• Mlađi referent
    10.3k
    Realnost je da veće bitke da dokažu da Dinamo nije Građanski vode današnji amateri, nego akteri i svjedoci tog doba.

    Novinari, skupštinari, ključni ljudi, igrači. Svi su na istom tragu. Koliko pokušaja se ono spominje o povratku Građanskom de facto tik nakon kaj je klub imenovan Dinamo? Koje godine se grb mijenja po uzoru na Građanski?

    Od prvog dana kad se dobio Dinamo je ideja, stav i želja ista. Nastaviti tradiciju Građanskog. To kaj je jedan od najzlobnijih, najkrvoločnijih režima bio na drugoj strani i stvari donekle onemogućio je drugi par cipela. Sport je puno više od slova na papiru. Nije Dinamo jedini imao sličnih problema, ima klubova s raznim zavrzlamama u povijesti, ali nijedan klub i nijedni navijači kluba nemaju želju napravit sportski genocid kao poneki dinamovci.
  • Sljeme
    1.7k
    Nisam povijesničar, niti sam čitao knjige o povijesti HAŠK-a, Concordije i Građanskog al mislim da je očito da je 'dinamo = građanski' više pojednostavljivanje nego činjenica. Netko je već objavio prije al tu imate neke argumente:nkdz1945

    Trebao bi i ti i svi ostali navijači Dinama čitati o povijesti svog kluba, grada i države. Već je samo na ovom forumu objavljeno toliko tekstova, dokaza i objašnjenja da bi već i djeci u vrtiću trebalo biti jasno da su Građanski i Dinamo isti klub. Od toga da su imali istu boju, temelje grba, većinu igrača, trenera, masera i identične navijače, pa do toga da su nakon promjene imena u Dinamo, novine u Jugi i inozemstvu i drugi klubovi najavljivali utakmice protiv Dinama kao bivšeg Građanskog. Pa pokušaja promjene imena, pa skandiranja Građanski od navijača Dinama itd.
    Hašk i Concordija su bili rivali Građanskog i to kaj su pojedinci 1945. došli u Dinamo ne znači da su oni isto ko Građanski. Niti je ikada itko osim djelomično Tuđmana to smatrao , skandirao i slično. To su gluposti koje mogu pisati samo ljudi koji niš ne kuže ili ne znaju.

    Dinamo nije osnovan 2000. godine kad je ponovno dobio ime Dinamo isto kak nije osnovan ni 1945. nego je tada prvi put dobio ime Dinamo. Dinamo je osnovan kao Građanski 1911. To je naš klub, to je naša povijest, sve ostalo su priče za malu djecu.
  • superhik
    10.2k
    Evo samo nekoliko izjava onih najvažnijih - igrača, djelatnika, svjedoka.. (pazite Monsider kao nekadašnji igrač Ferrarie, Concorije i Dinama i govori da je za Građanski)
    fbawv5a3ra9pmfh8.jpg
    y1yyf7vnepnuqnf1.jpg
    -q91khuqss9ye4tnw.jpg
    3ccq4tfwt6bbn8pn.jpg
    x3b5rcu19yl323x9.jpg
    p46t85xntdmufhog.jpg
    dvyi4r57ndv5l7wb.jpg
    mko4ai3xk6v78yvn.jpg
    hn85jbg0te4sqect.jpg
    gso9xy9qy3a2t21l.jpg
    vr1lezeiuv3btlze.jpg
  • nkdz1945
    55


    Opet bi rekao da je to pojednostavljeno. Ovo za većinu igrača iskreno ne znam al na stranici dinamo-zg u članku o sezoni 46e piše sljedeće:

    "Od slavne generacije Građanskog (Glaser, Brozović, Dubac, Lechner, Jazbinšek, Pleše, Cimermančić, Wolfl, Lešnik, Antolković, Kokotović) - njih 5 (Pleše, Cimermančić, Wolfl, Lešnik i Kokotović) je završilo u Dinamu. Plus rezerva Građanskog Reiss - šest ukupno. Iz HAŠK-a su stigli Lojen, Knežević, Kacian, Peričić i Željko Čajkovski. Znači - 5 igrača. Iz Concordije njih 6 - Monsider, Franičević, Pukšec, Golob, Beda i Hripko. Iz nižerazrednih klubova (Zagorac, ZET, Šparta, Ferraria) su stigli Dogan, braća Horvat, Etlinger, Kurtanjek, Duković i Drvodelić. S Ivicom Medarićem, koji je došao iz partizana (ne kluba, nego pokreta) to je još 8 novih igrača Dinama. Ukupno 25."

