• Mali Zeus
    8.7k
    kad sam radio s kćeri informatiku umirao sam na neke riječi. Hardver je sad sklopovlje, kućište je središnja jedinica itd.
  • Somport
    556
    Živjela karatana! :sweat:
  • Imamo Dinamo
    3.1k

    Ima za hardver jos i očvrsje jer jedna cudna rijec nije bila dosta
  • Neki tip
    18.3k
    Ima još jedna presmiješna, nogomet za fudbal.

    Bože budale koja to smisli. Čitav svijet igra fudbal i inačice, samo mi nešto glumatamo s izmišljanjem nekih svojih smiješnih riječi, i to spajanjem noge i mete, svašta.. i to je sad kao neka riječ, mo'š mislit.

    Još će nekoj budali pasti na pamet i kišobran za umbrelu ili zrakoplov za avion, a ako to dalje krene, ne znaš di je kraj.. još ćemo na koncu mousea mišom zvati. :scream: :wink:
  • jp23
    2.2k
    Može i gore od toga.

    Morao sam pisati seminar na jednom predmetu na fakultetu, gdje je rečeno da moramo sve stručne izraze imati na hrvatskom.

    Pa stvari poput DDOSa ili Malwarea su postali "distribuirani napad uskraćivanja usluge" i "zloćudni/zlonamjerni program"
  • Mali Zeus
    8.7k
    :lol: :rofl: ajme majko.
  • Captain America
    12.3k
    Može gore i od ovoga kad padneš usmeni jer si reko reapsorpcija umjesto ponovni usis.
  • Baneki
    696
    Stručna terminologija je važna za opstanak jezika. Krajem 19. stoljeća je njemački bio jezik na kojem su se pisali znanstveni radovi, i smatralo se da se na hrvatskom ne mogu pisati zbog nedostatka stručne terminologije. Teškom mukom se postiglo to da se na hrvatskom jeziku mogu pisati stručni i znanstveni radovi.
    Sad je engleski dominantan i ako se nastave pisati doktorati na engleskom jeziku u tehničkom području onda će biti jako teško za par godina napisati stručan tekst na hrvatskom. Npr. kćerka je pisala rad za državno natjecanje pa kaže kako nije mogla pronaći dosta termina na hrvatskom iz strane literature jer jednostavno ne postoje.
  • Mali Zeus
    8.7k
    da, jebiga, neke će jednostavno trebati što više upotrebljavati tj. ući će u opću primjenu koliko god na prvu zvučali besmisleno. Al tak je s riječima, nekima besmisleno, nekima sasvim normalno.
  • Neki tip
    18.3k
    Upravo tako!

    Na to sam pokušao ukazati onom ironijom gore. Nema ničega ni sramotnog ni čudnog ni samog po sebi smiješnog u smišljanju novih riječi. Kako se razvija svijet i raste potreba za novim pojmovima i razumijevanjem tog svijeta oko sebe, tako se pojavljuju i nove riječi. Na svakom jeziku.

    Hardver ne postoji od kraljice Viktorije, a nogomet nisu donijele Tuga i Buga. Sve su to relativno nedavno bile posve nove riječi. Jedino što ih dijeli od toga da budu "presmiješne" je to što su prihvaćene, što su ih ljudi voljni koristiti.

    I da, naravno da nema smisla siliti. Ne možeš i ne trebaš nikoga natjerati na korištenje neke riječi, ali NORMALNO je i potrebno da se kroz obrazovni sustav djecu uči uporabi hrvatskih riječ za mrtvi hardver i tastaturu.

    Nu čuda, tipkovnica više nije tako čudna i smiješna riječ, a nije ni računalo, zar ne?

    Nešto će se uhvatiti, nešto neće, ali poanta je u tome da smo mi ti koji jezik svoj čuvamo i razvijamo ili mu se smijemo i malo pomalo ga umrtvljujemo.
  • deda
    26.3k
    Ne damo karatanu! Karatana zauvijek! :strong:
  • Mali Zeus
    8.7k
    Ljudi prelaze zebru na Vukovarskoj, lik na mopedu skreć s lijeve strane, ne staje nego u punoj brzini prolazi kroz mali prostor koji se stvorio između ljudi, netko da je napravio korak više, on malo sporiji i eto nesreće.

    @Neki tip sa Zapada, koje stručne metode primijeniti na ovakve?
  • Neki tip
    18.3k
    Za tu vrstu stručnog mišljenja ne možemo koristiti javni prostor, što forum svakako jest.

    Znaš da sam kreativan u takvim situacijama, ali valja usto biti i diskretan. :smile:
  • Mali Zeus
    8.7k
    Zadržat ćemo se na - nešto stručno i vrlo bolno. :grin:
  • Neki tip
    18.3k
    I tak.. misa uoči Prve pričesti mog starijeg sina, jedna od 3 pripremne.

    Svećenik ne drži propovijed, nego odluči popričati s djecom o pročitanome.

    Pita razumiju li što znači ostati, trajno biti negdje.. i ima li neko mjesto gdje bi oni htjeli biti trajno.

    Diže ih 20ak ruke. Prva veli Vukovar, druga Vis, treći Krk.. Svećenik kaže u redu, obisli smo Hrvatsku, no nisam mislio na gradove i tu vrstu mjesta.

    Ima li neko mjesto unutar grada, sela ili otoka na kojem biste voljeli ostati trajno?

    Moj opet diže ruku, a ovaj ga put prvog i prozove..
    Pred prepunom crkvom djece i roditelja, odgovor je..

    "Nogometni stadion!"

    :lol: :monkey: :lol:
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.