• Dino
    2.2k
    Mi smo Bad Blue Boysi, čuvari zagrebačke časti, Katoličke crkve i Hrvatske!

    Nemam ni približno navijačkog staža kao što neki članovi ovdje imaju, ali znam da je navedena rečenica stav grupe. Znam da je Vatikan država koja je iznimno utjecala na međunarodno priznanje Hrvatske kad smo bili ništa. Znam da je sv. Alojzije Stepinac simbol mučeništva hrvatskog (dominantno katoličkog) naroda.

    Obilježavamo važne datume hrvatske povijesti i dižemo poruke u čast ljudima koji su pridonijeli njenoj samostalnosti. Izvedite jednostavnu dedukciju…
  • Mlađi referent
    10.8k
    Nitko nije veći ili manji navijač ni od kog radi toga ide li u crkvu, ali mene je uvijek zanimljivo vidit da netko tko je dosta privržen lijevoj strani - navija za Dinamo.

    To mi je na razini kao da španjolski nacionalist navija za Barcelonu ili nekakav katolik u Škotskoj za Rangers.

    S obzirom da klub smatram idealima i nekakvim identitetom, više od same papirologije i trofeja, ovo mi je zanimljiv spoj
  • The Undertaker
    4.1k
    Čudno ti je zato što se dosta generalizira i ljude automatski svrstava u određene crno-bijele kategorije. Evo, aktualni papa je, po tebi, desničar ili ljevičar?
  • Tom Hanks
    2.6k
    Onda se može i kritizirat ta crkva Vatikan i ostalo kao što se radi u slučaju države ili Dinama zar ne?Nije da nema prostora da se ta čuvena crkva poboljša a ipak se nekako šuti o tome iz nekog razloga.
  • Neki tip
    19.4k
    mene je uvijek zanimljivo vidit da netko tko je dosta privržen lijevoj strani - navija za Dinamo.Mlađi referent

    "Povijest i identitet" obične čaše za vodu, a kamoli velikog nogometnog kluba kao što je Dinamo, dovoljno je slojevita da se u njoj mogu pronaći ljudi različitih političkih i socijalnih identiteta. ;)

    Evo, bacit ću primjer..

    Dinamo je klub radničke klase osnovan 9. lipnja 1945. nakon pobjede nad fašizmom, ali i buržoazijom koju itekako možemo prepoznati u tzv. "građanštini". Oduvijek je bio klub blizak narodu i uz narod, blizak običnom malom čovjeku.

    Klub su pokušavali prigrliti i prisvojiti razni nacionalisti iskorištavajući ga za svoje ciljeve, kačeći mu identitet koji mu ne pripada, a što je najbolje osvjedočeno i Tuđmanovim nasiljem nad imenom i historijom kluba. Dinamo je uvijek bio klub za koji su igrali igrači iz cijele bivše države i u njegovu historiju ugradili svoje ime, prezime i porijeklo i samim time on nije i ne može biti klub jednoga naroda ili religije. Da, on se nalazi u Zagrebu u sadašnjoj RH, ali njegovo ga ime, njegova ga povijest, vrijeme i način osnutka trajno vezuju uz period kada je čovjek bio Čovjek, a društvo barem pokušavalo naći put u pravedniju, jednakiju i slobodniju zajednicu.


    Eto, samo nabrzinu.

    Otpor "establishmentu", blizina narodu (kao puku, ne naciji), vrijeme i kontekst nastanka, pa eto i to najdraže nam ime, u drugačijoj su interpretaciji sasvim dovoljna baza za identificiranje s klubom. Ne velim da je to takav slučaj u vezi konkretnog kolege na kojeg se očito referirate, nego proširujem priču.

    Čaša za vodu služi za piće i to je očito.

    Ali ona može biti i posve solidan "čekić" i "zatvor za kukca" s kojim se igra neko dijete, može biti i hladno oružje i potpaljivač vatre i držaš za štapiće i još 50 stvari koje nam mogu pasti na pamet. I eto zadržismo se na onome "što čaša jest", a kamoli da počnemo pričati o tome kako je nastala, ta neka konkretna čaša.

    Kaj hoću reći... U Dinamo su se mnogi zaljubili naprosto jer ima lijepe plave dresove i iz grada je u kojem su rođeni i najveći je klub u tom gradu i nisu mu nikad niti mu imaju razloga pripisivati razna "čudesna svojstva". :)

    I to je posve legitimno.

