• NORTE
    9.1k
    Evo i šezdesetih se lutalo s fontom malog 'd' i to drastično. Prva fotka je sa skupštine Dinama povodom 20 godina postojanja kluba 1965. godine (DZH Instagram), a druga je iz uvodnog posta teme s odijela Jerkovića i trenera Ivice Horvata.Eduardo
    Donja slika je prišivak i vidi se da nije baš najbolje napravljen. Šivanje nije crtanje. Dan danas grbovi na nekim novim šalovima svih klubova izgledaju loše, kamoli prije 50+ godina.
  • Eduardo
    17.5k
    istina, ali donja slika tj. malo 'd' je puno bliže izgledom 'ispravnom d' nego što je to na gornjoj slici. Prišivak ili ne, razlika je drastična.

    Citirat ću kolegu @Crusades1986

    "Ispravno" malo d je u grbu od futsal dinama koji je napravljen po uzoru na grb iz razdoblja od 1952. do 1970.Crusades1986

    puei522wc95y7p57.png
  • NORTE
    9.1k
    Tih godina nije postojao neki grafički standard grba, a šivanje je dakako druga priča. Danas gnk vjerojatno ima standard, no nije javno dostupan.

    Što se tiče grba futsal dinama, riječ je o postojećem fontu koji je iskorišten za izradu grba tj. slova d.
  • maddaddam
    2.9k
    nyeej98a438t02vs.jpeg

    Samo ovo je ispravno malo d. Sve ostalo su varijacije na temu.

    Font u privitku.
    Attachment
    dinamo.ttf (40K)
  • Crle
    353
    Ovo "d" gdje je ovaj okrugli dio (trbuh) poravnan sa ovim ravnim dijelom tipografski nije ispravan. (slika iznad)

    Ono "d" na grbu gdje taj okrugli dio ide ispod tog ravnog dijela je tipografski/stručno ispravniji, samo je taj dio previše spušten dolje pa samim time ni on nije dobar.

    Pojasniti ću malo detaljnije kada uhvatim vremena. No sve u svemu zanimljiva tema, i dio oko grafičkih standarda kluba koji bi trebao biti definiran.

    Kao i neki okvirni smjer brandinga kluba.
  • Eduardo
    17.5k
    još čekamo detaljnije objašnjenje :smile:
  • mali M
    3.4k
    neznam dal Crle misli da ukoliko digneš "trbuh" slovu d u današnjem grbu spojio bi ga ili na milimetar došao od same linije šahovnice ili bi grb bio disproporcionalan sa rupom dolje prema lijevo.. izgledao bi kao da će se zaljuljati u desno... nešto kao što i grafička sredina nije sam centar nego malo prema gore..
  • NORTE
    9.1k
    12.12.1970. je službeno prihvaćen novi grb dinama s crveno-bijelim poljima ("šahovnicom").
    Evidentno je napravljen na tragu grba Gradjanskog.

    Na ovoj top zastavi nacrtan je s 'ispravnim' slovom d:
    53393140557_c3c4b721a2_b.jpg
  • agramZ
    2.3k
    ispravan i digitalan :smile:
    Dinamov-Grboriginal-Uzor80s.png
  • Bosskovitz
    7.4k
    ...i službeni, prema klupskoj knjizi standarda:

    temp-Image-ZY8-FRl.jpg

    Moram priznati da mi je službena verzija bolja, ne toliko zbog trbha na slovu (ne vidim dramu oko toga, nekad se tome nije toliko pridavalo pažnju nit se promijenilo s nekom agendom) koliko zbog užih linija.
  • agramZ
    2.3k
    ako cemo o linijama onda je izvorni iz 1971. najljepsi.
    i285415639400102811-szw1280h1280.jpg
    slovo d kakvo je sada nema apsolutno nikakvog smisla, osim sto je jednostavno graficki ispravno. samo sto to nije bila originalna ideja i smisao.
  • nemapredaje
    1.9k


    Ovo bez linija izgleda kao kad djeca crtaju Dinamov grb. Linije moraju biti obavezno. Meni su čak one srebrne bile najljepše, ali zna se da je sa žutim/zlatnim onak kak treba bit.
  • agramZ
    2.3k
    ali ipak je taj bez linija prvi ikada. na tom kalendaru se prvi put pojavio novi grb, mada se i ja slazem da je sa linijama ljepse. osobno mi je najjace to sto slovo d stoji u potpunosti "samostalno" i ne udara tj. ne topi se u obrub.
  • Bosskovitz
    7.4k
    S tim starim depikcijama grbova je uvijek zeznuto jer tada klubovi nisu imali knjige standarda, nisu detaljno opisivali grbove, a nisu ni toliko brinuli. Kad je promijenjen grb, vjerojatno su se dogovorili da treba biti kao građanski, ali sa malim slovom d i netko je to nacrtao, oni su rekli "može". Plus, tadašnje metode printa su bile puno drugačije i nepreciznije: recimo na ovom kalendaru izgleda da ima neki smečkasti rub s vanjske strane i oko slova d, ali nije baš jasno je li linija i između plavog i crveno-bijelog dijela grba i opet - nisu vjerojatno puno ni brinuli o takvim stvarima.

    Ovo bi recimo bio taj grb:

    temp-Image-HYi-PE6.jpg

    I dalje mislim da je današnja standardizacija s debljom vanjskom i tanjim unutarnjim linijama te slovom d kojem "trbuh" nije u ravnini najbolja varijanta grba. Dalo bi se raspraviti o konkretnim nijansama i definitivno o gradijentu linija, recimo meni je ova kombinacija boja:

    temp-Image-Ppb-Mih.jpg

    Osobno prirodnija od ove koja je službena (imam desetke varijanti koje sam crtao iz zanimacije):

    temp-Image-ZY8-FRl.jpg

    ali to su nijanse. Sve u svemu, mislim da je današnja standardizacija najljepša varijanta Dinamovog grba.
  • Crle
    353
    Uglavnom znam da sam ostao dužan i mislio sam to malo detaljnije objasniti no ovako ću sa mobitela jer očito neću nikada.

    Tipografski ispravnije je da ovaj donji dio trbuha ide malo ispod linije, jer sva slova koja imaju te "okrugle" dijelove ti "okrugli" dijelovi uvijek idu malo izvan linija. Jer kada su ti zaobljeni i ravni dijelovi u liniji ljudskom oku izgleda kao da su ovi zaobljeni iznad. Tako se tim spuštanjem daje privid da su u liniji.

    1*uoCZS5oWQC76Iw4E3mKcFA.png

    E sada ovo d u grbu stoji samostalno i ima te linije pa bi to trebalo napraviti decentnije da se ne kuži. Trenutno je taj trbuh previše naglašen prema dolje, tj. van tog x-heighta.

    Tipa ako pogledate gornji natpis zonadinamo, taj trbuh, tj. njegov donji dio izgleda kao da je iznad crte (x-height) a zapravo je u ravnini sa ostalim slovima. Da se on malo spusti onda bi izgledalo kao da je u ravnini, makar nije.

    Tako je isto sa recimo nekim objektom koji ce bijel na crnoj pozadini izgledati veći od istog crnog objekta na bijeloj pozadini.

    Ili recimo na Partenonu su zadnji stupovi više razmaknuti od srednjih pošto su na svijetloj pozadini i tako razmaci između stupova izgledaju isti makar nisu.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.