• Kwedi
    3.8k
    ne pratim FD i neću previše ulaziti u dubinu, al ja bi rekao to ovako...

    Zagreb kao centar države, futsal kao drugi ili treći najgledaniji sport u državi, klub koji ima za razliku od drugih sportova - publiku (i potencijal za širinu s obzirom na ime i kontekst) bi trebao samo na temelju ovih nekoliko elemenata osigurati si od sponzora i programa financiranja iz gradske kase 3-4 milijuna kuna po sezoni.

    Primjera radi - jedan KK Zabok koji dolazi iz sredine gdje ljudi rijetko narastu prek 180 cm, di se ne rađaju košarkaši, ne postoji neka tradicija basketa i sam po sebi Zabok i okolica su mali; osiguravaju od sponzora samo 415.191 kn (OPG, željezare, birtije, poljoapoteke...), a ukupno imaju par stotina tisuća kuna manje prihoda od jednog FD-a.
  • Mali dioničar
    14.2k
    Osobno mislim da je problem FD razmišljanje da treba trošiti ono kaj se uprihodi.

    Klub sad već ima dovoljnu povijest i djelovanja i financijskih izvještaja da bi bio kreditno sposoban.

    Po meni bi se trebalo uzeti kredit i napraviti ekipu za prvo mjesto.

    Recimo;

    Uzmeš kredit od 1.500.000 kuna po recimo 4% kamate. Godišnje plaćaš 60.000 kuna kamate po kreditu. Nabaviš 40 plavih prijatelja po 1.500 kuna.

    Znači plavi prijatelji plaćaju kredit.

    Milju i pol kuna uložiš u 5-10 “Vukelića”. Ok, nećeš ulagati na silu i pod svaku cijenu nego u igrače za koje smatraš da su potencijal.

    Ako želiš napraviti iskorak, moraš uzeti rizik.

    Osvojiš naslov i dodješ do onih brojki članova i ulaznica o kojima Plava Slavonija priča. A samim tim i do jačih sponzorstava.

    S druge strane, ako je većina zadovoljna s ovim plasmanima u play-off, zakaj ne dovijeka tako funkcionirati.
  • Kwedi
    3.8k
    nemaju od čeg uzet kredit. eventualno pozajmice uz kamate do one referentne marićeve stope da ne bi ispalo kako netko ide mimo tržišta...
  • Mali dioničar
    14.2k
    Pa GNK ima kreditnu liniju kod Erstea, kak FD nemre do kreditne linije. Svatko u svojim gabaritima jasno.

    Pričam o kreditnoj liniji od 200.000 eura - pa to je manje od dva stambena kredita sa aspekta banke.
  • Bosna86
    11.6k
    Cime ces garantirati da ces vratitit kredit? GNK uvijek ima igrace u rezervi, pare od UEFA-e... Teoretski se moze dogoditi da dignes kredit i proglasis bankrot, likvidiras klub, imovine nemas i cao amore
  • Mali dioničar
    14.2k


    To je rizik koji si banka ukalkulira u kamatnu stopu. Svaki dužnik ima svoj rejting. Uzimaju i gradjani koji imaju godišnje prihode manje od 100.000 kuna gotovinske kredite koji nisu osigurani.
  • nkdz
    829
    krenula je tekma futsal Dinama protiv Vrgorca, prijenos je na youtubeu
  • Zambatine škude
    2.1k
    Nakon toga smo imali dosta promašaja. Poznati igrači koje smo doveli (Matošević, Grbić, Grcić) objektivno nisu pružili onoliko koliko smo od njih očekivali, a oni manje poznati ili anonimni su svi redom bili promašaji. Nekih se više ni ne sjećam, ali Grubeša, Rajh, Herceg (napadač), Slišković (il kak je već prezime onom sa škembicom) nisu igrači koji su ostavili ikakav trag. Nije da se od njih ne znam što očekivalo, ali realno promašilo se s njima. Po dosadašnjim igrama i učinku mogu vidjeti Badrova i Matkovića u tom društvu u budućnosti.hmoody

    I Grubeša i Rajh i Herceg i Starčević (bio u kadru 2-3 tekme) te nisu koštali de facto ništa i imali su zajedno 4 minute po tekmi. Rajh i Herceg su imali bolje minutaže u tekmama di bi uvjerljivo vodili onda kad je Prgomet bio ozlijeđen, ali to su sve uglavnom treće/četvrte opcije na pozicijama na kojima nismo imali klince.

    Ne znam baš jel se Grcića, Matoševića ili Grbića može nazvati lošim skautingom. To su sve bivši/sadašnji reprezentativci, nije tu problem skautinga bio.

