• xavier
    11.1k


    Želiš reći kad netko u Hrvatskoj priča o nogometnom klubu i nekog naziva "plavima", da postoji osoba koja ne zna da se radi o Dinamu nego pomisli na Chelsea ili Schalke? Ne bih baš rekao.

    Čuo sam recimo da Liverpool netko naziva "reds", ali nisam nikad čuo da ih netko zove "crveni". Ista je stvar s ovim klubovima koje si nabrojio, nisam nikad čuo da ih netko zove "plavi" (na hrvatskom jeziku).
  • The Undertaker
    4k
    Za Hrvatsku jest trenutno tako kako govoriš (što ne znači da će uvijek biti tako) ali, recimo, za područje država EX-YU na koje smo naslonjeni i nije. S druge strane imaš primjer npr. Milana za koji će i naši komentatori reći Rossoneri, pojam koji se veže isključivo (barem koliko ja znam) na Milan. Meni je osobno draže modri jer je jedinstveno i vezano isključivo za Dinamo ZG ali je to relativno sporedna stvar u klubu.
  • Mali dioničar
    14k
    Postojao je i klub Zagrebački plavi.

    “ Osnovan je 1945. godine pod imenom Jedinstvo, a na temelju dogovora predstavnika duhanske i prehrambene industrije. Nakon osnivanja klub je naslijedio imovinu Građanskog na više lokacija i Makabija, te Igralište u Miramarskoj ulici. Ubrzo se preselio na Igralište uz Savu na današnju Veslačku ulicu (sjedište Veslačka bb). Klub je prestao postojati 1980. godine kada se spaja s NK Zagrebom.[1]”

    Ajmo sad opet jel Dinamo nasljednik Gradjanskog. :yum:

    Ali Zagreb je bio toliko kulturološki jaka sredina prije drugog svjetskog rata da je imao i Makabi. Jebeno.
  • Gelipter
    3.4k
    Ma bogatstvo je hrvatskog jezika upravo to da imamo i modru i plavu. I plava i modra imaju svoje konotacije. Modra je možda svecifičnija, ali mislim da ipak većina "modrog" puka kaže plavi. Drago mi je da je netko napravio anketu jer već godinama primjećujem te prijepore između ta dva izraza, čak me dugo i nerviralo to forsiranje modre posljednjih godina posebno od recimo svima nam omiljenog Prasička. Kaj se mene tiče sveto je ime Dinamo, a boja plava.
  • Sljeme
    1.8k
    Dinamo je plavi, izraz modri je teška glupost i nikad nisam čuo nekoga u razgovoru da govori modri.
  • Nolifer
    6.5k
    za mene su plavi, sve stvar navike...
  • The Undertaker
    4k
    Ako ovdje ima povjesničara Dinama, bilo bi zanimljivo, barem meni, doznati kad i tko je prvi počeo korisiti naziv modri za Dinamo.
    Inače, modri se puno češće koristi nego što neki misle. Evo pročitajte članak sa službene stranice pa vidite koliko se puta spominje modri.
    https://gnkdinamo.hr/hr/Klub/Povijest
  • Dudu
    2.6k
    U razgovoru ne znam koristim li ikad Modri, ali pri pisanju nekih tekstova i izvještaja često sam znao upotrijebiti Modri, zbog konteksta i nepotrebnog ponavljanja Dinamo sto puta.

    Neki glavni razlog zbog koje u pisanju koristim "Modri" je zato što je to unikatno samo za naš Dinamo. Puno klubova ima nadimak Plavi, puno ih se zove i Dinamo, a samo su jedni Modri :)
  • Boogieman
    307
    Prva himna kluba je bila "Plavi, plavi, plavi" (Ivo Robić i Vice Vukov), 1969. godine.
    Uvijek sam slušao o plavima i bijelima, zagrebačkim plavima, plavom 9 i sl., valjda 99% pjesama pjeva o plavima, a izvan kluba i televizije nikad od nikoga nisam čuo da govori "modri". Naprotiv svi koje znam se čude tome, te dosta njih naziv "modri" (neopravdano) povezuje s 90-ima i "novohrvatskim".
  • LovroZG
    1.3k
    Danas je Dinamo i plavi i modri.

    Kad na Googleu tražite stranice na kojima se spominje i "modri" i "Dinamo" dobijete 167 000 rezultata, a kad tražite spominjanje i "plavi" i "Dinamo" dobijete 186 000 rezultata. Očito je netko nekad počeo koristiti modri umjesto plavi pa se primilo. Meni je, recimo, prva asocijacija na klub baš nadimak modri.
  • Boogieman
    307
    Zato jer su iz kluba u jednom trenutku iz nekog razloga počeli forsirati "modri", pa su i mediji to prihvatili. Da pitaš ljude na ulici rezultat ne bi ni približno bio takav, iako vjerujem da ima mlađih kojima je to zbog medija ušlo u uho.
  • xavier
    11.1k


    Nije teško zaključiti koji je razlog. Pa @The Undertaker je napisao. Reprezentacija bivše države su bili "plavi", ali baš nakon raspada ex Yu je bilo još manje razloga za forsiranje "modrih" jer je bilo jako tko su "plavi"...Dinamo, a ne reprezentacija bivše države.

    Mislim nije da ja sad imam nešto protiv "modrih", dapače, ali kako je više puta napisano, ne znam da netko van medijskog prostora koristi izraz "modri" nego samo "plavi".
  • Mali dioničar
    14k
    ne znam da netko van medijskog prostora koristi izraz "modri" nego samo "plavi"xavier

    Prijatelji s juga.

    pppeb1xa35qvyq44.jpeg
  • xavier
    11.1k


    Haahahahaaa :up:
  • deda
    27.7k
    Jebome pas da me jebo, vi od svega uspijete stvorit urotu. Netko je u nekom trenutku upotrijebio pjesnički modri i ljudima je upalo u uho. Nije niko nikog na ništa terao, prisiljavao, politizirao. Da vas jebale teorije urote i stalno crno bijelo. Na kurac mi idete s cjepidlačenjem. Modri su pjesnička figura, hiperbola, kurac palac. Dinamo je modri
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.