    Ili čovjek laže ili je za tebe 24% (6/25) igračkog kadra većina a preostalih 76% su pojedinci. Naš prvi trener je bio bivši HAŠK-ovac Branko Kunst, za masere ne znam. To su samo primjeri al iskreno ne da mi se sad odgovorat na sve kaj si naveo od toga da su navijači bili identični (štogod to značilo) do toga da mi pokušavaš objasnit da HAŠK, Concordia i Građanski nisu isto (bez da sam to igdje napisao).

    Sve kaj sam htio reć je da mnogi na forumu pokušavaju dinamovu povijest upakirat u nekakvu jednostavnu ideološku priču gdje se naglašava sve vezano uz građanski a ostalo nek ide u zaborav jer eto dinamo = građanski. Naravno da je građanski imao ogroman utjecaj u procesu formiranja i stvaranja dinama al ne znam zašto je ljudima toliko važno da dinamo prisvaja uspjehe građanskog kad je f.d. dinamo okupilo ljudi iz građanskog ali i iz drugih klubova. Pa čak iz klubova koji su bili rivali građanskog.

    Nije sve crno bijelo.
  • Mali dioničar
    14k
    Sve kaj sam htio reć je da mnogi na forumu pokušavaju dinamovu povijest upakirat u nekakvu jednostavnu ideološku pričunkdz1945

    Mogo si iskopati da je Radmilo Mihajlović bio kapetan Dinama pa je je Dinamo srpski klub.

    Da, u Dinamu je bilo igrača koji su igrali u drugim zagrebačkim klubovima osim u Gradjanskom.

    Dinamo nije prestao biti Dinamo jer je u njemu igrao Vlado Čapljić i Ranko Stojić iz Partizana, Vilson Džoni iz Hajduka, Haris Škoro iz Želje ili Vasil Ringov iz Vardara.

    Breaking news; u klubove dolaze igrači drugih klubova što ne mijenja simboličku poziciju kluba u koji su došli.
  • nkdz1945
    55


    Eto vidiš. Ja pišem da ne treba pretjerano pojednostavljivati dinamovu povijest (osobito period kada se dinamo osnivao) i ti mi odgovoriš da sam mogao iskopat da je dinamo srpski klub i onda kreneš nabrajat transfere u osamdesetima......
  • Tom Hanks
    2.5k
    "isto kak nije osnovan ni 1945. "

    O bože
  • superhik
    10.2k
    Svaka čast i HAŠK -u, ZET-u, Concordiji, Ferrariji, ali Građanski je mljeo tih godina.

    Prvenstvo Kraljevine Jugoslavije
    1936./37., 1939./40.
    Prvenstvo Banovine Hrvatske
    1940.
    Prvenstvo Nezavisne Države Hrvatske
    1941., 1943.

    Igrači Građanskog činili su 90% reprezentacije i Zagreba i Hrvatske.

    Uz sve to, imao je najveći broj kibica u Zagrebu, privlačio je pro Hrvatski orijentirane ljude i navijače i onda mi netko veli da se netko ne bi od igrača htio prikloniti njegovom nasljedniku?
  • Sljeme
    1.7k
    Opet bi ti rekao da je pojednostavljeno :lol: . Pa ja ne vidim kaj točno imaš komplicirati kad je sve vrlo jednostavno i jasno.
    Građanskom je 1945. raspuštena uprava, a klub je morao biti preoblikovan pod novim imenom. Novo ime koje su uzeli je Dinamo jer je Gradjanski smatran nacionalističkim. Pritom nam je spaljen sav klupski arhiv, pokradeni trofeji, glavni igrači oteti u Beograd, a neki su i ubijeni kao Perška i Babić, dok su neki završili i u logorima. Dio igrača je ostao u klubu, a dio igrača je došao iz HAŠK-a i Concordije. Klub je i dalje imao plavu boju Građanskog, igrao na igralištu Građanskog, trener je bio do promjene imena bio Martin Bukovi, pa nešto kratko Kunst koji mislim ni jednu službenu tekmu nije odradio, da bi već iste godine opet bio trener Građanskog Bukovi. Nadimak Purgeri je ostao isti, navijači isti...

    Kroz čitavih 45 godina Juge, znali su svi igrači, članovi uprave, navijači da je Dinamo Građanski o čemu postoji niz dokaza. Uostalom to su smatrali i drugi klubovi i tak su nas i prezentirali.

    HAŠK i Concordia su dva različita kluba. Sa svojom povijesti, navijačima, bojom dresa, nadimcima itd. Dok je Građanski Dinamo. I tu nema dvojbe.

