• superhik
    10.2k
    Jednom davno 89' kao klinci koji brijemo na Dinamo (a brijemo i danas) rekli ajmo i mi napraviti svoj transparent, tako padne dogovor ajmooo.

    Naravno odmah je sto idea kako ćemo kaj ćemo...a nemamo apsolutno ništa osim ideje i volje za napraviti krpu. Onda se netko dosjetio da u srednjoj školi Rade Končar ima velika dvorana za predavanje a tamo vise velike plave zavjese one čvrste, jake...i naravno ajmo, dodemo predvecer do skole...prozor otvoren i nas dvojica se objesimo na to i uspimo skinuti jednu...ali kad smo vec tu iza nas jarbol sa zastavama posto je bio neki nadolazeći praznik pa usput maznemo i Hrvatsku zastavu.

    Dolazimo do loža u Voltinom i bacamo se na posao...svi odlazimo kući po bijele plahte da imamo za slova. Sutra dan smo izrezali slova, izmjerili sve, skrojili i dali baki od frenda da nam zašije slova na krpu. Strijepili smo cjelu noc jer ce biti gotovo jer sutra je 21.05.1989. i u Maksimiru igra Dinamo - Zvezda a mi zelimo da imamo toliko iscekivani transparent. Dolazi frend smiješak od uha do uha i kaže baka je zavrsila, cjelu noc je starica šivala tu krpu.

    Dolazimo na Maksimir imamo krpu ali tada se je vec znao red postavljanja transparenata na ogradu...vec su tu poznate face Klokan i Hasan...pita Hasan kaj imate decki? tada krece prezentacija vadimo PURGERE van to prvi puta u Maksimiru na sjeveru...ajme koje uzbudenje pokazujemo i vidimo svima osmjehe na licu i veselje...te Hasan odlazi do ograde di vec vise neke krpe i kaze cije je ovo? nekolicina ljudi se javlja a on kaze da pomaknu svoje da stavimo PURGERE u sredinu. Tako je sve to krenulo tog dana 21.05.1989. u 15h Dinamo - Zvezda 1:0... Topić strijelac.

    Danas je to jedini transparent BBB iz bivse Jugoslavije i udarna je krpa...koju treba cuvati i postivati...jer se moze doslovno knjiga napisati o njemu.
    Gostovanja, sacekuse da se ga otme od strane drugih navijackih skupina...represije nad Dinamo svetinja i Purgerima od strane Tuđmana i policije...pa kad je uzet od nekih ljudi te kako je bio vracen itd...uglavnom jako sam ponosan uvijek kad ga vidim...da je iz neke nase price kvartovske...stasao u istinsku legendu među svim transparentima.
    Istinsku legendu među svim transparentima koji su prošli kroz ovih 32 godine sa Boysima i Dinamom.

    I na kraju da objasnim samo jedno jos da se zna...izradili su ovaj transparent decki iz Voltinog (Trešnjevke) i nije replika ovaj danas, onog staroga nego je to taj...pa da ovi mlađi boysi znaju da imaju sveti gral nas starih Boysa.

    old_school_bbb

    o72ohca4enh8b5fu.jpg
  • deda
    27.6k
    48976 pluseva :victory: :clap:
  • superhik
    10.2k
    Na današnji dan 1986. godine na Poljudu se po prvi puta čulo skandiranje "Bad blue, Bad blue boys"
    Igrači kao da su osjetili neko novo rađanje, pa su i službeno stvaranje organizirane grupe pozdravili pravom golijadom. Bilo je 4:0 (Cvetković, Matić, Bogdanović, Munjaković) za Dinamo.
    A navijači su ovu visoku pobjedu proslavili s visoko uzdignuta četiri prsta kao na slici.

