• deda
    27.5k
    Mi više i ne govorimo o smanjivanju kapaciteta stadiona s obzirom da je on trenutno nekih 23-24 tisuće.

    Ove iste rasprave vodimo već godinama, a nemamo apsolutno nikakve nove elemente za raspravu, osim poskupljenja cijene radova. Svi mi imamo neke svoje procjene i vizije. Teško je doista reći što nama treba zbog poremećenog stanja u kojem su klub, navijači i ambijent. Ja se od prvog trena zalažem za nekih 20-22 tisuće, a moguće da sam poptuno u krivu i da nam stvarno treba 30-35. Nemam pojma kao što nitko od nas nema. Jer nemamo pravu referencu za komparaciju. Možda će nam Pampas to postati. Ako jedan Osijek bude u stanju imati prosjek od 7-8 tisuća na Pampasu, ja dižem svoju procjenu sa 20 na 30 kapacitet za nas.
  • NitkoBitan
    11.7k
    Stadion manjeg kapaciteta od 25k ni u ludilu, racunajte da u kapacitet idu i gostujuci sektor + tampon zona. Nije neka financijska razlika gradit stadion od 22k i 30k (to je spominjao i objasnjavao Otto Baric). Tko zna sta nosi buducnost.
  • Tradicija bunta
    5.4k
    Ne nego se rade projekcije i analize na temelju posjete u zadnjih desetak godina u kojima se za posjetu poklopilo apsolutno sve najgore što se može poklopit.

    Zašto bi nekoga čudila posjeta na Gorici di dođe 2-3 tisuće ljudi kad, uz sve druge faktore i navijači sami dodatno potenciraju lošu posjetu i ruševan stadion?

    Koga bi onda trebalo motivirat to da dođe gledat utakmicu di Dinamo bježi 200 bodova drugom na tablici u ligi koju je osvojio zadnjih 16 od 17 puta?

    Uz sve druge faktore kao što su nedostatak sportske kulture, nerad, nemar i nebriga za navikom dolaženja na utakmice.

    Pa šta i da se prosjek na "malim" utakmicama ne makne iznad 5 soma i na novom stadionu. A hoće.
    Jel zbog toga da igramo nokaut fazu nekog europskog kupa s nekim Dortmundom pred 20, umjesto pred bar 30 soma?

    Neće se navika dolaska na utakmice steć tako da napraviš manji stadion već, između ostalog i da od utakmica od kojih možeš napraviš spektakl koji se pamti desetljećima.
    Tu treba pogodit idealan kapacitet. A ne sam sebe zavezat na 20 i gotovo. Stadioni tu se rade jednom u 50 godina. U Zagrebu imamo 2 u 100 godina. Oba se raspadaju.

    Još bi nekako imalo sve to smisla da je klub poluamaterski na nivou nekog litavskog ili estonskog pa igra pretkolo-dva i doviđorno.

    Ali malo-malo igraš ligu prvaka, imaš preduvjete da puniš normalan stadion od 30+ hiljada 6-7 puta godišnje i ti bi stadion od 22. Jer je prosjek na Istri i Gorici 3 soma.
  • Nino Bule
    11.3k
    Mislim da ce nam i ova sezona isto dati neke odgovore, naravno uz uvjet da su potvrde iza nas i da ne dođe do veceg ekonomskog sranja. Ako na ovakvom maksimiru imamo 12-15 tisuca na osijeku, rijeci, ako na malim utakmicama dignemo to na nekih 5,6,7 tisuca, onda pricat o stadionu preko 25 tisuca nije suludo.
  • NitkoBitan
    11.7k
    Osijek sa manje od 100k stanovnika i 10x manjom navijackom bazom od Dinama ce imat stadion od 13k, ako oni imaju neku racunicu koja je dovela do ove brojke onda bome nije logicno da jedan Dinamo ima stadion manji od 25k.
  • Tradicija bunta
    5.4k
    Kako ne vidite da brojke sada nisu reprezentativne niti po jednom kriteriju?

    Pa sa sjevera dolje iz najzapadnijeg sektora ti ne vidiš pola terena od reflektora. Gledaš utakmicu s 15 metara visine 40 metara od terena. U 2022. kog ćeš ti, a da nije skroz navučen, nagovorit da s takve tribine dođe gledat neku žnj utakmicu? Igrač dođe pod sjever proslavit gol pa ga ukoči u vratu.