    Evo pročitaj si kaj veli prof. dr. Miro Mihovilović povjesničar sporta i sudionik skupštine na kojoj je 9. lipnja 1945. godine formiran Dinamo: https://gnkdinamo.hr/hr/Novosti/Clanak/na-temeljima-gradanskog-na-danasnji-je-dan-prije-70-godina-formiran-dinamo
  • Neki tip
    19k
    Ja se neću umoriti ponavljati - tko navija za pravnu osobu, taj je samo od valentinovskog povratka imena navijao za 2 različita kluba, a kamoli od famozne 1945.

    Tko navija za identitet, za simbol, za tradiciju, za emociju, za ideju, taj valjda sam zna što želi baštiniti.
  • xavier
    11.1k
    Ja se neću umoriti ponavljati - tko navija za pravnu osobu, taj je samo od valentinovskog povratka imena navijao za 2 različita kluba, a kamoli od famozne 1945.Neki tip sa Zapada

    Upravo ovo pokušavam ne znam koliko puta objasniti. Ako je to što čini nogometni klub pravna osoba, onda nismo osnovani ni 1911. ni 1945. nego smo puno mlađi. No zašto bi netko gledao klub isključivo kao pravnu osobu? Pitajte navijače Rangersa ili Fiorentine što imaju za reći po tom pitanju...
  • Đuka
    91

    Na igralištu "Građanskog", odnosno tada "Jedinstva" igrali su svi klubovi koji su u to doba igrali bilo koje natjecanje. Isto igralište bilo je pod upravom FD "Jedinstvo", a Dinamo je upravljao Igralištem "ZETa". Uz igralište "Jedinstva" u to doba su koristena jos samo 2 Igrališta i to je vjerojatno glavni razlog malog broja društava, a samim time i nogometnih sekcija. Korišteno je igralište "Pravde", odnosno bivše igralište "Viktorije" koje bi se danas nalazilo na križanju Miramarske i Vukovarske, a u pravilu je služilo domacinstvu manjih susreta, npr. Prvenstvo okruga Zagreba ili 2. Razred Zagreba.
    Zadnje igralište koje se koristilo je Igralište "Mladosti ili kasnije Slobode" odnosno današnji stadion na Kranjči, a prijašnji Concordije. To što je Dinamo igrao dio susreta sa jednom od 2 jedina uporabljiva igrališta nije nikakav dokaz povezanosti s Gradjanskim. Par dana prije utakmica u novinama bi izlazili sluzbeni rasporedi svih utakmica sa satnicama i stadionom na kojem su se iste igrale, također su određivani i glavni i pomocni suci. Čak niti Jedinstvo nije igralo sve susrete na svom stadionu, što je dokaz da odigravanje utakmica nije imalo veze s povezanošću kluba i njegovog stadiona.
    Kunst je itekako vodio službene utakmice.
  • Sljeme
    1.7k


    Građanski je igral utakmice u Koturaškoj na istom igralištu je igral i Dinamo do 1948. kad se seli u Maksimir. Kunst je bil trener Dinama svega par mjeseci u drugoj polovici 1945. Čisto sumnjam da su tada igrali koju službenu tekmu, no čak i da jesu nebitno.
    I da su igrali utakmice negdje drugdje i da im je trener bil Kunst 20 godina, Dinamo je Građanski. Osporavati to mogu samo ljudi koji nisu dinamovci ili nemaju pojma o povijesti svog kluba.
  • Đuka
    91
    Kunst je vodio Dinamo u službenim utakmicama s Metalcem, Dubravom, Grafičarom i Građevinarom (čitaj prva 4 službena susreta), od čega su 2 utakmice igrane na igralištu Jedinstva, jedna na igralištu Pravde, a jedna na igralištu Mladosti. Dakle pola susreta od navedenih Dinamo nije igrao na igralištu Građanskog, odnosno Jedinstva. A sad pošto vidiš da sam itekako upoznat s povijesti kluba, možemo provjeriti tezu moje Dinamovštine, a na tvoju žalost moj novčanik i slobodno vrijeme se ne slažu s time.
  • Mlađi referent
    10.3k
    Metalcem, Dubravom, Grafičarom i Građevinarom (čitaj prva 4 službena susreta)Đuka

    Ne da mi se vodit uzaludnu raspravu, ali ovo me zanima, koji je izvor? Jer je još davno pričano da je 03.11. Bukovi preuzeo ekipu te bi Kunst tom logikom trebao voditi dvije utakmice
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.