• db-izbjeglica
    12.8k


    najbolje od svega, halmed kaže da je kod nas najviše prijavljenih nuspojava bilo za pfizer (1122), a najmanje za modernu (142), astra-zeneca je u sredini (845).

    podatak o količini zaprimljenih cjepiva po proizvođačima nisam pronašao.
  • Neki tip
    19.3k
    nemam ni ja podatke, ali nedvojbeno je da je najviše ljudi u HR cijepljeno AZ-om, što bi Pfizer učinilo cjepivom s relativno (a eto i apsolutno) najviše nuspojava.

    Opet, u tim brojkama nema raščlanjenja po težini nuspojava.. nije mi isto "crvenilo na mjestu uboda" u odnosu na zgrušavanje krvi npr.

    Kad smo kod potonjeg, ta se nuspojava dogodila mami mog prijatelja, inače liječnici. Sretna što je primila Pfizer, no eto dogodilo se i od tog cjepiva. Slijedi 3 mjeseca lijekova protiv zgrušavanja krvi.

    Nuspojave su moguće inače kod baš svakog lijeka ikad. Pročitajte onaj papirić što ga dobijete uz Aspirin.. ;)
  • čovjekjogurt
    60
    Korisnost i štetnost cjepiva će se znati za najmanje nekoliko godina. Toliko je vremena potrebno da se ispita cjepivo.

    Pošalje li messenger RNK krivu poruku ribosomu mogli bi imati pandemiju raka u nadolazećim godinama kao što su upozorili neki nepoćudni znanstvenici. Ali ništa zato, farmaceutske tvrtke i naš gradonačelnik Davor Filipović će u tom slučaju, kako je najavljeno, napraviti tvornice koje će proizvoditi cjepiva za rak. Pardon, nećemo to nazivati rakom, to će se nazivati mutiranim sojem osmog vala korona virusa koji će tada (za razliku od danas) stvarno ubijati ljude. Krivci za širenje tog novog soja (raka) će biti neposlušni građani koji se nisu pridržavali vladinih mjera a farmaceutske tvrtke će biti heroji koji će se pojaviti sa spasonosnim cjepivom. Samo to cjepivo neće biti baš jeftino, ne bi bilo fora da ga svak mogne nabavit. Treba malo i prorijedit nabujalu populaciju. Oprostite, obožavam teorije zavjere, malo me ponijelo. Svejedno, naprijed Filipoviću vizionaru naš, napravi nam tvornicu cjepiva za rak. Nek ti izleti još ponešto, razotkrij im planove legendo!
  • db-izbjeglica
    12.8k
    smatram da je sada već cijepljeno jako puno ljudi i da ozbiljnijih kratkoročnih posljedica od cijepljenja bilo kojim cjepivom jednostavno nema.

    mislim, slučajnim odabirom skupi par stotina tisuća ljudi i netko od njih će umrijeti u roku od tjedan dana, od tko zna čega. ista stvar i sa cijepljenjem.
  • Baneki
    717
    Ali ako se zna od čega, i ako ti ljudi nisu imali nikakvih kroničnih bolesti, onda sumnja pada na zajednički nazivnik. Koliko je već, dvadesetak zemalja suspendiralo jedno cjepivo, ili je razmišljalo o tome.
  • The Undertaker
    4k
    Samo Pfizer i Moderna su mRNK cjepiva i kod njih je potencijalna opasnost realno najveća jer je to potpuno nova tehnologija i nema sličnih primjera pa da bi se moglo predviditi moguće dugoročne posljedice. Njima je korona došla ko as na desetku da mogu testirati tehnologiju.
    Inače, HDZ-ovog kandidata su na brzinu brifirali pa jadnik nije uspio shvatiti detalje ali nije toliko u krivu. Radi se o cjepivu protiv HPV virusa koji uzrokuje karcinom cerviksa i vagine a kojim se već cijepe srednjoškolci.
  • The Undertaker
    4k
    Ne znam što je kolegi ozbiljna posljedica ali stvaranje trombova je vrlo ozbiljna nuspojava, koliko znam, uglavnom kod AstraZeneca cjepiva. Zato će se njime vjerovatno cjepiti samo 65+ stanovništvo, barem za sada (dok ne otkriju uzrok i poprave stvar).
  • Bosna86
    11.6k
    Netko je spomenuo Ameriku... Nekoliko američkih saveznih država je skroz ukinulo mjere, čak vise ni maske ne trebaš nositi kad ulaziš u zatvoreni prostor... Nakon uvođenja mjera, broj se smanjuje... Npr. UFC ima event za 20 dana sa rasprodanom dvoranom.... Vjerujem da je to dobar znak za cijeli svijet
  • db-izbjeglica
    12.8k


    bilo bi ozbiljno da takvih trombova ima nekoliko stotina ili tisuća.
    negdje sam naišao podatak da je to omjer 30 na 2 700 000 osoba.

