlađi referent
    10.3k
    U najjačih 25 liga po nacionalnom koeficijentu, nijedna liga nije ovisna o jednom klubu kao Hrvatska o Dinamu. 61.23% ukupno bodova je Dinamo osvojio sam.

    Kad se gleda kompletna lista tu su još liga Lihtenštajna gdje je Vaduz osvojio sve bodove, Moldavije gdje je Sheriff osvojio 82% bodova, Azerbajdžan gdje je Qarabag osvojio 68% bodova, Estonija gdje je Flora osvojila 66% bodova i onda je Dinamo na petom mjestu.

    Ako objava ide u neku drugu temu, molim moderatore da prebace. :smile:

    363yatxgoxzuqn1i.png
  • Mlađi referent
    10.3k
    Kompletna lista je tu

    wq32m45idqsrh8nx.jpeg

    I Dinamo na visokom 12. mjestu po ukupno osvojenim bodovima u Europi

    dnfbtyl0ted7gmup.jpeg
  • Bosna86
    11.5k
    Evo prebacio sam ovdje… Svaka čast na ovome sto si izvukao , strašni podaci
  • NORTE
    8.9k
    Moguci protivnici Dinama

    Slovan Bratislava
    Dudelange
    Infinity

    U podskupini ždrijeba 1.pretkola, od 5 suparnika Dudelange može izvući Tobol i to je ono što sanjam, Tobol na Maksimiru.

    Slovan i Sheriff su u podskupini koja se križa s Lechom u ždrijebu 1.pretkola, uz malo sreće Poljaci ispadaju na prvoj prepreci.
  • Infinity
    15.2k
    Narednu sezonu bi po pitanju koeficijenta moglo biti puno napetije pratiti napredovanje ili mozda pad HNL-a. Napredovanje Dinama je moguce, ali nije realno da skok bude ogroman. Isto tako je moguc pad tek za jednu poziciju. Mozemo reci da smo uljuljani u sigurnoj zoni tu negdje oko 30. pozicije.

    Moja neka procjena bez pretjerane analize je da bi mogli najvise zavrsiti 26., a najnize 31. Odmah iznad nas su Salzburg, Rangers, Shakhtar i Leverkusen. Nije iskljuceno da budemo bolji ovu sezonu od sva cetiri kluba, ali ne znam hocemo li ostvariti dovoljno bodova da budemo na kraju ispred svih. Zbog situacije u Ukrajini, rekao bih da cemo otici ispred Shakhtara i ako dohvatimo jos jednog bit cu prezadovoljan. Iza nas je Slavija s 2.000 boda zaostatka i zadrzati prednost bi bilo odlicno.

    Da se vratim na HNL

    Iz sezone u sezonu ponavljamo kako nas boli ona stvar koji je HNL, pa se onda sad dogadja da ove sezone cekamo ishod europskih takmicenja i molimo Boga da ne startamo u prvom pretkolu LP. Cak i naredne sezone trebamo startati u prvom pretkolu, ako budemo prvaci, naravno. Za Dinamo je jako bitno da klupski koeficijent bude dobar, da bude dovoljno dobar da bi bili nositelji u svim pretkolima, da bi bili u prvom sesiru EL i KL, ali i da konacno budemo sigurni u trecem sesiru LP.

    HNL koeficijent je bitan nama koliko i ostalim klubovima u ligi. Njih svaki napredak lige priblizava skupinama, imaju manje protivnika za proci, veca je sansa da ce uci i uzeti neku lovu. Nama je isto tako, ma koliko mi mislili da cemo za razliku od njih lako nabiti neke anonimuse, ali da bar ne moramo putovati 3000km na Island, 2000km u Gibraltar ili 4000km u Nursultan u sedmom mjesecu. Mozemo uci u prvenstvo s najjacom ekipom koja ne mora prevaliti tisuce kilometara da bi nabila neke anonimuse, stvoriti bodovnu prednost vec u prvih 4-5 kola i cekati play off s nekim Plzenom, a EL vec u dzepu.

    Bez bodova za sezonu 2022/23, kao i bez bodova iz sezone 2017/18, HNL je na 17. poziciji s 22.025 bodova. 12. Ukrajina ima 23.800, dostizno. 22. Izrael ima 18.750, valjda nismo toliko losi da ispod toga padnemo.

    12. Ukrajina kao liga s najvise bodova (medju pozicijama koje mozemo uloviti) u prosjeku osvoji 5.950 bodova po sezoni. Od svih liga od 12. do 22. pozicije u jednoj je sezoni najvise bodova skupila Grcka - 8.000. Zanimljiv je podatak da niti jedna liga u posljednje cetiri sezone nije vise od jednom prebacila 7.000 bodova. Ukrajina, Norveska, Svicarska, Grcka, Danska, Rusija (koja se ne takmici ove sezone) i Izrael su po jednom osvojili vise od 7.000 bodova. Samo su Ukrajina i Rusija u sezoni koja se brise osvojili vise od 7.000, ali je izvjesno da oni nece ponoviti taj uspjeh, tj. da ostaje cinjenica da nitko ne osvaja 7.000 bodova dva puta u pet sezona.

    Ceska, Hrvatska, Turska i Cipar u posljednje cetiri sezone niti jednom nisu osvojili 7.000 bodova. U sezoni 2017/18 to je uspjelo Cipru, i to okruglih 7.000.

