• Neki tip
    19.3k
    Gruntovčani su Podravina ako se ne varam.The Undertaker

    Da. Facke je Prigorac.

    ne moraju ni biti. Dva sela iz istog kraja ne pričaju isto. Ali kajkavština je temeljsuperhik

    Ok, jasno, hoću reć da to što netko jest gledao Gruntovčane ne garantira razumijevanje nekog drugog kajkavca.

    Fackea se da razumjeti, jer zapravo rijetko i koristi neke specifične riječi. Uglavnom na svaki glagol u bilo kojem glagolskom obliku doda e na kraju i to je to. :smile:

    Kako god, slažem se s tobom da je grijeh ne pogledati Gruntovčane. Taman ništa od govora ne razumio, shvatit ćeš. To i jest veličina serije.
  • mali M
    3.5k
    Tako je.. da lakše shvatite lokacijski Facke bi po defaultu trebao razbiti svakoga tko mu kaže da je zagorac :rofl:
  • Facke
    2k


    kad mi neki veliju da sam s zagorja ili zagorec odma mi se glake digneju. Prigorec i sljus. Vecina ni nezna da Zagreb spada pod prigorje...:nerd:
  • ZGBhoy
    1.7k
    kad mi neki veliju da sam s zagorja ili zagorec odma mi se glake digneju. Prigorec i sljus. Vecina ni nezna da Zagreb spada pod prigorje.Facke

    Poznato mi je to sve , pogotov ovi nasi tu u Njemackoj, cim cuju Kajkavski odmah padne eh Zagorac, eh nisam nek sam Prigorac
  • Stihl
    3k
    Baš sam neki dan na jednoj fešti čoveku tumačil da je Zagreb prigorje, pa me pita kak...reko frendač moj, buš ti još svašta nafčil, same daj potoči jenu kupicu pa bumo se dalje spominali haha
  • mali M
    3.5k
    Ja se nisam sa time zamarao kao klinac jer znaš samo ono Zagreb, dečki, nogač i onda kad kreneš u srednju sa 14 godina i kažeš nekome iz Ludbrega da je zagorac!! :scream:
    Hahahahahahaha, brzo naučiš razlike između zagorca i prigorca.
    I je Facke, znam da je i Zagreb prigorje. Imamo mi i nk Prigorje Markuševec, i nk Prigorje Žerjavinec :lol:
  • The Undertaker
    4.1k
    Nije čitav Zagreb u Prigorju. Zavisi u kojem si dijelu. Novi Zagreb sigurno nije Prigorje.
  • mali M
    3.5k
    Nije čitav Zagreb u Prigorju. Zavisi u kojem si dijelu. Novi Zagreb sigurno nije Prigorje.The Undertaker

    ma dobro to je valjda isto jasno, eto da pojasnimo rijeka Sava je granica Prigorja.. Neznam dal ljudi uopće znaju da se to proteže od Jaskanskog "gorja" pa do Sesvetskog prigorja, Kalnika itd.. ima tog Prigorja kolko očeš! :lol:
  • Boogieman
    307
    Nije čitav Zagreb u Prigorju. Zavisi u kojem si dijelu. Novi Zagreb sigurno nije Prigorje.The Undertaker
    Novi Zagreb je Zagrebačko polje (Campus Zagrabiensis) iliti Turopolje :smile:
  • The Undertaker
    4.1k
    Točno, ali da kažeš da si Turopoljac iz Utrina, većina bi te blijedo gledala.
  • Stihl
    3k
    Hahah svugdje ista priča. Ja sam iz Sesveta, tu je hrpa, ali bas hrpa ljudi iz BIH i sva ta ekipa je za domaće dečke govorila da su Zagorci, jebi ga neznanje i zapravo nezainteresiranost za znanjem istog, al to je tak. Nazalost ni danas dosta ljudi ne zna tu razliku, al vidim da im to nije ni bitno. Kad sam isel u osnovnu školu bil je s nama jedan dečec kaj je baš pričal po domaći i jebi ga dobil je nadimak Zagorec-Zagi, a dečec čisti prigorec. Al nije to nikaj čudno, puno ljudi u Zagreb i okolicu su se doselili pa se izgubilo malo to kakjkavsko nariječje, a sa druge strane oni koji jesu iz tog govornog područja, tijekom školovanja i druženja sa svima ostalima su nekak vise poceli koristit ajmo rec knjizevni jezik i onda kad dojde neko ko prica po domaći mam je zagorec, jer zagorci tak spikaju ne...ja imam dva klinca, da vidis samo kak kajkaju hehe milina ih za slusat, al kak su u vrticu zna im izletit nekad "krivi" naglasak pa moram to ispravljat... :cool:
    Da se razmemo, ja nisam lik koji ne voli "dotepence" dapače svaki dan sam s njima, družimo se na dnevnoj bazi ali volim i želim zadržat naš dobri kaj, a tak i klince odgajam. I mislim da je to ok, to je naš Zagrebački indentitet i vjerujte mi nema mi nikaj lepše nego cut one stare zagrebačke puce kak spikaju ili kad na tekmi ili u birtiji čujem stare purgere kak komentiraju.


    A dobro, nebumo sad sitničarili. Rekel bi da je to kak se zeme haha
  • Neki tip
    19.3k
    kažeš nekome iz Ludbrega da je zagorac!! :scream:
    Hahahahahahaha, brzo naučiš razlike između zagorca i prigorca.
    mali M

    Ludbreg svakako nije ni Zagorje, a još manje Prigorje naravno (shvatio da te to potaknulo na "razlikovanje" općenito, bez brige), ali generalno govoreći do tih "zabuna" i miješanja u nekoj općoj (štokavskoj i čakavskoj populaciji) dolazi stoga što je njima kajkavština = Zagorje.