    3zlq8ulymt25t4ew.jpg
  • Keyser Soze
    8k
    9u9twab586pqju47.jpeg

    Navijači Dinama u Zenici 1972. godine.
  • superhik
    10.2k
    Splitska riva 1982. godina

    riva.png
  • Keyser Soze
    8k
    Gledajući fotke još iz 90ih ne mogu se oteti dojmu da se izgubilo jako puno generacija, sad je li svemu tome razlog kriminal u klubu i bojkot grupe ne znam. Uz stadion koji imamo danas pitanje je koliko ćemo još navijača izgubiti, a zbog uspjeha kluba u Europi imamo ogroman potencijal za privlačenje šire mase.
  • Fanboy
    2.1k


    Sve je utjecalo od kriminala, infrastrukture do pomalo mentaliteta...Međutim jako velik faktor je i demografija.
    Nažalost, razlika je i u broju rođenih. Uzmi se da se tamo 50-ih rađalo oko 100 000 u prosjeku u Hrvatskoj, dodaj na to oko 100 000-ak u Bih od čega preko 20 000 Hrvata...S tendencijom velikog pada svako desetljeće.

    Rane 2000-te imaju tek oko 40 000 rođenih, u Bih se ta brojka smanjila na oko 3000 Hrvata...Zagreb je isto izgubio velik broj rođenih. Sve je to neka baza navijača koja se gubi, jel bez ljudi nema ni navijača, a bez navijača nema ni kluba.
    I ovdje su najaktivniji mladi ljudi i u srednjim godinama. Kad si mlad možeš se smrzavati na -10, ići na gostovanje na velike udaljenosti, doći nenaspavan na fakultet. Kako stariš neke stvari teže podnosiš, tu je obitelj i slično.

    Voliš više komfor, vjerujem da nitko u svojim 50-im ne želi pokisnut na vjetru. Stadion bi bio velika investicija da se ljudi ne moraju premišljati hoće li doći zbog vremena ili ne....Jako velik faktor je i ponuda sadržaja. Danas ljudima moraš omogućiti luksuz, jer ako ti nećeš ima CineStar, Arenu, razne događaje koje grad nudi...

    Da se ne lažemo, Zagreb ima dovoljno ljudi bez obzira na katastrofalnu demografsku sliku da se Maksimir puni nekoliko puta. Ima dovoljno i navijača, no za to treba marketing, infrastruktura i otvorenost kluba prema navijačima.
    Dinamo je simbol Zagreba, a ne da se uprava prema navijačima ponaša kao prema "stoci", ponižavanjem kod ulaza, a gradonačelnik i gradska uprava nemaju vremena za jedan projekat koji bi sigurno koristio čitavom gradu.
    Po meni se Dinamo vraća na veliku scenu i u navijačkom smislu. Samo što netko gradi desetljećima, lopovi unište za par godina. Tako da treba vremena...
  • masacusec
    3k
    Zadnjom si rečenicom pogodio točku!
  • Keyser Soze
    8k
    Ja smatram da smo mi još i odlični s obzirom na sva sranja kroz našu burnu povijest, pogotovo u zadnjih 30 godina.
    Bilo koja druga grupa bi se ugasila da je proživjela sve to, a mi smo to čak uspjeli okrenuti na pozitivu i vidi se ogroman napredak u svemu u zadnjih 6 godina, s novim stadionom bi to bilo još i izraženije.
  • jaijivic9
    572
    In a Champions League Qualy game against Werder Bremen there was a big flag with three lions in sjever.

    What Happened with that flag?
    The Lions election is obvious "Plavi Lavovi", Plavko etc but why 3 lions theres is a special meaning for this maybe just to hurt the sensibility of Tovari because Dalmatian flag and coat of arms also got 3 Lions.
  • superhik
    10.2k
    actually, the Dalmatian coat of arms has 3 leopards, not lions :smile:
    I think this is was just an art expression with three lions
  • Captain America
    13.3k
    Vjerujem da je ovo dobra tema pitat. Kaže Zekić na pressici da je u Koprivnici podjela nas i hajdukovaca pola-pola. Jel to stvarno tako jer mi djeluje nevjerojatno da bi imali takvu potporu na sjeveru Hrvatske?
  • xavier
    11.1k


    Čudiš se što mi imamo toliko navijača tamo ili tovari? :rofl:

    Moram priznati da su mi nevjerojatni ti navijači Hajduka iz SZ Hrvatske, ali stvarno ih ima. No sigurno nije ni blizu 50-50.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.