    kod nas se medicinsko osoblje, čak i studenti završnih godina medicine cijepili astra-zenecom.
  • čovjekjogurt
    60
    Ima nekoliko neposlušnih guvernera poput onog u Teksasu. Bio je takav i Bolsonaro pa se odmah pojavio opasni brazilski soj. Sada bi se mogao pojaviti i teksaški soj. Nažalost, takvi slobodarski političari su u debeloj manjini i njih će se pokušati ocrniti i neutralizirati na sve načine.
  • Baneki
    717
    Pa u Floridi nema skoro nikakvih mjera (barem tako čitam...), a starije je stanovništvo pa im ide sasvim dobro.
  • Neki tip
    19.3k
    Ne znam što je kolegi ozbiljna posljedica ali stvaranje trombova je vrlo ozbiljna nuspojava, koliko znam, uglavnom kod AstraZeneca cjepiva.The Undertaker

    Uglavnom, ali ne isključivo.. Naveo sam gore primjer gdje je trombozu uzrokovao Pfizer, radi se u svakom slučaju o ozbiljnoj i opasnoj nuspojavi. Rijetkoj, no nipošto zanemarivoj.

    Međutim, nitko od proizvođača ne tvrdi da nuspojava nema. Radi se o kalkuliranom riziku.. kod svakog cjepiva i svakog lijeka.

    Svoje sam mlađe dijete, sklono respiratornim boleščicama, dao cijepiti Prevenarom. Postoji već desetljećima, sigurno cjepivo koje nije u sustavu obveznog cijepljenja, već ga se zasebno plaća. Međutim, kolegičin sin upravo od tog cjepiva nažalost ima ozbiljne nuspojave - epileptične napade, dokazano uzrokovane tim cjepivom u tom konkretnom slučaju.

    Nažalost, događa se. Pitanje je procjene rizika..

    Osobno se nikad nisam cijepio protiv gripe i nikad je još nisam imao. Procjenjujem da mi je cijepljenje nepotrebno. Nekad ću je sigurno pokupit, ali razumno je pretpostaviti da mi neće ozbiljno nauditi. :)

    Koronu sam prebolio. S cijepljenjem sigurno neću žuriti, pogotovo ne sada kad sam covid "odradio". No sigurno neću ni odbijati pomisao na to ako to bude "uvjet" za normalan život, putovanja, slobodno kretanje.
    Pristajem na ucjenu? Moguće. Rekao bih da vjerujem u sustav. Inače ne bih vjerovao ni u semafore. :)
  • Bosna86
    11.6k
    Bolsonaro nije slobodarski vladar... Čovjek jedino zajedničko sa Trumpom ima javni nastup... Bolsonara bih prije usporedio sa Pernarom... Brazil je doživio debakl sa coronom pa je gospodin brže bolje promijenio retoriku...

    Florida je najbolji primjer za mjere u vezi corone za uspoređivati... Oni nisu nikad ni imali nikakve mjere (osim na samom početku)... Neke stvari im idu u prilog kao klima ali idu na ruku i Californiji pa ima najstrože mjere... Razlika između brojki Floride i Californije je gotovo pa identična tokom godinu dana
  • Neki tip
    19.3k
    Ne moramo do Amerike.. u Europi imamo sasvim dovoljno dokaza da tvrđe mjere ne znače nužno bolju epidemiološku sliku
  • čovjekjogurt
    60
    Brojke su podložne manipulaciji. Ako manje testiramo imat ćemo manje "zaraženih", ako više testiramo imat ćemo ih više. Još postoji i onaj broj ciklusa kojeg mogu riktati pa tako mogu namjestiti da je pozitivno 5 posto testiranih a mogu namjestiti i da ih je 50 posto, ovisno kako im politički odgovara. Prošlo ljeto smo imali 0 "zaraženih" jer im je to politički odgovaralo, govorili su da je to zahvaljujući visokim temperaturama. Sad kažu da temperatura nema nikakve veze sa širenjem virusa, još jednom po jebilarni tisućiti put su ispali kontradiktorni ali nema veze, narod će popiti sve šta mu se prezentira. Ne moraju se više ni truditi dok lažu.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.