    S druge strane isto tako možeš reći da si doveo Kanjuha, Hercega, Prgometa s velikog nogometa, pa i prijašnjih sezona Banana, pokojni Capi, Ziba...Samo kaj ništa od toga nije skauting u klasičnom smislu te riječi, sve su to dobro poznati igrači u futsal krugovima.

    A to pišem u kontekstu toga što vidim po drugim ekipama igrače koji iskoče iz anonimnosti ili čak doguraju do reprezentacije, a prije toga realno rijetko tko od nas je čuo za njih. Kao da nam nedostaje taj osjećaj prepoznavanja "zvijezde u nastajanju".hmoody

    Na koga misliš?

    Budžete Futsal Dinama i Makarske, Olmissuma ili sličnog kluba je nemoguće uopće usporediti. Mi dobijemo 250 sati dvorane za sve uzraste, za ostalo se snalazimo, oni imaju dvoranu kada god i koliko god žele. Njihov sponzor plati igrača xy kuna, ali mu uz to riješi stan i posao što se nikad neće prikazati u troškovniku kluba, a za igrače koji dolaze izdaleka je glavni faktor dolaska u neki klub. I normalno da se u tom bućkurišu dosta tog daje i na crnjaka.

    Futsal je bio dominantno sport malih sredina jer je jeftin i bio je idealna prilika nekim tvrtkama koje ne moraju biti ne znam kakvi magnati ili da se društveno afimiraju preko kluba s kojim ostvare rezultat ili da preko njega izvrte lovu ili da se stale s lokalnom politikom. I otud taj nesrazmjer iako bi po svakoj logici FD trebao biti puno sponzorski atraktivniji od svih ostalih klubova.

    Apropos budžeta, Đulvat je rekao u podcastu na tribini.hr da treba još 2,5 milijuna kuna da zadržiš hladni pogon i temelj kakav spada a istovremeno i sagradiš momčad za naslov.

    Sve što je Plava Slavonija napisao je super, ali mislim da sad već imamo realnu sliku koliko ljudi aktivno/pasivno prati ovaj klub i na koji način, a ovdje su sve brojke učetverostručene u najmanju ruku. To je kao da kažeš da veliki Dinamo s 25 tisuća ljudi u prosjeku na tekmi, 15 tisuća godišnjih i 60 tisuća članova ne bi morao prodavati igrače tako rano. Ne bi, ali pitanje je koliko je to realno.
  • hmoody
    128
    S druge strane isto tako možeš reći da si doveo Kanjuha, Hercega, Prgometa s velikog nogometa, pa i prijašnjih sezona Banana, pokojni Capi, Ziba...Samo kaj ništa od toga nije skauting u klasičnom smislu te riječi, sve su to dobro poznati igrači u futsal krugovima.Zambatine škude

    Bio sam napisao nakon prve dvije sezone u prvoj ligi, a tu ti je onda samo Herceg od nabrojanih.

    Ne znam baš jel se Grcića, Matoševića ili Grbića može nazvati lošim skautingom. To su sve bivši/sadašnji reprezentativci, nije tu problem skautinga bio.Zambatine škude

    Da se razumijemo, to su sve igrači koje bi i ja doveo, ali činjenica je da su ostali dužni, tj. da su dali manje od očekivanog. Zašto je tome tako i da li se to moglo znati tj. procijeniti prije njihovog dovođenja ne znam niti upirem prstom u ikoga.
    I da su npr. Grbić i Matošević sada dostupni opet bi ih doveo jer bi bili pojačanja za ovu ekipu.

    Ali, ostaje pitanje postoji li neki bolji value for money od njih.

    Pa da odgovorim i na sljedeće pitanje.

    Na koga misliš?Zambatine škude

    Prvi mi padaju na pamet neki iz Uspinjače, npr. Gudasić i Mataja.
    Kod Omišana je iskočilo puno igrača, Perišić kao najočitiji primjer pa i Pavić.

    Ne kažem da su oni bili nepoznati prije, ali u ovim klubovima su napravili iskorak tj. netko ih je "prepoznao". Njih navodim samo kao primjere, ne kao nekog kog smo trebali dovest.
    Kužiš, kad vidim da mi fulamo s nekim igračima uvijek se krenem pitat jesmo li za slično novaca/uvjeta mogli dovesti nekog tko bi više donio rezultatima.
  • Zambatine škude
    2.1k
    Kod Omišana je iskočilo puno igrača, Perišić kao najočitiji primjer pa i Pavić.hmoody

    Pavić je igrao za Hrvatsku na Euru 2012. godine, čovjek ima 30 godina, od toga se 12 bavi profesionalnim futsalom. Perišić ima 30 godina, igrao u Splitu s Pavićem, talijanskoj ligi...Ljudi su internacionalne klase, a ne netko tko je eksplodirao jer ih je Olmissum snimio.

