• Bosskovitz
    7.3k


    Predsjednički model je puno efikasniji, a efikasnost je nužna.

    Skupštinskim modelom, gdje biramo članove Skupštine koja onda bira i smjenjuje Upravu, vrlo lako se možemo dovesti u situaciju kao u Hajduku, da smjenjujemo uprave svakih godinu-dvije zbog nekog lošeg rezultata.

    Predsjednički mandat daje puno veću sigurnost Predsjedniku kluba da si imenuje i smjenjuje članove uprave - kao što je normalno u poduzećima. Svakako će na izborima kandidati predstaviti svoje ideje, strategije, planove i ljude s kojima bi radio; treba im dati mogućnost da rade, a ne da se boje kako će ovisiti o svakom potezu koji naprave - jer onda klub više liči na političku organizaciju, a to nije dobro.

    Također, s obzirom da je demokratizacija kluba i dalje prilično pionirski pothvat, trebalo bi krenuti sa što jednostavnijim modelom. Izbor nekoliko desetaka ljudi u skupštinu komplicira sve jer ćeš dobiti razne liste kandidata, popise i slično. Na predsjedničkima ćeš realno imati 2-3 pojedinca sa svojim timovima, imat ćeš mogućnost organiziranja debata i sučeljavanja kroz koje će se članovi bolje upoznati s njihovim idejama i lakše će odlučiti kome vjeruju. Teško mi je vjerovati da bi se u takvom procesu izabrala uprava gora od postojeće.
  • agramZ
    2.3k
    sto mene taga?
  • Bosskovitz
    7.3k
    sori, slučajno.
  • The Undertaker
    4k
    Socios model meni znači da članovi biraju predsjednika kluba (preferirano) ili svoje predstavnike u skupštini. Već sam prije pisao zašto mislim da takav model nije primjeren klubu kao Dinamo i društvu kao što je hrvatsko, pa se neću ponavljati. Ono što me ponukalo za komentar kolegi o vladavini manjine je rezultat ankete o stadionu koja je pokazala da je samo manji broj ljudi koji ovdje pišu član kluba.
  • Papastrumf
    9.4k
    samo manji broj ljudi koji ovdje pišu član kluba.The Undertaker

    Manjina koja je ispunila anketu, ako ćemo biti precizni.
  • The Undertaker
    4k
    Pa anketu je popunilo oko 2000 ljudi. To je prilično reprezentativno.
  • Papastrumf
    9.4k

    Napisao si da je manji dio koji ovdje pise clanovi dinama.
    Ja ti odgovaram manjina koja je ispunila anketu jer anketu nisu ispunjavali samo clanovi ovog foruma, dapace.
  • Tradicija bunta
    5.5k
    Ne postoji socios model. To je fraza koja ne znači ništa. Klub može biti udruga ili sdd. Ako je udruga, a je, znači da skupština (ako je ima) mora biti sastavljena tako da odražava volju većine članova. To što se kod nas na to gleda ko na nekakav društveni eksperiment to je posljedica godina i godina ispiranja mozga.
  • plavi67
    920
    Što se pak GNK Dinama tiče, njima je izrečena kazna od 4.000 eura zbog diskriminirajućeg skandiranja (čl. 88. DP HNS-a) tijekom utakmice Slaven Belupo - Dinamo. Gostujući navijači BBB, smješteni na gostujućem sektoru zapadne tribine, u 46. minuti skandirali su “Antoliću, Cigane“ - piše na službenim stranicama.

    ovo je tragikomedija, pa nisu stadioni kazališta...
  • Jaro
    5.4k
    a i ne moram se cuditi bas svemu - uzvikivanje nekome "cigane" se kaznjava vec jaaako dugo...
  • Neki tip
    19k
    Brkljača ipak u Dubravi, ne Rudešu..

    S njim i Tomek.
  • Bosskovitz
    7.3k


    Nije kazna zbog vrijeđanja nego zbog vrijeđanja na rasnoj osnovi.
  • Bosskovitz
    7.3k


    Ali postoji unutar toga nekoliko modela. Mogu svi članovi izaći na izbore i birati npr. 50 članova skupštine na neki mandat, a onda Skupština dalje birati upravu i slično - model sličan ovome sada, samo što bi se u u skupštinu ulazilo demokratski umjesto dekretom odozgo. S druge strane, Skupština mogu biti i svi članovi kluba koji biraju Predsjednika, a on onda bira svoju upravu. S treće strane možeš imati hibrid: svi članovi čine izbornu skupštinu koja bira Predsjednika i članove nekog drugog tijela, nazovimo ga Nadzorni odbor, koje onda služi kao aktivni korektiv Predsjednika i Uprave.

    Postoje razni načini unutarnje organizacije udruge, a da poštuju načelo demokratske volje njezinih članova. Pogotovo kada se radi o udruzi koja ima desetke tisuća članova.
  • plavi67
    920
    hahah, rasna osnova? pa nije k.a. cigan.
    pa ja od kad znam za sebe uvijek se vikalo cigani, cigane na stadionu, daj odj .s tim rasnim forama
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.