    No eto, ako bi htjeli i ljevičarski politički identitet (što god to značilo danas u RH) spojit s Dinamom, odnosno s onime što netko može vidjeti u Dinamu (ne bez osnove, jer ono gore što sam napisao nije nužno neistina, već je drugačija intepretacija - od moje npr.) može to učiniti i bez prevelike mentalne gimnastike. :)
  • Mlađi referent
    10.8k


    Ma mislim da mi je čudno radi mog poimanja onog kaj klub predstavlja.

    Papa Franjo je u liberalnijem dijelu Katoličke crkve, na globalnoj skali bi ga to stavilo blago desno svjetonazorski.
  • Mlađi referent
    10.8k


    Sve jasno, zato i kažem da je do mog poimanja kaj klub predstavlja i da mi je zanimljivo za vidit.

    Da malo objasnim, od lijepih dresova bi meni puno više značilo da dođem na stadion i tamo se skandira Katoličkoj crkvi i diže se Stepinac, više bi mi smetalo da je klub dobar dio povijesti posvetio pokušaju da ga se veže s Građanskim koji je igrao u NDH pa priča o ‘novom hrvatskom proljeću’, onda gledam dokumentarac o repki i tu se opet spominje Dinamo kao klub nacionalista pa pogledaš dokumentarac o 82oj pa se tu spominje da za Dinamo navijaju djeca poraženih.

    To sve bi mene otjeralo od Dinama. Što ne znači da bilo kog drugog mora ili treba. :smile:
  • deda
    28.2k
    Ja sam Čeh (Moravac) po nacionalnosti, hrvatski nacionalist po uvjerenju, a agnostik po vjeri. I teški navijač Dinama i Građanskog. Pa vi mene braćo strpajte u svoje kutije.
  • Neki tip
    19.4k


    Samo da nadodam da znam jednog dečka, tu iz Zagreba (zapravo odraslog čovjeka, prevalio 30), ljevičara, koji svim srcem svojim, a i novčanikom jer nastoji što češće otići na tekme navija za - Lazio. :)
  • ZGBhoy
    1.7k
    Ja sam Politicki definitivno sve samo ne Ljevicar, al Celtic pratim vec 15 Godina
  • Neki tip
    19.4k
    Ja sam Čeh (Moravac) po nacionalnosti, hrvatski nacionalist po uvjerenju, a agnostik po vjeri. I teški navijač Dinama i Građanskog. Pa vi mene braćo strpajte u svoje kutije.deda

    Deda, sve ti napisano potpisujem i lajkam (ne kao svoj izraz identiteta, nego podršku stavu), ali da smo pred (mojim) sudom, za ovo podebljano bi ti slijedilo unakrsno ispitivanje.. :snicker: Srećom pa znam na što misliš. :wink:
  • Mlađi referent
    10.8k
    navija za - Lazio.Neki tip sa Zapada

    Ma to je već hereza, neprihvatljivo :grin: :lol:

    Šalu na stranu, ima baš zanimljivih kombinacija i kako se čovjek poveže s klubom.
  • Dino
    2.2k
    Onda se može i kritizirat ta crkva Vatikan i ostalo kao što se radi u slučaju države ili Dinama zar ne?Nije da nema prostora da se ta čuvena crkva poboljša a ipak se nekako šuti o tome iz nekog razloga.Tom Hanks

    Nisam skužio je li pitanje bilo retoričko budući da si sam sebi dao odgovor. Iz kritike dolazi napredak. I da, ne mogu se složiti s tim da se Crkva ne kritizira jer trenutno živimo u vremenu najveće kritike Crkvi ikad.

    Poanta mog posta je bila naglasiti važnost i udio Crkve u formiranju nečega u što se danas kunemo, a ne umanjivanju nečije “Dinamovštine”.
  • Tom Hanks
    2.6k
    I da, ne mogu se složiti s tim da se Crkva ne kritizira jer trenutno živimo u vremenu najveće kritike Crkvi ikad.Dino

    Od samih vjernika koji se kunu u crkvu ne,kritiziraju je svi ostali osim onih kojima bi prvima trebalo bit u vidu da je crkva poštena i čista a ne ovakva kakva je
  • masacusec
    3.1k
    Yuri Alviti, jedan od vođa nekadašnjih rimskih Irriducibilia - ljevičar
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.