    Split je uzeo Marinovića dvije sezone zaredom,. Imali su u jednom trenutku četiri od pet prvotimaca mlade repke i dvojicu seniorske i ispali iz lige.

    Gudasić je Nacionalov/Uspinjačin klinac, isto ko kaj su naši Čekol ili Mužar. Zaboravio sam nabrojati i Mudronju kojeg smo doveli iz Heroja.

    Veliš da nabrojani igrači nisu dali dovoljno. Za neke se mogu i složiti, ali ako je perspektiva ta da gledamo zakaj nismo s tim igračima osvojili naslov i da su shodno tome oni dali premalo, onda je to po meni pogrešno usmjereno pitanje.

    Meni je jasno da ljudi žele bolje i više, ali samo da stvari stavimo malo u perspektivu .Ovo tu se hmoody ne odnosi na tebe da se ne bi krivo shvatili, nego komentiram stvari koje se tu često protežu...

    Crnica koja se uvijek doživljava kao neki bezvezan klub (i kaj se mi imamo boriti s njima uopće) imala je lani dva reprezentativca Srbije, prvog golmana Finske, Gruzijca..Sad si u glavi probajte pobrojati trošak stanovanja, nalaska posla/profi ugovora i usporedite to s nama kojima je petorka u Vrgorcu Mužar-Vučković-Matković-Prgomet.

    Taj Vrgorac je lani imao braću Suton, drže Martinca i dva-tri igrača iz BIH (ajde blizu su granice pa nije tako strašno), ove sezone su doveli Gudasića.

    Objektivno i Crnica i Square i Vrgorac i Uspinjača (i Split dok je bio u ligi) više izdvajaju na prvu momčad, a mi smo uvijek od svih njih boljih u prvenstvu. Ne znam zašto se prihvaća kao sasvim normalno da Rijeka s ovim budžetom ne može parirati GNK-u, a nama su kriva ulaganja onemogućila da se tučemo s Novim Vremenom koji na dva igrača potroši koliko mi na cijelu momčad.

    Legitimno je imati stav da se klub mora drugačije posložiti i više ulagati u prvu momčad, a manje u hladni pogon, ali onda se na izborima trebao pojaviti netko s tom vizijom i krenuti u realizaciju. I uvijek se sve odluke donose jednoglasno, svima se to sviđa, svi bi klince, školu, Šalate, ali jebiga svako toliko ipak sijevne pitanje "kad će pojačanja" i ljudi pizde jer si remizirao u Šibeniku i Vrgorcu.

    Iskristalizirala se u ovih šest godina i publika i krug ljudi koje klub zanima na ovaj ili onaj način. Polako se širi baza, ali sigurno još ne na razini da možeš bez jebemti uložiti još milijun,-dva kuna u prvu ekipu pa reći e sad smo stvarno tu i idemo po kantu jer se to sad mora napasti.
  • hmoody
    128


    Pošteno i dobro opisano i razjašnjeno.
    Čak se i slažem sa većinom toga.

    One igrače sam uzeo kao primjer, nadao sam se da neće krenut objašnjavanje za svakog pojedinog igrača. Ne znam kakve uvjete su imali, ali Perišić i Pavić su nekoliko godina igrali drugu ligu, prvo sa Crnicom, kasnije u Olmissumu.
    Ima i primjer nekih bivših igrača koji bi sadašnjoj ekipi sigurno bili pojačanja, a prijašnjih godina u najmanju ruku odlični igrači rotacije.
    Npr. Pezelj i Perković.

    Ideja o naslovu i takve izjave su dolazile iz kluba, otuda i nama ta spika. Navijači smo, normalno je da ćemo se zakačit za naslov i da želimo više i bolje. Kužim nema love, treba radit na tome onda. I znam da se radi, ali možda treba mijenjat pristup ako dosadašnji ne donosi dovoljno sponzora.

    Ne pišem sve ovo da serem po nekome, itekako cijenim rad i trud svakog zaposlenika i volontera kluba, a većini sam ove stvari pričao i uživo. Ponekad iz dobronamjerne kritike dođe inspiracija za neke nove ideje.
  • Zambatine škude
    2.1k
    Ma naravno, pa najnormalnije pričamo :smile:
  • TresnjevkaZG
    674
    Futsal Dinamo vs Olmissum
    Srijeda, 2.12.
    19:00
    Dom sportova II

    Livestream: https://youtu.be/FgIiw4g2sRU
  • Mr Blue
    3.4k
    Nemam velika očekivanja za danas. Nedostaje nam pola ekipe.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.