    A ljudi putuju, gostuju, vide jednu Budimpeštu, Beč, pa odu u nekakav Bern i nauživaju se i nogometa i svega što to nosi sa sobom. Bern! O čemu mi pričamo.

    Šta nije malo simptomatično da su na podosta gostovanja jače brojke od sjevera na Maksimiru?

    Uz sve te falinge jednostavno stadion ima takvu reputaciju kakvu ima, većinom opravdanu, na glasu je na kakvom već je i tu nema više spasa, to se mora rušit.

    Osim stadiona mijenjat se mora kompletna kultura kluba ciglu po ciglu, sve je to nekako u paketu vezano jedno s drugim.
  • db-izbjeglica
    12.6k
    Već nekoliko puta sam rekao...ne možete potrebu za modernim stadionom i njegovim kapacitetom temeljiti na sadašnjoj situaciji. Stadion je nešto što se gradi jednom u 50+ godina i to treba razmotriti sa uzimanjem potencijala koji grad i klub imaju.

    Sadašnji Maksimir je najgori veći stadion u europi, a možda i u svijetu. Trebali bi se dobro potruditi da nađemo stadion u iole nogometnom gradu, sa par stotina tisuća stanovnika, koji je lošiji od Maksimira. Nadalje, situacija sa upravom klub nije najbajnija i postoji jaz između određenog broja navijača i službenog kluba.

    Uzimati maksimir zadnjih 20 godina u nekakve analize kada je buduća posjeta u pitanju je totalno suludo. To je kao da potrebu nekog naselja za suvremenim multiplex kinom ocjenjujemo na temelju kino projekcija na vanjskom zidu lokalnog vatrogasnog doma, gdje se u dvorište postave plastične stolice.

    Zagreb doslovno nikad nije imao normalan nogometni stadion! To je fakt, to je činjenica!
    Maksimir je uvijek bio hrpa nasumičnih tribina bez ikakvog reda i smisla. Za svjesnog životnog vijeka ljudi koji bi sad trebali biti glavnina gledatelja, Maksimir je ruševina. Ljudi koji sad imaju 40 godina su imali 15 godina i pitali mamu 10 kuna svaki dan kad idu u školu, kada je to čudo izgubilo bilo kakav kontakt sa pojmom - stadion! Kako da se na takav način razvije kultura odlaska na utakmice? Nogometni fanatici koji će otići na utakmicu taman stajali na nekoj ledini i kisnuli su ogromna manjina, svugdje pa tako i u Zagrebu. Isto kao što nikada ne možemo očekivati da će ovaj forum posjećivati čitava masa navijača dinama, jer većina nije toliko zagrižena kao mi.

    Ajmo biti realni, ako vrijeme nije idealno, na Maksimir će doći doslovno samo najzagriženiji kibici i to ljudima s vremenom uđe u naviku. Normalno je ne ići na utakmice, jer je konfornije gledati na TV-u, pogotovo u modernom periodu kada uz dinamo možeš pogledati još 5 utakmica. Ja znam hrpu ljudi koji doslovno ne propuštaju ni jednu dinamovu utakmicu, a u zadnjih 10 godina nisu bili na stadionu.