    S obzirom na lose rezultate klubova iz HNL-a, tesko je ocekivati da ce ova sezone biti iznimka, ali nista nije nemoguce. Uzimajuci u obzir da ekipa oko HNL-a ostvaruje 7.000 bodova jednom u pet sezone, a da Ukrajina bjezi 1.775, HNL bi s 9.000 bodova na kraju sezone mogao biti 12. liga Europe. Naravno, kao sto nije nemoguce da HNL ostvari 9.000 bodova u ovoj sezoni, tako isto nije nemoguce i da konkurencija ponovi 7.000+ bodova u ovoj sezoni.

    Rekao bih da je cak velika sansa da neki ponove svoj uspjeh, jer lige poput Norveske, Svicarske ili Grcke su u uzlaznoj putanji. Te tri lige su uz Dansku svoj najbolji uspjeh i ostvarile u posljednjoj sezoni. Statistika kaze da ove sezone nece osvojiti 7.000 bodova, ali mi neka realnost kaze da hoce. Mozda nece svi, ali dvije sigurno.

    U slucaju da konkurenciji na ovu sezonu dodamo bodove iz najbolje sezone unazad cetiri godine, najbolje bi bila plasirana Grcka s 31.100 bodom. To je 9.075 vise od Hrvatske. I dalje ostaje da bi nekih 9.000 bodova moglo biti dovoljno da se zavrsi 12.

    Naravno, moze se dogoditi da pojedine lige nadmase svoj najbolji rezultat. U tom slucaju bi borba za 12. mjesto mogla biti ugrozena. Cak sest liga bi imalo koeficijent iznad 29.000 u slucaju da ponove svoj najbolji rezultat. To znaci da nisu daleko od 31.100, ali je nerealno da svih sest ostvare taj rezultat, pogotovo Ukrajina.

    Moja slobodna procjena je da HNL tesko moze ostvariti preko 7.000 bodova, ali da bi u slucaju da dodje do famoznih 9.000 na kraju 85% bio 12. U najgorem slucaju bi bio 14. S ovih 7.000 bi u najgorem slucaju bili 16. To je isto dobra pozicija, jer nudi klub u EL.

    Svaka pobjeda u pretkolima bi ligi donijela 0.250, a remi 0.125. U grupnoj fazi bi pobjeda bila 0.500, a remi 0.250. Sam plasman Dinama u LP bi bio 1.000.

    Ukoliko Dinamo ostvari plasman u LP uz cetiri pobjede i dva remija imali bi vec 2.500 boda. Koliko je realno tamo uzeti bodove? Za to cemo pricekati zdrijeb. Rijeka i Osijek bi u slucaju plasmana u KL u najgorem slucaju donijeli po 0.750. Hajduk bi donio 0.500. To su prolazi s pobjedom i porazom ili dva remija, tj. najmanje mogucih bodova. Ocekivati od njih bodove u EL? Ako se dovuku do grupa, rekao bih da je u ovom trenutku realnije nego ocekivati bodove Dinama u LP. Rijeka bi 100% bila pot3, Hajduk i Osijek bi cekali rasplet i trebali malo srece. U svakom potu bi se moglo naci probrane ekipe kojoj bi se moglo otkinuti poneki bod, pogotovo ovima iz pot4.

    U slucaju da Dinamo udje u LP s ocekivanim skorom i da jedan od trojke udje u KL trebali bi imati oko 4.000 boda. To znaci da bi Dinamo i Factor X trebali osvojiti 5.000 bodova u grupi i knockout fazi. Za 5.000 bodova potrebno je deset pobjeda ili dvadeset remija. Mislim da je realno uzeti mozda pola od tog, ali opet sve ovisi od zdrijeba u grupi. 7.000 na kraju po meni vrh koji se moze ostvariti s dva kluba. Moglo bi se vise ako ce oba proci grupu. Ako bi dodali i Factor Y, pa da i taj Factor Y donese neke dvije pobjede, pa je onda od tri puno realnije da ce proci dva, pa se od jednog na proljece i ne mora ocekivati malo jaci domet s obzirom da je Factor Y vec ugrabio dvije pobjede, tada bi vjerovao da mozemo do 9.000.

    Od konkurencije, samo ce Norveska imati predstvanika u prvom pretkolu. Bit ce to Bodo/Glimt koji ce u pretkolu Lige prvaka igrati protiv prvaka Farskih otoka, KÍ Klaksvíka. Ne bi bilo zgoreg da odmah ispadnu, jer bi preskocili EL i morali proci tri pretkola KL da udju u grupu. Nije da prosle sezone nisu na isti nacin otisli cak do cetvrtfinala, ali...

    Prava napetost krece 19.07. :grin:
  • deda
    27.4k
    :clap:
    Doktor kvalifikacijskih znanosti

    Obavezno pročitati Infinityjev post
  • Crusades1986
    9.5k
    Realno mislim da imamo kapaciteta dugoročno se svake godine ravnopravno borit sa klubovima do dvadesetog mjesta na ljestvici, sa 3 kluba smo igrali nedavnih godina potpuno ravnopravno, dapače Atalantu i Benficu i pobijedili (2-3 kluba su ipak za klasu jača ali i to se može nadoknadit). To bi značilo svake godine minimalmo ulazak u skupine LP (po ovom aktualnom formatu) te minimalno treća pozicija u skupini i nastavak u EL.

    Za nešto više (prolazak skupine LP) potreban nam je novi stadion i dizanje prosjeka gledatelja na HNL-u i manje atraktivnim europskim utakmicama, sposobna uprava bez kriminalaca sastavljena od stručnjaka i profesionalaca koji znaju svoj posao u svim aspektima djelovanja nogometnog kluba, kvalitetan i dugoročan rad s navijačima i članovima (marketing i slično).
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.