    Ni mnogi kajkavci ne znaju da se kajka i u Gorskom Kotaru, tamo oko Ravne Gore pa prema Delnicama i Sloveniji. Nekako se kajkavština uvijek vezuje uz Zagorje, kao najveću i najprepoznatljiviju kajkavsku regiju i iz toga proizlazi to etiketiranje kajkavštine "zagorskim dijalektom".

    I nije to ništa posebno uvredljivo (iako ponekad jest tako usmjereno!) ni iznenađujuće, samo stvar pomalo pomiješanih predrasuda i neznanja (koji i inače idu zajedno, po definiciji).

    (Naravno, nekad predrasude budu potvrđene i na spoznajnoj razini, ali to je drugi par rukava.. :eyes: :zip: )

    Prigorce, Međimurce i Podravce ljuti kad ih se "zamijeni" za Zagorce, ali isto tako i Imoćane ljuti kad ih se proglasi Hercegovcima, Hercegovce kad im se kaže da su Bosanci, a odgovor na to znate uglavnom i sami, a glasi "isti k..c", zar ne?

    Čim neki malo slabije upućeni Prigorac ili Međimurac, sporedno, čuje nekakvo "otezanje" za njega je s druge strane u pravilu "Bosanac". Može taj ponavljati koliko hoće da je Hercegovac iz Gruda ili Dalmatinac iz Zmijavaca, u boljem slučaju će ovaj prvi postat "HerceGofac", a vjerojatnije ostati "je pa kaj, kaj ni zemla Bosna i HerceGovina, ja sem to skratil".

    Kaj hoću reći.. da razmem durenje samo ak onda i drugog poštuješ u njegovom identitetu (uvijek i beziznimno utemeljenom u nekom razlikovanju u odnosu na drugoga... jebiga, jednojajčani blizanci su toliko slični da ne postoji veća sličnost dvije jedinke, a da nisu klonirane, pa ipak i oni imaju potrebu biti prepoznati i priznati kao pojedinci, koliko god povezani međusobno bili). :)

    Kako sam po ocu, djedu, pradjedu, vlastitom rođenju i osjećaju pripadnosti gradu svog života - Zagrepčanin, a po majci, "krvi", buntu, temperamentu i ljubavi prema tom kraju, a još više ljudima - Hercegovac, to je imalo utjecaja i na moj govor.

    Neki miks zagrebačke kajkavštine i hrvatskog standardnog jezika koji se, kad sam dolje, malo prilagodi okruženju.

    Volim govor svog starog, uostalom govorimo vrlo slično, ali ja sam ipak izgubio iz svog govora njegov "išel, došel.. ". Kad pričam s njim, onda mi zna i to uletit, znam da mu je drago. :)

    S druge strane, kad čujem "dođeju, ideju, govoriju" se pomalo "ježim", ali to nema veze s mojim odnosom prema kajkavštini, jer kad sam negdje u nekom kajkavskom selu ne smeta mi naravno nimalo, koliko s nekim dojmom da je riječ o seoskom, neobrazovanom govoru koji ne pripada metropoli. Nije to stvar neke činjenice, zato i velim da je samo moj dojam u pitanju.

    Da se razmemo, metropoli pripadaju svi naši govori, ja ovaj grad ne doživljavam kao malograđansku provinciju, nego najveći grad mog naroda u koji su dobrodošli svi koji ga vole i poštuju ili mu pružaju šansu da ih osvoji (uspjet će u tome, uvijek uspije).

    Međutim, Zagreb je Zagreb baš zato što oblikuje, kultivizira, oplemenjuje, razvija, pruža prilike, obrazuje, vodi te u kina, kazališta, muzeje i stadione (kakve takve, doći će i to). Tu si izložen drugim ljudima, stotinama tisuća njih, njihovim govorima, porijeklu, njihovim znanjima i neznanjima, običajima i iskren da budem, mislim da taj grad zagorskoj ili podravskoj ili prigorskoj kajkavštini ne pripada ništa više, nego što pripada govorima naših Bosanaca, Hercegovaca, Slavonaca, Dalmatinaca, Istrana, Primoraca, Gorana, Kordunaša, Banijaca.. koji su pronašli svoj život u ovome gradu.

    Pusti gradu da te oblikuje, da omekša tvrdi govor "s kamena", jer zagrebački asfalt te sada okružuje, sam si ga izabrao, ali isto tako, ako dolaziš s druge strane Medvednice, da tvoj kaj dobije fini urbani štih istog tog asfalta..

    Da sažmem, kad ljudi dosele u Zagreb, ne smeta mi ničiji naglasak. Odrastao si s tim, nemaš se kaj sramiti samoga sebe ni svog porijekla.

    Samo pusti Zagrebu da ti pruži sve kaj ima, tvoja će djeca ovaj najljepši kaj ionako prigrliti sama od sebe..
  • Facke
    2k


    Je da kad Zerjavinec spada pud Grad Zagreb.
  • ZGBhoy
    1.7k
    Je da kad Zerjavinec spada pud Grad ZagrebFacke
    mislim da si mislio na @mali M :-) Ja sam ti iz Markusevca
  • Facke
    2k


    Je da sorry, sam krive stisnul :grin:
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.