    Međutim , čak i u takvoj situaciji, Maksimir je kalendarske 2019. godine, prije epidemije corone, bio pun 6-7 puta.
  • Logistika
    1.1k
    Odličan post. Kultura odlazaka na sportske događaje u hr je općenito zanimljiva tema. Ma meni cijelo okruzenjenu u hnl je nekako ne nogometno...naši bi htjeli stadione kao u njemačkoj,al bi na tribini prodavali lažno pivo,a navijače bi ipak engleske jer svabe pale pirotehniku...prica se o posjetama u njemačkoj trećoj ligi i tako...pa bas me zanima dali bi u njemačkoj moglo proći da da gostujuci navijaci ulaze na stadion u 30 40 minuti...i to je najnormalnija stvar. Cibona odjebala publiku,Badel odjebao publiku...sa upravom Dinama rat godinama...ajde ti odradi neku studiju realnu,kad u zg osim futsal dinama,i KK dinamo,nemas klub u potpunoj sinergiji navijača i kluba. Organizacija sportskih evenata je kod nas po meni na nivou ajmo napravit malo kirvaja ispod tribine. Napravi pod zapadom pijanku,a na ulazu te čekaju sa dregerom ako se potepeš slučajno.
  • serbus
    3.4k
    Najbolje napravimo novi za 15000 stadion pa skužimo da bi se ipak moglo nadoštukati tribinu zapad još jednom tribinom, pa kad nju završimo šteta da ne izgradimo onda novu navijačku tribinu odemo na 30 000 i opet preplatimo stadion i povijest se ponovi....
  • db-izbjeglica
    12.6k
    Odličan post. Kultura odlazaka na sportske događaje u hr je općenito zanimljiva tema. Ma meni cijelo okruzenjenu u hnl je nekako ne nogometno...naši bi htjeli stadione kao u njemačkoj,al bi na tribini prodavali lažno pivo,a navijače bi ipak engleske jer svabe pale pirotehniku...prica se o posjetama u njemačkoj trećoj ligi i tako...pa bas me zanima dali bi u njemačkoj moglo proći da da gostujuci navijaci ulaze na stadion u 30 40 minuti...i to je najnormalnija stvar. Cibona odjebala publiku,Badel odjebao publiku...sa upravom Dinama rat godinama...ajde ti odradi neku studiju realnu,kad u zg osim futsal dinama,i KK dinamo,nemas klub u potpunoj sinergiji navijača i kluba. Organizacija sportskih evenata je kod nas po meni na nivou ajmo napravit malo kirvaja ispod tribine. Napravi pod zapadom pijanku,a na ulazu te čekaju sa dregerom ako se potepeš slučajno.Logistika

    U pravu si, praktički svi akteri se trude da se ne stvori ta "kultura". Uvjeti za bilo što normalno ne postoje. Pa jbt prenesi Maksimir u Munchen, pusti našu ekipu da organizira utakmice i za 5-10 godina će Bayern gledati 4000 ljudi.
  • Ludovic IX
    5.1k
    Prošli gradonačelnik je bio 20 godina na vlasti, počasni predsjednik kluba. Došao iz sdp-a a na kraju je i markički virio iz dupeta. I napravio je u vezi stadiona ništa. Znači uz veliku ljubav s Mamićem, napravio je ništa tj dozvolio lopovlik u klubu. Ovaj je godinu dana i bar priča o tome. I bar kaže da neds kunu ali da će dat zemlju ali ja ne vidim da Dinamova uprava radi na tome da pokaže plan da radi stadion na Maksimiru.

    Inače , Tomašević je dinamovac..nekom krivo a nekom pravo ali radi samo ono što je rekao u predizbornoj kampanji što se tiče Dinama i zbog toga ja bio hvaljen i od dinamovaca.
  • Keyser Soze
    8k
    Tomašević je dinamovacLudovic IX

    Tomašević sigurno nije dinamovac, barem ne sad. Išao je na tekme prije kak on kaže, al čovjek ne zna 2 igrača iz 82. i mislim da samo simpatizira klub jer je iz Zagreba.
  • immerwieder
    1.2k
    potpuno se slažem, jedino rješenje je nova, drukčija, uprava, kaj ne bude uskoro
  • blue heart 72
    1.3k
    Ja vam se stvarno divim, koliko imate energije za debate i raznorazne analize u vezi novoga stadiona, kojeg bumo imali na Sveto Nigdarjevo. Volio bi da se varam i da sam zaista u krivu, ali gledajući kojom to dinamikom ide i koji je voljni moment onih koji nešto odlučuju po pitanju stadiona nisam baš neki optimist. Oni samo prebacuju odgovornost od jednih na druge
  • GZomanid
    572

    Čuj, napokon imamo tu svakodnevno teme koje se tiču dinama, pišeš i pratiš kaj te zanima, a preskačeš one druge..
    Kad se sjetim čitanja sportskih i izrezivanja članaka o dinamu, ljepljenju svega u bilježnice i čitanje opet i opet istih članaka i knjiga :rofl:
    Jbg, jednostavno prije interneta nisi mogao doći do dovoljno teksta o dinamu, a kamoli ovih modernih grafika, statistika, taktičkih analiza kaj sad imamo, tak da mi nije ničega previše, i dalje uživam u ovim modernim vremenima..
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.