• by-tor
    65

    Ne bih htel biti picajzla, al ovisno o tome koga se pita bilo bi "dešč" ili "dežđ".
  • Patak
    2.2k
    Hvala, nisi picajzla. Zanimalo bi me ako znaš u kojim točno krajevima se govori jedno ili drugo, ako znaš....
  • by-tor
    65

    To ti je drugačije od sela do sela, a mislim da i o preferenciji samog govornika. Al to su male razlike, veća je fora kad se u Zagorju na 15 km zračne udaljenosti vokabular tolko promijeni da ti nekad treba rječnik :sweat:
  • Tercel
    413
    Jedan odgojni oksimoron. Uvijek kad me stara zvala imenom kad nešto treba, a ja uvijek odgovarao kaj? A ona uvijek, ali uvijek ladno "Ne veli se kaj nego molim?"

    Ne veli se veli, nego kaže... :sweat:
  • Gelipter
    3.5k
    @Antonio bbb Ne bi štel biti picajzla, ali kajkavsko je narječje i to jedno od tri narječja koje čine hrvatski jezik. Narječje je također nadređeno individualnim dijalektima, odnosno grupama mjesnih govora među koje bi recimo mogli svrstati Zagrebački govor - koji je dio, ili je barem bio dio kajkavskog narječja pa bi možda spretnije rješenje za ime teme bilo "zagrebački govor". Ono kaj daje zagrebačkom dodatno na šarmu svakak je njegov sleng i frazemi koji se s vremenom mijenjaju budući da je jezik živ organizam. Inače, bravo na ideji za temu!
  • serbus
    3.6k
    Ja se uvijek sjetim svoje bake kad sam kao klinac bio kod nje a priča se prenosi sad generacijama kod nas.

    Znači baka me cijeli dan zvala Štefek a ja na ignore gledam kaj joj je ? I skoro istovremeno ja pitam staru kaj je baki da me uvijek krivo zove ?

    I za par minuta čujem baku kako pita staru jel sa malim sve u redu, mislim da ne čuje dobro ne javlja mi se ?

    Tako da sam taj dan naučio "prokletstvo" imena Stjepan gdje god dođeš u HR više manje te nitko tako neće zvati
    :rofl:
  • Mihaljević
    8.1k
    U Slavoniji je svaki Stjepan "Pišta" tako da si sa Štefek dobro prošo... :razz:
  • masacusec
    3.1k
    Bit ću iskren, roditelji mi nisu iz Zagreba. Međutim, ja sam rođen u Zagrebu, odrastao u Zagrebu i čitav sam život u Zagrebu, tak da se smatram ponosnim Zagrepčaninom, ali nemam kompleks dokazivanja toga.
    I normalno da mi je kaj neizostavni dio svakodnevnog vokabulara.
  • Kepec
    4.7k
    Kajkavski iz Metastaza i starozagrebački kajkavski su dvije dosta različite stvari.

    Taj stari ćeš čuti kod kumice na placu i ostalih starijih ljudi i meni je to melem za uši.
    Ovaj kvartovski, buraz ovo ono je isto tako dio Zagreba, ali će ga prije pričati mlađe generacije kaj se realno može i vidjeti na tribini.
    Meni je puno draže kada me netko traži farcajg, a ne upaljač s naglaskom na prvo "a", ali Zagreb je, kao i tribine Maksimira, pun ljudi odasvud.
    Meni takvi ljudi krenu smetati kada vrijeđaju Zagreb u kojem žive, studiraju, rade itd.

    Ovo je prvenstveno forum o Dinamu i zato ću reći kako mi je upravo za Maksimir drago da nas ima iz svih krajeva, pogotovo jer većina ljudi daje kilometre i novce svaki vikend, kojima skidam kapu, dok je nekima teško tri stanice se provozat.
    No ipak dragi moji najte se srditi, al nema lepše neg pripovedati po naški.
  • Fićo1986
    973
    Meni je žalosno naprijem dok sam bil u srednjoj školi (prije 15 godina) da su me neki kolege i ljudi nazivali zagorcem jer sam prical kajkavski,dosta ljudi ne razumije razliku izmedju starozagrebačkog i zagorskog dijalekta jer su se mnogi doselili ali mi je bilo zalosno da mnogi iz zagreba nisu to kuzili...inace sam Turopoljec po svim parametrima geografski i obiteljski ali se smatram čistim purgerom,rođen u zagrebu kao moja obitelj godinama unazad!
  • Facke
    2k
    Ja same Kajkavski govorim. Iste sam trenutne vane i iste imam zenu slavojnku ali zju same kaj ili koj. S pocetka me kurca razmela al bormes se je dosta nafcila. Imam maluga znjim same po prigorskem. Zena po njezinim. Se bu majm mali jene i druge nafcil, se razme ne.
  • Mihaljević
    8.1k
    Nismo ni sumnjali :grin:
  • OsamŠest
    2.6k
    Iste sam trenutne vaneFacke

    Zamišljam engleski jezik sa tvojim kajkavskim..
  • Patak
    2.2k
    Evo malo kajkavske matematike za dobro jutro...

    U Zagorju, u školi u Klanjcu, na satu matematike, učiteljica ispituje Jožeka:
    - "Recimo Jožek da ti je hmrla babica, i ostavila 10 rali grunta. Ak pol moraš dati bratu, kolko ti bu ostalo?"
    - "Ostalo bu mi 9 i pol rali"
  • kibic
    1k
    Trudim se uvijek kajkavski. Iz Zagreba sam, isto ko moja familija. Potpisujem ti svaku.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.